NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Wolfe, Gene - "Miecz i Cytadela"

Ryan, Anthony - "Królowa ognia"

Ukazały się

Machanienko, Wasilij - "Droga Szamana. Etap 3: Tajemnica Mrocznego Lasu"


 Ziemiański, Andrzej - "Cyberpunk. Odrodzenie"

 Chokshi, Roshani - "Aru Shah i drzewo życzeń"

 Machanienko, Wasilij - "Droga Szamana. Etap 1: Początek" (nowe wydanie)

 Jadowska, Aneta - "Na wojnie nie ma niewinnych" (SQN)

 Drayden, Nicky - "Overwatch: Bohaterka Numbani"

 Czarny, Tomasz; Bogusz, Patryk - "Nowoczesna niewolnica"

 Burroughs, Edgar Rice - "Zagubieni na Wenus"

Linki

Brzezińska, Anna & Wiśniewski, Grzegorz - "Na ziemi niczyjej"
Wydawnictwo: Runa
Cykl: Brzezińska, Anna & Wiśniewski, Grzegorz - "Wielka wojna"
Data wydania: Czerwiec 2008
ISBN: 78-83-89595-43-0
Oprawa: miękka
Format: 125x195 mm
Liczba stron: 528
Cena: 29,50 zł
Ilustracja: Jakub Jabłoński
Tom cyklu: 2Brzezińska, Anna & Wiśniewski, Grzegorz - "Na ziemi niczyjej"

„Na ziemi niczyjej” to drugi tom cyklu Wielka wojna, autorstwa Anny Brzezińskiej i Grzegorza Wiśniewskiego. Książkę tworzą trzy obszerne teksty, zasługujące chyba na miano mikropowieści, które łączy tematyka pierwszej wojny światowej i dramatyczny charakter losów bohaterów. Poza tym teksty wiele różni, gdyż pisarze ukazali dzieje wojny z trzech, całkiem odmiennych perspektyw, dzięki czemu otrzymaliśmy szeroki obraz tragedii, jaka dotknęła nie tylko żołnierzy wysłanych na front, lecz także ich rodziny.

„Chwała ogrodów”, napisana wspólnie przez małżeństwo, opisuje wojnę oczami mieszkańców angielskiej prowincji, dla których codzienną grozę stanowią nie wybuchy i jęki rannych, lecz dostarczane przez pocztę zawiadomienia o śmierci najbliższych, synów i ojców, gdzieś daleko w bezimiennych okopach długiej linii frontu. Historia inspirowana zaginięciem podczas bitwy pod Loos syna noblisty Rudyarda Kiplinga podkreśla siłę kobiet, odgrywających w tekście niezwykle istotną rolę. „Śpiew nad otchłanią” Grzegorza Wiśniewskiego opowiada o zwyczajnym z pozoru niemieckim żołnierzu, który ucieka jednak przed własnymi demonami i ścieżkami, jakie przygotował dla niego los. Tekst zabiera czytelników w podróż niemieckim okrętem wojennym i pozwala zasmakować prochu i wszechobecnego zgiełku wojny na morzu. Książkę zamyka „Ziemia niczyja” Anny Brzezińskiej, najmocniej czerpiąca z fantastyki, a zarazem najbardziej niepokojąca. Historia tajemniczego klasztoru tkwiącego pośrodku wojennej zawieruchy.

Książka została napisana pięknym, choć niepopadającym w przesadę, oszczędnym językiem, obfitującym w slangowe określenia żołnierzy, z uwielbieniem nadających nowe nazwy różnym rodzajom wojskowego uzbrojenia i samym przeciwnikom. Obok warstwy językowej znajomość ówczesnych realiów codziennego okopowego życia ujawnia się przede wszystkim w fabule, świetnie wykorzystującej różne wydarzenia i spotykające żołnierzy problemy, by wokół nich osnuć misterną opowieść. Opowieść wykorzystującą elementy fantastyczne, i to w dodatku w taki sposób, że zupełnie nie kłócą się one z obyczajowym czy też kronikarskim charakterem opisywanych historii. Fantastyka jest silnie obecna, choć równie dobrze niezwykłe zdarzenia mogły mieć źródło w żołnierskich przesądach, imaginacjach schorowanych umysłów czy też w zwykłej dla ludzi, którzy przeżyli piekło na ziemi – przesadzie.

Czytając drugą część tryptyku o wielkiej wojnie odczuwa się sympatię, a przynajmniej zrozumienie dla każdej ze stron konfliktu, co moim zdaniem świadczy o dobrze wykonanej pisarskiej robocie. Bowiem każda z historii zawartych w książce w jednakowy sposób zbliża czytelnika do bohaterów i pozwala wczuć się w ich trudne położenie, zrozumieć zamierzenia i zaakceptować działania. „Dobrych” i „złych”, tak typowych dla filmów wojennych, zastępuje zrozumienie dla ludzkiej tragedii. Sukces autorów jest tym większy, że brak w książce idealizowania ludzi biorących udział w walce – spotykamy zarówno zwyczajnych żołnierzy, chcących przeżyć i wrócić do domów, jak i gwałcicieli, złodziei czy okrutników. Podobnie jest z samą wojną, ukazaną dynamicznie, brutalnie, ale bez przesadnego epatowania przemocą.

„Na ziemi niczyjej” to bardzo dobra lektura, ze wszech miar warta polecenia. Szerokie spektrum wojny zostało ukazane w odmiennych, lecz niezmiennie poruszających opowieściach, pełnych detali i czerpiących z fantastyki w widoczny, lecz niegryzący się z charakterem całości sposób. Są to po prostu bardzo dobre, wciągające historie napisane ze znajomością tematu. Momentami wzruszające, gdzie indziej niepokojące – nie pozostawiają obojętnym.


Autor: Krzysztof Kozłowski


Dodano: 2011-11-11 15:00:00
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?


 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

Recenzje

Harrow, Alix E. - "Dziesięć tysięcy drzwi"


 Wolfe, Gene - "Miecz i Cytadela"

 McDonald, Ian - "Luna: Wschód"

 Maas, Sarah J. - "Dom ziemi i krwi"

 Dick, Philip K. - "Druciarz Galaktyki"

 Flint, Eric & Weber, David - "1633"

 Bester, Alfred - "Gwiazdy moim przeznaczeniem"

 Corey, James S. A. - "Gniew Tiamat"

Fragmenty

 Kisiel, Marta - "Małe Licho i lato z diabłem"

 Masterton, Graham - "Dzieci zapomniane przez Boga"

 Hałas, Agnieszka - "Czerń nie zapomina"

 Dworakowski, Witold - "Wieczny buntownik"

 Ziębiński, Robert - "Dzień wagarowicza"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu" (przedmowa)

 Hendel, Paulina - "Czarny świt"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS