NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Heinlein, Robert A. - "Luna to surowa pani" (Artefakty)

Nayler, Ray - "Góra pod morzem" (niebieska)

Ukazały się

Dashner, James - "Pałac szaleńców"


 Dashner, James - "Dziedzictwo labiryntu"

 Brown, Pierce - "Złoty syn" (wyd. 2024)

 Marryat, Frederick - "Statek widmo"

 Szmidt, Robert J. - "Samotność Anioła Zagłady. Adam"

 Brett. Peter V. - "Ukryta królowa. Księga 1" (miękka)

 Machanienko, Wasilij - "Perła południa"

 Żuchowski, Mateusz - "Żniwa"

Linki

Wójtowicz, Milena - "Post Scriptum"
Wydawnictwo: Jaguar
Cykl: Post Scriptum
Data wydania: Kwiecień 2018
ISBN: 978-83-7686-672-7
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format: 135 x 200 mm
Liczba stron: 400
Cena: 37,90 zł
Tom cyklu: 1



Wójtowicz, Milena - "Post Scriptum"

Milena Wójtowicz ma pomysł na tworzenie urban fantasy. Jest nim zderzenie różnego rodzaju istot niebędących ludźmi z biurokracją oraz kapitalizmem. Do wyniku tej interakcji należy dodać nieskomplikowaną fabułę i tak otrzymujemy chociażby najnowszą książkę zatytułowaną „Post Scriptum”. Jest to powieść detektywistyczna, gdzie rolę śledczych odgrywają tzw. nienormatywni – różnego rodzaju stworzenia znane z legend i podań, od duchów do wilkołaków. Sprawa dotyczy usiłowania zabójstwa, a ponieważ ofiary nie są ludźmi i trudno zwrócić się z daną sprawą do organów ścigania (z uwagi na bardzo nietypowe narzędzie zbrodni), początkowo sprawą zajmuje się para niekonwencjonalnych przedsiębiorców, Piotr i Sabina.
Bohaterowie prowadzą spółkę mającą w portfolio różnego rodzaju usługi związane z psychologią (np. terapia ducha celem przekonania go do odejścia w zaświaty i pozostawienia rodziny w spokoju) oraz BHP (jak przygotować rytuał składania ofiar, by zachować fizyczne oraz duchowe standardy czystości narzędzi). Dla utrudnienia nienormatywni bohaterowie muszą funkcjonować w rzeczywistości, gdzie wiedza o ich istnieniu nie jest powszechna i niejednokrotnie bliskie osoby są trzymane w nieświadomości. Teoretycznie dzieje się tak dla ich własnego dobra, ale w praktyce – z powodu zakodowanej obawy przed ujawnieniem się, które dotychczas skutkowało co najmniej prześladowaniami, a w najgorszym wypadku koniecznością ratowania własnego życia.
Intryga kryminalna w książce nie należy do skomplikowanych i rozwiązanie przychodzi dość łatwo, jednak wymaga od naszych bohaterów współpracy oraz szczerości. Dla czytelnika jest okazją do poznania galerii bardzo zróżnicowanych postaci, naszkicowanych dość wyraźnie, szczególnie w relacjach między sobą. Na pierwszy plan wybijają się Piotr i Sabina, mocno skontrastowani według zasady „spokój-chaos”; ale również, momentami, uzupełniający się i wspierający. Postacie drugoplanowe również mają wyraźne rysy charakterologiczne, są odróżnialne i mają wpływ na fabułę, nawet jeśli ta poprowadzona jest czasem w niezbyt logiczny sposób.
Największą zaletą książki są elementy komiczne wynikające z porozrzucanych detali. Przejawia się to w nawiązaniach do popkultury, przywarach postaci, zderzaniu stereotypów dotyczących nienormatywnych bohaterów i ich konfrontacji z rzeczywistością. Komizmu dostarczają również dyskusje między postaciami oraz dowcipne zdania. Książka jest zabawna na różne sposoby, chociaż czasem humor może przykryć rozwój fabuły. Sprawia to, że z czasem w pamięci zostają głównie spokój Piotra i łakomstwo Sabiny, natomiast sama historia znika z pamięci dość szybko po lekturze. Co nie dziwi, skoro „Post Scriptum” jest głównie polem do zaprezentowania grupki zabawnych postaci i pretekstem do wywołania wśród nich pewnego zamieszania i zmiany status quo.
Zastrzeżenia można mieć do okładki, która nie mówi czytelnikowi nic na temat treści książki i w swej stylistyce jest bliższa poważnej powieści kryminalnej niż lekkiemu urban fantasy z nieskomplikowaną zagadką. Nie jest to pozycja dla czytelnika wymagającego, raczej dla osoby szukającej niezobowiązującej rozrywki.


Autor: Gabriela Nina Piasecka
Dodano: 2018-07-30 09:07:20
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Grimwood, Ken - "Powtórka"


 Salik, Magdalena - "Wściek"

 Martine, Arkady - "Pustkowie zwane pokojem"

 Sherriff, R.C. - "Rękopis Hopkinsa"

 Kelly, Greta - "Lodowa Korona"

 Harpman, Jacqueline - "Ja, która nie poznałam mężczyzn"

 Baldree, Travis - "Księgarnie i kościopył"

 Herbert, Brian & Anderson, Kevin J. - "Dziedzic Kaladanu"

Fragmenty

 Maszczyszyn, Jan - "Mare Orientale"

 Marryat, Frederick - "Statek widmo"

 Kluczek, Stanisław - "Zamek Gardłorzeziec"

 Pettersen, Siri - "Srebrne Gardło"

 Wyndham, John - "Dzień tryfidów"

 Wells, Martha - "Wiedźmi król. Witch King"

 Howey, Hugh - "Zmiana"

 Silverberg, Robert - "W dół do ziemi" (Wymiary)

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS