NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Kloos, Marko - "Punkt uderzenia"

Gromyko, Olga - "Kroniki Belorskie"

Ukazały się

Wójtowicz, Milena - "Vice versa"


 Dąbrowski Krzysztof T. - "Nie w inność"

 Heinlein, Robert A. - "Hiob. Komedia sprawiedliwości"

 Warren, Ed i Lorraine & Chase, Robert David - "Nawiedzenia. Historie prawdziwe"

 Kowalska, Ewa - "Uprzywilejowani"

 Fletcher, Giovanna i Tom - "Nowa Ewa. Początek"

 Wraight, Chris - "Bitwa o Kieł"

 Krzywik, Tomasz - "Zacisze"

Imprezy

Dni Fantastyki 2019 r.
Od: 2019-07-05
Do: 2019-07-07

Linki

Jadowska, Aneta - "Dzikie dziecko miłości"
Wydawnictwo: SQN
Kolekcja: Thorn Universe
Data wydania: Maj 2019
ISBN: 978-83-8129-470-6
Oprawa: miękka
Format: 135 x 210 mm
Liczba stron: 528
Cena: 39,99 złJadowska, Aneta - "Dzikie dziecko miłości"

Aneta Jadowska z lubością korzysta ze swego pojemnego świata magicznych miast zamieszkiwanych przez wszelakiej maści stworzenia. „Dzikie dziecko miłości” ponownie koncentruje się na Dorze Wilk i jej nietypowych przyjaciołach

Dora Wilk w twórczości Anety Jadowskiej zajmuje szczególne miejsce jako główna bohaterka jej debiutanckiego cyklu. Z czasem świat przedstawiony w heksalogii zaczął się rozrastać, wzbogacać o nowych bohaterów, zaś losy Dory schodziły na drugi plan. Okazjonalnie pojawiała się w opowiadaniach, zazwyczaj prowadząc jakąś niespecjalnie skomplikowaną sprawę kryminalną lub wpadając na scenkę lub dwie do opowiadań innych bohaterów. „Dzikie dziecko miłości” to już jednak pełnoprawna powieść o Dorze jako Namiestniczce, prowadzącej sprawę seryjnego mordercy młodych kobiet. A ponieważ Thorn jest miastem magicznym, to oczywiście i morderca okazuje się mieć niezwyczajne metody – bo motywy to już są dość banalne (choć to wcale nie jest minus!).

W warstwie kryminalnej fabuła jest dość prosta – przypadkowo znaleziony masowy grób splata się z niezwykłą historią Darii, młodej wampirzycy. Daria jest dość spokojna i można by rzec: nudna – nie chce karmić się świeżą krwią, wybiera tylko przemysłowo przygotowaną. Z tego powodu czasem może wydawać się zwykłą kobietą. Po traumatycznych przeżyciach staje się jednak podporą śledztwa – jako jedyna przeżyła atak mordercy. A szukanie go nie jest łatwe, gdyż wszystko zdaje się działać na niekorzyść Namiestniczki – brak laboratorium, funduszy, personelu, czasem wręcz badań na istotach magicznych. Pomocne są talenty osób związanych z magią śmierci, przy czym na szczęście Dora ma wśród swoich znajomych kilka osób o odpowiednich kwalifikacjach. Na dodatek gdzieś krąży osoba, która wyraźnie jest powiązana ze sprawą, ale zdaje się prowadzić też osobistą wendettę przeciw Namiestniczce. I jeśli ktoś tak jak ja będzie szukał filmików jak pewne zwierzę walczy ze stadem lwów, to niech wie, że też uważam to za niesamowite.

Oprócz warstwy kryminalnej Jadowska zamieściła w powieści również pewne wątki obyczajowe. Z góry uprzedzam, że osoby mocno sprzeciwiające się postulatom feministycznym mogą się w tych wątkach nie odnaleźć, chociaż w większości są one związane z kryminologią oraz wiktymologią. Nie są natomiast w swoim przekazie subtelne i jeśli obserwuje się twórczość Anety Jadowskiej, widać zwiększającą się częstotliwość pojawiania się pewnych sformułowań. Co dla osoby o zbliżonych poglądach będzie dobrym znakiem, natomiast przeciwników zdecydowanie może uwierać.

„Dzikie dziecko miłości” mogłoby być początkiem nowej serii o Dorze Wilk, tej dojrzalszej, ale wciąż uczącej się fachu. Powrót znanych i lubianych bohaterów, rozwijanie części z nich czy poważniejsze włączanie do fabuły z pewnością ucieszy fanów. Należy przyznać, że autorka ma naprawdę duże możliwości historiotwórcze w świecie alternatywnych miast, gdzie mieszczą się wszelkie magiczne, anielskie czy diabelskie istoty, jakie wymyśliła ludzka wyobraźnia na przestrzeni wieków – i korzysta z nich chętnie.


Ocena: 7/10
Autor: Gabriela Nina Piasecka
Dodano: 2019-06-09 12:25:27
Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

Fidel-F2 - 23:41 10-06-2019
Chyba chodziło o 0,7/10.

Komentuj


Konkurs

Wygraj "Upiora południa"


Wygraj "Szczęki"


Artykuły

Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)


 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e03)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e02)

Recenzje

Sweterlitsch, Tom - "Świat miniony"


 Baxter, Stephen - "Masakra ludzkości"

 Zelazny, Roger - "Aleja Potępienia"

 Jadowska, Aneta - "Dzikie dziecko miłości"

 Majka, Paweł - "Jedyne: Ścieżki krwi"

 Barnhill, Kelly - "Syn wiedźmy"

 Corey, James S.A. - "Gry Nemezis"

 Piekara, Jacek - "Płomień i krzyż", tom 3

Fragmenty

 Guzek, Marcin A. - "Szare Płaszcze: Rubież"

 Babraj, Rafał - "Dystrykt Warszawa"

 Neiderman, Andrew - "Adwokat diabła"

 Heinlein, Robert A. - "Hiob. Komedia sprawiedliwości"

 Moore, Stuart - "Marvel X-Men: Saga Mrocznej Phoenix"

 Bonowicz, Karina - "Gdzie Diabeł mówi dobranoc"

 Strickland, Adrianne; Miller, Michael - "Cień" #2

 Strickland, Adrianne; Miller, Michael - "Cień" #1

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2019 nast.pl     RSS      RSS