NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Silverberg, Robert - "W dół do ziemi" (Wymiary)

Howey, Hugh - "Zmiana" (wyd. 2024)

Ukazały się

Greathouse, J.T. - " Struktura świata"


 Seliga, Aleksandra & Kujawska, Katarzyna - "Serce kniei"

 King, Stephen - "Chudszy" (2024)

 Le Guin, Ursula K. - "Ziemiomorze. Wydanie rozszerzone" (2024)

 Lovecraft, Howard Phillips - "Listy wybrane 1906-1927"

 Szostak, Wit - "Oberki do końca świata"

 antologia - "Rocznik fantastyczny 2024"

 Gwynne, John - "Cień bogów"

Linki

Bodoc, Liliana - "Saga o Rubieżach", Tom 2
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Cykl: Saga o Rubieżach
Tytuł oryginału: Los días del Fuego
Tłumaczenie: Iwona Michałowska-Gabrych
Data wydania: Luty 2013
Oprawa: miękka
Format: 125 x 195 mm
Liczba stron: 552
Cena: 39,90 zł
Tom cyklu: 2



Bodoc, Liliana - "Saga o Rubieżach", Tom 2

Dla mnie, jako czytelnika, “Saga o Rubieżach” Liliany Bodoc okazała się pułapką. Zaczarowany magicznym stylem pierwszych rozdziałów, zabrałem się ochoczo za lekturę i to, co spotkało mnie na kolejnych stronach określiłbym krótko: rozczarowanie. Wielka szkoda, bo Bodoc pisze jedno z bardziej oryginalnych interpretacji fantasy dostępnych w naszym kraju, a sam pomysł zaserowania polskiemu czytelnikowi czegoś spoza wyświechtanego anglosaskiego szablonu był godzien najwyższego uznania.

Sam świat cyklu, rozumiany geograficznie, nie stanowi żadnego novum – ot, kolejny produkt losowego generatora map – ale już warstwa kultury została nakreślona perfekcyjnie. Rzeczywistość jest głęboko przesiąknięta magią obecną w obyczajowości i sposobie myślenia, przenikającą świat i zakrzywiającą trajektorie zdarzeń. To niecodzienne literackie zjawisko, że bohaterowie nie tylko funkcjonują w zmienionym świecie, ale oddychają tym światem, myślą jego kategoriami, klną i wzdychają w sposób narzucony przez swoją kulturę, postrzegają świat przez jej pryzmat. Kreacja jest, doprawdy, bardzo staranna i konsekwentna. Nie jest to fantasy powstałe po zaszpachlowaniu naszego średniowiecza i dorzuceniu paru zabobonów.

To właśnie szczegółowość i klimat opisu życia w małej społeczności, roztaczające się na pierwszych stronach książki, nie pozwoliły mi przejść obok niej obojętnie. Niestety, autorka nie udźwignęła wyzwania, jakim jest konstrukcja obszernej trylogii, wymagającej stworzenia galerii zajmujących postaci i utrzymania uwagi czytelnika na przestrzeni setek stron. W efekcie lektura "Sagi...", zaczynana zauroczeniem, szybko przekształciła się w mozolną wędrówkę przez rozdziały, a jedyną gratyfikację stanowiły te fragmenty, w których Bodoc zatrzymywała się na chwilę i pięknym, poetyckim stylem kreowała niezwykły, egzotyczny klimat pierwotnej kultury. Drugi tom1) poszedł w kąt, czekając na lepsze czasy.

Sięgając po "Sagę..." po tak długiej przerwie ryzykowałem, że – z racji ulotności pamięci – i tak nieszczególnie pasjonujący wątek główny stanie się jeszcze mniej absorbujący. O ile więc zainteresowanie fabułą przy pierwszym woluminie stopniowo gasło, o tyle przy drugim nie pozostało mi nic ponad wygrzebywanie z popiołów świecidełek i fragmentów, dla których warto czytać dalej. Bodoc ma niewątpliwy talent i takich fragmentów dostarcza niemało. Jej niebanalny (zgrabnie zresztą przełożony) styl i ciekawa, nieco egzotyczna wyobraźnia sprawiają, że w tych popiołach coś się jeszcze momentami potrafi zatlić.

Nie zmienia to jednak całościowej oceny, która pozostaje negatywna. "Saga o Rubieżach", w rękach sprawnego redaktora, pozbawionego sentymentów i dobrze posługującego się nożyczkami, mogłaby się pewnie zamienić w całkiem zajmującą, prawdziwie magiczną opowieść. W formie, w jakiej ją dostaliśmy, dla większości czytelników będzie nużącym doświadczeniem, którego lepsze fragmenty, głęboko zasypane w fabularnej nudzie, nie są w stanie uratować.


1) “Saga o Rubieżach” to de facto trylogia. Drugi tom polskiego wydania zawiera trzecią, ostatnią jej część, "Dni Ognia". Dwie pierwsze części, "Dni Jelenia" i "Dni Pomroki" znalazły się razem w tomie pierwszym.



Autor: Krzysztof Pochmara


Dodano: 2015-12-27 21:55:40
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

McDonald, Ian - "Hopelandia"


 antologia - "PoznAI przyszłość"

 Chambers, Becky - dylogia "Mnich i robot"

 Pohl, Frederik - "Gateway. Za błękitnym horyzontem zdarzeń"

 Esslemont, Ian Cameron - "Powrót Karmazynowej Gwardii"

 Sanderson, Brandon - "Słoneczny mąż"

 Swan, Richard - "Sprawiedliwość królów"

 Iglesias, Gabino - "Diabeł zabierze was do domu"

Fragmenty

 McCammon, Robert - "Łabędzi śpiew"

 Vaughn, S.K. - "Astronautka"

 Howey, Hugh - "Pył"

 Simmons, Dan - "Lato nocy"

 McCammon, Robert - "Pan Slaughter"

 Spinrad, Norman - "Żelazny sen"

 Wyndham, John - "Poczwarki"

 Holdstock, Robert - "Lavondyss"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS