NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Hoyle, Fred - "Czarna chmura"

LaValle, Victor - "Samotne kobiety"

Ukazały się

Kade, Kel - "Smoki i demony"


 antologia - "Felix, Net i Nika. Fantologia"

 antologia - "PoznAI przyszłość"

 Maszczyszyn, Jan - "Mare Orientale"

 Watson, Ian - "Pozoranci"

 Galina, Maria - "Wilcza Gwiazda. Ekspedycja"

 Galina, Maria - "Patrzący z ciemności"

 Żelkowski, Marek - "Siewcy niezgody"

Linki

Sherriff, Robert Cedric - "Rękopis Hopkinsa"
Wydawnictwo: Rebis
Kolekcja: Wehikuł czasu
Tytuł oryginału: The Hopkins Manuscript
Tłumaczenie: Zbigniew A. Królicki
Data wydania: Kwiecień 2024
Wydanie: I
ISBN: 978-83-8338-150-3
Oprawa: Zintegrowana
Format: 135x215
Liczba stron: 384
Cena: 59,99 zł
Rok wydania oryginału: 1939
Wydawca oryginału: Victor Gollancz LtdSherriff, R.C. - "Rękopis Hopkinsa"

Zaciszna apokalipsa


„Rękopis Hopkinsa” to jedna z najstarszych wydanych jak do tej pory w serii Wehikuł Czasu powieści. Pochodzi z 1939 roku, a jej autorem jest Robert Cedric Sheriff, debiutujący w Polsce angielski twórca, w ojczyźnie najszerzej znany jako dramaturg. Wstęp „Rękopisu” wykorzystuje klasyczny motyw tekstu „znalezionego”. Ekspedycja wysłana przez Królewskie Towarzystwo Abisynii na tereny niezamieszkanych już od niemal tysiąca lat Wysp Brytyjskich odkrywa wnękę w murze, w której umieszczono tekst opisujący dramatyczne wydarzenia, do jakich doszło tam w połowie XX wieku…

Zasadniczą część książki stanowi tytułowy rękopis, wspomnienia spisane przez Edgara Hopkinsa, pochodzącego ze szlacheckiego rodu emerytowanego nauczyciela, hodowcę drobiu i amatora astronomii. Hopkins w 1940 roku przeprowadza się na wieś, do leżącej w Hampshire miejscowości Beadle. Nowa posiadłość, nosząca wdzięczną nazwę Buczynowy Pagórek, umożliwia narratorowi spokojne doskonalenie kolejnych pokoleń kur i kogutów, a także oddawanie się w zasadzie jedynej dodatkowej rozrywce, jaką są comiesięczne wizyty w Londynie na spotkaniach Brytyjskiego Towarzystwa Księżycowego. Podczas jednej z nich Hopkins dość pochopnie deklaruje gwarancje finansowe dla projektu zbudowania nowego teleskopu; kiedy po pewnym czasie otrzymuje informację o nadzwyczajnej sesji Towarzystwa, obawia się, że konieczność przekazania majątku na niefortunne przedsięwzięcie właśnie staje się rzeczywistością. W istocie zagrożenie ma charakter znacznie poważniejszy: krążący od milionów lat wokół Ziemi Księżyc z bliżej nieznanych przyczyn zaczyna się zbliżać do naszej planety.

Opisana wyżej sytuacja w oczywisty sposób budzi skojarzenia z wydaną niedawno w tej samej serii „Czarną chmurą” Freda Hoyle’a. „Rękopis” to jednak książka znacznie wcześniejsza i powstała w zupełnie innym punkcie historii. Do pewnego stopnia można ją traktować jako pośredni element ewolucji, leżący między opowieściami Verne’a a tekstami fantastycznonaukowymi II połowy XX wieku. Sherriff całym sercem wyraża głęboką sympatię do klasycznej, czasem wręcz zaściankowej angielskiej prowincji. Wspomniane wcześniej startujące w konkursach hodowców kury Hopkinsa to tylko jeden elementów zachwytu rodzimą prostotą, w Beadle jest też oczywiście i pub, i kościół, a ich gospodarze odgrywają szczególną rolę w rozważaniach o przyszłości wioski. Pewne zachowania bohaterów, odpowiadające zapewne wyobrażeniom autora o brytyjskich dżentelmenach, budzą raczej uśmiech niedowierzania (honorowi członkowie Towarzystwa zgadzają się miesiącami ukrywać prawdę o nadchodzącej katastrofie i faktycznie dotrzymują tajemnicy, czasami tylko czując wewnętrzną dumę, że został im powierzony tak wielki sekret). Nawet wspomniane mimochodem nieetyczne postępki niektórych ludzi po katastrofie burzącej całą dotychczasową rzeczywistość polityczno-gospodarczo-społeczną pozostają raczej niezbyt przerażające, a opisując tragiczne wydarzenia autor oszczędza nam brutalnych szczegółów. O losach sympatycznego narratora i jego przyjaciół czyta się lekko, przyjemnie i dość niezobowiązująco.

Końcowe rozdziały, wyjaśniające losy Wielkiej Brytanii i Europy już po Księżycowej apokalipsie, są ze współczesnego punktu widzenia zapewne najciekawsze, zwłaszcza jeśli pamiętamy o czasie, w którym powieść powstawała. Sherriff uważa wojnę za największe możliwe zagrożenie, jednocześnie czując lęk przed możliwym upadkiem „cywilizacji zachodniej”. Wydaje się, że w Monachium w 1938 roku musiał kibicować stanowisku Chamberlaina. Cóż, przyszłość najwygodniej analizuje się dopiero wtedy, gdy staje się przeszłością.


Autor: Adam Skalski
Dodano: 2024-05-30 18:02:09
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Konkurs

Wygraj "Wiedźmiego króla"


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Grimwood, Ken - "Powtórka"


 Salik, Magdalena - "Wściek"

 Martine, Arkady - "Pustkowie zwane pokojem"

 Sherriff, R.C. - "Rękopis Hopkinsa"

 Kelly, Greta - "Lodowa Korona"

 Harpman, Jacqueline - "Ja, która nie poznałam mężczyzn"

 Baldree, Travis - "Księgarnie i kościopył"

 Herbert, Brian & Anderson, Kevin J. - "Dziedzic Kaladanu"

Fragmenty

 Marryat, Frederick - "Statek widmo"

 Kluczek, Stanisław - "Zamek Gardłorzeziec"

 Pettersen, Siri - "Srebrne Gardło"

 Wyndham, John - "Dzień tryfidów"

 Wells, Martha - "Wiedźmi król. Witch King"

 Howey, Hugh - "Zmiana"

 Silverberg, Robert - "W dół do ziemi" (Wymiary)

 Niven, Larry & Pournelle, Jerry - "Pyłek w Oku Boga"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS