NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Corey, James S.A. - "Prochy Babilonu"

Abercrombie, Joe - "Zemsta najlepiej smakuje na zimno" (2019)

Ukazały się

Douglas, Ian - "Star Carrier. Światłość"


 Ziębiński, Robert - "Piosenki na koniec świata"

 Palmer, Ada - "Siedem kapitulacji"

 Pilipiuk, Andrzej - "Przeszłość dla przyszłości"

 antologia - "Wigilia pełna duchów"

 Chesterton, Gilbert Keith - "Człowiek, który był Czwartkiem"

 Węcławek, Dominika - "Skoczkini. Zapiski z międzygwiezdnego lotu"

 Rusnak, Marcin - "Diabły z Saints"

Linki

Headley, Maria Dahvana - "Gniazdo"
Wydawnictwo: Galeria Książki
Cykl: Magonia
Tytuł oryginału: Aerie
Tłumaczenie: Dorota Dziewońska
Data wydania: Kwiecień 2017
ISBN: 978-83-65534-49-1
Oprawa: miękka
Format: 195x125mm
Cena: 36,90 zł
Rok wydania oryginału: 2016
Tom cyklu: 2Headley, Maria Dahvana - "Gniazdo"

Powrót na Magonię


„Gniazdo” to druga część historii, jaką Maria Dahvana Headley rozpoczęła w debiutanckiej „Magonii”. Mamy tu do czynienia z nietypową powieścią fantastyczną osadzoną częściowo w świecie wymyślonej przez autorkę, ale opartej na legendach i podaniach Magonii. W pierwszej części poznaliśmy główną bohaterkę, Azę, która cierpiała na tajemniczą chorobę płuc, powodującą wiele problemów zarówno zdrowotnych, jak i towarzyskich. Wyglądało na to, że nastolatka – zakochana ze wzajemnością w Jasonie – skazana jest na wyjątkowo krótki żywot. Jednak jej prawdziwa historia była dużo dziwniejsza.

Od ostatnich urodzin Azy minął rok. Wszyscy w jej rodzinnym domu myśleli, że będą one ostatnimi, bo dziewczyna wydawała się umierać. W rzeczywistości przeniosła się do Magonii, krainy ponad chmurami, zamieszkiwanej przez dziwną rasę ludzi-ptaków. Ziemska rodzina i chłopak Azy są niezwykle szczęśliwi, gdy wraca do nich w nowym wcieleniu, ale ona sama ma na ten temat nieco inne zdanie. Dziewczyna odczuwa głęboką tęsknotę za podniebną krainą, do opuszczenia której została zmuszona, co z czasem staje się jasne także dla jej chłopaka. Ich relacja komplikuje się jeszcze bardziej, ponieważ obie strony nie mówią już sobie wszystkiego i zachowują pewne sekrety związane z tym, co działo się z nimi przez ostatni rok.

Powrót do świata „Magonii” Headley przeprowadza bezboleśnie. Jeśli nie pamiętacie za wiele z pierwszej części – co jest całkiem możliwe, bo szczegóły tej historii nie zapadają zbytnio w pamięć – znajdziecie w „Gnieździe” wszystkie potrzebne przypomnienia. Nie polecam jednakże czytania tej powieści, jeśli w ogóle nie czytaliście pierwszej części. Problemem też będzie pewnie lektura całości, ze względu na ilość powtórzeń zawartych w drugim tomie.

Autorce nadal udaje się utrzymać wysoki poziom romansu, jaki wiąże Azę i Jasona. W zasadzie cykl ten jest właśnie romansem rozgrywającym się pomiędzy znanym nam światem a zupełnie fantazyjną krainą ludzi-ptaków. Nie jest to jednak romans paranormalny, nie ma tu żadnej taniości, ckliwości ani nic z tych rzeczy. Prędzej możemy mówić o urban fantasy z mocnym, zdecydowanym wątkiem miłosnym. W swojej powadze i dorosłości jest on ukazany w mile odmienny sposób, niż robi to zwykle literatura dla młodzieży. Headley unika popularnych obecnie trójkątów miłosnych, choć związek bohaterów jest trudny i bez tego. Problematyzuje go oczywiście kwestia tożsamości Azy. Już nie tak bardzo jej choroba (jak w pierwszej części), ile jej przynależność do świata Magonii i tęsknota za nim. Dziewczyna będzie musiała wybrać, w którym ze światów woli pozostać albo wymyślić sposób na pogodzenie podwójnego życia. Co jej z tego wyjdzie – musicie przekonać się sami.

Wątek miłosny nie wypełnia całej książki. O ile Aza rozdarta jest pomiędzy ziemią i Magonią, to te dwa plany nie wiodą pokojowej egzystencji. Mieszkańcy Magonii, zwłaszcza zaś matka Azy, Zal, pragną namieszać w ziemskich sprawach, może nawet zniszczyć ludzki świat? O dobro ludzkości troszczy się specjalna agencja wywiadowcza, która szpieguje zarówno Magonię, jak i jej mieszkańców przebywających obecnie na ziemi, jak Aza. Intryga szybko się zagęszcza, a czytelnik nie może się nudzić.

„Magonia” w swojej klasie całkiem mi się podobała, choć nie utkwiła mi w pamięci. „Gniazdo” pozwala szybko ją sobie przypomnieć, ale jako kontynuacja nie jest już tak zachwycające. Nie posiada świeżości swej poprzedniczki, nie zaskakuje tak bardzo. Pozostaje wszakże dobrze skrojoną historią, której karty przewraca się stosunkowo szybko. O ile podobała wam się "jedynka", możecie sięgnąć także po „Gniazdo”, ta krótka powieść nie zabierze wiele czasu, a miło przeczytać coś w tym stylu.


Autor: Aleksander Krukowski
Dodano: 2017-07-18 06:52:29
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Konkurs

Świąteczny konkurs z Warcraftem


Świąteczny konkurs z Rebisem i Szmidtem


Artykuły

Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady


 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e03)

Recenzje

Raduchowska, Martyna - "Fałszywy Pieśniarz"


 Abercrombie, Joe - "Szczypta nienawiści"

 Eames, Nicholas - "Krwawa Róża"

 Kisiel, Marta - "Małe Licho i anioł z kamienia"

 Le Guin, Ursula K. - "Cała Orsinia"

 Lawrence, Mark - "Święta siostra"

 Aldiss, Brian W. - "Cieplarnia"

 Abercrombie, Joe - "Ostateczny argument" (oprawa twarda)

Fragmenty

 Simon, Lars - "Lennart Malmkvist i osobliwy mops Buri Bolmena"

 Foster, Alan Dean - "Obcy"

 Hendel, Paulina - "Droga Dusz"

 Cook, Glen - "Port Cieni"

 Zbierzchowski, Cezary - "Distortion"

 Rak, Radek - "Baśń o wężowym sercu"

 Petrucha, Stefan - "Marvel: Spider-Man. Wiecznie młody"

 Kańtoch, Anna - "Diabeł w maszynie"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2019 nast.pl     RSS      RSS