NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Robinson, Kim Stanley - "Czerwony Mars" (Wymiary)

Grimwood, Ken - "Powtórka" (wyd. 2024)

Ukazały się

Iglesias, Gabino - "Diabeł zabierze was do domu"


 Richau, Amy & Crouse, Megan - "Star Wars. Wielka Republika. Encyklopedia postaci"

 King, Stephen - "Billy Summers"

 Larson, B.V. - "Świat Lodu"

 Brown, Pierce - "Czerwony świt" (wyd. 2024)

 Kade, Kel - "Los pokonanych"

 Scott, Cavan - "Wielka Republika. Nawałnica"

 Masterton, Graham - "Drapieżcy" (2024)

Linki

2006-08-29 12:35:05 Zbiór opowiadań Huberatha zapowiedziany

Według zapowiedzi Wydawnictwa Literackiego, w październiku ukaże się zbiór opowiadań Marka S. Huberatha pod tytułem "Balsam długiego pożegnania".

Opowiadania Huberatha są nie tylko oryginalne, w dużej mierze nieprzewidywalnej zaskakujące bogactwem tworzonych światów, ale dotyczą spraw ważnych, wokół których nie ustają publiczne dyskusje i spory. Sam autor twierdzi, że uprawia fantastykę właśnie dlatego, iż pozwala mu ona mówić o ludzkich problemach, o słabościach, o nietolerancji, zawiści i krótkowzroczności, oraz o rozterkach każdego człowieka myślącego: skąd się wzięliśmy? Kim jest Bóg? Czemu istnieje zło w naszym świecie? Te opowieści angażują czytelnika nie tylko intelektualnie, ale i emocjonalnie.

Tytułowy "Balsam długiego pożegnania" - jak żyć po śmierci ukochanej osoby i pogodzić się z tym tragicznym wydarzeniem. Z kolei opowiadanie "Akt szkicowany ołówkiem" to opowieść o próbie odzyskania utraconej miłości i o naprawdę zaskakującym zakończeniu , z kolei "Trzeba przejść groblą" to niepokojący i sugestywny opis tego co nas czeka chwile po śmierci.

Czytelnik w proponowanym tomie znajdzie również starsze opowiadania, które otrzymały nagrodę Zajdla; "Karę większą" i "Trzy kobiety Dona", nominowane do tej nagrody "Ostatni którzy wyszli z raju" oraz debiutanckie "Wrocieeś Sneogg, wiedziałam..."

Dodał: Shadowmage

Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

Shadowmage - 16:31 29-08-2006
Bardzo dobra wiadomość - można będzie się zapoznać ze starymi opowiadaniami, które obecnie są trudno dostępne, a jednocześnie dostaniemy kilka nowych utworów. Znając twórczość Huberatha można liczyć na wysoki poziom!

ASX76 - 21:01 29-08-2006
To jest rewelacyjna wiadomość!!! Jak tylko się o tym dowiedziałem prawie stanąłem na uszach ze szczęścia. Będę odliczał minuty do premiery.

Dove - 23:35 29-08-2006
Ciężko i powoli mielą młyny Huberathowe - tylko trzy premiery na tyle lat. No, ale w międzyczasie były jeszcze "Miasta pod skałą". Widać, pisze albo wtedy kiedy ma coś konkretnie do powiedzenia lub wena szczególnie przyciśnie, albo pisarzem raczej tylko "bywa". Nawet jednak dla tych premierek - kupię.

Hifidelic - 01:23 30-08-2006
Bądź pochwalon czcigodny Huberathu! Składam Ci dzięki!!!!

Gytha Ogg - 07:56 30-08-2006
"tylko trzy premiery na tyle lat"
Ostatnimi laty, zdaje się, skupiał się głównie na pracy naukowej. Ale habilitację już ma, więc może znajdzie więcej czasu na pisanie.

Shadowmage - 08:27 30-08-2006
Dokładnie tak jak mówi Gytha - ostatnimi laty w ogóle nie zajmował się pisaniem - a przynajmniej pisaniem fantastyki, bo pochłaniała go kariera naukowa, ale jak tylko osiągnął habilitację, to od razu zaczął coś wydawać.
Podobno ma sie też ukazać wznowienie "Drugiej podobizny w alabastrze", ale oficjalnych informacji jeszcze nie ma.

Jander - 13:17 30-08-2006
Jako raczej młodszy czytelnik fantastyki Hubertha wogóle nie znam, a z tego co widzę, to oceniacie ją conajmniej dobrze. Czym się ów autor zajmuje, tj. o czym pisze ? :)

Shadowmage - 18:29 30-08-2006
Powiedziałbym, że Huberth zajmuje się różnoraką tematyką, ale kluczowa dla niego jest fantastyka społeczno-psychologiczna - tak to nazwę z braku lepszego określenia pod ręką.

ASX76 - 20:01 30-08-2006
Być może zabrzmiało to trochę groźnie, ale zapewniam że dzieła M. Huberatha czyta się świetnie, a fabuły są cudowne, przemyślane, bardzo zaskakujące i zapadają w pamięć na długo. Moim zdaniem to najlepszy polski autor piszący fantastykę. Ze starszych opowiadań największe wrażenie robią: "Wrócieeś Sneogg, wiedziaam.." i "Kara większa", choć i pozostałe są bardzo smakowite.

Zastanawiam się, czy w zbiorze znajdzie się również "Kocia obecność" - w zapowiedzi chyba nie było...

Jander - 21:16 30-08-2006
Wygląda ciekawie, muszę w końcu zająć się inną fantastyką poza ścisłym fantasy. Widzę, że nawet Zajdle zdobył.
Czekam
pozdrawiam

Gytha Ogg - 22:15 30-08-2006
Jander => łatwiej chyba powiedzieć, o czym Huberath nie pisze ;-). Na pewno nie ma jednego uniwersum, każde z jego dzieł jest osadzone w zupełnie innych realiach (a w zasadzie - o ile takie słowo istnieje - nierealiach). Jest to jeden z tych pisarzy, dla których fantastyka jest tylko pretekstem, kostiumem, służącym zaprezentowaniu pewnych problemów, jak napisał Shadow, społecznych czy psychologicznych. Nie ma przy tym w nich dydaktyzmu, raczej pokazuje problem (choć oczywiście jego stosunku do danej sprawy można się domyślić).
Opowiadania są z pewnością dobrym sposobem do zapoznania się z jego twórczością, bo nie wszystkim jego sposób przedstawiania rzeczywistości odpowiada. Osoby wrażliwe psychicznie mogą zareagować na książki Huberatha wręcz pewnego rodzaju załamaniem - mój własny ojciec po lekturze jednej z nich przez kilka dni nie mógł dojść do siebie i choć stwierdził, że pisarz znakomity, nie sądzę, by chciał sięgnąć po następną. Bo optymizmu w nich nie uświadczysz (może poza "Miastami pod Skałą", w których, jak na Huberatha, jakieś tchnienie nadziei widać).

Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Fonstad, Karen Wynn - "Atlas śródziemia


 Fosse, Jon - "Białość"

 Hoyle, Fred - "Czarna chmura"

 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

Fragmenty

 Grimwood, Ken - "Powtórka"

 Lewandowski, Maciej - "Grzechòt"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga druga"

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #2

 Sherriff, Robert Cedric - "Rękopis Hopkinsa"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Howey, Hugh - "Silos" (wyd. 2024)

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #1

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS