[phpBB Debug] PHP Warning: in file /home/klient.dhosting.pl/karolwisnia/katedra/public_html/art.php5 on line 373: getimagesize(https://katedra.nast.pl/literatura/okladki/Odyseja kosmiczna 2010-large.jpg) [function.getimagesize]: failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 400 Bad Request
Clarke, Arthur C. - "2010: Odyseja kosmiczna" - katedra.nast.pl
 
 
NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Wells, Martha - "Protokół buntu. Strategia wyjścia"

Weeks, Brent - "Poza cieniem" (wyd. 2024)

Ukazały się

Larson, B.V. - "Świat Niebios"


 Lovelace, Delos W. - "King Kong"

 antologia - "Pulpitacje #2"

 Paszko, Małgorzata - "Pan Głębin"

 Haley, Guy - "Corax: Władca Cieni"

 Clark, Andy - "W blasku Złego Księżyca"

 Werner, C.L. - "Krwawa forsa"

 Wang, M.L. - "Miecz Kaigenu"

Linki

Clarke, Arthur C. - "Odyseja kosmiczna 2010"
Wydawnictwo: Rebis
Cykl: Odyseja kosmiczna
Kolekcja: Wehikuł czasu
Tytuł oryginału: 2010: Space Odyssey
Tłumaczenie: Radosław Kot
Data wydania: Styczeń 2023
ISBN: 978-83-8188-616-1
Oprawa: Zintegrowana
Format: 135 x 215 mm
Liczba stron: 360
Cena: 49,90
Rok wydania oryginału: 1982
Tom cyklu: 2



Clarke, Arthur C. - "2010: Odyseja kosmiczna"

Z powrotem ku kosmicznym monolitom


Wznowiona w zeszłym roku przez Rebis w serii Wehikuł Czasu „Odyseja kosmiczna 2001” Arthura C. Clarke’a w oczywisty sposób kojarzy się ze słynnym filmem Stanleya Kubricka. Jej następczyni, opublikowana właśnie w tej samej serii „Odyseja kosmiczna 2010” powstawała już w odmiennych okolicznościach (i niemal piętnaście lat później), jako samodzielny tekst, choć, co ciekawe, fabularnie jest bardziej kontynuacją filmu niż poprzedniej powieści.

Punktem wyjścia jest rosyjsko-amerykańska misja, mająca na celu dotarcie do opuszczonego na orbicie Jowisza (a nie Saturna, jak było to w wersji powieściowej) statku Discovery, areny kluczowych wydarzeń przedstawionych w filmowej „Odysei 2001”. Mieszkańcy Ziemi wiedzę o tym, co zaszło dziewięć lat wcześniej, czerpią z przekazów Dave’a Bowmana. Zdają więc sobie sprawę z buntu HALa, komputera pokładowego Discovery oraz ze śmierci kolegów Bowmana. Słyszeli słynne ostatnie zdanie astronauty „(…) tam jest pełno gwiazd”, wiedzą, że jego zniknięcie miało coś wspólnego z monolitem o idealnych proporcjach. Misja, podobnie jak i ta, która ją poprzedzała, ma przede wszystkim na celu zbadanie tajemniczego obiektu.

W nową wyprawę wyrusza „Leonow”, statek kosmiczny, niosący na swoim pokładzie siedmioro kosmonautów rosyjskich oraz trzech Amerykanów, wśród których jest znany z pierwszej powieści doktor Heywood Floyd. Większość wydarzeń poznajemy właśnie z perspektywy Floyda, który zostawia na Ziemi drugą żonę i małego synka. Załoga „Leonowa” składa się z wybitnych fachowców, których autor obdarza niezależnymi osobowościami; zapewne najbardziej wyróżniającą się postacią jest doktor Chandra, konstruktor HALa, amerykański informatyk pochodzący z Indii. Szybko okazuje się, że misja korzystającego z nowo zaprojektowanego przez Rosjan napędu „Leonowa” ma konkurencję – ku Jowiszowi i jego księżycom mknie też statek chiński. I to Chińczycy dokonają pierwszego z zaskakujących odkryć…

Pomimo kilkunastu lat, jakie minęły między powstaniem kolejnych powieści, tematyka i styl narracji pozostają podobne. Clarke nadal nie ukrywa fascynacji kosmicznym obrazowaniem, opisując z jednakową pasją technologie umożliwiające międzyplanetarne podróże i warunki panujące na Jowiszu oraz jego księżycach. Istotną rolę w powieści pełni Dave Bowman, nazywany teraz gwiezdnym dzieckiem. Spotkanie z inną cywilizacją pozbawiło go ciała i zmieniło naturę bytu, czyniąc z astronauty swoistego posła, a jednocześnie pozostawiając mu elementy wolnej woli. Dość nieoczekiwanie stwarza to okazję do z jednej strony bardzo dosłownego, z drugiej niemal psychoanalitycznego powrotu do traumy z dzieciństwa Bowmana.

W drugiej Odysei monolity, a także HAL 9000 zdają się mniej mistyczne. Nadal pozostaje pytanie, czy obcym świadomościom albo sztucznej inteligencji można zaufać. Jednak o tych pierwszych wiemy już, że opiekują się w pewnym sensie innymi cywilizacjami, a przyczyna buntu HALa zyskuje niemal prozaiczne wyjaśnienie. Nie są też niespodzianką luźne układy towarzysko-erotyczne powstające między członkami załogi „Leonowa”. Nie zmienia to faktu, że do świata gwiezdnych Odyseuszów z pewnością warto wracać. Jak do marzeń z dzieciństwa, które wciąż pozostają takie same, a nawet pewna naiwność z perspektywy czasu tylko dodaje im uroku.


Autor: Adam Skalski
Dodano: 2023-02-10 08:08:41
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Sanderson, Brandon - "Słoneczny mąż"


 Swan, Richard - "Sprawiedliwość królów"

 Iglesias, Gabino - "Diabeł zabierze was do domu"

 Esslemont, Ian Cameron - "Noc noży"

 McGuire, Seanan - "Każde serce to wrota. Patyki i kości"

 Tolkien, John Ronald Ruel - "Listy Świętego Mikołaja"

 Gong, Chloe - "Nieśmiertelne pragnienia"

 Nayler, Ray - "Góra pod morzem"

Fragmenty

 Wang, M.L. - "Miecz Kaigenu"

 Robinson, Kim Stanley - "Zielony Mars" #2

 Campbell, John W. - "Coś" (przedmowa)

 Watts, Peter - "Wir" (Wymiary)

 Robinson, Kim Stanley - "Zielony Mars" #1

 Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Tajemnica Ramy"

 Dresler-Janik, Elwira - "Córki bogini Mokosz"

 Maszczyszyn, Jan - "Mare Orientale"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS