NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Haladyn, Krzysztof - "Antywirus"

Sykes, Sam - "Siedem czarnych mieczy"

Ukazały się

antologia - "Kryształowe smoki 2019"


 Nieściur, Sławomir - "Blokada"

 antologia - "Opowieści niesamowite z języka angielskiego"

 Chokshi, Roshani - "Srebrzyste węże"

 Kamiński, Tomasz - "Polowanie"

 Komuda, Jacek - "Wizna"

 antologia - "Tarnowskie Góry Fantastycznie 2"

 Hill, Joe - "Gaz do dechy"

Linki

antologia - "Księga wojny"
Wydawnictwo: Runa
Data wydania: Maj 2011
Wydanie: I
ISBN: 978-83-89595-77-5
Oprawa: miękka
Format: 160×240mm
Liczba stron: 480
Cena: 39,50 złantologia - "Księga wojny"

Tematyczne antologie Runy to zwykle książki niezwykle udane i stanowiące źródło polskiej krótkiej formy najwyższej klasy. „Księga smoków” i „Księgi strachu” w 2006 i 2007 roku zdominowały Zajdla, zgarniając większość nominacji i obydwie nagrody w kategorii opowiadań. Poprzeczka została więc zawieszona bardzo wysoko, a oddział dziesięciu autorów oddelegowanych do najnowszej antologii stanął przed nie lada wyzwaniem.
Wyzwaniem tym trudniejszym, że również temat wydaje się bardziej ambitny, a przynajmniej – dość wymagający i poważny. W pisarskiej obsadzie antologii zabrakło tymczasem Wita Szostaka, Mai Lidii Kossakowskiej i Macieja Guzka; z grona pogromców Zajdli ostała się tylko Anna Brzezińska (nominacja 2007).
Jak przystało na antologię tworzoną przez dziesięciu pisarzy o różnym stażu, stylu i upodobaniach, utwory stanowią mieszankę konwencji, pomysłów i interpretacji dość luźno spiętych tytułowym motywem wojny.
W części opowiadań wojna pokazana jest od środka (Prawo losu), a w innych stanowi ledwie odległy cień majaczący na dalszym planie (Jeden dzień). Relatywnie często wojna pokazana zostaje z perspektywy dziecka lub nastolatka (Bajka o trybach i powrotach; Ciężki metal; Wszystko, co...; Artur Potter Lwie Serce). Nie raz powraca motyw obozu koncentracyjnego (Głosy; Wszystko, co przyjdzie, już pozostanie). W kilku opowiadaniach obraz wojny zostaje wzbogacony o garść fantastycznych istot (Bajka o...; Prawo losu; Bóg jest z nami; Lato księżycowych ciem) lub zniekształcony psychodelicznymi wizjami i przefiltrowany przez umysł szaleńca (Ciężki metal). Teksty przenoszą czytelnika w różnorakie historyczne epoki, od alternatywnej starożytności począwszy (Prawo losu), przez wojny światowe (m. in. Bajka o...; Kanał), po lata 80. w Afganistanie (Lato księżycowych ciem).
Każdy z autorów wniósł do zbioru własną wrażliwość i unikatowe atuty. Anna Brzezińska (Jeden dzień) czaruje nastrojem i detalem, Jakub Nowak (Ciężki metal) niepokoi i tworzy psychodeliczne wizje, a Jacek Piekara (Artur Potter...) brutalnie drwi sobie z heroizmu i młodzieńczego idealizmu.
Intrygujący jest tekst Jakuba Ćwieka, chwilami do złudzenia przypominający stylistyką „Wrońca”, tyle że dzieje się w czasie wojny i dość mocno nasycony jest steampunkiem (Bajka o...). U Orbitowskiego z kolei historia zostaje przewrócona na lewą stronę, a tekst imponuje bardzo solidnym rzemiosłem i zadziwiającym, świeżym pomysłem (Kanał).
Opowiadaniem, które zrobiło na niżej podpisanym największe wrażenie, jest Prawo losu Krzysztofa Piskorskiego, niewątpliwie jeden z najlepiej przemyślanych i dopracowanych utworów w zbiorze. Opowiada losy garstki rzymskich legionistów biorących udział w apokaliptycznym starciu pogańskiego Rzymu z wojskami chrześcijańskiego Bizancjum. Utwór wyróżnia się intrygującą kreacją świata z elementem fantastycznym oraz fascynującą wizją dwóch ścierających się potęg, tradycji i filozofii. Ciekawa fabuła rozegrana jest przy tym bardzo wiarygodnymi i barwnymi postaciami. Trudno oprzeć się wrażeniu, że wyobraźni i materiału z powodzeniem wystarczyłoby autorowi na dłuższą niż opowiadanie formę.
„Księgę wojny”, jak i poprzednie tematyczne antologie, wydano w charakterystycznej formie, stanowiącej nie do końca udane połączenie wydania kolekcjonerskiego z tanim paperbackiem. Do pierwszej kategorii nawiązuje duży format, oprawa graficzna i, niestety, cena. Ku drugiej ciążą: miękka okładka, szary papier i standardowa objętość, która sprawia wrażenie opasłej księgi tylko dzięki sprytnym zabiegom zecera.
Ocena całości musi być – jak można by się spodziewać w przypadku tematycznej antologii – niejednoznaczna. Pomimo trudnego zadania i kapitulacji kilku autorów, siły literackie Runy wyszły z potyczki z umiarkowanym sukcesem. „Księga wojny” nie przebija poprzednich antologii wydanych w tej serii, ale spora różnorodność i wybijające się ponad przeciętność literackie perełki czynią ze zbioru pozycję wartą uwagi. Na froncie walki o polską antologię roku przyczółek został zdobyty.


Autor: Krzysztof Pochmara


Dodano: 2011-10-03 20:09:17
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Sam Sykes - wywiad z autorem "Siedmiu czarnych mieczy"


 Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?

 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

Recenzje

Vonnegut, Kurt - "Galapagos"


 Adeyemi, Tomi - "Dzieci krwi i kości" i "Dzieci prawdy i zemsty"

 Wilhelm, Kate - "Gdzie dawniej śpiewał ptak"

 Collins, Suzanne - "Ballada ptaków i węży"

 Bradbury, Ray - "Green Town"

 Taylor, Dennis E. - "Gdyż jest nas wielu"

 Butcher, Jim - "Opowieść o duchach"

 Harrow, Alix E. - "Dziesięć tysięcy drzwi"

Fragmenty

 Elison, Meg - "Księga Bezimiennej Akuszerki"

 Możdżeń, Konrad - "Chodź ze mną"

 Zamiatin, Jewgienij - "My"

 Urbanowicz, Artur - "Paradoks"

 Sykes, Sam - "Siedem czarnych mieczy"

 Kisiel, Marta - "Małe Licho i lato z diabłem"

 Masterton, Graham - "Dzieci zapomniane przez Boga"

 Hałas, Agnieszka - "Czerń nie zapomina"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS