Patronat
Weeks, Brent - "Cień doskonały" (wyd. 2024)
Sanderson, Brandon - "Śmiała" (miękka)
Ukazały się
antologia - "Tarnowskie Góry. Miejskie opowieści 2"
King, Stephen - "Lśnienie" Wydanie limitowane
Brooks, Max - "Dewolucja"
Martin, George R. R. - "Nawałnica mieczy. Stal i śnieg" (wyd. 2024)
McCammon, Robert - "Pan Slaughter"
Kwiecień, Andrzej - "Dori"
Larson, B.V. - "Świat Dżungli"
Dębski, Rafał - "Wilkozacy. Wilcze prawo" (Drageus)
Linki
|
|
|
Wydawnictwo: MAG Kolekcja: Uczta WyobraźniTytuł oryginału: Hopeland Tłumaczenie: Wojciech Próchniewicz Data wydania: Styczeń 2024 Wydanie: I ISBN: 978-83-67793-57-5 Oprawa: Twarda Format: 135 x 202 mm Liczba stron: 544 Cena: 69 Rok wydania oryginału: 2022 Wydawca oryginału: Gollancz
|
Opowieści o niezwykłych, potężnych rodzinach, czasem kierujących się odmiennymi systemami wartości, często walczących o pozycję i wpływy, a jednocześnie połączonych uczuciami młodych przedstawicieli, to doskonale znany motyw, sięgający od „Romea i Julii” przez „West Side Story” dużo dalej. W najnowszej powieści Iana McDonalda, „Hopelandii”, trafiamy w odpowiednio zmodyfikowaną współczesność, by czytać o Hopelandach i Brightbourne’ach. Dwie grupy bohaterów reprezentują dwa całkowicie odmienne modele rodzin. Hopelandowie to rodzina wymyślona, oparta na filozoficznej koncepcji stworzenia wspólnoty oderwanej od konkretnego miejsca na Ziemi, do której można przystąpić w dowolnym momencie. Brightbourne’owie tworzą rodzinę biologiczną, silnie związaną z konkretnym miejscem w Irlandii. Hopelandów oprócz utopijnej XIX-wiecznej idei prawdziwie wolnej społeczności sięgającej ku gwiazdom łączy też nawiązująca do odkryć Nikoli Tesli zdolność panowania nad błyskawicami. Brightbourne’ów z kolei cechuje miłość do Muzyki, wyrażona między innymi zaplanowanym na tysiąc lat utworem odgrywanym w ich rodzinnej miejscowości (inspirowanym w oczywisty sposób autentyczną kompozycją Johna Cage’a wykonywaną od dwóch dekad w niemieckim Halberstadt). Gdy Amon Brightbourne, młody DJ i kompozytor spotyka w Londynie spadającą z nieba – w zasadzie dosłownie – Raisę Peri Antares Hopeland, usiłującą zdobyć tytuł elektromancerki, ich losy splatają się na stałe…
Po "cyklu lunarnym" północnoirlandzki pisarz wraca na Ziemię i do swoich ulubionych tematów: niedalekiej przyszłości (tym razem w zasadzie będącej wersją teraźniejszości) i ekonomiczno-polityczno-osobistej ewolucji egzotycznych z europejskiego punktu widzenia społeczności. Tym razem jednak, w odróżnieniu choćby od „Rzeki bogów” historia pędzi przez różne kręgi kulturowe, od Londynu, przez Irlandię na Islandię i dalej na fikcyjny archipelag Ava’u – inspirowany Samoa i Tonga. Jak przystało na McDonalda, uczucie łączące Amona i Raisę jest bardzo skomplikowane. Chłopak ma pod wieloma względami niezwykłe szczęście: jak wielu mężczyzn z rodu Brightbourne’ów dotknęła go mistyczna Łaska. Za Łaskę należy też jednak zapłacić Cenę… Raisa z kolei musi poradzić sobie z szczególną więzią, jaka łączy ją z Finnem, jej Hopelandzkim bratem, rywalem, a czasami kimś więcej.
W szerszym planie fabuła „Hopelandii” do pewnego momentu skupia się na rozważaniach o naturze i przyszłości rodziny, zahaczając przy okazji o kwestię tożsamości płciowych, by później przerodzić się w opowieść o kryzysie klimatycznym i jego konsekwencjach (co w dużej części tłumaczy decyzję o umieszczeniu akcji już w alternatywnym „teraz”). Choć McDonald nie mówi w tej ostatniej kwestii nic szczególnie odkrywczego, a imponujący rozmach nie zawsze książce służy – w szczególności części dotyczącej Islandii przydałyby się redakcyjne skróty – całość jednak wypada jak zwykle u Irlandczyka ciekawie. Znów mamy okazję przekonać się, jak wiele musi się zmienić, by coś zostało tak samo, cieszyć się dynamicznymi fantastycznymi (Iskromagowie!) i niefantastycznymi (rewelacyjne sceny burz na Ava’u) wizjami oraz kibicować nieoczywistym bohaterom funkcjonującym w skomplikowanych układach ekonomicznych, technologicznych i społecznych.
Autor: Adam Skalski
Dodano: 2024-09-01 11:08:27
-Jeszcze nie ma komentarzy-
|
|
|
Artykuły
Plaża skamielin
Zimny odczyt
Wywiad z Anthonym Ryanem
Pasje mojej miłości
Ekshumacja aniołka
Recenzje
McDonald, Ian - "Hopelandia"
antologia - "PoznAI przyszłość"
Chambers, Becky - dylogia "Mnich i robot"
Pohl, Frederik - "Gateway. Za błękitnym horyzontem zdarzeń"
Esslemont, Ian Cameron - "Powrót Karmazynowej Gwardii"
Sanderson, Brandon - "Słoneczny mąż"
Swan, Richard - "Sprawiedliwość królów"
Iglesias, Gabino - "Diabeł zabierze was do domu"
Fragmenty
Howey, Hugh - "Pył"
Simmons, Dan - "Lato nocy"
McCammon, Robert - "Pan Slaughter"
Spinrad, Norman - "Żelazny sen"
Wyndham, John - "Poczwarki"
Holdstock, Robert - "Lavondyss"
Campbell, John W. - "Coś"
Watts, Peter - "Wir" (Wymiary) #2
|