NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Weekes, Patrick - "Cesarstwo masek"

Mammay, Michael - "Planeta"

Ukazały się

Szostak, Wit - "Fuga" (Powergraph)


 Andrews, Ilona - "Magia zmienia"

 Le Guin, Ursula K. - "Dotąd dobrze"

 Hobb, Robin - "Przeznaczenie Skrytobójcy"

 Paolini, Christopher - "Widelec, Wiedźma i smok"

 Flanagan, John - "Powrót Temudżeinów"

 Bloch, Robert - "Psychoza"

 Campbell, John W. - "Coś"

Linki

Piekara, Jacek - "Młot na czarownice" (wyd. 2)
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Cykl: Ja, inkwizytor
Data wydania: Styczeń 2007
Oprawa: miękka lub twarda
Format: 125 x 195
Liczba stron: 368
Tom cyklu: 2Piekara, Jacek - "Młot na czarownice"

„Młot na czarownice” to drugi zbiór opowiadań Jacka Piekary o przygodach pokornego inkwizytora Mordimera Madderdina. Rozgrywają się one w świecie, w którym Chrystus, miast umrzeć na krzyżu za nasze grzechy, wymierzył krwawą zemstę prześladowcom. Ci, którzy czytali „Sługę Bożego” powinni doskonale wiedzieć, czego się spodziewać – otrzymujemy bowiem dokładnie to samo, powtórkę z rozrywki. I na tym recenzję tego zbioru można by zakończyć, jednak wypada napisać trochę więcej.
W pięciu tekstach składających się na „Młot...” dzielny Mordimer wpakuje się w masę kłopotów, a czasem kłopoty same po niego przyjdą, absolutnie nieproszone. Wraz z Bliźniakami i Kostuchem kilka razy znajdą się w poważnych opałach, między innymi przyjdzie im zmierzyć się z wampirami, które od tej chwili będą kolejną z wielu tajemnic, jakie dla czytelnika pozostawił autor tych realiów. Nasz bohater wpadnie też na trop herezji, wedle której Chrystus skonał na krzyżu, a w jego ciało wstąpił szatan, który to dopiero dokonał rzezi Jerozolimy. Według mnie, w kontekście tego świata, jest to jeden z ciekawszych i najbardziej intrygujących pomysłów Piekary. Niestety, nowe założenia i kolejne pomysły pojawiają się jedynie jako tematy następnych śledztw, które przeprowadza Mordimer. Jak w przypadku „Sługi bożego” tak i tutaj mamy do czynienia z swoistym „Z archiwum X”, w którym najważniejsze jest rozwiązanie zagadki. Problemem jest tylko to, że po n-tym opowiadaniu z kolei śledztwa te zaczynają za bardzo przypominać jedno drugie. A przydałoby się coś nowego – znów srogo zawiodą się ci, którzy spodziewali się skupienia się na realiach.
I tu objawia się główny problem „Młota na czarownice”. Książka jest jota w jotę powtórką ze „Sługi Bożego” – może autor zakłada, że jeśli komuś spodobały się poprzednie utwory o inkwizytorze, to chciałby przeczytać kolejne w tej konwencji? Być może – jednak u mnie wystąpiło pewne uczucie przesytu. Piekara dalej pisze sprawnie, dalej jego słowa wciągają czytelnika, ale ile można? To już drugi zbiór opowiadań, a tymczasem poza informacjami o kolejnych herezjach i nowymi zagadkami nie znajdziemy wiele więcej – ja miałem nadzieję na dowiedzenie się czegoś więcej o przedstawionym świecie. Niestety, w „Młocie…” pozostaje on ledwie zarysowany i obcy dla czytelnika, podczas gdy jego niewyjawione założenia najbardziej pociągają.

Książkę omawiam na podstawie ostatniego, czyli drugiego wydania. Nie ma tu dodatkowego opowiadania, jak było w wypadku nowego wydania „Sługi bożego”. „Młot na czarownice” zawiera ten sam zestaw tekstów co poprzednio. Nowością jest odmienna oprawa graficzna, utrzymana w tym samym stylu co „Łowcy dusz” oraz drugie wydanie „Sługi…”. Na tym zmiany się kończą – oczywiście poza drobnym przeredagowaniem w niektórych miejscach - więc miłośnicy Modimera, którzy dysponują starą wersją, chyba nie muszą specjalnie emocjonować się faktem ukazania się reedycji.

Zwykle z kolejnymi tomami cykli jest tak, że polecić je można tym czytelnikom, którym zasmakowała część poprzednia – i na odwrót, jeśli się nie spodobała. Ze zbiorami opowiadań o Mordimerze Madderdinie jest podobnie. To ta sama klasa, ten sam poziom. Problem może tkwić w przesycie: myślę, że po „Młot na czarownice” powinni sięgnąć jedynie ci, którym „Sługa boży” się nie tylko spodobał, ale i mają wyraźną ochotę na dalszą wycieczkę po tym świecie, utrzymaną w podobnej konwencji co ostatnio. Jeśli zdecydujemy się na kolejny wieczór spędzony z prozą Jacka Piekary, możemy się spodziewać obcowania z literaturą sprawnie spisaną piórem, o uroczym klimacie i wciągającej treści. Jednak ocena, siłą rzeczy, nie może być wyższa niż sześć punktów – chociażby za brak świeżości, obecnej w „Słudze Bożym”, pierwszym zbiorze opowiadań o tej tematyce.Ocena: 6/10
Autor: Vampdey


Dodano: 2007-03-08 14:48:07
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Konkurs

Wygraj "Dragon Age: Cesarstwo masek"


Wygraj "Mutanta"


Artykuły

Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady


 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e03)

Recenzje

Abercrombie, Joe - "Nim zawisną"


 Baxter, Stephen - "Ultima"

 Abercrombie, Joe - "Ostrze"

 Majka, Paweł - "Berserk. Spowiednik"

 Palmer, Ada - "Do błyskawicy podobne"

 Ruocchio, Christopher - "Imperium ciszy"

 Zbierzchowski, Cezary - "Distortion"

 Komuda, Jacek - "Westerplatte"

Fragmenty

 Foster, Alan Dean - "Obcy"

 Hendel, Paulina - "Droga Dusz"

 Cook, Glen - "Port Cieni"

 Zbierzchowski, Cezary - "Distortion"

 Rak, Radek - "Baśń o wężowym sercu"

 Petrucha, Stefan - "Marvel: Spider-Man. Wiecznie młody"

 Kańtoch, Anna - "Diabeł w maszynie"

 Bławatska, Helena P. - "Opowieści okultne"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2019 nast.pl     RSS      RSS