NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Chiang, Ted - "Wydech"

Watts, Peter - "Ognisty deszcz"

Ukazały się

antologia - "Kryształowe smoki 2019"


 Chokshi, Roshani - "Srebrzyste węże"

 Kamiński, Tomasz - "Polowanie"

 Komuda, Jacek - "Wizna"

 antologia - "Tarnowskie Góry Fantastycznie 2"

 Hill, Joe - "Gaz do dechy"

 Hill, Joe - "Strażak" (2020)

 Hill, Joe - "NOS4A2" (2020)

Linki

Doctorow, Cory - "Mały Brat"
Wydawnictwo: Otwarte
Tytuł oryginału: Little Brother
Tłumaczenie: Barbara Komorowska
Data wydania: Luty 2011
Wydanie: I
ISBN: 978-83-7515-092-6
Oprawa: miękka
Format: 136 x 205 mm
Liczba stron: 378
Cena: 32,90 zł
Rok wydania oryginału: 2008
Wydawca oryginału: Tor TeenDoctorow, Cory - "Mały Brat"

Mały Brat patrzy


Dotychczas polski czytelnik miał okazję zapoznać się jedynie z trzema opowiadaniami Cory’ego Doctorowa. Dwukrotnie jego teksty trafiły do antologii „Kroki w nieznane”, raz opowiadanie Kanadyjczyka opublikowała Nowa Fantastyka. Niewiele, a jest to przecież pisarz płodny. Od 2003 roku, gdy opublikował pierwszą powieść zatytułowaną „Down and Out in the Magic Kingdom”, tylko w roku 2006 nie opublikował niczego nowego, jeśli oczywiście weźmiemy pod uwagę tylko powieści i zbiory opowiadań. Najwięcej rozgłosu przyniósł mu „Mały Brat”, nagrodzony choćby „Campbellem”, którego w Polsce zdecydowała się wydać oficyna Otwarte.
Na początku poznajemy głównego bohatera, Marcusa. Marcus jest uczniem ostatniej klasy liceum Cesara Chaveza i młodym zdolnym programistą. Świat, w którym przyszło mu żyć, został zdominowany przez strach przed atakami terrorystycznymi, ale dopiero wydarzenie z początku powieści, czyli wysadzenie w powietrze mostu (na szczęście nie Golden Gate), sprawia, że sytuacja w San Francisco staje się nie do zniesienia. Marcus wraz ze swoimi przyjaciółmi nie zamierza stać bezczynie i się przyglądać. Wkracza do akcji przeciw władzom.
„Mały Brat” to powieść mocno osadzona we współczesnych realiach, ale to także proza zaangażowana. Doctorow próbuje pokazać świat, a raczej jego wycinek, ograniczający się w tym wypadku do miasta San Francisco, w którym aż do przesady postanowiono dbać o bezpieczeństwo mieszkańców. Jednak czytając doniesienia prasowe dotyczące kolejnych pomysłów na poprawę bezpieczeństwa w USA, można łatwo zrozumieć, że autor daleko od rzeczywistości nie odszedł. Z kolei zapoznawszy się z sylwetką pisarza, nie powinno też dziwić, że właśnie Doctorow postanowił zaprezentować, jakie zagrożenia wynikają z takiej, a nie innej polityki, jeśli tylko wyrwie się ona spod kontroli. Nie bez znaczenia jest tytuł powieści, autor nie ukrywa inspiracji książką George’a Orwella, „Rokiem 1984” (co widoczne jest też w samym „Małym Bracie”, chociażby w wątku Marcusa i Ange).
„Mały Brat” jednak przede wszystkim jest powieścią młodzieżową. Nie ma tutaj niejasnego czy przewrotnego zakończenia i cały czas coś się dzieje. W książce znalazło się miejsce dla wątku miłosnego i starć z własnymi rodzicami. Jest wiele postaci, z którymi młodzi czytelnicy mogą się utożsamić. Bez trudu wyobrażą sobie, jak wcielają się w postać głównego bohatera i przeżywają to samo co on. Doctorowowi udało się też nie zamienić powieści w podręcznik „do łamania systemów bezpieczeństwa”. Techniczny żargon nie odrzuca od historii, a wręcz nadaje jej cyberpunkowego charakteru. Duży plus autorowi należy się za wplecione w tekst wyjaśnienia tudzież krótkie historie dotyczące niektórych opisywanych elementów, jak choćby kryptografia czy zasady działania xnetu.
Przy „Małym Bracie” bardzo dobrze może bawić się też starszy czytelnik, o ile tylko nie zapomni, do kogo w pierwszej kolejności jest on kierowany. Przyjemność może płynąć nie tylko z szybkiego tempa akcji i sprawnie poprowadzonej fabuły, ale jak już wspomniałem, także z dobrze oddanych realiów „informatycznych”. Oddanych przynajmniej na tyle dobrze, że ktoś ze szczątkową wiedzą nie pogubił się, ani też nie zastanawiał, jakie to dziwactwa autor wypisuje. Po lekturze powieści nasunęła mi się też myśl, że takiej literatury już się prawie nie pisze. Takiej, która w jakiś sposób nawiązuje do bieżących wydarzeń, czerpie z nich nie tylko inspirację, ale też w jakiś sposób je komentuje. Wiąże się z tym ryzyko szybkiego zdezaktualizowania poruszanego tematu, co jednak nie wyjaśnia odejścia od tego typu historii. Nawet science fiction bliskiego zasięgu nie jest zbyt mocno ukorzeniona w obecnych czasach.
Powieść Cory’ego Doctorowa mogę z czystym sumieniem polecić wszystkim, młodszym i starszym. Tych drugich jednak uprasza się o pamiętanie, że obcują z literaturą młodzieżową. W tej książce jest prawie wszystko, co składa się na nasze młodzieńcze lata. Jest bunt, walka z systemem, pierwsza miłość, przyjaźnie nowe i stare, a na końcu czai się przestroga: że bez pomocy dorosłych nie wszystko się nam uda.


Autor: Łukasz „Maeg” Najda


Dodano: 2011-02-09 07:48:29
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Sam Sykes - wywiad z autorem "Siedmiu czarnych mieczy"


 Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?

 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

Recenzje

Adeyemi, Tomi - "Dzieci krwi i kości" i "Dzieci prawdy i zemsty"


 Wilhelm, Kate - "Gdzie dawniej śpiewał ptak"

 Collins, Suzanne - "Ballada ptaków i węży"

 Bradbury, Ray - "Green Town"

 Taylor, Dennis E. - "Gdyż jest nas wielu"

 Butcher, Jim - "Opowieść o duchach"

 Harrow, Alix E. - "Dziesięć tysięcy drzwi"

 Wolfe, Gene - "Miecz i Cytadela"

Fragmenty

 Elison, Meg - "Księga Bezimiennej Akuszerki"

 Możdżeń, Konrad - "Chodź ze mną"

 Zamiatin, Jewgienij - "My"

 Urbanowicz, Artur - "Paradoks"

 Sykes, Sam - "Siedem czarnych mieczy"

 Kisiel, Marta - "Małe Licho i lato z diabłem"

 Masterton, Graham - "Dzieci zapomniane przez Boga"

 Hałas, Agnieszka - "Czerń nie zapomina"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS