NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Swan, Richard - "Tyrania Wiary"

Miela, Agnieszka - "Krew Wilka"

Ukazały się

Iglesias, Gabino - "Diabeł zabierze was do domu"


 Richau, Amy & Crouse, Megan - "Star Wars. Wielka Republika. Encyklopedia postaci"

 King, Stephen - "Billy Summers"

 Larson, B.V. - "Świat Lodu"

 Brown, Pierce - "Czerwony świt" (wyd. 2024)

 Kade, Kel - "Los pokonanych"

 Scott, Cavan - "Wielka Republika. Nawałnica"

 Masterton, Graham - "Drapieżcy" (2024)

Linki

Piskorski, Krzysztof - "Najemnik"
Wydawnictwo: Runa
Cykl: Piskorski, Krzysztof - "Opowieść Piasków"
Data wydania: Marzec 2006
Format: 125×185 mm
Liczba stron: 432
Cena: 28,50 zł
Ilustracja na okładce: Jakub Jabłoński
Tom cyklu: 2



Piskorski, Krzysztof - "Najemnik"

Jednym z bardziej interesujących ubiegłorocznych debiutów w światku fantastycznym była powieść „Wygnaniec” Krzysztofa Piskorskiego. Czerpiąc pełnymi garściami z kultury Bliskiego Wschodu autor osiągnął ciekawy efekt, łącząc sensacyjne fantasy z tym, co ważne tu i teraz, tj. problemem fundamentalizmu. Na kontynuację nie musieliśmy długo czekać – nawet rok nie minął, a już można zapoznać się z „Najemnikiem”.
W drugim tomie trylogii „Opowieść Piasków” Piskorski ekstrapoluje wątki rozpoczęte w „Wygnańcu”, cała historia nabiera bardziej epickich rozmiarów – świat przedstawiony okazuje się wielokroć rozleglejszy – a narracja toczy się teraz wielotorowo, bo jedni bohaterowie wędrują poza Ocaloną Krainę, a inni – aby spiskować lub współpracować – w tej quasi-Arabii pozostają.

Na początku - w wątku Kashima - otrzymujemy opis zderzenia cywilizacji, interakcji dwóch różnych światów, kultur, mentalności. Autor konsekwetnie, do samego końca podąża w tym kierunku, przedstawiając wydarzenia, za sprawą których jak na dłoni widać skalę różnic generowanych li tylko i jedynie przez otoczenie, w jakim przychodzi danej jednostce dorastać.
Coraz więcej wiadomo o całym uniwersum. I choć może niezbyt finezyjnie (najczęściej wprost) podano kosmologiczne informacje, to jednak „Najemnika” czyta się z zainteresowaniem w dużej mierze właśnie dlatego, aby znaleźć, poznać i dopasować kolejne puzzle układanki, jaką jest wykreowany przez Piskorskiego świat, w jeden spójny, wyrazisty – po drugim tomie „Opowieści Piasków” zdecydowanie pełniejszy – obraz.

Książka rozkręca się ze strony na stronę, autor to coś wyjaśni, to znów zada nam nowe pytania, raz oszuka i zmyli tropy, a kiedy indziej zażartuje. Napięcie rośnie proporcjonalnie do zagęszczającej się w Tel’Halik atmosfery i kiedy w okolicach trzech czwartych powieści wydaje się już, że stracimy grunt pod nogami i porwie nas wartki nurt kolejnych niespodzianek i zwrotów akcji, wtedy właśnie przychodzi wpaść nam na fabularne mielizny. Tempo spada, a dalsze wydarzenia można określić jako „drugiego sortu”. Autor opisuje je wprawdzie z zaangażowaniem, chce nimi zaciekawić czytelnika, lecz ten podskórnie czuje, że tak naprawdę nie są one zbyt istotne - a to dlatego, że ich najważniejszą funkcją jest wypełnienie przestrzeni, po której pokonaniu autor dopiero będzie mógł przejść do tego, co ciekawsze i ku czemu cała historia zmierza. Przy tym - nie ofiarowuje w zamian wystarczająco wiele, by podtrzymać czytelnicze zainteresowanie.

Druga powieść jest dla Krzysztofa Piskorskiego z całą pewnością krokiem naprzód. Jednakowoż ów autorski rozwój ma również, jak już po części wynika z powyższego, czasem negatywne - dla obiorcy - następstwa. Partie interesujące, trzymające w napięciu i niekiedy zaskakujące, w których widać coraz większe pisarskie umiejętności, przeplatają się ze słabszymi, ponad miarę rozbudowanymi i przez to nużącymi. Autor niepotrzebnie chyba jednak tak mocno skupił się na przygodach Kashima – z zajmowanej przez ten wątek książkowej przestrzeni zauważalna część jest powieści niepotrzebna i wpływa raczej negatywnie na odbiór całości.
Mimo to liczę, że Krzysztof Piskorski nie zawiedzie pokładanych w nim nadziei i rozpoczęte wątki doczekają się zgrabnych zakończeń. Szanse na to wciąż są duże, bo choć „Najemnik” wymarzoną kontynuacją nie jest, to nie ma w sobie również wad, które przekreślałyby w ogólności „Opowieść Piasków”. Czyli standardowo: bolączki tomu środkowego mamy za sobą i pozostaje czekać na to, co autor zdoła zaoferować w tomie ostatnim. Wtedy nie będzie już wątpliwości. Na pewno nie będzie - wszak ten trzeci ma się nazywać „Prorok”.


Ocena: 6/10
Autor: Mateusz Wodyk
Dodano: 2006-04-19 15:07:42
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Fonstad, Karen Wynn - "Atlas śródziemia


 Fosse, Jon - "Białość"

 Hoyle, Fred - "Czarna chmura"

 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

Fragmenty

 Grimwood, Ken - "Powtórka"

 Lewandowski, Maciej - "Grzechòt"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga druga"

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #2

 Sherriff, Robert Cedric - "Rękopis Hopkinsa"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Howey, Hugh - "Silos" (wyd. 2024)

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #1

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS