NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Jordan, Robert; Sanderson , Brandon - "Pomruki burzy"

Weeks, Brent - "Droga cienia" (wyd. 2024)

Ukazały się

Grimwood, Ken - "Powtórka" (wyd. 2024)


 Psuty, Danuta - "Ludzie bez dusz"

 Jordan, Robert; Sanderson , Brandon - "Pomruki burzy"

 Martin, George R. R. - "Gra o tron" (wyd. 2024)

 Wyrzykowski, Adam - "Klątwa Czarnoboga"

 Esslemont, Ian Cameron - "Kamienny wojownik"

 Kagawa, Julie - "Dusza miecza"

 Pupin, Andrzej - "Szepty ciemności"

Linki

Lewandowski, Radosław - "Australijskie piekło"
Wydawnictwo: H.D. Krystyna Lewandowska
Data wydania: Luty 2021
ISBN: 978-83-957499-2-6
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format: 14.0 x 21.0 cm
Liczba stron: 512
Cena: 39,90 złLewandowski, Radosław - "Australijskie piekło"

Rejs z koszmaru


„Australijskie piekło” pokazuje, że najbardziej przerażające historie pisze samo życie. I można je odnaleźć w każdym miejscu i czasie.

Radosław Lewandowski ma już na koncie kilka książek wydanych m.in. w wydawnictwie Akurat, ale przy najnowszym projekcie zdecydował się na samodzielne wydanie książki. Nie zmienia się jedno – nadal trzyma się realiów historycznych, choć tym razem proponuje opowieść późniejszą niż jego „Wikingowie”.

Kanwą „Australijskiego piekła” jest rejs „Batavii”, niderlandzkiego statku handlowego z XVII wieku, którego rejs zakończył się tragicznie. Autor czerpie z dokumentów i wiernie przedstawia tę opowieść, ale jednocześnie tam, gdzie jest konieczne, uzupełnia i nadaje życia. O tym, że takie podejście się sprawdza, mogliśmy się przekonać chociażby w innej powieści związanej z żeglugą dalekomorską, czyli „Terrorze” Dana Simmonsa. Z tym, że Lewandowski ogranicza się tylko do uzupełnienia wątków, grozę pozostawiając wyłącznie efektom autentycznych ludzkich zachowań.

Skoro mowa o powieści opisującej autentyczne wydarzenia, to można szerzej przedstawić fabułę: wszak nie jest ona tajemnicą dla nikogo, kto umie obsługiwać wyszukiwarkę. Historii „Batavii” rozpoczęła się w 1628 roku, a celem rejsu była właśnie Batavia, czyli dzisiejsza Dżakarta. Na skutek niesnasek na pokładzie sytuacja zaczęła się zaogniać, a gdy statek rozbił się u wybrzeży Australii, doszło do buntu i serii tragicznych wydarzeń. W efekcie przetrwała około jedna trzecia z początkowej liczby pasażerów i załogi.
Autor całkiem nieźle radzi sobie w siedemnastowiecznych realiach. Co prawda charakterystyka fabuły sprawia, że niewiele miejsca poświęcone jest życiu „na lądzie”, ale i tak tu i tam przemyconych zostało trochę detali i scen nawiązujących do ówczesnych wydarzeń. Większe pole do popisu miał przy okazji opisywania realiów podczas dalekomorskiego rejsu. Całość uzupełnia nienachalna stylizacja.

Chociaż „Australijskie piekło” pozbawione jest elementów fantastycznych, czytając o wydarzeniach będących udziałem wielu osób płynących na Batavii, ciarki przechodzą po plecach. Może się wydawać, że wyobraźnia pisarzy nie będzie w stanie przebić tego, czego ludzkość już się dopuściła. Tu wystarczyły nie tak przecież rzadkie okoliczności w ówczesnych realiach i kilka spaczonych umysłów, by doszło do tragedii. Mimo wszystko finał niesie odrobinę optymizmu i sprawia, że nie jest to aż tak mroczna opowieść.

„Australijskie piekło” stanowi interesującą próbę przypomnienia mało znanego wydarzenia z naszej historii i ukazania różnych ludzkich postaw w obliczu kryzysu. Nieźle odmalowana, przejmująca opowieść.Autor: Tymoteusz Wronka


Dodano: 2021-02-24 18:26:23
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Fonstad, Karen Wynn - "Atlas śródziemia


 Fosse, Jon - "Białość"

 Hoyle, Fred - "Czarna chmura"

 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

Fragmenty

 Grimwood, Ken - "Powtórka"

 Lewandowski, Maciej - "Grzechòt"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga druga"

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #2

 Sherriff, Robert Cedric - "Rękopis Hopkinsa"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Howey, Hugh - "Silos" (wyd. 2024)

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #1

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS