NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Howey, Hugh - "Zmiana" (wyd. 2024)

Swan, Richard - "Tyrania Wiary"

Ukazały się

Dresler-Janik, Elwira - "Córki bogini Mokosz"


 Delemhach - "Magia domowa. Tom 1"

 Martin, George R. R. - "Starcie królów" (wyd. 2024)

 Kade, Kel - "Smoki i demony"

 antologia - "Felix, Net i Nika. Fantologia"

 antologia - "PoznAI przyszłość"

 Maszczyszyn, Jan - "Mare Orientale"

 Watson, Ian - "Pozoranci"

Linki

Ćwiek, Jakub - "Ofensywa szulerów", tom 1
Wydawnictwo: Runa
Cykl: Ćwiek, Jakub - "Ofensywa szulerów"
Data wydania: Październik 2009
ISBN: 978-83-89595-55-3
Oprawa: miękka
Format: 125x195 mm
Liczba stron: 352
Cena: 29,50 zł
Tom serii: 1



Ćwiek, Jakub - "Ofensywa szulerów", tom 1

Trzy magiczne opowieści


Jakub Ćwiek zyskał popularność dzięki opowieściom o Lokim, ale dosyć szybko zaczął szukać alternatywnych pomysłów na książki, nie starając się pisać tylko i wyłącznie serii, która przyniosła mu sukces. Tak więc oprócz kolejnych książek z serii Kłamcy, równocześnie ukazywały się inne jego książki – głównie z pogranicza horroru, choć zawierające w sobie również cechy innych gatunków i konwencji, na przykład kryminału. Z przymrużeniem oka można więc stwierdzić, że Ćwiek stosuje swego rodzaju literacki płodozmian, nie trzymając się sztywno raz obranej formy.
Tą drogą podąża Ćwiek również w swojej najnowszej książce wydanej w Agencji Wydawniczej Runa; pierwszej, która ukazała się poza Fabryką Słów. Fani twórczości pisarza pochodzącego z Głuchołazów nie powinni się jednak czuć zaniepokojeni zmianą wydawcy. „Ofensywa szulerów” wykazuje cechy typowe dla twórczości Ćwieka, choć autor próbuje sił z nową konwencją, którą można nazwać fantastyką historyczną.
Konstrukcja „Ofensywy szulerów” wygląda następująco: trójka nieznajomych ludzi spotyka się w Kairze, skuszona niezwykle intratną propozycją współpracy. Zanim jednak poznają tak hojnego gospodarza, muszą sobie nawzajem opowiedzieć wyznaczone historie ze swojego życia. Dodajmy: w dużej mierze fantastyczne i nieprawdopodobne. Stąd też książka Ćwieka jest w zasadzie zbiorem trzech krótszych tekstów, lekko jedynie powiązanych wspólnym wątkiem przewodnim; zaś finał książki jest przygotowaniem gruntu dla następnej części... lub następnych, bo autor sam jeszcze nie wie, czy uda mu się zamknąć w jednej książce, czy też jednak powstaną dwie.
Tłem historycznym opowieści są czasy hitlerowskie i okres II wojny światowej. Na kartach książki często pojawiają się znane postaci. Zresztą nawet trójka głównych bohaterów jest autentyczna: Jan Zumbach, Jasper Maskelyne i Leni Riefenstahl są postaciami znanymi i barwnymi. Skrzętnie wykorzystał to Ćwiek, wplatając w ich życiorysy stworzone przez siebie historie. Te w efekcie są zróżnicowane, zarówno pod względem tematyki, jak i nastroju. Stąd opowieść iluzjonisty jest w zasadzie historią przygodowo-szpiegowską, pilot ociera się o humoreskę w klimatach grozy, a aktorka i reżyserka traktuje o różnego rodzaju fascynacjach. Nie wszystkie historie przypadły mi do gustu jednakowo; najniżej oceniam opowieść Zumbacha, która nie potrafiła mnie zainteresować ani pomysłem, ani formą. Znacznie wyżej cenię sobie historie Maskelyne’a i przede wszystkim Riefenstahl, która to jest najbardziej rozbudowana, a także najsilniej osadzona w kontekście historycznym.
Autor starał się oddać specyfikę postaci, by uczynić ich opowieści bardziej wiarygodnymi. Rzecz jasna nie mógł przedstawić pełnej historii i osobowości postaci, stąd też wybierał te cechy i fakty, które potrzebne były do stworzenia fabuły. Można więc dyskutować na przykład, czy należało dać wiarę tłumaczeniom Riefenstahl o nieznajomości mrocznej strony hitleryzmu i czynić z tego kanwę opowieści, lecz póki tworzy to spójny obraz, można pozwolić autorowi na dowolne korzystanie z licentia poetica.
Charakterystyczne dla twórczości Ćwieka jest czerpanie garściami z tekstów kultury. Nie inaczej jest w przypadku „Ofensywy szulerów”. Raz po raz odnajdywałem w tekście echa jakiegoś filmu czy książki; w scenie, zdaniu, postaci, etc. Odniosłem jednakże wrażenie – inaczej niż to miało miejsce w „Kłamcy”, że są one znacznie lepiej wkomponowane w fabułę. Ich zastosowanie jest spowodowane rzeczywistą potrzebą, a nie sztuką dla sztuki, przez co nawiązania stanowią miłe urozmaicenie, a nie kwintesencję książki.
„Ofensywa szulerów” sprawia wrażenie bardziej dopracowanej od utworów poświęconych Lokiemu. Więcej jest w niej szczegółów, tło również zdaje się znacznie bogatsze. Być może jest to spowodowane tym, że w powieści osadzonej w realiach historycznych wystarczy rzucić jedno hasło, by przed czytelnikiem roztoczyła się cała paleta skojarzeń. Inna sprawa, że to także trzeba umieć zrobić. Ćwiekowi się udało i – mimo nieco nierównego poziomu poszczególnych opowieści – w rezultacie napisał więc przyjemną dla czytelnika książkę.



Autor: Tymoteusz "Shadowmage" Wronka


Dodano: 2009-10-07 18:14:21
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Konkurs

Wygraj "Wiedźmiego króla"


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Grimwood, Ken - "Powtórka"


 Salik, Magdalena - "Wściek"

 Martine, Arkady - "Pustkowie zwane pokojem"

 Sherriff, R.C. - "Rękopis Hopkinsa"

 Kelly, Greta - "Lodowa Korona"

 Harpman, Jacqueline - "Ja, która nie poznałam mężczyzn"

 Baldree, Travis - "Księgarnie i kościopył"

 Herbert, Brian & Anderson, Kevin J. - "Dziedzic Kaladanu"

Fragmenty

 Maszczyszyn, Jan - "Mare Orientale"

 Marryat, Frederick - "Statek widmo"

 Kluczek, Stanisław - "Zamek Gardłorzeziec"

 Pettersen, Siri - "Srebrne Gardło"

 Wyndham, John - "Dzień tryfidów"

 Wells, Martha - "Wiedźmi król. Witch King"

 Howey, Hugh - "Zmiana"

 Silverberg, Robert - "W dół do ziemi" (Wymiary)

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS