NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Jordan, Robert; Sanderson , Brandon - "Pomruki burzy"

Weeks, Brent - "Droga cienia" (wyd. 2024)

Ukazały się

Grimwood, Ken - "Powtórka" (wyd. 2024)


 Psuty, Danuta - "Ludzie bez dusz"

 Jordan, Robert; Sanderson , Brandon - "Pomruki burzy"

 Martin, George R. R. - "Gra o tron" (wyd. 2024)

 Wyrzykowski, Adam - "Klątwa Czarnoboga"

 Esslemont, Ian Cameron - "Kamienny wojownik"

 Kagawa, Julie - "Dusza miecza"

 Pupin, Andrzej - "Szepty ciemności"

Linki

Hoyle, Fred - "Czarna chmura"
Wydawnictwo: Rebis
Kolekcja: Wehikuł czasu
Tytuł oryginału: The Black Cloud
Tłumaczenie: Sławomir Magala
Data wydania: Styczeń 2024
Wydanie: II
ISBN: 978-83-8338-137-4
Oprawa: Zintegrowana
Format: 135x215
Liczba stron: 272
Cena: 49,99 zł
Rok wydania oryginału: 1959Hoyle, Fred - "Czarna chmura"

Astronomiczna fantastyka sprzed ponad pół wieku


Kolejna pozycja Wehikułu Czasu to świetnie znany (przynajmniej niegdyś) klasyk – wydana w 1957 roku debiutancka, a jednocześnie najsłynniejsza powieść błyskotliwego brytyjskiego astronoma, Freda Hoyle’a. Akcja „Czarnej chmury” toczy się w latach sześćdziesiątych XX wieku. Dwie grupy naukowców niezależnie od siebie odkrywają istnienie zbliżającego się do Ziemi niezwykłego obiektu, gazowego obłoku, przysłaniającego coraz większy skrawek widzianego z naszej planety nieba. Zespół amerykański, a raczej jeden z pracujących w nim postdoków, zauważa na wykonywanych przy pomocy teleskopu w pewnych odstępach czasu zdjęciach znikające gwiazdy. Zajmujący się amatorsko astronomią Brytyjczyk George Green odnotowuje z kolei nieoczekiwane przesunięcia planet, co wzbudza najpierw rozbawienie jego bardziej doświadczonych kolegów, a potem zdziwienie tym, że obliczenia hobbisty okazują się poprawne. Wkrótce naukowcy z obu stron oceanu dzielą się uzyskaną wiedzą, zyskując pewność, że tytułowa „Czarna chmura” zmierza ku centrum Układu Słonecznego i zapewne znajdzie się tu w przeciągu kilku, a może kilkunastu miesięcy.

Głównym bohaterem powieści jest alter ego autora, pracujący w Cambridge wybitny, a jednocześnie arogancki astronom, Chris Kingsley. To on staje na czele ulokowanego w angielskim Nortonstowe projektu (ewidentnie wzorowanego na Los Alamos), mającego na celu badanie niezwykłego obiektu i związanych z nim zagrożeń oraz zaproponowanie politykom konkretnych rozwiązań. W pracach odizolowanego od świata zewnętrznego zespołu biorą udział czołowi naukowcy z różnych krajów. Nie może wśród nich oczywiście zabraknąć Amerykanina, ale też Rosjanina czy Australijczyka.

Hoyle stara się opowiadać o działalności naukowej jak najbardziej realistycznie, umieszczając ją oczywiście w fantastycznym kontekście. W „Czarnej chmurze” znajdziemy na przykład konkretne wzory i rozumowania (pozostające na poziomie powiedzmy końcówki szkoły średniej) pozwalające uczonym już na pierwszym etapie oszacować czas, jaki dzieli ludzkość od bezpośredniego spotkania z gazowym przybyszem. Powieść zawiera także precyzyjny opis podstawowego zajęcia młodych fizyków jeszcze kilkadziesiąt lat temu, czyli mozolnego przeglądania klisz w poszukiwaniu nietypowych zjawisk, a także przypomnienie, jak wyglądało pracochłonne „programowanie” obliczeń przy użyciu taśmy perforowanej. Wielokrotnie czytamy o fundamentalnych różnicach dzielących naukowców od polityków – przy czym autor nie ukrywa, po której stronie leżą jego sympatie – ale także o sporach między różnymi astronomami czy astrofizykami, rozstrzyganych zgodnie z regułami sztuki: każdy może się mylić, wygrywa ta teoria, która pozwala na weryfikowalne przewidywania. W miarę upływu czasu pojawiają się też nieuniknione napięcia między bieżącymi rozgrywkami, w których biorą udział rządy różnych krajów, a próbami postrzegania ludzkości jako cywilizacyjnej czy biologicznej jedności.

Z czasem apokaliptyczne proroctwa grupy z Nortonstowe po części się sprawdzają, a po części okazują mylne z uwagi na niespodziewane zachowania chmury. W drugiej połowie powieść Hoyle’a skręca w kierunku kojarzącym się bardziej z Arthurem C.Clarkeiem, Carlem Saganem czy Stanisławem Lemem. Nie sposób nie zauważyć, że wspomniana trójka opisywała kontakty ludzkości z pozaziemską inteligencją istotnie głębiej i ciekawiej od autora „Czarnej chmury”, co nie znaczy, że i jego opowieści nie warto poznać.

Warto też odnotować, że w porównaniu z resztą serii Rebisu zdecydowanie na korzyść wyróżnia się prosta, ale elegancka okładka. Szkoda tylko, że kolejny raz wydawca nie zdecydował się na odświeżenie trącącego już nieco myszką przekładu.Autor: Adam Skalski
Dodano: 2024-03-27 21:25:27
Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

Janusz S. - 23:51 27-03-2024
Wiarę Hoyle'a w potęgę nauki widać w tej książce na każdym kroku aż do naiwności włącznie, Przyszłość jak to zwykle bywa zadała kłam nie tylko przekonaniu Hoyle'a o łatwości z jaką mądrzy naukowcy mogą manipulować tępymi politykami lecz także teoriom budowy wszechświata jakie głosił. Znacznie gorzej Hoyle radzi sobie z opisami reakcji na ogólnoświatową katastrofę.

Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Fonstad, Karen Wynn - "Atlas śródziemia


 Fosse, Jon - "Białość"

 Hoyle, Fred - "Czarna chmura"

 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

Fragmenty

 Grimwood, Ken - "Powtórka"

 Lewandowski, Maciej - "Grzechòt"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga druga"

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #2

 Sherriff, Robert Cedric - "Rękopis Hopkinsa"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Howey, Hugh - "Silos" (wyd. 2024)

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #1

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS