Grudzień 2011
Powrót do strony głównej archiwum
Jeśli ktokolwiek potrzebował ostatecznego dowodu pisarskiego talentu Rafała Kosika, winien sięgnąć po wydany w 2009 roku „Mars”. Debiutancka powieść warszawskiego pisarza dowodzi, że z polotem i wyobraźnią pisał od zawsze, a nieudanych utworów – jeśli takowe kiedykolwiek stworzył – szukać można co najwyżej w zamkniętych przed szerszą publiką szufladach pisarza.
W Katedrze recenzja drugiego wydania powieści "Mars" Rafała Kosika. Autorem tekstu Krzysztof Pochmara.
Komentarze (0)
Wydawnictwo Powergraph podało plany wydawnicze na pierwszą połowę przyszłego roku:
Więcej i komentarze (13)
Wojtek Sedeńko na swoim blogu poinformował, że piąty tom "Rakietowych szlaków" nie będzie ostatnią częścią serii. Łącznie w skład antologii ma wejść sto tekstów należących do kanonu science fiction.
Więcej i komentarze (0)
George R.R. Martin został wybrany autorem roku USA Today.
Więcej i komentarze (2)
W Sieci pojawił się pierwszy fragment "The Winds of Winter", kolejnej odsłony "Pieśni Lodu i Ognia" George'a R.R. Martina.
Komentarze (3)
Szóstą książka z kolekcji Dzieła Wybrane Philipa K. Dicka będzie "Transmigracja Timothy'ego Archera". Premiera powieści zapowiedziana jest na 24 stycznia.
Więcej i komentarze (6)
Standardowo fabułę zaczynamy poznawać w momencie, gdy świat przedstawiony w książce staje przed wielkimi zmianami. Być może bohaterowie nie zdają sobie z tego do końca sprawy, ale czytelnik, który obserwuje opowieść z kilku punktów widzenia, doskonale widzi, że muszą one nastąpić. Zwłaszcza, że zdają się one nie być dziełem przypadku, ale świadomego wpływu bliżej (na razie) nieokreślonych czynników.
Mariusz "Galvar" Miros recenzuje powieść "Adamantowy pałac" Stephena Deasa. Zapraszamy do lektury.
Komentarze (0)
Dzisiaj do sprzedaży trafił kolejny numer czasopisma "SFFiH".
Więcej i komentarze (10)
„Obywatel, który się zawiesił” to doskonała wizytówka twórczości Kosika. Pomimo różnorodności gatunkowej i tematycznej, wszystkie opowiadania dość dobrze wpisują się w pisarską metodę autora – intrygujące pomysły rozegrane galerią nie sztampowych, ale też nieszczególnie głębokich postaci. Być może to kwestia doświadczenia w pisaniu dla młodzieży, ale styl jest lekki, klarowny, bez sięgania po formalne eksperymenty i zbędne ozdobniki.
Zapraszamy do czytania recenzji zbioru opowiadań Rafała Kosika "Obywatel, który się zawiesił". Autorem tekstu jest Krzysztof Pochmara.
Komentarze (0)
Wydawnictwo Powewrgraph udostępniło fragment powieści Roberta M. Wegnera "Niebo ze stali. Opowieści z meekhańskiego pogranicza".
Więcej i komentarze (5)
W nadchodzącym miesiącu, nakładem wydawnictwa Initium, ukaże się "Świt Zmierzchu" Anne Bishop.
Komentarze (8)
Tym razem omówienie dwóch numerów na raz, na zasadzie przekładańca opowiadania-artykuły-felietony, jako że listopad wszedł mi na grudzień. Przyznaję, że w listopadowym numerze to opowiadania były kotwicą, z powodu której omówienie pojawia się na łamach Katedry tak późno. Wśród nazwisk nie zauważyłem żadnego z swych literackich faworytów, a że jednocześnie miałem zatrzęsienie zacnych tekstów w innych książkach…
Adam Ł Rotter prezentuje omówienie dwóch ostatnich tegorocznych numerów Nowej Fantastyki. Zapraszamy do czytania.
Komentarze (0)
Początkowo zdawałoby się, że mamy do czynienia z powieścią obyczajową osadzoną w szkole z pensjonatem. Fakt, program nauczania jest trochę dziwny, a dzieci nie mają kontaktu ze światem zewnętrznym. Poza tym wszystko jest jak najbardziej normalne: tworzą się grupy i grupki, niektórzy koledzy są wyśmiewani, inni cieszą się estymą. Wkrótce jednak staje się jasne, że nie wszystko jest takie oczywiste – co i rusz pojawiają się nieco enigmatyczne wzmianki o tajemniczej donacji.
Zapraszamy do czytania recenzji powieści "Nie opuszczaj mnie" Kazuo Ishiguro. Autorem tekstu jest Tymoteusz "Shadowmage" Wronka.
Komentarze (0)
Dwie powieści Sullivana wydane w jednym tomie w serii Nowej Fantastyki otwierają cykl „Odkrycia Riyrii”. Z pozoru jest to dosyć klasyczne fantasy... a nawet miejscami bardziej typowe od klasyki. Pseudośredniowieczne realia, questowa fabuła, typowe ujęcie ras (krasnoludy są mistrzami kamienia, elfy specjalizują się w magii, a ludzie jak zwykle są wojowniczy i rządni władzy, zdolni do wszystkiego, by osiągnąć swój cel). Jednakże, im dalej czytelnik zagłębia się w lekturę, okazuje się, iż nie wszystko jest takie, jakie się wydaje na pierwszy rzut oka.
W Katedrze recenzja książki "Królewska krew. Wieża elfów" Michaela J. Sullivana. Autorem tekstu jest Tymoteusz "Shadowmage" Wronka.
Komentarze (0)
W rozwinięciu wiadomości prezentujemy wybrane zapowiedzi wydawnicze na najbliższe miesiące:
Więcej i komentarze (0)
Do styczniowych zapowiedzi Wydawnictwa Literackiego trafił "Gormenghast" Mervyna Peake'a.
Więcej i komentarze (0)
Kolejny tomy wznowienia przygód Conana z Cymerii, autorstwa Roberta E. Howarda , ukażą się najprawdopodobniej w marcu i czerwcu przyszłego roku.
Komentarze (1)
13 stycznia do księgarń trafi "Zemsta najlepiej smakuje na zimno" Joego Abercrombiego, z kolei 25 będzie można zakupić drugi tom "Dziedzictwa" Christophera Paoliniego.
W rozszerzeniu newsa prezentujemy okładkę pierwszej z książek.
Więcej i komentarze (11)
Wydarzenia przebiegają bardzo powoli, a większość z nich to tylko epizody z codziennego życia nowo zaślubionych żon Lindena. W tle przewijają się wątki tajemniczych eksperymentów, które Vaughn (ojciec Lindena) prowadzi w piwnicy i plany ucieczki snute przez Rhine.
Prezentujemy recenzję powieści Lauren DeStefano "Atrofia". Autorką tekstu jest Paulina Szydłowska.
Komentarze (0)
Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia redakcja Katedry składa życzenia szczęścia, zdrowia i wszelakiej pomyślności.
Niech w ten bajkowy czas spełnią się Wasze marzenia, a pod choinką znajdą same trafione prezenty. Najlepiej książki.
Komentarze (1)
W tym tygodniu do sprzedaży trafił szósty numer magazynu Fantasy&Science Fiction. Poniżej prezentujemy okładkę i spis treści:
Więcej i komentarze (2)
Chuck Palahniuk słynie z mocnych poglądów i bezkompromisowego ich przedstawiania w powieściach. Ostrzem pióra uderza w fałsz i przekłamania współczesnego świata, obala mity i redefiniuje postrzeganie poruszanych kwestii. Chociaż jego najsłynniejszą książką jest oczywiście „Podziemny krąg” (zaadaptowany na srebrny ekran ze świetnymi kreacjami Edwarda Nortona i Brada Pitta), to również w pozostałych powieściach nie pozostawia suchej nitki na otaczającej nas hipokryzji.
Zapraszamy do czytania recenzji powieści Chucka Palahniuka "Potępieni". Autorem tekstu jest Tymoteusz "Shadowmage" Wronka.
Komentarze (0)
Ian McDonald specjalizuje się w osadzaniu fabuł utworów w egzotycznych sceneriach. Porzuca skostniałą Europę, omija Stany Zjednoczone i przenosi akcję do krajów rozwijających się, zdobywających coraz większe znaczenie na arenie międzynarodowej, a wybieganie o kilkadziesiąt lat w przyszłość pozwala na połączenie ekstrapolacji trendów i wizjonerstwa, by w efekcie pokazać fascynujące, nakierowane na rozwój technologiczny, obrazy przyszłości.
W Katedrze recenzja książki "Dom derwiszy. Dni Cyberabadu" Iana McDonalda. Autorem tekstu jest Tymoteusz "Shadowmage" Wronka.
Komentarze (0)
Do sprzedaży trafił styczniowy numer Nowej Fantastyki. Poniżej prezentujemy spis treści:
Więcej i komentarze (7)
W styczniu nakładem wydawnictwa ukażą się:
Więcej i komentarze (0)
Tutaj można obejrzeć zwiastun najnowszego filmu Petera Jacksona "Hobbit: Niespodziewana podróż".
Komentarze (6)
W konkursie zorganizowanym we współpracy z Domem Wydawniczym Rebis pięć trzytomowych zestawów cyklu "Schronienie" Davida Webera wygrali:
Więcej i komentarze (0)
Razem z wydawnictwem Powergraph zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnym konkursie na stronach Katedry. Tym razem do wygrania są trzy egzemplarze zbioru opowiadań Rafała Kosika "Obywatel, który się zawiesił". Aby wygrać jeden z nich, wystarczy poprawnie odpowiedzieć na zestaw pięciu pytań i mieć szczęście w losowaniu.
Konkurs potrwa równe dwa tygodnie i zakończy się 3 stycznia o północy. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni w ciągu kilku następnych dni na stronie głównej serwisu, a także poinformowani drogą mailową.
Życzymy powodzenia!
Komentarze (0)
Większość utworów z „Teorii...” ukazała się w ciągu minionej dekady na łamach „Fantastyki”. Większość też obraca się wokół charakterystycznej dla Cyrana i dość rzadko poruszanej w polskiej fantastyce mieszanki tematów – przyszłości człowieka, ludzkości, etyki i religii w perspektywie technologicznego postępu, inwazji wirtualnej rzeczywistości, rozwoju sztucznej inteligencji, głębokich przemian dzisiejszego i jutrzejszego świata.
Prezentujemy recenzję zbioru Janusza Cyrana "Teoria diabła i inne spekulacje". Tekst napisał Krzysztof Pochmara.
Komentarze (1)
W rozszerzeniu newsa prezentujemy plany wydawnictwa Almaz na najbliższe miesiące:
Więcej i komentarze (12)
W rozwinięciu wiadomości prezentujemy wybrane zapowiedzi Wydawnictwa Dolnośląskiego na nadchodzący rok:
Więcej i komentarze (0)
23 stycznia do sprzedaży trafią cztery pierwsze tomy "Pasa Deltory", cyklu fantasy autorstwa Emily Rodda.
Komentarze (0)
W nadchodzących miesiącu, nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka, ukażą się min:
Więcej i komentarze (2)
„Obywatel, który się zawiesił” to zbiór opowiadań Rafała Kosika opublikowanych w ostatnich latach w takich czasopismach, jak "Nowa Fantastyka" czy "Science Fiction, Fantasy & Horror". W pierwszej kolejności zachęcam do jego lektury wszystkich tych, którzy Kosika znają jedynie z powieści.
Sylwester "Sharin" Kozdroj recenzuje zbiór opowiadań Rafała Kosika pt. "Obywatel, który się zawiesił".
Komentarze (0)
W zorganizowanym razem z wydawnictwem Powergraph konkursie, w którym do wygrania były trzy egzemplarze antologii "Głos Lema", zwycięzcami zostali:
Więcej i komentarze (0)
Dzisiaj nakładem wydawnictwa ISA ukazała się powieść "Król Orków" autorstwa R.A. Salvatore.
Komentarze (0)
Tegoroczny "Dziennikarski Laur" Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich otrzymał Lech Jęczmyk - były redaktor naczelny "Fantastyki".
Komentarze (5)
Jeszcze w grudniu do sprzedaży trafią "Runy Hordów" Magdaleny Salik. Książka ukaże się wyłącznie w postaci elektronicznej.
Wydawnictwo wydało w tej sprawie specjalny komunikat:
Więcej i komentarze (11)
Chociaż grudzień to czas prezentów i niespodzianek, grudniowa odsłona ”SFFiH” nie różni się niczym specjalnym od poprzednich numerów. Kilka opowiadań, wywiad, stały zestaw felietonów, do tego kolejna okładka będąca reklama gry komputerowej. Dobrze, że chociaż święty Mikołaj od czasu do czasu się pojawia.
Zapraszamy do czytania omówienia grudniowego numeru Science Fiction, Fantasy i Horror. Autorem tekstu jest Adam "Tigana" Szymonowicz.
Komentarze (0)
Wydawnictwo Fabryka Słów zakupiło prawa do cyklu powieściowego Janet Evanovich o łowczyni nagród Stephanie Plum.
Komentarze (7)
W styczniu 2012 r. nakładem Domu Wydawniczego Rebis ukażą się:
Więcej i komentarze (3)
Dzisiaj nakładem wydawnictwa Amber ukazały się: "Mroczna legenda" Christine Feehan i "Cienie północy" Lary Adrian.
Komentarze (0)
„Czarne oceany” to opowieść o dwóch światach, globalnym i jednostkowym, obu utraconych, choć na różne sposoby. Jest to więc historia mieszkańców Ziemi w stosunkowo niedalekiej przyszłości, podzielonych na żyjącą podobnie do nas większość i pławiącą się w bogactwie, odhumanizowaną (liczną) mniejszość.
W Katedrze recenzja powieści "Czarne oceany" Jacka Dukaja. Autorem tekstu jest Krzysztof Kozłowski.
Komentarze (0)
W styczniowych planach wydawnictwa Amber znalazły się m.in:
Więcej i komentarze (4)
22 lutego, nakładem wydawnictwa Książnica, ukaże się "Przebudzona" P.C. & Kristin Cast.
Więcej i komentarze (0)
Od kilku dni w sprzedaży znajduje się wznowienie kilku książek Eoina Colfera z cyklu o przygodach "Artemisa Fowla".
Więcej i komentarze (1)
W najbliższych miesiącach nakładem Fabryki Słów ukażą się:
Więcej i komentarze (8)
Wydawnictwo Albatros zaprezentowało projekty okładek do wznowień dwóch powieści Isaaca Asimova - "Koniec wieczności" oraz "Równi bogom".
Więcej i komentarze (7)
Tutaj można obejrzeć nowy trailer drugiego sezonu serialu "Gra o tron". Premiera - wiosna 2012.
Komentarze (2)
Zamysł autora wydaje się oczywisty. Patrzysz na słabych i pogubionych ludzi, którzy przegrywają życie, na nudny i szary świat, który zaczyna popadać w szaleństwo i staje się miejscem nie do zniesienia. Obserwujesz fabułę oczyma kilku bohaterów i nagle uświadamiasz sobie, że to żaden wydumany horror, że to my sami, w odbiciu.
Prezentujemy drugą recenzję powieści "W odbiciu" Jakuba Małeckiego. Autorem tekstu jest Krzysztof Pochmara.
Komentarze (0)
W rozwinięcia newsa prezentujemy projekty okładek do powieści Lesley Livingston ("Mroczne światło") oraz Marianne Curley ("Klucz").
Więcej i komentarze (0)
Już 17 stycznia do sprzedaży trafią "Dzieci demonów" J.M. McDermotta.
Więcej i komentarze (5)
Na początku roku, nakładem wydawnictwa Mag, ukażą się następujące pozycje:
Więcej i komentarze (12)
W ostatnich dniach, jak zapewne zauważyliście, Katedra przechodzi pewne problemy techniczne. Dokładamy starań, by ustąpiły one jak najszybciej i przez jeszcze kilka najbliższych dni prosimy o wyrozumiałość.
Komentarze (0)
Dzisiaj do sprzedaży trafił "Pufcio" Tomasza Bochińskiego.
Książka została objęta patronatem Katedry.
Pufcio jest potworem, lecz i ja, Kronikarz przygód małego Pufcia, jestem potworem. Nie śmiej się, Czytelniku, albowiem ty także jesteś potworem. A już z całą pewnością jest nim twoja latorośl, jeśli takową posiadasz.
Więcej i komentarze (1)
Od dzisiaj można kupić "Sto Tysięcy Królestw", debiutancką powieść N.K. Jemisin. Książkę ukazała się nakładem wydawnictwa Papierowy Księżyc.
Komentarze (1)
Dzisiaj nakładem wydawnictwa W.A.B. ukazała się książka "Baśniobór: Gwiazda Wieczorna wschodzi" Brandona Mulla.
Komentarze (0)
W listopadzie Wydawnictwo Prószyński wydało powieść kolejnego debiutanta – Anthony’ego Huso, zatytułowaną „Magia krwi”, w wersji oryginalnej: „The Last Page”. Przyznaję, takie „tłumaczenie” tytułu zaintrygowało mnie na tyle, że sięgnęłam po książkę.
Prezentujemy recenzję powieści "Magia krwi" Anthony'ego Huso. Autorką tekstu jest Beata Kajtanowska.
Komentarze (0)
Wydawnictwo Jaguar ujawniło część swoich zapowiedzi wydawniczych na nadchodzący rok:
Więcej i komentarze (2)
Na początku 2012 roku, nakładem wydawnictwa Dwójka bez sternika, ukaże się "Mroczna ostoja" Gail Z. Martin.
Więcej i komentarze (3)
Dzisiaj do sprzedaży trafiły:
Więcej i komentarze (0)
W organizowanym wspólnie z wydawnictwem Powergraph konkursie, w którym do wygrania były trzy egzemplarze antologii "Science Fiction", zwycięzcami zostali:
Więcej i komentarze (0)
„Wrota” na płaszczyźnie fabularnej są historią banalną i sztampową: ile już razy czytaliśmy lub oglądaliśmy, jak to wrota do piekła się otwierają, a Ziemi zagraża apokalipsa? Osadzenie w roli głównego bohatera przypadkowego widza (tutaj: nastoletniego Samuela) zbawcy świata też nie należy do najoryginalniejszych rozwiązań. Tymczasem irlandzki pisarz potrafi ze zgranych motywów wycisnąć naprawdę wiele.
W Katedrze recenzja powieści "Wrota" Johna Connolly'ego. Tekst napisał Tymoteusz "Shadowmage" Wronka.
Komentarze (0)
Zapraszamy do udziału w kolejnym konkursie na stronach Katedry zorganizowanym we współpracy z Domem Wydawniczym Rebis. Do wygrania jest pięć trzytomowych zestawów cyklu "Schronienie" Davida Webera. By stać się posiadaczem jednego z nich, wystarczy poprawnie odpowiedzieć na cztery testowe pytania i mieć szczęście w losowaniu.
Konkurs zakończy się 19 grudnia północy, czyli potrwa równe dwa tygodnie. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni w ciągu kilku dni na stronie głównej serwisu, a także poinformowani drogą mailową.
Życzymy powodzenia!
Komentarze (0)
W nadchodzącym roku nakładem wydawnictwa Replika ukażą się "Ludzie z bagien" Edwarda Lee.
Więcej i komentarze (0)
Do zapowiedzi wydawnictwa Ars Machina trafiła powieść Daniela Abrahama "The Dragon’s Path".
Więcej i komentarze (3)
Czego można dowiedzieć się o polskiej fantastyce naukowej z tej ponad 800-stronnicowej cegiełki? Przede wszystkim, że nie zostaje w tyle – stara się śledzić i podążać za trendami światowymi, bo istotnie perspektywa tekstów jest światowa. Że w pewnej części jest również inkubatorem własnych oryginalnych rozwiązań.
Prezentujemy recenzję antologii "Science Fiction". Autorem tekstu jest Adam Ł Rotter.
Komentarze (0)
„Dallas ‘63” to porządny kawałek literatury, z którego powinni być zadowoleni nie tylko fani autora. Intrygująca, romantyczna, a miejscami zabawna fabuła, po mistrzowsku zaprezentowani bohaterowie i arcyciekawa rzeczywistość połowy XX wieku to tylko nieliczne zalety niniejszej powieści.
Sylwester "Sharin" Kozdroj recenzuje powieść Stephena Kinga "Dallas '63".
Komentarze (0)
Przedstawiamy książki, którym patronujemy w grudniu.
Więcej i komentarze (0)
Tutaj można przeczytać fragmenty powieści Marcina Ciszewskiego "www.ru2012.pl" .
Komentarze (0)
Grudzień jest miesiącem obniżonej aktywności wydawców, zatem zamiast tradycyjnej porcji literackich zgadywanek postanowiliśmy dać się porwać bożonarodzeniowemu nastrojowi i zdecydowaliśmy o drobnej modyfikacji grudniowego numeru naszego cyklu. Dziś nie będziemy zgadywać, w tym odcinku przedstawiamy Mikołajowi (taktownie i delikatnie) nasze sugestie. Jakie? Sprawdźcie sami - zapraszamy do lektury!
Komentarze (0)
Dzisiaj do sprzedaży trafiła powieść "Pocałunek nocy" Sherrilyn Kenyon. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Mag.
Komentarze (0)
Dla czytelników, którzy nie mieli dotąd żadnej styczności z twórczością Mai Kossakowskiej, wznowienie jej pierwszych opowiadań może być nie lada okazją do nadrobienia zaległości, a przynajmniej wyrobienia sobie własnego zdania na temat tej nierzadko skrajnie ocenianej klasyki polskich opowiadań o aniołach. Pozostali nie mają czego szukać w tej nieznacznie tylko poszerzonej pozycji.
Zapraszamy do lektury recenzji zbioru "Żarna niebios" Mai Lidii Kossakowskiej. Tekst napisał Krzysztof Kozłowski.
Komentarze (0)
Razem z wydawnictwem Powergraph zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnym konkursie na stronach Katedry. Tym razem do wygrania są trzy egzemplarze antologii "Głos Lema". Aby wygrać jeden z nich, wystarczy poprawnie odpowiedzieć na zestaw czterech pytań i mieć szczęście w losowaniu.
Konkurs potrwa równe dwa tygodnie i zakończy się 15 grudnia o północy. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni w ciągu kilku następnych dni na stronie głównej serwisu, a także poinformowani drogą mailową.
Życzymy powodzenia!
Komentarze (2)
Od początku tego tygodnia dostępny jest 34. numer magazynu "Creatio Fantastica".
Komentarze (0)
Fabryka Słów zaprezentowała projekt okładki oraz notę do "Miasteczka Nonstead", najnowszej powieści Marcina Mortki.
Więcej i komentarze (7)
Zapraszamy do lektury fragmentu tekstu Jacka Dukaja o Edwardzie Caldwellu, pisarzu sf przyszłości. Całość czytelnicy znajdą w antologii "Science fiction".
Więcej i komentarze (0)
W grudniu nakładem wydawnictwa Almaz ukażą się dwie pozycje:
Więcej i komentarze (2)
17 lutego, nakładem Fabryki Słów, ukaże się "Dziwna sprawa Skaczącego Jacka" Marka Hoddera.
Więcej i komentarze (0)
15 grudnia w Starym BUW-ie odbędzie się spotkanie z Mają Lidią Kossakowską. Początek o godzinie 20.15.
Więcej i komentarze (0)
Na marzec została przewidziana premiera pierwszego tomu nowego cyklu Andrzeja Ziemiańskiego "Pomnik cesarzowej Achai".
Komentarze (0)
Dziś do sprzedaży trafiły:
Więcej i komentarze (0)
|