NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Erikson, Steven - "Opowieści o Bauchelainie i Korbalu Broachu", tom 1

Silverberg, Robert - "Umierając żyjemy" (Wehikuł czasu)

Ukazały się

Brunner, John - "Zygzakowata orbita"


 Harrison, M. John - "Urządzenie Centauryjskie"

 Brett, Peter V. - "Pustynny książę", księga 2 (miękka)

 Brett, Peter V. - "Pustynny książę", księga 2 (twarda)

 Waszkiewicz, Bohdan - "Golimistrz"

 Kyrcz Jr, Kazimierz - "Podwójna pętla"

 Armentrout, Jennifer L. - "Krew i popiół"

 Czaban, Hania - "Cały ten czas"

Linki

Salik, Magdalena - "Płomień"
Wydawnictwo: Powergraph
Data wydania: Wrzesień 2021
ISBN: 978-83-66178-56-4
Oprawa: twarda
Format: 135x205
Liczba stron: 352
Cena: 42,00 złSalik, Magdalena - "Płomień"

Nie tak łatwe marzenia o nowym świecie


Wizja nowego świata, planety odpowiadającej Ziemi, którą ludzkość mogłaby odwiedzić, wykorzystać, a ostatecznie zapewne skolonizować, rozpalała globalną wyobraźnię od początku lotów kosmicznych, a zapewne już dużo wcześniej. W literaturze fantastycznonaukowej podobny temat często pojawia się w kontekście nadchodzącej apokalipsy, która ma unicestwić Układ Słoneczny. Z drugiej strony nawet w mniej dramatycznych warunkach samo odkrycie obszaru kosmosu potencjalnie nadającego się do zamieszkania stanowiłoby niewątpliwie wyzwanie dla ludzkości – a więc i pole dla pisarskiej wyobraźni.

“Płomień”, kolejna powieść debiutującej już w 2009 roku Magdaleny Salik - pierwsza wydana przez Powergraph - od samego początku toczy się trzytorowo. Kolejne rozdziały opowiadają na przemian o przygotowaniach do lotu na Kepler-973d, odkrytą przez astronomów planetę o różnych cechach podobnych do naszej Ziemi; o przygodach przebywającej na stacji kosmicznej astronautki Keri; wreszcie o losach biorącego udział w bliżej nieokreślonych zmaganiach wojennych Wynfreda. Pierwszy wątek odgrywa dominującą rolę. Bliżej poznajemy kierującego projektem Ala Townsenda, a przede wszystkim Evelyn Brin, psycholożkę moralności zajmującą się początkowo stroną etyczną przedsięwzięcia. „Płomień” to nazwa statku, który ma polecieć ku Lodowej Ziemi, jak dziennikarze określają Kepler-973d; tak samo nazywają się też pojazdy kosmiczne występujące w częściach fabuły związanych z Keri i Wynfredem.

W prywatnej i zawodowej relacji Brin i Townsenda kluczową rolę odgrywają dylematy moralne związane z misją „Płomienia”, a w szczególności budzący kontrowersje projekt potencjalnego mapowania mózgów członków załogi, traktowany jako rozwiązanie awaryjne. Salik wiarygodnie opisuje zainteresowanie opinii publicznej stojącym przed uczonymi wyzwaniem, próbując jednocześnie przedstawić pewne aspekty ziemskiego życia w nieodległej przyszłości. Techniczna strona przedsięwzięcia jest opisana dość skrótowo, zainteresowania autorki skupiają się wyraźnie gdzie indziej. Wątki Keri i Wynfreda bywają irytujące. Dość szybko staje się jasne, że w pewnym momencie połączą się z główną osią fabuły, i choć finał powieści oferuje satysfakcjonujące wyjaśnienie ich genezy, to nie do końca rekompensuje wrażenie pretekstowości i schematyczności towarzyszące lekturze „bocznych” historii.

Niestety nie do końca wiarygodnie wypada też kluczowa dla powieści postać Evelyn; dziecięca fascynacja intelektem, a raczej pozycją Townsenda nie odpowiada do końca wykształceniu i doświadczeniom psycholożki. Zgłaszane przez Brin uwagi krytyczne dotyczące misji „Płomienia” znikają w zasadzie bez większego powodu, a rozważania o tym, że naukowcy zajmujący się etyką nie zawsze kierują się zasadami moralnymi we własnym życiu, wydają się niezbyt odkrywcze. Z drugiej strony warto pochwalić Salik już za samą próbę zmierzenia się z opowiedzeniem o próbach poznawania nowych światów w czasach, gdy nie sposób już udawać, że jakakolwiek kolonizacja może być całkowicie bezproblemowa. W epoce, w której role sztucznej inteligencji i ludzkich emocji splatają się w coraz bardziej skomplikowaną sieć.

Warto marzyć, ale i myśleć o tym, co nas czeka, jeśli marzenia otrzymają szansę realizacji.


Autor: Adam Skalski
Dodano: 2021-09-16 19:06:51
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Śniadanie wdowy, opowiadanie ze zbioru "Upiory XX wieku"


 Wywiad z R.J. Barkerem

 "Kraina Lovecrafta" - książka a serial

 Sam Sykes - wywiad z autorem "Siedmiu czarnych mieczy"

 Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?

Recenzje

Barker, R.J. - "Czas skrytobójców"


 Brooke-Hitching, Edward - "Atlas tamtych światów"

 Sykes, Sam - "Dziesięć Żelaznych Strzał"

 Butcher, Jim - "Rozmowy pokojowe"

 Chakraborty, S.A. - "Królestwo miedzi"

 Zhang, C Pam - "Ile z gór tych złota"

 Mortka, Marcin - "Głodna Puszcza"

 Taylor, Dennis E. - "Niebiańska Rzeka"

Fragmenty

 antologia - "Sztuka przegrywania"

 Chakraborty, S.A. - "Królestwo miedzi"

 Zhang, C Pam - "Ile z gór tych złota"

 Jabłoński, Witold - "Wanda"

 Kisiel, Marta - "Małe Licho i babskie sprawy"

 Dick, Philip K. - "Opowiadania najlepsze"

 Cetnarowski, Michał - "Gnoza"

 Wierkin, Eduard - "Wyspa Sachalin"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2022 nast.pl     RSS      RSS