NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Mitchell, David - "Utopia Avenue"

Fawcett, Heather - "Emily Wilde Encyklopedia elfów i wróżek"

Ukazały się

Kade, Kel - "Smoki i demony"


 antologia - "Felix, Net i Nika. Fantologia"

 antologia - "PoznAI przyszłość"

 Maszczyszyn, Jan - "Mare Orientale"

 Watson, Ian - "Pozoranci"

 Galina, Maria - "Wilcza Gwiazda. Ekspedycja"

 Galina, Maria - "Patrzący z ciemności"

 Żelkowski, Marek - "Siewcy niezgody"

Linki

Hill, Joe - "Upiory XX wieku" (2021)
Wydawnictwo: Albatros
Tytuł oryginału: 20th Century Ghosts
Tłumaczenie: Piotr Amsterdamski
Data wydania: Wrzesień 2021
ISBN: 9788382153873
Oprawa: twarda
Format: 150 x 210 mm
Liczba stron: 448
Cena: 42,90 zł
Rok wydania oryginału: 2005



Hill, Joe - "Upiory XX wieku"

Czego się dziś boimy? Terroryzmu? Agresywnych ideologii? Chorób i śmierci? A przed czym drżały pokolenia żyjące w minionym stuleciu? Zamętu i rewolucji kruszących społeczny ład? Totalitaryzmów i inżynierii społecznej na niewyobrażalną skalę? Osunięcia się zimnej wojny w otwarty nuklearny konflikt?

Tytuł budzi masę skojarzeń i uruchamia wyobraźnię. Podkręca ją nota wydawcy, wzmiankująca „koszmary, obsesje i niespełnione sny, które ukształtowały XX wiek, najbardziej przerażające stulecie w dziejach ludzkości“. Czyli nie szaleniec z piłą mechaniczną, nie horda zombie, nie długowłosa zjawa o koreańskich rysach – ale coś o wiele bardziej realistycznego, wiwisekcja XX-wiecznej historii i człowieka tej epoki. Nie zabawa pospolitym straszydłem, ale coś, co sprawi, że będziemy kręcić się nerwowo w fotelu i rozglądać dookoła.

Otóż nie, to mylny trop. „Upiory XX wieku“ nie stawiają sobie tak ambitnych celów. To raczej literatura grozy pozbawiona socjo- i psychologicznych ambicji. Literackie pudełko czekoladek – nierzadko zaskakujące różnorodnością i pomysłami, ale nie wykraczające poza zabawę w straszne opowieści przy ognisku albo „co by było gdyby?“.

To, czym stoi ta proza, jest element zaskoczenia i różnorodność. Zabawa przebiega na wielu płaszczyznach. Jest i mrugnięcie okiem znad sztampowej menażerii, i szkatułkowa konstrukcja przewrotnie odwrócona w finale. Ale jest też sporo opowiadań operujących groteską lub zupełnie osuwających się w psychodeliczne obrazy, kiedy człowiek staje się owadem, inny zaprzyjaźnia się z dmuchaną zabawką, a jeszcze inny znajduje przedmiot o magicznych właściwościach. Jest więc oryginalnie i doprawdy trudno się przygotować na to, co przyniesie kolejna strona. Bohaterowie są równie zaskoczeni jak czytelnik, kiedy wyrastają im czułki – tym łatwiej empatycznie sprząc się z ich przerażeniem.

A co decyduje o sile prozy Joe Hilla? Śmiem twierdzić, że to, co dzieje się na krawędzi niezwykłości. To, jak reagują jego bohaterowie, jak bardzo są zwykli, jak realistycznie opisane są ich przeszłość i motywy, obawy i dążenia. Największe wrażenie robi nie to, co hiper-niesamowite, ale momenty, w których widzimy ludzi i życiowe zakręty, z którymi sobie radzą – tęsknotę za przeszłością, żal po utraconych szansach, niefortunny zbieg okoliczności prowadzący do katastrofy, trudne relacje z rodzeństwem, zepchnięte w podświadomość pretensje skutkujące erupcją zemsty.

Zadziwiające, jak każde z tych opowiadań jest inne – i zarazem jak ciekawą tworzą kompozycję; jak są charakterystyczne, napisane w niepodrabialnym stylu Joe Hilla. Większość z zamieszczonych historii ma szansę naprawdę zapaść w pamięć. Nawet tam, gdzie pojawia się schemat lub znany motyw – zostaje często złamany w sposób spektakularny (jak choćby zombie w opowiadaniu z Johnem Romero). Nawet posłowie skrywa niespodziankę.


Autor: Krzysztof Pochmara


Dodano: 2023-09-09 18:15:04
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Konkurs

Wygraj "Wiedźmiego króla"


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Salik, Magdalena - "Wściek"


 Martine, Arkady - "Pustkowie zwane pokojem"

 Sherriff, R.C. - "Rękopis Hopkinsa"

 Kelly, Greta - "Lodowa Korona"

 Harpman, Jacqueline - "Ja, która nie poznałam mężczyzn"

 Baldree, Travis - "Księgarnie i kościopył"

 Herbert, Brian & Anderson, Kevin J. - "Dziedzic Kaladanu"

 Lee, Fonda - "Dziedzictwo jadeitu"

Fragmenty

 Marryat, Frederick - "Statek widmo"

 Kluczek, Stanisław - "Zamek Gardłorzeziec"

 Pettersen, Siri - "Srebrne Gardło"

 Wyndham, John - "Dzień tryfidów"

 Wells, Martha - "Wiedźmi król. Witch King"

 Howey, Hugh - "Zmiana"

 Silverberg, Robert - "W dół do ziemi" (Wymiary)

 Niven, Larry & Pournelle, Jerry - "Pyłek w Oku Boga"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS