NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

LaValle, Victor - "Samotne kobiety"

Silverberg, Robert - "W dół do ziemi" (Wymiary)

Ukazały się

Kade, Kel - "Mag bez reputacji"


 Domagalski, Dariusz - "I niechaj cisza wznieci wojnę"

 Dębski, Rafał - "Gwiazdozbiór kata"

 Larson, B.V. - "Świat Miasta"

 Mortka, Marcin - "Karaibska krucjata. La Tumba de las Piratas" 2024

 Antologia - "Imagination. Tom 1"

 Chakraborty, Shannon - "Przygody Aminy Al-Sirafi"

 Pilipiuk, Andrzej - "Okiść"

Linki


SFFiH #60 - omówienie numeru

Październikowy „SFFiH” to numer ze znaczącą przewagą płci pięknej, na sześć utworów literackich cztery wyszły spod kobiecej ręki, a dodatkowo zostajemy uraczeni wywiadem z Olgą Gromyko. Nie należy też zapominać o tajemniczej Trojce – kto zgadnie jacy/jakie autorzy/autorki kryją się pod tym pseudonimem?
Na początek jednak męski rodzynek w postaci Jakuba Małeckiego. I od razu problem. Zastanawiałem się, jaki cel przyświecał pisarzowi, klasyczne „co autor chciał przez to powiedzieć”. Zaszokować czytelników pisząc o związku dwóch gejów? Zniesmaczyć seksem oralnym z Szatanem? Nie przeczę, „Michał” zaczyna się intrygująco. Omyłkowo otrzymane e-maile, w których autorzy spowiadają się ze swych niecnych uczynków, robią atmosferę i zaostrzają apetyt na więcej. Niestety, im dalej w tekst, tym gorzej. Nieoczekiwanie fabuła staje się pretekstem do opisu mniej lub bardziej realnych zdarzeń, a zakończenie nonsensowne. Chyba że zgodzimy się z autorem, iż na pokonanie wszelakiego zła wystarczy odrobina wody święconej.
Kolejne dwa opowiadania, „Taniec po drugiej stronie” Trojki oraz „Aria Verdiego” Agnieszki Chodkowskiej-Gyurics, łączy tematyka – wyprawa w odległe zakątki kosmosu. Tyle łączy, reszta dzieli.
W pierwszym wypadku twórcy postawili na fabułę składającą się w dużej mierze z rozbudowanych dialogów oraz przemyśleń głównych bohaterów. Leniwe tempo przyśpiesza dopiero pod koniec, ale i tak na fajerwerki nie ma co liczyć. Widać tutaj za to rozmach – pojawiają się nazwy przeróżnych frakcji, fragmenty historii. Podejrzewam, że „Taniec po drugiej stronie” to dopiero pierwsza wizyta w uniwersum; moim zdaniem mało efektowna, ale wielbiciele twardszej odmiany s-f powinni być zadowoleni.
„Aria Verdiego” to z kolei dobra zabawa – opis akcji dywersyjnej na tyłach wroga czyta się bardzo dobrze, a dodatkowo bawi. Do tego dochodzą liczne nawiązania do klasyki gatunku i zaskakujące zakończenie. Reasumując: jeden z jaśniejszych punktów numeru.
Tego samego nie da się powiedzieć o „Meritherionie” Alicji Pawłowskiej. Tym razem mamy do czynienia z gatunkową hybrydą fantasy i science fiction. Niby wszystko jest w porządku: arcykapłanka przekomarzająca się z własnym bogiem, Obcy, odległe rubieże wszechświata. Podstawowy minus to fabuła, która w połowie utworu traci na spójności i staje się niezrozumiała. Czy przedstawione wydarzenia miały w ogóle miejsce? A może były tylko i wyłącznie wizją nieprzytomnej kobiety? Po prostu nie wiem – być może bardziej wnikliwi czytelnicy będą w stanie odpowiedzieć na to pytanie.
Duże lepsze wrażenie zrobił na mnie „Dozorca” Ewy Skuty. Owszem, sam pomysł nie jest zbyt oryginalny: para zakochanych nastolatków i tajemniczy stróż ich szkoły. Pomimo tego autorce udało się napisać dobre i nastrojowe opowiadanie. Chociaż można domyśleć się przebiegu zdarzeń, a nawet zakończenia, w trakcie lektury czuje się narastające napięcie i uczucie niepokoju. Bohaterzy nie są nam obojętni, a ich przeżycia interesują. Polecam.
Na zakończenie części literackiej „Mak, konwalia, dziki bez” Agnieszki Woś – miły drobiażdżek o płatnych zabójcach w klimatach niecałkiem serio. Ot, takie opowiadanko za jeden uśmiech.
Nie porywa wywiad z Olgą Gromyko; jest lepiej niż w wypadku rozmowy z Peterem V. Brettem, ale i tak nadal przeważają pytania banały: jak zostałaś pisarką, jak wygląda twój dzień twórczy. Może troszkę więcej oryginalności?
W dziale felietonów równoważy się tematyka historyczna i internetowa. Z jednej strony barykady Andrzej Pilipiuk (rozważania o dawnej Sztuce i dzisiejszym chłamie) z Dariuszem Domagalskim (o zapomnianym zwycięstwie i polskiej historiografii), z drugiej Romuald Pawlak (Facebook i Nasza Klasa a nasze dane) wtóruje Jarosławowi Grzędowiczowi (o autorskich blogach). Tematyka jak widać zróżnicowana, za to poziom podobny, dobry. I tylko jedna rzecz mnie trapi – czy w końcu doczekam się „Jeremiady” bez narzekań, takiej na „trzy razy tak”?

Tutaj znajdziecie pełny spis zawartości numeru.


Autor: Adam "Tigana" Szymonowicz


Dodano: 2010-10-18 21:11:19
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Sherriff, R.C. - "Rękopis Hopkinsa"


 Kelly, Greta - "Lodowa Korona"

 Harpman, Jacqueline - "Ja, która nie poznałam mężczyzn"

 Baldree, Travis - "Księgarnie i kościopył"

 Herbert, Brian & Anderson, Kevin J. - "Dziedzic Kaladanu"

 Lee, Fonda - "Dziedzictwo jadeitu"

 Fonstad, Karen Wynn - "Atlas śródziemia"

 Fosse, Jon - "Białość"

Fragmenty

 Wells, Martha - "Wiedźmi król. Witch King"

 Howey, Hugh - "Zmiana"

 Silverberg, Robert - "W dół do ziemi" (Wymiary)

 Niven, Larry & Pournelle, Jerry - "Pyłek w Oku Boga"

 Silverberg, Robert - "Księga czaszek"

 Scalzi, John - "Wojna starego człowieka" (Wymiary)

 Grimwood, Ken - "Powtórka"

 Lewandowski, Maciej - "Grzechòt"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS