NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Kres, Feliks W. - "Szerń i Szerer. Zima przed burzą"

Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Ogród Ramy"

Ukazały się

Szyda, Wojciech -"Olbrzymka z Wyspy i inne apokryfy"


 Larson, B.V. - "Świat Zieleni"

 LaValle, Victor - "Samotne kobiety"

 Pohl, Frederik - "Gateway. Za błękitnym horyzontem zdarzeń"

 Swan, Richard - "Tyrania Wiary"

 Twardoch, Szczepan - "Sternberg"

 Sosnowska, Justyna - "Instytut Absurdu"

 Shusterman, Neal - "Podzieleni" (wyd. 2024)

Linki

Styczeń 2007
Powrót do strony głównej archiwum
 

2007-01-31

Rozmaitości

"Magnetyzer" w TV

Jutro, 1 lutego o 23:05 w programie "Łossskot!" w TVP1 będzie można obejrzeć reportaż o "Magnetyzerze" Konrada T. Lewandowskiego. W programie m.in. zostaną pokazane miejsca, w których dzieje się akcja książki.
Więcej i komentarze (0)


2007-01-31

Zapowiedzi

"Płyńce łzy moje..." - okładka

Prezentujemy projekt okładki do zapowiadanego na luty wznowienia powieści Philipa K. Dicka "Płyńcie łzy moje, rzekł policjant". Książkę wyda wydawnictwo Rebis.

Więcej i komentarze (0)


2007-01-31

Zapowiedzi

Informacje o "Diunie"

Znana już jest okładka do nowego wydania "Diuny" Franka Herberta, które ukaże się nakładem wydawnictwa Rebis. Jednocześnie poinformowano, że data premiery zarówno tej książki, jak i "Mesjasza Diuny" została przesunięta na marzec.
Więcej i komentarze (11)


2007-01-31

Ukazały się

Kafka jest już nad morzem

Ukazała się powieść Haruki Murakamiego "Kafka nad morzem". Nagrodzoną w zeszłym roku World Fantasy Award książkę (edycja w twardej i miękkiej oprawie) wydała Muza.
Więcej i komentarze (0)


2007-01-31

Fragmenty

Fragment Bakkera

Zapraszamy do lektury fragmentu powieści "Tysiąckrotna myśl" R. Scotta Bakkera, która ukaże się nakładem Wydawnictwa Mag pod koniec lutego.
Komentarze (0)


2007-01-30

Recenzje

Druga recenzja "Pana Światła"

Wydana w 1967 roku powieść „Pan Światła” Rogera Zelaznego jest dość powszechnie uważana za jedno z najlepszych jego dzieł. Czy słusznie? Polscy czytelnicy mogą się o tym przekonać dopiero teraz – co prawda książka była już u nas wydana w 1991 roku, ale sposób jej przekładu na język polski nie pozwalał na docenienie uroków prozy autora. Mówiąc jaśniej, wydanej przez nieistniejące już wydawnictwo Atlantis książki niemal nie dawało się czytać.

Zapraszamy do czytania drugiej w naszym serwisie recenzji powieści Rogera Zelaznego "Pan Światła". Autorką tekstu jest Maria "Gytha" Drozdek.
Komentarze (1)


2007-01-30

Fragmenty

"Patrol zmroku" - okładka i fragment

Prezentujemy okładkę oraz fragment "Patrolu zmroku" Siergieja Łukjanienki. Książka ukaże się 23 lutego nakładem Wydawnictwa Mag.
Więcej i komentarze (0)


2007-01-30

Zapowiedzi

Jak wyhodować smoka?

W lutym nakładem Wydawnictwa Muza ukaże się książka Johna Topsella pod tytułem "Smoki. Poradnik hodowcy".
Więcej i komentarze (0)


2007-01-29

Ukazały się

Nów

Nakładem wydawnictwa Świat Książki ukazała się powieść Piotra Wojciechowskiego "Doczekaj nowiu"; osadzona w nieodległej przyszłości jest sensacyjno-przygodową political fiction.
Więcej i komentarze (0)


2007-01-29

Internet

Zimowa promocja Runy

Agencja Wydawnicza Runa wraz z nadejściem zimy przygotowała dla swoich czytelników promocję. Do końca lutego można zakupić cykl Tomasza Piątka "Ukochani poddani cesarza" za jedyne 39,50 zł. Więcej informacji znajdziecie tutaj.
Komentarze (0)


2007-01-29

Zapowiedzi

Vonnegut razy dwa

Wydawnictwo Zysk i S-ka poinformowało na swojej stronie, że jutro ukażą się dwie książki autorstwa Kurta Vonneguta: "Galapagos" i "Pianola". Termin wydania może jeszcze ulec zmianie.
Więcej i komentarze (0)


2007-01-29

Zapowiedzi

O wampirach w fantasy

W marcu 2007 ukaże się książka Pawła Ciećwierza pood tytułem "Synowie Kaina, córy Lilith - rzecz o wampirach w fantasy". Wydawcą opracowania jest Fantasmagoricon.
Więcej i komentarze (1)


2007-01-29

Zapowiedzi

Zapowiedź Lewandowskiego

Na przełomie lutego i marca nakładem wydawnictwa Fantasmagoricon ukaże się powieść Konrada T. Lewandowskiego pod tytułem "Most nad otchłanią". To wydanie zostało wzbogacone o nowy prolog i epilog.
Więcej i komentarze (3)


2007-01-28

Konkurs

Nowy konkurs - wygraj "Prestiż"!

Zapraszamy do nowego konkursu zorganizowanego wspólnie z wydawnictwem Znak. Do wygrania pięć egzemplarzy nagrodzonej World Fantasy Award powieści Christophera Priesta "Prestiż". Aby wziąć udział w losowaniu należy odpowiedzieć prawidłowo na pięć pytań.

Konkurs trwa do niedzieli 11 lutego. Listę zwycięzców zamieścimy następnego dnia na stronie głównej. Wylosowani szczęśliwcy zostaną również poinformowani drogą mailową.

Zachęcamy do udziału i życzymy powodzenia!

Komentarze (0)


2007-01-27

Recenzje

Recenzja "Historii Lisey"

Po najnowszą książkę Kinga sięgałem z nieskrywaną ciekawością. „Historia Lisey” to powieść, o której (według noty z okładki) sam autor stwierdził, że „jest o miłości, małżeństwie, więzach krwi i szaleństwie”. Ta ogólna opinia oddaje jej charakter i chyba nie można by jej lepiej streścić.

Zapraszamy do czytania recenzji powieści Stephena Kinga "Historia Lisey". Autorem tekstu jest Mariusz "Galvar" Miros.
Komentarze (0)


2007-01-27

Konkurs

Koniec zabawy

Zakończył się organizowany razem z wydawnictwem Mag konkurs, w którym nagrodami były trzy egzemplarze pierwszego tomu "Czarodziejskiego statku" Robin Hobb. Spośród udzielonych odpowiedzi blisko 60% było poprawnych. Listę zwycięzców prezentujemy w rozszerzonej wiadomości.
Więcej i komentarze (0)


2007-01-26

Konkurs

Wygraj "Noc noży"!

Zapraszamy do udziału w kolejnym konkursie organizowanym razem z wydawnictwem Mag. Na osoby, które poprawnie odpowiedzą na pytania, czekają trzy egzemplarze "Nocy noży" Iana Camerona Esslemonta.

Konkurs trwa do 9 lutego. Przypominamy, że każda osoba może głosować tylko raz. Życzymy samych poprawnych odpowiedzi i szczęścia w losowaniu.


Komentarze (0)


2007-01-26

Fragmenty

Fragment "Dzikiej energii"

Zapraszamy do czytania obszernego fragmentu "Dzikiej energii" Mariny i Siergieja Diaczenków.
Komentarze (0)


2007-01-26

Wywiady

Wywiad z Andrzejem Pilipiukiem

Prezentujemy nowy wywiad - tym razem Tymoteusz "Shadowmage" Wronka zadawał pytania Andrzejowi Pilipiukowi. W rekordowo długim na naszych łamach wywiadzie znajdziecie wiele ciekawych informacji. Zapraszamy.

K: Jesteś z wykształcenia archeologiem. To dosyć oryginalny kierunek studiów. Co skłoniło Cię do zajmowania się akurat tą dziedziną nauki?
AP: Nie dostałem się na historię, więc postanowiłem zrealizować młodzieńcze marzenia. Zawsze pociągało mnie grzebanie w ziemi, odkrywanie rzeczy od dawna zapomnianych. Ziemia przypomina wielką księgę. Trzeba tylko nauczyć się ją odczytywać. Wbrew pozorom nie jest to szczególnie trudne.

Komentarze (0)


2007-01-26

Ukazały się

Premiera "Dzikiej energii"

Dziś ukazała się "Dzika energia" Mariny i Siergieja Diaczenków. Katedra objęła patronat nad wydaną przez Solaris książką.

Świat, w którym energię życiową dla jego mieszkańców władze Miasta rozprowadzają przewodami. Codziennie o północy podczas "godziny energii" obywatel - jeżeli zapracował - otrzymuje dawkę na następny dzień. Bohaterka powieści pracuje jako taki piksel w ogromnych "widowiskach energii". Wśród mieszkańców Miasta krąży legenda o Zakładzie, w którym każdy pławi się w energii i wszystkim żyje się jak w raju. Dziewczyna-piksel postanawia odszukać Zakład. Niestety, prawda okazuje się nieco inna...

Więcej i komentarze (0)


2007-01-26

Prasa

NF #2(293)/2007

W kioskach jest już lutowy numer Nowej Fantastyki. Znajdziecie w nim:
Więcej i komentarze (1)


2007-01-26

Ukazały się

Jest pierwszy tom "Arki odkupienia"

Dziś do sprzedaży trafił pierwszy tom powieści "Arka odkupienia" Alastaira Reynoldsa. Książkę wydało wydawnictwo MAG.
Więcej i komentarze (0)


2007-01-26

Ukazały się

Premiera Esslemonta

Nakładem Wydawnictwa Mag ukazała się powieść "Noc noży" Iana Camerona Esslemonta. Akcja książki dzieje się w świecie "Malazańskiej Księgi Poległych" Stevena Eriksona.
Więcej i komentarze (10)


2007-01-25

Zapowiedzi

Varga w przyszłości

Nakładem wydawnictwa Czarne ukaże się 28 lutego powieść Krzysztofa Vargi "Nagrobek z lastryko".
Komentarze (0)


2007-01-25

Recenzje

Recenzja "Biliona dolarów"

Trudno sklasyfikować powieść Eschbacha, choć chyba najprościej powiedzieć, że to książka sensacyjna, w której fantastyka występuje w ilościach śladowych. Poza tym, zgodnie z notką promocyjną – jest to w dużej mierze powieść o pieniądzu. Autor bardzo rozlegle wyjaśnia kwestie finansowe.

Zapraszamy do czytania recenzji powieści Andreasa Eschbacha "Bilion dolarów". Autorem tekstu jest Daniel "Vampdey" Elkader. Recenzja dostępna również w wersji audio.
Komentarze (0)


2007-01-25

Ukazały się

Dwie książki z Fabryki

Dziś do księgarń trafiły dwie nowe pozycje wydane przez Fabrykę Słów: wzbogacona reedycja "Młota na czarownice" Jacka Piekary oraz pierwszy tom powieści "Na ostrzu noża" Miroslava Žambocha.
Więcej i komentarze (4)


2007-01-25

Galeria

Ilustracje do "Czarnej szabli"

Na stronie Fabryki Słów zaprezentowano trzy przykładowe szkice do zapowiadanego na marzec zbioru opowiadań Jacka Komudy "Czarna szabla". Zobaczyć je można również w naszej galerii.
Komentarze (0)


2007-01-25

Zapowiedzi

Zapowiedź powieści Carda

27 lutego wydawnictwo Prószyński i S-ka wyda powieść Orsona Scotta Carda pod tytułem "Cień olbrzyma". Jest to kolejny tom przygód Groszka.
Więcej i komentarze (0)


2007-01-25

Prasa

F-WS #14

W sprzedaży na terenie całej Polski znajduje się wiosenny numer kwartalnika Fantastyka - Wydanie Specjalne. Czeka w nim na czytelników pięć obszernych opowiadań:
Więcej i komentarze (0)


2007-01-25

Prasa

Czas Fantastyki #10

W Empikach do nabycia jest najnowszy, 10 numer dwumiesięcznika Czas Fantastyki. Znajdziecie w nim:
Więcej i komentarze (0)


2007-01-24

Zapowiedzi

O Lemie

W marcu nakładem wydawnictwa Znak ukaże się książka "Co to są Sepulki? Wszystko o Lemie" Wojciecha Orlińskiego.
Więcej i komentarze (0)


2007-01-24

Zapowiedzi

Zapowiedź "Księcia kłamstw"

15 lutego nakładem Wydawnictwa ISA ukaże się kolejna książka dziejąca się w świecie Forgotten Realms. Będzie to "Książę kłamstw" Jamesa Lowdera, czyli czwarty tom Cyklu Awatarów.
Więcej i komentarze (0)


2007-01-24

Spotkania, wystawy...

Spotkanie z Magdaleną Kozak

W piątek drugiego lutego, z okazji niedawnej premiery "Renegata", w warszawskim Paradoksie odbędzie się spotkanie z Magdaleną Kozak i Dominiką Repeczko. Więcej informacji znajdziecie tutaj.
Komentarze (0)


2007-01-24

Zapowiedzi

Okładki i ilustracja z Fabryki

Na stronie Fabryki Słów pojawiły się ostateczne wersje okładek do "Więzów krwi" Mai Lidii Kossakowskiej oraz "Furtki do ogrodu wspomnień" Eugeniusza Dębskiego. Zaprezentowano również ilustrację okładkową do "Czarnej szabli" Jacka Komudy.
Więcej i komentarze (2)


2007-01-24

Recenzje

Druga recenzja "Dworca Perdido"

China Miéville jest jednym z czołowych przedstawicieli nowego nurtu w fantastyce określonego mianem New Weird, który całkowicie zrywa z tolkienowskim konserwatyzmem i poprzez niczym nie skrępowaną, pełną dowolność w kreowaniu wymyślonego przez siebie uniwersum – wprowadza do zaśniedziałego gatunku od dawna wyczekiwany powiew świeżości.

Zapraszamy do czytania już drugiej naszej recenzji powieści Chiny Miéville'a "Dworzec Perdido". Autorem tekstu jest Adam "ASX76" Siemienko.
Komentarze (0)


2007-01-24

Artykuł

Najlepsze polskie utwory 2006 – podsumowanie głosowania

Znacznie częściej głosowano na książki niż na opowiadania – świadczyć to może o małym zainteresowaniu krótką formą. Szczególnie dotyczy to utworów publikowanych w prasie, gdyż na pierwszych dwóch miejscach w tej kategorii są teksty drukowane w antologiach i zbiorach.

Zapraszamy do czytania podsumowania wyników naszego konkursu na najlepsze polskie książki i opowiadania fantastyczne minionego roku. Autorem artykułu jest Tymoteusz "Shadowmage" Wronka.
Komentarze (0)


2007-01-24

Zapowiedzi

"Posoka smoka" w lutym

Wydawnictwo SuperNOWA podało termin premiery powieści Zbigniewa Wojnarowskiego "Posoka smoka". Książka ukaże się 9 lutego.
Więcej i komentarze (0)


2007-01-24

Katedra

Hobb później

Wydawnictwo Mag poinformowało, że z przyczyn od niego niezależnych premiera drugiego tomu "Czarodziejskiego statku" Robin Hoob zostaje przesunięta z 9 na 16 lutego 2007.
Komentarze (0)


2007-01-24

Ukazały się

Premiera Wrede

Dziś premiera powieści Patricii C. Wrede "W poszukiwaniu smoka". To drugi tom "Kronik Zaczarowanego Lasu" publikowanych przez Wydawnictwo ISA.
Więcej i komentarze (0)


2007-01-24

Konkurs

Koniec konkursu bliski

Przypominamy, że już za dwa dni, czyli w piątek o północy, kończy się konkurs, w którym do wygrania są trzy egzemplarze pierwszego tomu "Czarodziejskiego statku" Robin Hobb.
Komentarze (0)


2007-01-23

Zapowiedzi

Zapowiedź "Wyjścia z cienia"

W zapowiedziach wydawnictwa SuperNOWA pojawiło się wznowienie książki Janusza A. Zajdla "Wyjście z cienia".
Więcej i komentarze (2)


2007-01-23

Zapowiedzi

"Dzika energia" pod patronatem!

Z przyjemnością informujemy, że Katedra objęła patronat nad "Dziką energią", czyli kolejną książką Mariny i Siergieja Diaczenków, jaką wyda wydawnictwo SOLARIS. Powieść ukaże się w ostatnich dniach stycznia.

Świat, w którym energię życiową dla jego mieszkańców władze Miasta rozprowadzają przewodami. Codziennie o północy podczas "godziny energii" obywatel - jeżeli zapracował - otrzymuje dawkę na następny dzień. Bohaterka powieści pracuje jako taki piksel w ogromnych "widowiskach energii". Wśród mieszkańców Miasta krąży legenda o Zakładzie, w którym każdy pławi się w energii i wszystkim żyje się jak w raju. Dziewczyna-piksel postanawia odszukać Zakład. Niestety, prawda okazuje się nieco inna...

Więcej i komentarze (1)


2007-01-23

Zapowiedzi

Amber na luty

Wydawnictwo Amber w lutym wyda dwie pozycje fantastyczne: osadzoną w realiach Star Wars powieść Karen Traviss "Komandosi republiki. Potrójne zero" oraz "Hobbita" J.R.R. Tolkiena w twardej oprawie z ilustracjami Alana Lee.
Więcej i komentarze (0)


2007-01-23

Fragmenty

3 i 4 rozdział Ringo

Zapraszamy do lektury trzeciego i czwartego rozdziału powieści "Wbrew fali" Johna Ringo.
Komentarze (0)


2007-01-23

Spotkania, wystawy...

Spotkanie z Lewandowskim

W czwartek 25 stycznia o godzinie 17:00 w warszawskim EMPiKu Megastore (ul. Nowy Świat 15/17) odbędzie się spotkanie z Konradem T. Lewandowskim.
Więcej i komentarze (0)


2007-01-22

Imprezy

Pierwsze informacje o festiwalu w Nidzicy

Znane już są pierwsze informacje o XIV Międzynarodowym Festiwalu Fantastyki, który jak co roku odbędzie się w Nidzicy, tym razem w dniach od 21 do 24 czerwca. Więcej informacji znajdziecie tutaj.
Komentarze (0)


2007-01-22

Spotkania, wystawy...

Pilipiuk w Chełmie

25 stycznia Andrzej Pilipiuk będzie gościł w Chełmie. Szczegółowe informacje o spotkaniu znajdziecie tutaj.
Komentarze (0)


2007-01-22

Internet

Plebiscyt WP

Na stronach Wirtualnej Polski trwa plebiscyt mający na celu wyłonienie najlepszych książek 2006 roku, zebranych w czterech kategoriach.
Więcej i komentarze (2)


2007-01-22

Zapowiedzi

Zapowiedź "Studni wieczności"

23 lutego nakładem Wydawnictwa ISA ukaże się powieść "Studnia wieczności" Richarda A. Knaaka. Jest to pierwszy tom cyklu "Wojna Starożytnych" dziejącego się w świecie Warcrafta.
Więcej i komentarze (0)


2007-01-22

Fragmenty

Dwa rozdziały z "Wbrew fali"

Dzięki uprzejmości Wydawnictwa ISA prezentujemy pierwszy i drugi rozdział powieści Johna Ringo "Wbrew fali". Już wkrótce zamieścimy kolejne fragmenty książki.
Komentarze (0)


2007-01-22

Prasa

SFFiH #15

W kioskach na terenie całego kraju jest już do nabycia styczniowy numer miesięcznika Science Fiction, Fantasy i Horror. Jego zawartość znajdziecie w rozwinięciu wiadomości.
Więcej i komentarze (0)


2007-01-22

Nagrody

Arthur C. Clarke Award - nominacje

Znane są już nominacje do nagrody imienia Arthura C. Clarke'a za najlepszą brytyjską powieść science-fiction 2016 roku.
Więcej i komentarze (0)


2007-01-22

Konkurs

Polskie utwory 2006 - nagrody

Wczoraj zakończyła się nasza zabawa w wytypowanie najlepszych polskich książek i opowiadań fantastycznych, które ukazały się w 2006 roku. Podsumowanie przedstawimy już wkrótce, na razie prezentujemy listę nagrodzonych osób.
Więcej i komentarze (0)


2007-01-22

Internet

Creatio po raz ósmy

Do sieci trafił nowy numer e-zinu "Creatio Fantastica". W nim między innymi dyskusja na temat forów internetowych. Miłej lektury.
Komentarze (2)


2007-01-22

Konkurs

Wygraj "Fantoma" Goodkinda!

Zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnym konkursie na stronach Katedry. Tym razem wraz z Domem Wydawniczym Rebis zorganizowaliśmy quiz, w którym nagrodą jest pięć egzmeplarzy powieści "Fantom" Terry'ego Goodkinda.

Konkurs potrwa równe dwa tygodnie i zakończy się 4 lutego o północy. Aby wziąć udział w losowaniu nagród należy poprawnie odpowiedzieć na pięć pytań testowych dotyczących cyklu "Miecz prawdy".Komentarze (0)


2007-01-21

Zapowiedzi

Wznowienia Jordana

Wydawnictwo Zysk i S-ka wznowi w 2007 roku wybrane powieści z cyklu "Koło czasu" Roberta Jordana. Będzie to przede wszystkim dotyczyło pozycji, których nakład się wyczerpał.
Komentarze (0)


2007-01-20

Fragmenty

Kolejne rozdziały Wrede

Na naszych stronach pojawił się właśnie czwarty i piąty rozdział "W poszukiwaniu smoka" Patricii C. Wrede.
Komentarze (0)


2007-01-19

Konkurs

Dwa dni do końca konkursu!

Przypominamy, że już w niedzielę o północy zakończy się plebiscyt na najlepszą polską książkę i opowiadanie 2006 roku. Aby wziąć udział w losowaniu nagród wystarczy podać swoje typy zgodnie z zasadami podanymi na stronie tego konkursu.
Jednocześnie zapowiadamy nowy konkurs, który rozpocznie się wraz z końcem starego - do wygrania będzie pięć egzemplarzy "Fantoma", najnowszej części cyklu "Miecz prawdy" Terry'ego Goodkinda.
Komentarze (0)


2007-01-19

Recenzje

"Mitologia germańska" - recenzja

Dotychczasowe opracowania północnoeuropejskich korzeni fantastyki w języku polskim były co najmniej wybiórcze, jeżeli nawet poprawne faktograficznie. Co gorsza, ich dostępność pozostawiała bardzo wiele do życzenia, dlatego tak ważnym wydarzeniem stało się pojawienie na półkach drugiego wydania „Mitologii germańskiej” Artura Szrejtera w dziewięć lat po pierwszej edycji tej książki.

Zapraszamy do czytania recenzji opracowania Artura Szrejtera "Mitologia germańska". Autorem tekstu jest Marcin "Bleys" Grodzicki.
Komentarze (0)


2007-01-19

Zapowiedzi

Okładka do "Prawdy" Pratchetta

Znana już jest okładka do "Prawdy", czyli kolejnej części cyklu o Świecie Dysku Terry'ego Pratchetta. Książka ukaże się w lutym, oczywiście nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka.
Więcej i komentarze (0)


2007-01-19

Fragmenty

Trzy rozdziały Wrede

Zapraszamy do lektury pierwszego, drugiego i trzeciego rozdziału powieści "W poszukiwaniu smoka" autorstwa Patricii C. Wrede.
Więcej i komentarze (0)


2007-01-19

Zapowiedzi

Kolejny Moers w Dolnośląskim?

Według niepotwierdzonych jeszcze informacji jesienią nakładem Wydawnictwa Dolnośląskiego ukaże się kolejna książka Waltera Moersa. Będzie nosić tytuł "Rumo i cuda w ciemnościach".
Więcej i komentarze (0)


2007-01-19

Zapowiedzi

Daty z Fabryki

Najprawdopodobniej 29 stycznia ukażą się dwie książki z Fabryki Słów. Będą to: "Młot na czarownice" Jacka Piekary (drugie wydanie, w twardej i miękkiej oprawie) oraz "Na ostrzu noża" (tom 1) Miroslava Žambocha.
Więcej i komentarze (2)


2007-01-18

Fragmenty

Kolejne rozdziały "Warty na Renie"

Zapraszamy do lektury drugiego i trzeciego rozdziału powieści Johna Ringo i Toma Kratmana "Warta na Renie". Książka właśnie ukazała się nakładem Wydawnictwa ISA.
Komentarze (0)


2007-01-18

Film

Disneyowa "Księżniczka Marsa"?

Wytwórnia filmów Disneya stara się o prawa do ekranizacji "Księżniczki Marsa" Edgara Rice'a Burroughsa. Do niedawna prawa te posiadała wytwórnia Paramount Pictures, ale nie zdecydowała się na przedłużenie licencji.
Więcej i komentarze (0)


2007-01-18

Ukazały się

Premiera"Warty na Renie"

Dziś premiera powieści Johna Ringo i Toma Kratmana "Warta na Renie". Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa ISA i jest kolejnym tomem cyklu "Posleen".
Więcej i komentarze (0)


2007-01-18

Ukazały się

"Klątwa ulicy Salamandry"

Od dziś w sprzedaży znajduje się książka G.P. Taylora "Klątwa ulicy Salamandry". Powieść wydana przez Wydawnictwo Amber jest przeznaczona dla młodszych czytelników.
Więcej i komentarze (0)


2007-01-18

Zapowiedzi

Data premiery "Wbrew fali"

Powieść Johna Ringo "Wbrew fali" ukaże się nakładem Wydawnictwa ISA 10 lutego 2007. Jest to trzeci tom "Wojen Rady".
Więcej i komentarze (0)


2007-01-17

Spotkania, wystawy...

Spotkanie z Ziemkiewiczem

27 stycznia w Warszawie odbędzie się spotkanie z Rafałem A. Ziemkiewiczem. Więcej informacji znajdziecie tutaj.
Komentarze (0)


2007-01-17

Nagrody

Ziemkiewicz nominowany do Asa

Książka Rafała A. Ziemkiewicza "Michnikowszczyzna, zapis choroby" została nominowana do Asów Empiku w kategorii Bestsellery/Nauki humanistyczne.
Komentarze (0)


2007-01-17

Fragmenty

Fragment "Padliny"

Zapraszamy do czytania krótkiego fragmentu najnowszego zbioru opowiadań Jacka Soboty "Padlina".
Komentarze (5)


2007-01-17

Ukazały się

Książka Hawkinga w sprzedaży

W sprzedaży jest już dostępna "Jeszcze krótsza historia czasu" Stephena Hawkinga i Leonarda Mlodinowa. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Zysk i S-ka.
Więcej i komentarze (0)


2007-01-17

Fragmenty

Fragmenty "Warty na Renie"

Zapraszamy do zapoznania się z prologiem oraz pierwszym rozdziałem powieści Johna Ringo i Toma Kratmana "Warta na Renie". Już wkrótce na naszych stronach zamieścimy kolejne fragmenty tej książki.
Komentarze (0)


2007-01-17

Recenzje

Druga recenzja "Księgi smoków"

Autorki i autorzy Runy – wzorem Heraklesa, Sigurda, archanioła Michała, świętego Jerzego czy szewca Skuby – postanowili takoż z gadem się zmierzyć i dzierżąc swoje ostre pióra, stanęli do walki o wieczną sławę lub – chociaż – nowe opowiadanie. Tak oto musiała powstać „Księga smoków”. A wszystko, co doń trafiło, okazało się nowe, wcześniej niepublikowane i myślę sobie, że dobrze to o wydawcy świadczy.

Zapraszamy do czytania już drugiej w serwisie recenzji antologii "Księga smoków". Autorem tekstu jest Mateusz "Achmed" Wodyk.
Komentarze (0)


2007-01-17

Film

Pieśń serialem

Telewizja HBO nabyła prawa do ekranizacji "Pieśni Lodu i Ognia" George'a R. R. Martina. Producentami planowanego na kilka sezonów serialu zatytułowanego "Fire" będą David Benioff i D. B. Weiss.
Więcej i komentarze (21)


2007-01-17

Zapowiedzi

W marcu wraca zbój

20 marca nakładem wydawnictwa Runa trafi do sprzedaży "Żmijowa harfa" - druga część epickiej "Sagi o zbóju Twardokęsku". Nagrodzona Zajdlem powieść Anny Brzezińskiej została na nowo opracowana redakcyjnie.
Więcej i komentarze (3)


2007-01-16

Zapowiedzi

Zapowiedź "Białego roju"

Najprawdopodobniej w lutym opublikowana zostanie druga powieść w dorobku Andrzeja Zimniaka. Będzie nosiła tytuł "Biały rój" i ukaże się nakładem Wydawnictwa Literackiego. Na stronie autora można już przeczytać fragment książki.
Więcej i komentarze (9)


2007-01-16

Film

"Diamentowy wiek" ekranizowany

George Clooney rozpoczyna pracę nad miniserialem opartym na powieści "Diamentowy wiek" Neila Stephensona.
Więcej i komentarze (0)


2007-01-16

Recenzje

Recenzja książki Janusz

Niespełnione okazały się moje obawy co do kompilacji elementów wschodnioazjatyckich z muzyką rockową. Oba te elementy nie grają kluczowej roli, są jedynie ważnymi czynnikami kształtującymi klimat powieści, nadającymi głębię niektórym opisywanym wydarzeniom.

Zapraszamy do zapoznania się z recenzją książki Aleksandry Janusz "Dom wschodzącego słońca". Autorem tekstu jest Tymoteusz "Shadowmage" Wronka.
Komentarze (0)


2007-01-16

Rozmaitości

Okładka Esslemonta

Znany jest już wygląd okładki "Nocy noży" Iana Camerona Esslemonta. Książka ukaże się 26 stycznia nakładem wydawnictwa Mag.
Więcej i komentarze (0)


2007-01-16

Zapowiedzi

"Tysiąckrotna myśl" - zapowiedź

Już 23 lutego nakładem wydawnictwa Mag ukaże się trzeci tom cyklu "Książę Nicości" R. Scotta Bakkera pod tytułem "Tysiąckrotna myśl". Dziś prezentujemy jej okładkę i notę wydawniczą.
Więcej i komentarze (15)


2007-01-16

Ukazały się

Fantom w księgariach

Dzisiaj do sprzedaży na terenie całego kraju trafił dziesiąty tom "Miecza prawdy" Terry'ego Goodkinda. Książka nosi tytuł "Fantom" i wydał ją Dom Wydawniczy Rebis.
Więcej i komentarze (0)


2007-01-15

Rozmaitości

Pratchett w Polsce

Wydawnictwo Prószyński i S-ka podało informację, że planowana jest następna wizyta Terry'ego Pratchetta w naszym kraju. Pisarz miałby odwiedzić Polskę w kwietniu 2008 roku.
Komentarze (7)


2007-01-15

Internet

Kolejne aukcje charytatywne

Na Allegro pojawiły się kolejne aukcje charytatywne na rzecz fundacji PATMOS, na które przekazali swoje książki pisarze fantastyczni. Tym razem można licytować pozycje Jakuba Ćwieka, Piotra Patykiewicza, Marcina Wrońskiego oraz Eugeniusza Dębskiego. Listę aukcji znajdziecie tutaj.
Komentarze (0)


2007-01-15

Nagrody

Fantastyczne Asy Empiku

Znane są nominacje do Asów Empiku - nagrody przyznawanej za ilość sprzedanych egzemplarzy w sieci salonów Empik. W kategorii Fantastyka za 2006 rok konkurują "Lux perpetua" Andrzeja Sapkowskiego, "Eragon" Christphera Paoliniego i "Wieszać każdy może" Andrzeja Pilipiuka.
Więcej i komentarze (15)


2007-01-15

Nagrody

BSFA Award - nominacje

Znana jest już lista utworów nominowanych do British Science Fiction Association Award za rok 2006.
Więcej i komentarze (0)


2007-01-15

Zapowiedzi

"Qanaria" wycofana?

Drugi tom "Qanarii" Richarda A. Antoniusa został wycofany z zapowiedzi na stronie wydawnictwa Redhorse. Nie wiadomo na razie czy nastąpiło to chwilowo, czy na stałe.
Komentarze (0)


2007-01-15

Ukazały się

Wilhelm w sprzedaży

Ukazała się kolejna książka z wydawnanej przez Solaris serii Klasyka SF. Tym razem wielbiciele fantastyki naukowej będą mieli okazję zapoznać się z powieścią Kate Wilhelm pod tytułem "Gdzie dawniej śpiewał ptak".
Więcej i komentarze (0)


2007-01-14

Recenzje

Boh, znowu "Bohun"

O wielkiej przegranej armii polskiej, o okolicznościach, w jakich do niej doszło oraz wydarzeniach ją poprzedzających opowiada w swojej najnowszej książce Jacek Komuda. Autor na podstawie dostępnych poszlak spekuluje, co mogło się wydarzyć w tamtych dniach w obozie wojsk koronnych.

Prezentujemy drugą recenzję "Bohuna" Jacka Komudy. Autorem tekstu jest Daniel "Vampdey" Elkader.
Komentarze (0)


2007-01-14

Zapowiedzi

Historia czasu jeszcze krótsza...

Już 16 stycznia nakładem Wydawnictwa Zysk i S-ka ukaże się popularnonaukowa książka pod tytułem "Jeszcze krótsza historia czasu". Autorami są Stephen Hawking i Leonard Mlodinow.
Więcej i komentarze (0)


2007-01-13

Recenzje

Recenzja "Tempus fugit"

Co z tego, że mnóstwo autorów pisze o podróżach w czasie czy przestrzeni, skoro są to w większości przypadków dzieła beznadziejnie słabe i wtórne? Ale tak piszą autorzy zagraniczni, polscy jeszcze tematu czasu i przestrzeni na dobre nie ruszyli. Może to wynika z braku wizji, może umiejętności; nie wiem. Mogła zatem „Tempus fugit” stać się na rynku czymś naprawdę wyjątkowym, gdyby tylko poziom wszystkich opowiadań był wysoki; a tak niestety nie jest.

Zapraszamy do czytania recenzji antologii "Tempus Fugit". Autorem tekstu jest Jan "Żerań" Żerański. Zapraszamy również do przesłuchania recenzji w wersji audio.
Komentarze (0)


2007-01-13

Zapowiedzi

Solaris do września

Wydawnictwo Solaris zaprezentowało listę zapowiedzi na większą część tego roku. Co miesiąc będą się ukazywać dwie nowe pozycje - ich listę poznacie w rozwinięciu newsa.
Więcej i komentarze (4)


2007-01-13

Film

Zwycięskie "Ludzkie dzieci"

Stowarzyszenie Przyjaciół Amerykańskich Bibliotek ogłosiło laureata dorocznej nagrody Scripter. W tym roku odbiorą ją autorzy produkcji science fiction na podstawie powieści "Ludzkie dzieci".
Więcej i komentarze (1)


2007-01-13

Ukazały się

Tituba i czary

Nakładem wydawnictwa W.A.B ukazała się powieść Maryse Condé "Ja, Tituba, czarownica z Salem". Książkę francuskojęzycznej pisarki z Gwadelupy nagrodzono Grand Prix Littéraire de la Femme 1986.
Więcej i komentarze (0)


2007-01-12

Internet

Goodkind w sprzedaży i promocji

W sprzedaży internetowej wydawnictwa Rebis jest już "Fantom" Terry'ego Goodkinda, najnowszy tom cyklu "Miecz Prawdy".
Więcej i komentarze (0)


2007-01-12

Konkurs

Wygraj "Czarodziejski statek"!

Zapraszamy do udziału w naszym nowym konkursie zorganizowanym wspólnie z wydawnictwem MAG. Wygrać można trzy egzemplarze powieści Robin Hobb "Czarodziejski statek". Aby wziąć udział w losowaniu nagród wystarczy poprawnie odpowiedzieć na cztery proste pytania. Pamiętacie Bastarda, Błazna, Ciernia?
Pytania są proste, o ile czytaliście inne książki autorki.

Konkurs zakończy się 26 stycznia 2007 o północy. Życzymy samych poprawnych odpowiedzi i szczęścia w losowaniu!
Komentarze (0)


2007-01-12

Rozmaitości

Fabryczne projekty

Fabryka Słów zaprezentowała projekty okładek "Furtki do ogrodu wspomnień" Eugeniusza Dębskiego oraz "Więzów krwi" Mai Lidii Kossakowskiej.
Więcej i komentarze (5)


2007-01-12

Wywiady

Wywiad z Jackiem Komudą!

Zapraszamy do czytania nowego obszernego wywiadu! Tym razem na pytania odpowiadał Jacek Komuda. Wywiad przeprowadził Daniel "Vampdey" Elkader.

K: Bardziej czujesz się fantastą czy historykiem?

JK: Zdecydowanie fantastą, bo moim powołaniem jest tworzenie i opowiadanie historii, a nie produkowanie naukowych dzieł, które pokryją się kurzem na trzeciej półce od końca w bibliotece. Wolę napisać „Bohuna”, czy „Diabła Łańcuckiego”, które w bardzo szybkim tempie znikną z księgarskich półek, niż „Przemiany obyczajowo-gospodarcze wśród szlachty powiatu Wygwizdów, w pierwszej połowie XVIII wieku”.

Komentarze (0)


2007-01-12

Rozmaitości

Pierwsza fabryka e-papieru

Dziennik "Die Welt" podał, że w 2008 roku zostanie uruchomiona w Niemczech pierwsza na świecie fabryka e-papieru, czyli cienkiego, giętkiego, lekkiego i pozbawionego ramy wyświetlacza polimerowego.
Więcej i komentarze (0)


2007-01-12

Internet

Forumowy Plebiscyt śFiRowy

Republika Fantastyki i Rzeczywistości serdecznie zaprasza wszystkich chętnych do udziału w Forumowym Plebiscycie śFiRowym. Chętni mogą wybrać swoje typy w 15 zróżnicowanych, (czasem dość oryginalnych) kategoriach. Wśród uczestników zostanie wylosowana nagroda, którą otrzyma także Najbardziej Zasłużony i Wartościowy Użytkownik Forum (MVP). Więcej szczegółów znajdziecie tutaj.
Komentarze (0)


2007-01-12

Ukazały się

Renegat nadszedł po cichu

Nakładem Fabryki Słów ukazała się powieść Magdaleny Kozak pod tytułem "Renegat". Jest to kontunacja "Nocarza".
Więcej i komentarze (0)


2007-01-12

Ukazały się

Nadpłynął statek czarodziejski...

Dziś oficjalnie do sprzedaży trafił pierwszy tom "Czarodziejskiego statku" autorstwa Robin Hobb. Jest to pierwsza część cyklu "Kupcy i ich żywostatki". Książkę opublikował MAG.
Więcej i komentarze (0)


2007-01-12

Konkurs

Przedłużenie głosowania

W związku z licznymi prośbami o przedłużenie okresu oddawania głosów na najlepsze polskie książki i opowiadania z 2006 roku zdecydowaliśmy się przełożyć zakończenie naszej zabawy na 21 stycznia.
Komentarze (0)


2007-01-11

Spotkania, wystawy...

Wystawa "Moje Śródziemie"

Od 23 stycznia do 11 lutego w Polkowicach trwać będzie wystawa prac inspirowanych twórczością J.R.R. Tolkiena - "Moje Śródziemie". Zaprezentowane zostaną prace znanych grafików i ilustratorów, m.in. Anke Eissmann, Katarzyny Kariny Chmiel, Małgorzaty Ścigaj, Macieja Wygnańskiego, Ryszarda Derdzińskiego oraz Tomasza Kowala.
Więcej i komentarze (0)


2007-01-11

Ukazały się

Premiera z Fabryki

Nakładem wydawnictwa Fabryka Słów ukazał się drugi tom antologii "Niech żyje Polska. Hura!". W tomie znajdują się opowiadania m.in. Andrzeja Pilipiuka i Jacka Piekary.
Więcej i komentarze (0)


2007-01-11

Recenzje

Recenzja zbioru Pawlaka

Na najnowszą książkę Romualda Pawlaka składa się osiem premierowych opowieści. Pisarz już we wstępie postawił sobie bardzo wysoko poprzeczkę biorąc za wzór takich tuzów pióra jak Umberto Eco, Guy Gavriel Kay czy z naszego podwórka – Zofię Kossak-Szczucką.

Zapraszamy do lektury recenzji zbioru opowiadań Romualda Pawlaka pod tytułem "Wilcza krew, smoczy ogień". Autorem tekstu jest Adam "Tigana" Szymonowicz.
Komentarze (0)


2007-01-11

Recenzje

"Religia" w mp3

Recenzja powieści Tima Willocksa pod tytułem "Religia" teraz także do odsłuchania w formacie mp3.
Komentarze (0)


2007-01-11

Zapowiedzi

Pratchett razy pięć

W tym roku wydanych zostanie pięć nowych książek z cyklu "Świat Dysku" Terry'ego Pratchetta. Jako pierwsza ukaże się pratchettowska wizja dziennikarstwa, "The Truth". Więcej na jej temat przeczytacie w tym miejscu.
Więcej i komentarze (9)


2007-01-10

Zapowiedzi

"Wbrew fali" - zapowiedź

Wydawnictwo ISA zaprezentowało zapowiedź książki Johna Ringo pod tytułem "Wbrew fali". Trzeci tom "Wojen rady" ukaże się najprawdopodobniej w lutym.
Więcej i komentarze (0)


2007-01-10

Zapowiedzi

Rebis w lutym

W rozwinięciu wiadomości prezentujemy fantastyczne zapowiedzi Domu Wydawniczego Rebis na luty 2007.
Więcej i komentarze (3)


2007-01-10

Rozmaitości

"Ostatnia wieczerza" w Trójce

Od poniedziałku 8 stycznia na antenie radiowej Trójki najnowsza powieść Pawła Huelle – "Ostatnia wieczerza". Fragmenty książki można usłyszeć w interpretacji Zbigniewa Zamachowskiego i samego autora.
Więcej i komentarze (0)


2007-01-10

Nagrody

Nautilus 2005 - powieści

Po długim okresie oczekiwania Robert J. Szmidt opublikował pełne wyniki Nautilusa 2005 w kategorii "Powieść". Listę można zobaczyć tutaj.
Komentarze (0)


2007-01-10

Zapowiedzi

Wilhelm wkrótce

Już 15 stycznia ukaże się powieść Kate Wilhelm pod tytułem "Gdzie dawniej śpiewał ptak". Książka ukaże się nakładem wydawnictwa Solaris w serii Klasyka SF.
Więcej i komentarze (1)


2007-01-10

Wywiady

O "Prestiżu" z Nolanem

W serwisie internetowym "Dziennika" ukazał się wywiad z Christopherem Nolanem - twórcą filmu na podstawie powieści "Prestiż". Reżyser opowiada między innymi o fascynacji literackim pierwowzorem i siedmioletnich przygotowaniach do ekranizacji.
Komentarze (0)


2007-01-10

Internet

O memach, Formie, phoebe i nie tylko

W sieci funkcjonuje forum dedykowane twórczości Jacka Dukaja. Zachęcamy do inicjowania dyskusji.
Komentarze (0)


2007-01-10

Internet

Stronice Dukaja aktualniejsze

Autoryzowana strona Jacka Dukaja została wzbogacona o nowe materiały. Między innymi dodano niemal cały cykl recenzji publikowanych w Nowej Fantastyce pod zbiorczym tytułem: "Biblioteka Babel".
Komentarze (0)


2007-01-09

Fragmenty

Fragment "Magnetyzera"

Zapraszamy do czytania obszernego fragmentu powieści Konrada T. Lewandowskiego "Magnetyzer". Książka ukazała się w minionych dniach nakładem Wydawnictwa Dolnośląskiego.
Komentarze (0)


2007-01-09

Recenzje

"Rapsodia Miasta Półksiężyca" zrecenzowana

Goonan starała się wykorzystać przepis Hitchcocka: zaczyna się od trzęsienia ziemi, a potem napięcie ma nieprzerwanie rosnąć. Zamysł niewątpliwie słuszny, tyle tylko, że wyszło na odwrót. W książce jest zbyt wiele wątków i tak naprawdę żaden z nich nie został porządnie dopracowany.

Zapraszam do czytania recenzji powieści Kathleen Ann Goonan pt. "Rapsodia Miasta Półksiężyca". Autorem tekstu jest Adam "ASX76" Siemienko.
Komentarze (0)


2007-01-09

Konkurs

Konkurs na opowiadnanie w Redhorse

Wydawnictwo Redhorse ogłosiło konkurs na tekst, opowiadanie lub nowelę na dowolny temat. Jedynym wymogiem jest utrzymanie utworu w konwencji horroru.
Więcej i komentarze (0)


2007-01-09

Zapowiedzi

Znaczące zapowiedzi

Za sprawą wydawnictwa Znak w lutym ukażą się dwie powieści fantastyczne. Pierwszą z nich - wpisującą w nurt SF bliskiego zasięgu - jest "Ostatnia wieczerza" Pawła Huelle (fragment); drugą natomiast - oniryczną, kafkowską - "Kobieta z wydm" Kobo Abe.
Więcej i komentarze (1)


2007-01-09

Ukazały się

"Padlina"

Do sprzedaży trafił zbiór opowiadań Jacka Soboty "Padlina". Książka w edycji Wydawnictwa Dolnośląskiego ma 240 stron; cena to 24,90 zł.
Więcej i komentarze (0)


2007-01-09

Zapowiedzi

"Doczekaj nowiu" 30 stycznia

Nakładem wydawnictwa Świat Książki ukaże się powieść Piotra Wojciechowskiego "Doczekaj nowiu"; osadzona w nieodległej przyszłości jest sensacyjno-przygodową political fiction.
Więcej i komentarze (0)


2007-01-09

Ukazały się

"Prestiż"

Ukazała się nagrodzona World Fantasy Award powieść Christophera Priesta "Prestiż". Opublikowana nakładem wydawnictwa Znak (tu można przeczytać fragment) - liczy 412 stron i kosztuje 32 zł.
Tymczasem w kinach wyświetlany jest już film o tym samym tytule ze Scarlett Johansson, Hugh Jackmanem, Davidem Bowie i Michaelem Cainem. Film, rzecz jasna, powstał na postawie książki Priesta.
Więcej i komentarze (0)


2007-01-08

Zapowiedzi

Zapowiedź "Krucjaty"

Wydawnictwo Fabryka Słów zapowiedziało na ten rok dwutomową powieść Eugeniusza Dębskiego pod tytułem "Krucjata". W rozwinięciu prezentujemy noty obu części książki.
Więcej i komentarze (2)


2007-01-07

Zapowiedzi

"Księga Nowego Słońca" wznowiona?

Jak podała lideria.pl, 27 lutego zostanie wydany w formacie pocket pierwszy tom cyklu "Księga Nowego Słońca" Gene'a Wolfe'a. Z zamieszczonych na stronach księgarni informacji wynika, że wznowienie "Cienia kata" ukazać się ma nakładem wydawnictwa Książnica, liczyć 328 stron i kosztować 14 zł 90 gr.
Komentarze (6)


2007-01-07

Ukazały się

Nowy Lewandowski

Nakładem Wydawnictwa Dolnośląskiego ukazał się "Magnetyzer" Konrada T. Lewandowskiego. Powieść jest kryminałem miejskim, w którym nie brak elementów fantastycznych.
Więcej i komentarze (1)


2007-01-07

Recenzje

Recenzja "Sakramentu"

Z czasem sięgnąłem po kolejne książki Barkera, ale to już nie było to samo. Autor zmienił styl pisania, a jego kolejne powieści gatunkowo stały się bliższe fantasy, najczęściej jednak łącząc w sobie kilka różnych gatunków: powieść obyczajową, horror, kryminał. Taką właśnie mieszanką stylów i konwencji jest niedawno wydana w Polsce powieść „Sakrament”.

Zapraszamy do czytania recenzji powieści Clive'a Barkera pt. "Sakrament". Autorem tekstu jest Adam "Tigana" Szymonowicz.
Komentarze (0)


2007-01-07

Wywiady

Wywiady w internecie

Do sieci trafiły dwa interesujące wywiady. Pierwsza rozmowa została przeprowadzona przez Cezarego Polaka (pierwodruk w "Dzienniku") z zeszłorocznym laureatem World Fantasy Award Harukim Murakamim, autorem zapowiadanej na koniec miesiąca powieści "Kafka nad morzem". W drugiej - gdzie pytającym był Andrzej Franaszek ("Tygodnik Powszechny") - przepytywano Stefana Chwina, którego "Dolina Radości" znalazła się na księgarskich półkach w październiku 2006.
Komentarze (0)


2007-01-06

Wywiady

Wywiad z Dominiką Repeczko!

Zapraszamy do czytania naszego nowego wywiadu! Tym razem Jan "Żerań" Żerański rozmawiał z Dominiką Repeczko, redaktorką naczelną e-zinu Fahrenheit.

K: Opowiedz nam trochę o pracy z debiutantami – młody człowiek przysyła powieść/opowiadania i co się z tą książką dzieje dalej? Jak piszą młodzi ludzie przysyłający swoje utwory do Fabryki? Jakie błędy najczęściej popełniają?
DR: Nietrudno dociec, co się z tekstem dzieje później. Czytam go. Każdy jeden od początku do końca. Następnie odpowiadam autorowi zgodnie z tym, co wyczytałam. Jakie błędy? Wszystkie możliwe. (...)

Komentarze (0)


2007-01-06

Rozmaitości

Okładka "Posoki smoka"

Wydawnictwo SuperNowa zaprezentowało okładkę do powieści Zbigniewa Wojnarowskiego pod tytułem "Posoka smoka".
Więcej i komentarze (6)


2007-01-05

Internet

Kolejne aukcje PATMOSu

Na Allegro pojawiły się kolejne aukcje charytatywne na rzecz fundacji PATMOS. Tym razem osiem książek ze swojego katalogu udostępniło wydawnictwo SuperNOWA. Listę aukcji znajdziecie tutaj.
Komentarze (0)


2007-01-05

Zapowiedzi

Fantastyczne zapowiedzi Prószyńskiego

Wydawnictwo Prószyński i S-ka podało wstępne zapowiedzi fantastyczne na najbliższych kilka miesięcy. Listę tytułów znajdziecie w rozszerzeniu newsa.
Więcej i komentarze (0)


2007-01-05

Zapowiedzi

Goodkind 16 stycznia

Już 16 stycznia, czyli o tydzień wcześniej niż zapowiadano, ukaże się "Fantom" Terry'ego Goodkinda. Jest to już 10 tom cyklu pt. "Miecz prawdy". W rozwinięciu newsa prezentujemy okładkę i notę tej książki.
Więcej i komentarze (8)


2007-01-04

Zapowiedzi

Wydawnictwo Dolnośląskie na luty

Wydawnictwo Dolnośląskie przedstawiło swoje zapowiedzi na luty. Są to dwie kontynuacje: "Od wojny do wojny" Wiery Kamszy oraz "Władztwo ciemności" Marca Chadbourna.
Więcej i komentarze (9)


2007-01-04

Fragmenty

Drugi fragment "Zamku Eymericha"

Zapraszamy do lektury drugiego fragmentu powieści "Zamek Eymericha", której autorem jest Valerio Evangelisti.
Komentarze (0)


2007-01-04

Recenzje

Recenzja "Gilotyny marzeń"

Prolog ten jest utrzymany, tradycyjnie, w tonie raczej zdystansowanej relacji postępów sytuacji we wszystkich głównych i kilku pobocznych wątkach cyklu. Gdyby tylko Jordan w takiej konwencji potrafił i chciał utrzymywać się przez całą powieść!

Zapraszamy do lektury recenzji powieści Roberta Jordana pod tytułem "Gilotyna marzeń". Autorem tekstu jest Maciej "Bleys" Grodzicki.
Komentarze (0)


2007-01-03

Katedra

"Czarodziejski statek" patronowany

Z przyjemnością informujemy, że Katedra objęła patronat medialny na powieścią Robin Hobb pod tytułem "Czarodziejski statek". Jej pierwsza część ukaże się już 12 stycznia nakładem Wydawnictwa Mag.

"Czarodziejski statek" to pierwszy tom cyklu "Kupcy i ich żywostatki", który uzupłenia pozostałe dwie trylogie tej autorki znane już polskiemu czytelnikowi - "Skrytobójcy" i "Złotoskórego".

Miasto Wolnego Handlu to centrum egzotycznego handlu, a także siedziba kupieckiej arystokracji słynącej ze swoich rzadkich i niezwykłych, wyrzeźbionych z czarodrzewu żaglowców, które w magiczny sposób zmieniają się w żywe istoty.
Więcej i komentarze (2)


2007-01-03

Zapowiedzi

Daty premier z ISY

Wczoraj prezentowaliśmy zapowiedzi dwóch książek mających się ukazać nakładem Wydawnictwa ISA, a dziś podajemy ich daty premier. "Warta na Renie" Johna Ringo i Toma Kratmana ukaże się 18 stycznia, a "W poszukiwaniu smoka" Patricii C. Wrede 24 stycznia.
Komentarze (0)


2007-01-03

Zapowiedzi

Nota do "Patrolu zmroku"

W rozwinięciu wiadomości prezentujemy notę do "Patrolu zmroku" oraz informacje o autorze - Siergieju Łukjanience. Książka ukaże się 23 lutego nakładem Wydawnictwa Mag.
Więcej i komentarze (0)


2007-01-03

Rozmaitości

Okładki Hobb

W rozwinięciu wiadomości prezentujemy ostateczne wersje okładek do wszystkich tomów cyklu Robin Hobb pod tytułem "Kupcy i ich żywostatki". Książki te będą się ukazywać nakładem Wydawnictwa Mag w mniej więcej miesięcznych odstępach, poczynając od 12 stycznia.
Więcej i komentarze (0)


2007-01-03

Internet

Kolejne aukcje charytatywne

Na Allegro pojawiły się kolejne aukcje charytatywne, w których wylicytować można książki przekazane przez znanych pisarzy fantastycznych.
Więcej i komentarze (0)


2007-01-03

Imprezy

Kolejni goście Krakonu

Znani są kolejni pisarze, którzy pojawią się na Krakonie. Na krakowskim konwencie goścmi będą Łukasz Orbitowski i Marek S. Huberath.
Więcej i komentarze (0)


2007-01-03

Zapowiedzi

Zapowiedź "Kafki nad morzem"

Wydawnictwo Muza S.A. zaprezentowało zapowiedź głośnej powieści Haruki Murakamiego pod tytułem "Kafka nad morzem". Książka ukaże się pod koniec stycznia.
Więcej i komentarze (0)


2007-01-03

Fragmenty

Fragment "Zamku Eymericha"

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem powieści historycznej z elementami fantastyki pod tytułem "Zamek Eymericha". Jej autorem jest Valerio Evangelisti. Ukaże się ona w lutym nakładem Wydawnictwa Znak.
Komentarze (0)


2007-01-02

Recenzje

Recenzja "Księgi smoków"

W „Księdze smoków”, książce wydanej w znacznie większym formacie niż nas Runa przyzwyczaiła, znajdziemy dwanaście utworów autorów publikujących w tym wydawnictwie. Motywem przewodnim są oczywiście smoki – w różnych formach, odmianach i ujęciach.

Zapraszamy do czytania recenzji antologii pt. "Księga smoków". Autorem tekstu jest Tymoteusz "Shadowmage" Wronka.
Komentarze (0)


2007-01-02

Zapowiedzi

"Warta na Renie" - zapowiedź

Wydawnictwo ISA zaprezentowało zapowiedź książki Johna Ringo i Toma Kratmana pod tytułem "Warta na Renie". Powieść wchodzi w skład cyklu "Posleen".
Więcej i komentarze (0)


2007-01-02

Zapowiedzi

Zapowiedź kolejnej Wrede

Na stronie Wydawnictwa ISA pojawiła się zapowiedź drugiego tomu "Kronik Zaczarowanego Lasu" autorstwa Patricii C. Wrede. Książka będzie nosiła tytuł "W poszukiwaniu smoka".
Więcej i komentarze (0)


2007-01-01

Konkurs

Zagłosuj i wygraj książkę!

Właśnie zakończył się 2006 i nadeszła pora na jego podsumowanie. Na prestiżowe nagrody i głosowania przyjdzie jeszcze czas, ale tymczasem proponujemy Wam małą zabawę w wytypowanie najlepszych polskich fantastycznych książek i opowiadań wydanych po raz pierwszy w 2006 roku. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Wśród uczestników zostaną rozlosowane nagrody książkowe ufundowane przez Dom Wydawniczy Rebis oraz Fabrykę Słów.
Komentarze (0)


2007-01-01

Konkurs

Konkurs Barkera rozstrzygnięty

Wraz ze starym rokiem zakończył się konkurs, w którym nagrodą były trzy egzemplarze powieści Clive'a Barkera pod tytułem "Sakrament" ufundowane przez Wydawnictwo Mag. Zwycięzców prezentujemy w rozwinięciu wiadomości.
Więcej i komentarze (0)


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"


 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

 Simmons, Dan - "Czarne Góry"

 Sanderson, Brandon - "Yumi i malarz koszmarów"

 Bardugo, Leigh - "Wrota piekieł"

 Tresch, John - "Edgar Allan Poe. Ciemna strona księżyca"

Fragmenty

 Kagawa, Julie - "Żelazna córka"

 Pratchett, Terry - "Pociągnięcie pióra. Zaginione opowieści"

 Crouch, Blake - "Upgrade. Wyższy poziom"

 Doyle, Catherine & Webber, Katherine - "Bliźniacze korony"

 Zychla, Marek - "Strychnica"

 Kagawa, Julie - "Żelazny król"

 Moore, James A. - "Obcy. Morze boleści"

 Martine, Arkady - "Pustkowie zwane pokojem" #2

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS