NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Mrozińska, Marta - "Jeleni sztylet"

Iglesias, Gabino - "Diabeł zabierze was do domu"

Ukazały się

Iglesias, Gabino - "Diabeł zabierze was do domu"


 Richau, Amy & Crouse, Megan - "Star Wars. Wielka Republika. Encyklopedia postaci"

 King, Stephen - "Billy Summers"

 Larson, B.V. - "Świat Lodu"

 Brown, Pierce - "Czerwony świt" (wyd. 2024)

 Kade, Kel - "Los pokonanych"

 Scott, Cavan - "Wielka Republika. Nawałnica"

 Masterton, Graham - "Drapieżcy" (2024)

Linki

2008-07-25 14:56:26 Watts i Łukjanienko w sprzedaży

Dziś nakładem wydawnictwa MAG ukazały się dwie nowe książki: "Dzienny patrol" Siergieja Łukjanienki i Władymira Wasiliewa oraz "Ślepowidzenie" Petera Wattsa, czyli kolejna pozycja z serii "Uczta Wyobraźni".
Obydwie powieści objęte są patronatem medialnym Katedry. Zapraszamy do czytania ich fragmentów: Wattsa tutaj oraz Łukjanienki tutaj.

Znakomita… gęsta od filozofii, nowych pomysłów, i ostrego jak brzytwa pisarskiego stylu Wattsa. Tyleż magnetyczna, co przerażająca, wielostronnie argumentuje, że świadomość to przegrana sprawa, w którą wierzymy z przyzwyczajenia.

Peter Watts bierze główne mity opowieści o Pierwszym Kontakcie i roznosi je na strzępy. Powstaje wstrząsająca i hipnotyzująca powieść, popis talentu pełen prowokujących i niepokojących pomysłów. "Ślepowidzenie" to znakomity przykład na to, czego potrafi dokonać fantastyka naukowa i tylko ona. Fenomenalne studium nad świadomością, teoriami biologicznymi, empatią, uczuciami… ambitne w swoim rozmachu i wykonane z pełnym powodzeniem i brawurą.

Wielu krytyków twierdzi, że najlepsza fantastyka naukowa to ta mocno zakorzeniona w nauce, ale jednocześnie stanowiąca wyzwanie dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszych jej dokonań. Jeśli tak, to w "Ślepowidzeniu" udaje się to nadzwyczajnie, chociaż zachwyt budzi także świetny styl Wattsa. Pojawiają się tam ważne kwestie… etyka, moralność, inteligencja i samoświadomość… puenta książki jest jednocześnie odkrywcza i satysfakcjonująca. Przedstawione w powieści naukowe hipotezy i fakty stymulują czytelnika o wiele bardziej niż u wielu autorów obwołanych ostatnio „Nową falą SF”. To książka pisarza, który nie obawia się użyć prawdziwej nauki jako fundamentu dla swego niezwykłego podejścia do ogranego w fantastyce motywu.

Pierwsza powieść Petera Wattsa, "Starfish", została wyróżniona przez „New York Timesa”, zasłużyła sobie na „zaszczytną wzmiankę” wśród laureatów nagrody Johna W. Cambella oraz na odrzucenie przez niemieckie i rosyjskie wydawnictwa jako „zbyt mroczna”. (Zbyt mroczny dla Rosjan – z tego osiągnięcia jest Watts szczególnie dumny, choć nadal zdumiewa go, że tłumaczono tę książkę na włoski.) Odtąd zaczął się także kultowy status książki wśród dręczonych egzystencjalnymi niepokojami nastoletnich blogerek, identyfikujących się z główną bohaterką Starfisha.

"Ślepowidzenie" nominowane było do nagród Hugo, Campbella, Sunburst, Locusa i Aurory.

Peter Watts przez większość dorosłego życia nie mógł się zdecydować, czy zostać pisarzem, czy naukowcem, w rezultacie zostając skrajną hybrydą tych dwóch gatunków. Zdobył szereg nagród w dziedzinach tak odległych od siebie jak biologia ssaków morskich, film dokumentalny i fantastyka naukowa. Poświęcił dziesięć lat na uzyskanie różnych tytułów naukowych z ekofizjologii ssaków morskich (to dopiero jest bezgraniczny optymizm), przez kolejne dziesięć usiłował zarobić na życie tymi kwalifikacjami, nie stając się popychadłem rozmaitych grup nacisku. To okazało się sporo trudniejsze, niż początkowo wyglądało; w latach 90-tych płacili mu kolejno: ruch obrońców przyrody za obronę morskich ssaków, amerykańskie firmy rybołówcze za ich szpiegowanie, kanadyjskie władze – za ich ignorowanie. W końcu zdecydował, że skoro i tak wplata naukę w fikcję, może równie dobrze dodać jeszcze paru bohaterów, fabułę i spróbować sprzedać na jakiś rynek, szerszy niż „Przegląd Teoretycznej Biologii”.


Wydawnictwo: Mag
Tytuł oryginału: Blindsight
Tłumaczenie: Wojciech M. Próchniewicz
Data wydania: 25 lipiec 2008
Oprawa: twarda
Liczba stron: 328
Cena: 35,00
Rok wydania oryginału: 2006
Wydawca oryginału: Tor
Seria: Uczta wyobraźni

"Moskwa to nowoczesne i kosmopolityczne miejsce. Ostatnio bardzo się zmieniła i powoli staje się podobna do miasta zachodniego. Może to dobrze, może źle, ale ją kocham, ponieważ jest dynamiczna, szybka. Moskwa nigdy nie śpi. Lubię duże miasta" - mówi Łukjanienko. I oczywiście, Moskwa jest głównym bohaterem Nocnego i Dziennego Patrolu, Patrolu Zmroku i Ostatniego Patrolu, zapierającej dech w piersi serii, która wprowadziła Łukjanienkę na arenę międzynarodową. W dużym stopniu złożył się na to film, który odniósł ogromny sukces w USA i Wlk. Brytanii.

Akcja wszystkich czterech Patroli rozgrywa się we współczesnej Moskwie, gdzie trwa tysiącletni rozejm między siłami Ciemności i Światła. Siły Ciemności żyją w świecie Zmroku pełnym wilkołaków, strzyg, wampirów i czarodziejów. Inni posiedli zdolność przemieszczania się między światami, żyją obok nas, kupują w tych samych sklepach. Każda ze stron w ramach Wielkiego Traktatu powołała do życia organa stojące na straży porządku. "Nocny Patrol" obserwuje poczynania sił Ciemności, by działały one zgodnie z traktatem. W ten sam sposób pracuje tytułowy "Dzienny Patrol", pilnujący, aby dobro nie rozprzestrzeniało się na świat. Status quo zostanie utrzymany, póki któraś ze stron nie obejmie znaczącej przewagi lub nie złamie warunków porozumienia.

Łukjanienko okazuje się być pisarzem nie tylko oryginalnym i sugestywnym, ale również niekonwencjonalnym i wszechstronnym, który może nas jeszcze zadziwić.


Wydawnictwo: Mag
Tytuł oryginału: Дневной Дозор
Data wydania: 25 lipca 2008
ISBN: 978-83-7480-100-3
Oprawa: miękka
Format: 125x195 mm
Liczba stron: 360
Cena: 29,99
Tom cyklu: 2

Dodał: Vampdey

Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

romulus - 17:42 25-07-2008
Watts już zamówiony w Empiku. Nie chciałem sprawdzać na półkach, aby się nie wkurzyć, że jeszcze nie ma. To najgorętszy tytuł tego lata - jeśli o mnie chodzi. Nawet Stephenson mnie tak nie grzeje (bo to już zakończenie). A Watts - ten urok i tajemnica nowości...

Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Fonstad, Karen Wynn - "Atlas śródziemia


 Fosse, Jon - "Białość"

 Hoyle, Fred - "Czarna chmura"

 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

Fragmenty

 Grimwood, Ken - "Powtórka"

 Lewandowski, Maciej - "Grzechòt"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga druga"

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #2

 Sherriff, Robert Cedric - "Rękopis Hopkinsa"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Howey, Hugh - "Silos" (wyd. 2024)

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #1

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS