NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Silverberg, Robert - "W dół do ziemi" (Wymiary)

Sullivan, Michael J. - "Epoka legendy"

Ukazały się

Dashner, James - "Pałac szaleńców"


 Dashner, James - "Dziedzictwo labiryntu"

 Brown, Pierce - "Złoty syn" (wyd. 2024)

 Marryat, Frederick - "Statek widmo"

 Szmidt, Robert J. - "Samotność Anioła Zagłady. Adam"

 Brett. Peter V. - "Ukryta królowa. Księga 1" (miękka)

 Machanienko, Wasilij - "Perła południa"

 Żuchowski, Mateusz - "Żniwa"

Linki

Salik, Magdalena - "Płomień"
Wydawnictwo: Powergraph
Data wydania: Wrzesień 2021
ISBN: 978-83-66178-56-4
Oprawa: twarda
Format: 135x205
Liczba stron: 352
Cena: 42,00 zł



Salik, Magdalena - "Płomień"

Nie tak łatwe marzenia o nowym świecie


Wizja nowego świata, planety odpowiadającej Ziemi, którą ludzkość mogłaby odwiedzić, wykorzystać, a ostatecznie zapewne skolonizować, rozpalała globalną wyobraźnię od początku lotów kosmicznych, a zapewne już dużo wcześniej. W literaturze fantastycznonaukowej podobny temat często pojawia się w kontekście nadchodzącej apokalipsy, która ma unicestwić Układ Słoneczny. Z drugiej strony nawet w mniej dramatycznych warunkach samo odkrycie obszaru kosmosu potencjalnie nadającego się do zamieszkania stanowiłoby niewątpliwie wyzwanie dla ludzkości – a więc i pole dla pisarskiej wyobraźni.

“Płomień”, kolejna powieść debiutującej już w 2009 roku Magdaleny Salik - pierwsza wydana przez Powergraph - od samego początku toczy się trzytorowo. Kolejne rozdziały opowiadają na przemian o przygotowaniach do lotu na Kepler-973d, odkrytą przez astronomów planetę o różnych cechach podobnych do naszej Ziemi; o przygodach przebywającej na stacji kosmicznej astronautki Keri; wreszcie o losach biorącego udział w bliżej nieokreślonych zmaganiach wojennych Wynfreda. Pierwszy wątek odgrywa dominującą rolę. Bliżej poznajemy kierującego projektem Ala Townsenda, a przede wszystkim Evelyn Brin, psycholożkę moralności zajmującą się początkowo stroną etyczną przedsięwzięcia. „Płomień” to nazwa statku, który ma polecieć ku Lodowej Ziemi, jak dziennikarze określają Kepler-973d; tak samo nazywają się też pojazdy kosmiczne występujące w częściach fabuły związanych z Keri i Wynfredem.

W prywatnej i zawodowej relacji Brin i Townsenda kluczową rolę odgrywają dylematy moralne związane z misją „Płomienia”, a w szczególności budzący kontrowersje projekt potencjalnego mapowania mózgów członków załogi, traktowany jako rozwiązanie awaryjne. Salik wiarygodnie opisuje zainteresowanie opinii publicznej stojącym przed uczonymi wyzwaniem, próbując jednocześnie przedstawić pewne aspekty ziemskiego życia w nieodległej przyszłości. Techniczna strona przedsięwzięcia jest opisana dość skrótowo, zainteresowania autorki skupiają się wyraźnie gdzie indziej. Wątki Keri i Wynfreda bywają irytujące. Dość szybko staje się jasne, że w pewnym momencie połączą się z główną osią fabuły, i choć finał powieści oferuje satysfakcjonujące wyjaśnienie ich genezy, to nie do końca rekompensuje wrażenie pretekstowości i schematyczności towarzyszące lekturze „bocznych” historii.

Niestety nie do końca wiarygodnie wypada też kluczowa dla powieści postać Evelyn; dziecięca fascynacja intelektem, a raczej pozycją Townsenda nie odpowiada do końca wykształceniu i doświadczeniom psycholożki. Zgłaszane przez Brin uwagi krytyczne dotyczące misji „Płomienia” znikają w zasadzie bez większego powodu, a rozważania o tym, że naukowcy zajmujący się etyką nie zawsze kierują się zasadami moralnymi we własnym życiu, wydają się niezbyt odkrywcze. Z drugiej strony warto pochwalić Salik już za samą próbę zmierzenia się z opowiedzeniem o próbach poznawania nowych światów w czasach, gdy nie sposób już udawać, że jakakolwiek kolonizacja może być całkowicie bezproblemowa. W epoce, w której role sztucznej inteligencji i ludzkich emocji splatają się w coraz bardziej skomplikowaną sieć.

Warto marzyć, ale i myśleć o tym, co nas czeka, jeśli marzenia otrzymają szansę realizacji.


Autor: Adam Skalski
Dodano: 2021-09-16 19:06:51
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Grimwood, Ken - "Powtórka"


 Salik, Magdalena - "Wściek"

 Martine, Arkady - "Pustkowie zwane pokojem"

 Sherriff, R.C. - "Rękopis Hopkinsa"

 Kelly, Greta - "Lodowa Korona"

 Harpman, Jacqueline - "Ja, która nie poznałam mężczyzn"

 Baldree, Travis - "Księgarnie i kościopył"

 Herbert, Brian & Anderson, Kevin J. - "Dziedzic Kaladanu"

Fragmenty

 Maszczyszyn, Jan - "Mare Orientale"

 Marryat, Frederick - "Statek widmo"

 Kluczek, Stanisław - "Zamek Gardłorzeziec"

 Pettersen, Siri - "Srebrne Gardło"

 Wyndham, John - "Dzień tryfidów"

 Wells, Martha - "Wiedźmi król. Witch King"

 Howey, Hugh - "Zmiana"

 Silverberg, Robert - "W dół do ziemi" (Wymiary)

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS