NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Bordage, Pierre - "Paryż. Lewy brzeg"

Robinson, Kim Stanley - "Czerwony Mars" (Wymiary)

Ukazały się

Iglesias, Gabino - "Diabeł zabierze was do domu"


 Richau, Amy & Crouse, Megan - "Star Wars. Wielka Republika. Encyklopedia postaci"

 King, Stephen - "Billy Summers"

 Larson, B.V. - "Świat Lodu"

 Brown, Pierce - "Czerwony świt" (wyd. 2024)

 Kade, Kel - "Los pokonanych"

 Scott, Cavan - "Wielka Republika. Nawałnica"

 Masterton, Graham - "Drapieżcy" (2024)

Linki

2006-05-29 18:12:48 "Wieki światła" 16. czerwca

16. czerwca będzie miała miejce premiera powieści Iana McLeoda "Wieki światła".

W ponurej i brudnej Anglii, w fantastycznym Wieku Przemysłu, bogactwo pochodzące z magii jest zarazem podziwiane i znienawidzone. Pewnego ambitnego młodzieńca prześladuje jego miłość z dzieciństwa – kobieta zdeterminowana, by wtopić się w świat, którym on tak pogardza...

"Wieki światła" to najwybitniejsze dzieło nowego nurtu literackiego New Weird. Powieść inspirowana m.in. "Wielkimi nadziejami" Charlesa Dickensa rozgrywa się w XIX w. w industrialnej Anglii w środowisku lewicowego proletariatu. "Wieki światła" ukażą się 16 czerwca nakładem wydawnictwa Mag. Książka ta otwiera nową serię wydawniczą "Uczta wyobraźni", w której wydawane będą powieści z gatunku New Weird.

To historia w pewien sposób charakterystyczna dla Brytyjczyków, wydestylowana z brytyjskiej kultury. Czytamy o dzieciństwie i dorastaniu bohatera w robotniczym miasteczku na angielskiej prowincji, w towarzyszącym mu nieustannie fatalistycznym poczuciu przeznaczenia do takiej samej pracy, takiego samego życia, jakie jest udziałem jego rodziców. Powraca wciąż metafora wielkiej piramidy społecznej Anglii, przygniatającej swym ciężarem tych stanowiących jej podstawę. Nawet jeśli nie był tego świadomy wówczas, bohater jest tego świadomy teraz, gdy wspomina swe dzieciństwo: był wyzyskiwany, zanim jeszcze się urodził, wyzyskiwani byli jego rodzice, całe miasteczko. Matka umiera na skutek wypadku w fabryce. Siostra uczy dzieci robotników, jak być dobrymi robotnikami. Naturalny jest bunt okresu dojrzewania: przeciwko szarej codzienności, przeciwko rodzicom i samej rzeczywistości. Bohater ucieka do wielkiego miasta, do Londynu. Następuje stopniowa adaptacja prowincjusza, poszukiwanie swojego miejsca, w metropolii i w życiu. Pojawia się fascynacja retoryką rewolucyjną, planami wywrócenia tej wielkiej piramidy. Niezliczone wieczory spędza młodzieniec na dyskusjach o przyszłym świecie, na sporach politycznych, w pokątnej drukarni socjalistycznych gazetek. Przeżywa pierwsze doświadczenia seksualne, pierwsze zauroczenia, pierwsze upokorzenia męskiej dumy i, gdy rewolucja rzeczywiście nadchodzi, nieuniknione rozczarowanie.

Tylko, że wszystko to dzieje się w świecie napędzanym przez magiczny eter, w Trzecim Wieku Przemysłu, po kilkuset latach fantastycznej historii alternatywnej.

Jak pisze Jacek Dukaj: “Jest to powieść po prostu dobrze napisana, miejscami napisana pięknie. MacLeod wykazuje się tyleż wyobraźnią, co wrażliwością pisarską. W niektórych fragmentach – np. ukazujących ostatnie uroki magicznego świata arystokracji eteru bawiącej się w obliczu nadchodzącej rewolucji, albo w nostalgicznych wspomnieniach „bajkowego” dzieciństwa bohatera – udało się autorowi dzięki życiu środków fantastycznych wydobyć samą esencję prawdy życiowej, podnieść te wrażenia do poziomu prawie bolesnego dla czytelnika. Fantastyka nie służy tu ucieczce od rzeczywistości; to forma nadrealizmu.”

New Weird to nowy gatunek literacki przeżywający obecnie gwałtowny rozwój. U jego podstaw leży idea, która nakazuje by literatura wykraczała poza schematy gatunku, w którym jest pisana. Autorzy przełamują bariery odgraniczających poszczególne gatunki literackie, mieszają konwencje, metody i narzędzia literackie. Korzenie New Weird wywodzą się od legendarnej ikony horroru Howarda Phillipa Lovecrafte’a, którego twórczość wywarła wpływ m.in. na takich twórców jak bracia Wachowscy, Dan Akroyd, Clive Barker, Stephen King, Ann Rice i innych. Iana R. MacLeoda, autora Wieków światła zaliczamy do najważniejszych współczesnych reprezentantów New Weird.

Dodał: Shadowmage

Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

Szenk - 07:44 30-05-2006
Obawiam się, że - tak jak z niektórymi pozycjami Dukaja czy Egana - może to być dla mnie zbyt "ciężka" lektura :)

Shadowmage - 15:53 30-05-2006
Może być... ale i tak z chęcią się z nią zapoznam. Jest szansa, że będzie to przystępna lektura. Zresztą dostępne także na Katedrze fragmenty nie wydają się odstraszające, a wręcz przeciwnie :)

Szenk - 16:07 30-05-2006
Shadowmage pisze:Może być... ale i tak z chęcią się z nią zapoznam. Jest szansa, że będzie to przystępna lektura. Zresztą dostępne także na Katedrze fragmenty nie wydają się odstraszające, a wręcz przeciwnie :)


To ja poczekam, aż przeczytasz, i zamieścisz reckę :)

Shadowmage - 23:00 30-05-2006
Jak się cytuje w komentarzach to straszne kszaczory wyskakują...

Owszem, przecztam i zrecenzuję... tylko kiedy?:)

Szenk - 07:58 31-05-2006
Fakt, dlatego ograniczę cytowanie, mimo że dodaję tutaj z poziomu forum, a nie komentarzy :)

A z recenzją obyś tylko zdążył, póki książka będzie jeszcze dostępna w sprzedaży - obecnie to chyba trwa dość różnie.
Niektóre pozycje szybko znikają (i to bynajmniej nie te, które czytelnicy szybko wykupują - miałem taki problem z drugim tomem cyklu Hickman i Weis "Kamień władzy"), a inne - wydawałoby się bestsellery - walają się po różnych tanich książkach za parę złotych.

ASX76 - 11:46 31-05-2006
Szenk--> Wydaje mi się, że Achmedowi uda się zrecenzować szybciej od Shadowa.:)

Szenk - 13:18 31-05-2006
Może to i lepiej. Nie wiem, czy ufać gustom Shadowmage'a, skoro nie lubi Czarnej Kompanii ani Goodkinda :D

ASX76 - 13:32 31-05-2006
W tej kwestii trudno nie zgodzić się z Shadow'em. :D

Szenk - 13:38 31-05-2006
Następny, który uległ wrogiej propagandzie :D

PS. Czytałem sobie dzisiaj na stronce Katedry recenzje Goodkinda. Nie przesadzę, jeśli ponad 90% było mniej lub bardziej entuzjastycznych :)

ASX76 - 15:46 31-05-2006
Doskonale wiemy, że większość nie zawsze musi mieć rację. Wystarczy choćby spojrzeć na wyniki ostatnich wyborów prezydenckich i parlamentarnych...

Vampdey - 18:27 31-05-2006
Lubię Cooka, ale nie porównuj mnie do ciemnej większości! :P

Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Fonstad, Karen Wynn - "Atlas śródziemia


 Fosse, Jon - "Białość"

 Hoyle, Fred - "Czarna chmura"

 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

Fragmenty

 Grimwood, Ken - "Powtórka"

 Lewandowski, Maciej - "Grzechòt"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga druga"

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #2

 Sherriff, Robert Cedric - "Rękopis Hopkinsa"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Howey, Hugh - "Silos" (wyd. 2024)

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #1

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS