NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Nayler, Ray - "Góra pod morzem" (czarna)

Nayler, Ray - "Góra pod morzem" (niebieska)

Ukazały się

Iglesias, Gabino - "Diabeł zabierze was do domu"


 Richau, Amy & Crouse, Megan - "Star Wars. Wielka Republika. Encyklopedia postaci"

 King, Stephen - "Billy Summers"

 Larson, B.V. - "Świat Lodu"

 Brown, Pierce - "Czerwony świt" (wyd. 2024)

 Kade, Kel - "Los pokonanych"

 Scott, Cavan - "Wielka Republika. Nawałnica"

 Masterton, Graham - "Drapieżcy" (2024)

Linki

Hildebrandt, Johanne - "Sigrid"
Wydawnictwo: Jaguar
Cykl: Saga z Valhalli
Tytuł oryginału: Sigrid
Tłumaczenie: Bogumiła Ratajczak
Data wydania: Styczeń 2017
ISBN: 978-83-7686-500-3
Oprawa: miękka
Cena: 42,90 zł
Tom cyklu: 1



Hildebrandt, Johanne - "Sigrid"

Historia i fantasy

Moda na wikingów - podsycana serialem telewizyjnym o wiadomym tytule - trwa w najlepsze, również w świecie literackim. Skoro nawet Neil Gaiman zabrał się za mitologię nordycką, cóż się dziwić, że elementy tamtego świata przemykają do praktycznie każdego popularnego gatunku, nie oszczędzając fantastyki czy literatury dla młodzieży? Johanne Hildebrandt nabrała nordyckiego wiatru w żagiel swego literackiego drakkara i wpływa na nie takie znów dziewicze morza młodzieżowej fantastyki.

Obrany przez szwedzką pisarkę gatunek nie jest zresztą tak prosty do określenia. Sigrid, pierwszy tom cyklu "Saga o Walhalli", to powieść może nie historyczna, ale z pewnością historyzująca, czerpiąca pełnymi garściami z faktycznej (choć wciąż dyskusyjnej) historii Skandynawii. Autorka łączy ją z wymiarem mitologicznym, bóstwami z Eddy i potworami z sag. Połączenie to ma wymiar fantastyczny, to znaczy nie jest interpretacją nordyckiej mitologii a raczej jej użyciem dla celów literackich. Mamy więc mieszaninę źródeł historycznych i mitologicznych, która w efekcie rodzi fantasy dla młodzieży. No, może nie do końca dla młodzieży, ale o tym za moment...

"Sigrid" opowiada historię tytułowej bohaterki, córki wodza Gotlandu. Jej ojciec postanowił zaaranżować polityczne małżeństwo swojej pociechy z Erykiem Zwycięzcą, królem Szwedów. Choć Sigrid ma przypieczętować pokój pomiędzy zwaśnionymi ludami, nie jest zadowolona z własnej roli i instrumentalnego traktowania. Zwłaszcza, że wydaje się być szczególnie lubiana przez bogów, którzy obdarzają ją wizją: Sigrid zostaje żoną długowłosego wikinga i rodzi mu syna wyrastającego na najpotężniejszego króla. Udając się pokornie do Eryka, spotyka po drodze Swena, syna innego wodza, o nie lada ambicjach. To Swen okazuje się mężczyzną z jej snu, co w oczywisty sposób komplikuje całą sprawę i stanowi zawiązanie dość ciekawej (choć częściowo przewidywalnej) historii.

Najbardziej uwypuklonym aspektem pierwszego tomu "Sagi o Walhalli", są wierzenia skandynawskie, jakie próbuje wskrzesić pisarka na kartach książki. Poznajemy elementy mitologii wikingów, lecz tak naprawdę ciekawsze są opisane tu obszernie i szczegółowo obrzędy i rytuały im towarzyszące. Nie jest to książka naukowa i Hildebrandt nie podaje źródeł pozwalających weryfikować jej opisy, być może braki w przekazach zostały połatane autorską fantazją, lecz nawet w tej formie efekt jest zadowalający. Niestety nacisk, jaki w "Sigrid" położony został na kwestie religijne, jest miejscami przesadny. Antropologia (np. u Malinowskiego) pokazała, że człowiek dokonuje racjonalnych wyborów tam, gdzie może, że ufa nauce i technice w pierwszej kolejności, myślenie racjonalne stawia przed magiczne. Religia powinna stanowić uzupełnienie, wypełnienie tego, co niemożliwe do osiągnięcia na drodze racjonalności. U Hildebrandt ta struktura nie raz wydaje się chwiać, jeśli nie walić doszczętnie.

"Sigrid", obok głównej intrygi politycznej i historii miłosnej, zawiera wiele elementów tła, które wypadają całkiem pozytywnie. Znajdziemy tu ogrom akcji upakowanej w sceny walk, najazdów, grabieży i wszystkich tych elementów wikińskiej rzeczywistości. Hildebrandt daje nam opisy bardzo plastyczne, niemal reporterskie (faktycznie para się także dziennikarstwem wojennym!). Czasem wydaje się, że przesadza z brutalnością. Znajdziemy tu bardzo szczegółowe opisy okaleczeń i powolnych śmierci. Nie brakuje też scen gwałtu. Nawet jeśli elementy te przynależą do czasów i miejsca, niekoniecznie przynależą do literatury młodzieżowej.

Otwierający "Sagę o Walhalli" tom to książka nierówna. Praktycznie każda jej zaleta równoważona jest jakąś wadą. Trzeba jednak przyznać, że strony mijają wyjątkowo szybko. Jeśli więc nie należycie do delikatniejszych, wrażliwszych czytelników, albo jeśli jesteście nieco starsi i nadal zajawieni wikingami, to Sigrid można wam śmiało polecić.



Autor: Aleksander Krukowski
Dodano: 2017-04-11 15:00:34
Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

Aegnor - 21:37 12-04-2017
"faktycznej (choć wciąż dyskusyjnej)", "historyzująca", "zajawieni"...
Ech, Katedra, Katedra...

Fidel-F2 - 21:57 12-04-2017
wart pac pałaca

historyk - 21:41 13-04-2017
człowiek dokonuje racjonalnych wyborów tam, gdzie może, że ufa nauce i technice w pierwszej kolejności, myślenie racjonalne stawia przed magiczne

Proces Marka Haslika, popularność homeopatii czy ruchów antyszczepionkowych jakoś temu przeczą...
_______________________
http://seczytam.blogspot.com

Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Fonstad, Karen Wynn - "Atlas śródziemia


 Fosse, Jon - "Białość"

 Hoyle, Fred - "Czarna chmura"

 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

Fragmenty

 Grimwood, Ken - "Powtórka"

 Lewandowski, Maciej - "Grzechòt"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga druga"

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #2

 Sherriff, Robert Cedric - "Rękopis Hopkinsa"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Howey, Hugh - "Silos" (wyd. 2024)

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #1

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS