NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Herbert, Frank - "Rój Hellstroma"

Kornew, Paweł - "Żniwiarz"

Ukazały się

Biskup, Agnieszka; Adwentowska, Dagmary - "Mamidła"


 Shannon, Samantha - "Koniec maskarady"

 Clare, Cassandra - "Mechaniczna księżniczka" (twarda)

 Clare, Cassandra - "Mechaniczny książę" (twarda)

 Clare, Cassandra - "Mechaniczny anioł" (twarda)

 Hardinge, Frances - "Światło głębin"

 Hady, Sasza - "Zefiryna i księga uroków"

 Kaszyński, Mariusz - "Pogorzelisko"

Linki

antologia - "Nawiedziny"
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data wydania: Październik 2009
ISBN: 978-83-7574-090-5
Oprawa: miękka
Format: 125 x 195 mm
Liczba stron: 448
Cena: 33,00 zl
seria: Antologieantologia - "Nawiedziny"

„Nawiedziny” to kolejna po „Kochali się, że strach” antologia będąca efektem współpracy Fabryki Słów z e-zinem „Fahrenheit”. Zasada jest prosta: wymyślić temat, z którym zmierzą się młodzi twórcy, a następnie wybrać najlepsze opowiadania. O ile jednak pierwsza książka traktowała o różnych obliczach miłości, teraz mamy do czynienia z nawiedzonymi domami, duchami i innymi niebezpieczeństwami tkwiącymi między czterema ścianami.
Temat „nawiedzin” jest wdzięczny, ale dość trudny. Powód tej trudności tkwi przede wszystkim w wyeksploatowaniu. „Lśnienie” Stephena Kinga czy „Nawiedzony” Shirley Jackson to tylko czubek góry lodowej kryjącej dziesiątki, a nawet setki lepszych i gorszych książek traktujących o „złym domu”.
Że temat jest zgrany, widać wyraźnie w recenzowanej antologii. Część opowiadań opiera się na znanym schemacie: ktoś przeprowadza się do nowego domu, który kryje wiele tajemnic. I nie ważne, czy to będzie tytułowy „Dom nad przepaścią” z utworu Tomasza Kiliana, czy opuszczona leśniczówka u Krzysztofa Baranowskiego – efekt jest zawsze taki sam: ktoś lub coś przeszkadza głównemu bohaterowi cieszyć się urokami życia w nowym miejscu. I tak po prawdzie dopiero wtedy dochodzi do głosu autor. Czy pociągnie fabułę w stronę krwawego horroru, czy humoreski? A może zdecyduje się na jeszcze inne rozwiązanie? Na szczęście młode pokolenie pisarzy pokazuje, że ma sporo wyobraźni i potrafi zaskoczyć czytelnika wprowadzeniem nieszablonowej postaci (główna postać z „Domu” Aleksandry Zielińskiej) lub mocnym osadzeniem akcji w realiach naszej codzienności (emigracja zarobkowa na „wyspy” w „Shade” Martyny Raduchowskiej).
Drugim wątkiem często powracającym na kartach antologii są duchy. I znów: wyświechtany temat przerabiany na setki sposób, niedający zbyt dużych możliwości na wymyślenie czegoś nowego. I jest w tym sporo racji – prezentowane opowiadania nie wnoszą nic odkrywczego do historii o duchach. Na ich plus należy jednak zaznaczyć, iż autorzy próbowali dać coś od siebie. Urzeka pomysł z umieszczeniem cnotliwego ducha w domu publicznym (Marta Kisiel „Nawiedziny”) czy przewrotna pomysłowość („Humoresca nocturna” N. Garczyńska).
Na największą pochwałę, moim zdaniem, zasługuje grupa autorów, którzy uciekli od wspomnianych wyżej motywów i podeszli do zadanego tematu w nieco odmienny sposób. Od schematów odchodzi, chociaż niezbyt daleko, Maciej Żytowiecki ze swoja „Legendą domu na wzgórzu” – ukazanie nawiedzenia z perspektywy przeklętego domu ma w sobie wiele uroku.
Jeśli spodobał wam się film „Inni” z Nicole Kidman, w opowiadaniu Karoliny Majcher „Zapach prawdziwych róż” znajdziecie podobny klimat. Początkowo byłem przeświadczony, że mamy do czynienia z odwzorowaniem tej historii, ale autorce udało się dodać coś od siebie.
Z kolei bohaterzy „Chcesz się zabawić” Radosława Schellera niejako na własne życzenie trafiają do przeklętego miejsca. Autor sprawnie wykorzystuje wątki mitologiczne i biblijne dodając od siebie sympatycznych bohaterów.
Jeszcze inaczej do kwestii nawiedzin podchodzi Andrzej W. Sawicki tworząc opowiadanie science fiction („Do głębi serca”). Główni bohaterowie mieszkają w wielkim domu-mieście, którego nie sposób opuścić. Kiedy jednak ich miłość jest zagrożona zostają zmuszeni do podjęcia próby ucieczki. Największą zaletą utworu jest jego klimat, przypominający bardziej film „Ucieczka Logana” niż cykl o „Amitiville”.
„Nawiedziny” to solidna antologia, ale bez fajerwerków. Zabrakło mi tutaj opowiadania, które stałoby się wizytówką całej książki, tak jak stało się w wypadku poprzedniej antologii i „Miodu z moich żył” Rafała W. Orkana. Ponadto, mimo że mamy do czynienia ze zbiorem „nawiedzonych” historii, uczucie strachu występuje tu niestety sporadycznie. Zatem jeśli marzycie o chwili niepokoju, polecam raczej wsłuchać się późną porą w pozorną ciszę waszych domów, niż liczyć, że stan ten wywoła lektura recenzowanej książki.


Autor: Adam "Tigana" Szymonowicz


Dodano: 2010-02-07 19:17:32
Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

MadMill - 19:46 07-02-2010
*"Miodu z moich żył" Roberta W. Orkana* - Orkan się przechrzcił? (abstrahując od chrztu tak w ogóle)

Tigana - 20:21 07-02-2010
Dlatego nie lubię recenzować antologii -za dużo imion i nazwisk.Wszystkich zainteresowanych bardzo przepraszam.

Komentuj


Artykuły

"Kraina Lovecrafta" - książka a serial


 Sam Sykes - wywiad z autorem "Siedmiu czarnych mieczy"

 Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?

 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

Recenzje

Cameron, Miles - "Upadek smoków"


 Enríquez, Mariana - "Nasza część nocy"

 Stiefvater, Maggie - "Wezwij sokoła"

 Vonnegut, Kurt - "Slapstick, albo nigdy więcej samotności!"

 Lim, Elizabeth - "Tkając świt"

 Kucenty, Magdalena - "Zodiaki. Genokracja"

 Herbert, Frank - "Rój Hellstroma"

 Simmons, Dan - "Pieśń Bogini Kali"

Fragmenty

 Sturgeon, Theodore - "Więcej niż człowiek"

 Enríquez, Mariana - "Nasza część nocy"

 Szczubełek, Kamila - "Droga do wyraju"

 Pettersen, Siri - "Żelazny wilk"

 Haldeman, Joe - "Wieczna wolność"

 Herbert, Frank - "Rój Hellstroma"

 Herbert, Frank - "Rój Hellstroma" (przedmowa)

 Kornew, Paweł - "Żniwiarz"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2021 nast.pl     RSS      RSS