NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Kloos, Marko - "Punkt uderzenia"

Majka, Paweł - "Berserk. Spowiednik"

Ukazały się

Pindel, Tomasz - "Historie fandomowe"


 Vonnegut, Kurt - "Syreny z Tytana" (2019)

 Clare, Cassandra - "Królowa Mroku i Powietrza"

 Briggs, Patricia - "Dotyk ognia"

 Harkness, Deborah - "Księga czarownic" (wyd. 3)

 Grubb, Jeff - "Ostatni strażnik" (Blizzard Legends)

 Christopher, Adam - "Ciemność nad miastem"

 Oramus, Marek - "Wszechświat jako nadmiar"

Linki

antologia - "Księga wojny"
Wydawnictwo: Runa
Data wydania: Maj 2011
Wydanie: I
ISBN: 978-83-89595-77-5
Oprawa: miękka
Format: 160×240mm
Liczba stron: 480
Cena: 39,50 złantologia - "Księga wojny"

Tematyczne antologie Runy to zwykle książki niezwykle udane i stanowiące źródło polskiej krótkiej formy najwyższej klasy. „Księga smoków” i „Księgi strachu” w 2006 i 2007 roku zdominowały Zajdla, zgarniając większość nominacji i obydwie nagrody w kategorii opowiadań. Poprzeczka została więc zawieszona bardzo wysoko, a oddział dziesięciu autorów oddelegowanych do najnowszej antologii stanął przed nie lada wyzwaniem.
Wyzwaniem tym trudniejszym, że również temat wydaje się bardziej ambitny, a przynajmniej – dość wymagający i poważny. W pisarskiej obsadzie antologii zabrakło tymczasem Wita Szostaka, Mai Lidii Kossakowskiej i Macieja Guzka; z grona pogromców Zajdli ostała się tylko Anna Brzezińska (nominacja 2007).
Jak przystało na antologię tworzoną przez dziesięciu pisarzy o różnym stażu, stylu i upodobaniach, utwory stanowią mieszankę konwencji, pomysłów i interpretacji dość luźno spiętych tytułowym motywem wojny.
W części opowiadań wojna pokazana jest od środka (Prawo losu), a w innych stanowi ledwie odległy cień majaczący na dalszym planie (Jeden dzień). Relatywnie często wojna pokazana zostaje z perspektywy dziecka lub nastolatka (Bajka o trybach i powrotach; Ciężki metal; Wszystko, co...; Artur Potter Lwie Serce). Nie raz powraca motyw obozu koncentracyjnego (Głosy; Wszystko, co przyjdzie, już pozostanie). W kilku opowiadaniach obraz wojny zostaje wzbogacony o garść fantastycznych istot (Bajka o...; Prawo losu; Bóg jest z nami; Lato księżycowych ciem) lub zniekształcony psychodelicznymi wizjami i przefiltrowany przez umysł szaleńca (Ciężki metal). Teksty przenoszą czytelnika w różnorakie historyczne epoki, od alternatywnej starożytności począwszy (Prawo losu), przez wojny światowe (m. in. Bajka o...; Kanał), po lata 80. w Afganistanie (Lato księżycowych ciem).
Każdy z autorów wniósł do zbioru własną wrażliwość i unikatowe atuty. Anna Brzezińska (Jeden dzień) czaruje nastrojem i detalem, Jakub Nowak (Ciężki metal) niepokoi i tworzy psychodeliczne wizje, a Jacek Piekara (Artur Potter...) brutalnie drwi sobie z heroizmu i młodzieńczego idealizmu.
Intrygujący jest tekst Jakuba Ćwieka, chwilami do złudzenia przypominający stylistyką „Wrońca”, tyle że dzieje się w czasie wojny i dość mocno nasycony jest steampunkiem (Bajka o...). U Orbitowskiego z kolei historia zostaje przewrócona na lewą stronę, a tekst imponuje bardzo solidnym rzemiosłem i zadziwiającym, świeżym pomysłem (Kanał).
Opowiadaniem, które zrobiło na niżej podpisanym największe wrażenie, jest Prawo losu Krzysztofa Piskorskiego, niewątpliwie jeden z najlepiej przemyślanych i dopracowanych utworów w zbiorze. Opowiada losy garstki rzymskich legionistów biorących udział w apokaliptycznym starciu pogańskiego Rzymu z wojskami chrześcijańskiego Bizancjum. Utwór wyróżnia się intrygującą kreacją świata z elementem fantastycznym oraz fascynującą wizją dwóch ścierających się potęg, tradycji i filozofii. Ciekawa fabuła rozegrana jest przy tym bardzo wiarygodnymi i barwnymi postaciami. Trudno oprzeć się wrażeniu, że wyobraźni i materiału z powodzeniem wystarczyłoby autorowi na dłuższą niż opowiadanie formę.
„Księgę wojny”, jak i poprzednie tematyczne antologie, wydano w charakterystycznej formie, stanowiącej nie do końca udane połączenie wydania kolekcjonerskiego z tanim paperbackiem. Do pierwszej kategorii nawiązuje duży format, oprawa graficzna i, niestety, cena. Ku drugiej ciążą: miękka okładka, szary papier i standardowa objętość, która sprawia wrażenie opasłej księgi tylko dzięki sprytnym zabiegom zecera.
Ocena całości musi być – jak można by się spodziewać w przypadku tematycznej antologii – niejednoznaczna. Pomimo trudnego zadania i kapitulacji kilku autorów, siły literackie Runy wyszły z potyczki z umiarkowanym sukcesem. „Księga wojny” nie przebija poprzednich antologii wydanych w tej serii, ale spora różnorodność i wybijające się ponad przeciętność literackie perełki czynią ze zbioru pozycję wartą uwagi. Na froncie walki o polską antologię roku przyczółek został zdobyty.


Autor: Krzysztof Pochmara


Dodano: 2011-10-03 20:09:17
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Konkurs

Wygraj "Nawiedzenia"


Wygraj "Ostatniego strażnika"


Artykuły

Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady


 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e03)

Recenzje

Sullivan, Michael J. - "Śmierć Dulgath"


 Wójtowicz, Milena - "Vice versa"

 Sullivan, Michael J. - "Róża i cierń"

 Heinlein, Robert A. - "Hiob. Komedia sprawiedliwości"

 Szostak, Wit - "Poniewczasie"

 Sullivan, Michael J. - "Wieża Koronna"

 Sweterlitsch, Tom - "Świat miniony"

 Baxter, Stephen - "Masakra ludzkości"

Fragmenty

 Eames, Nicholas - "Krwawa Róża"

 Wójtowicz, Milena - "Vice versa"

 Christopher, Adam - "Ciemność nad miastem"

 Warren, Ed i Lorraine & Chase, Robert David - "Nawiedzenia. Historie prawdziwe"

 Guzek, Marcin A. - "Szare Płaszcze: Rubież"

 Babraj, Rafał - "Dystrykt Warszawa"

 Neiderman, Andrew - "Adwokat diabła"

 Heinlein, Robert A. - "Hiob. Komedia sprawiedliwości"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2019 nast.pl     RSS      RSS