NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Silverberg, Robert - "W dół do ziemi" (Wymiary)

Howey, Hugh - "Zmiana" (wyd. 2024)

Ukazały się

Greathouse, J.T. - " Struktura świata"


 Seliga, Aleksandra & Kujawska, Katarzyna - "Serce kniei"

 King, Stephen - "Chudszy" (2024)

 Le Guin, Ursula K. - "Ziemiomorze. Wydanie rozszerzone" (2024)

 Lovecraft, Howard Phillips - "Listy wybrane 1906-1927"

 Szostak, Wit - "Oberki do końca świata"

 antologia - "Rocznik fantastyczny 2024"

 Gwynne, John - "Cień bogów"

Linki

Masterton, Graham - "Aniołowie chaosu"
Wydawnictwo: Rebis
Tytuł oryginału: Chaos Theory
Tłumaczenie: Piotr Kuś
Data wydania: Maj 2007
ISBN: 978-83-7301-852-5
Oprawa: miękka
Cena: 25,90 zł
Rok wydania oryginału: 2007
seria: thriller



Masterton, Graham - "Aniołowie chaosu"

Światowy spisek, tajemnicze zabójstwa, wielka polityka i widowiskowe pościgi. Można by z tego skonstruować literackie Ferrari. A Masterton sklecił ledwie Trabanta, który gubi na zakrętach części.

„Aniołowie chaosu” to powieść sensacyjna. Zamiast dreszczu emocji, jak w thrillerze czy horrorze, próbowano nam raczej zaaplikować dawkę adrenaliny. Mieli być też „twardzi mężczyźni, piękne kobiety i wyrafinowany seks”. I wszystko to niby jest. Tyle że bohaterów płci obojga nakreślono wedle poślednich sensacyjnych schematów, a wyrafinowany seks to łóżkowe wygibasy, które opisano z dokładnością podręcznika anatomii i finezją godną pierwszego lepszego świerszczyka.

Książka opowiada o losach ludzi, którzy wplątują się w nie lada tarapaty i nagle stają do walki z potężnymi siłami, w starciu z którymi, zdawać by się mogło, nie mają żadnych szans. I pewnie przepadliby z kretesem, gdyby nie to, że intryga, na której zbudowano książkę, zupełnie ignoruje logikę. Spiskowcy paradują w medalionach, które są na tyle rozpoznawalne, że równie dobrze mogliby składać zamaszyste podpisy w miejscach zbrodni. Plan supertajnej organizacji jest tak fatalnie zakonspirowany, że z pomocą internetu i elementarnej dedukcji rozgryza go z łatwością grupa przypadkowych ludzi z niezbyt rozgarniętym kaskaderem na czele. A sposób, w jaki bohaterowie dostają się do archiwów Secret Service i po nich buszują, zakrawa wprost na kpinę.

Masterton, starając się snuć wartką i pełną zwrotów akcję, co i raz rozbija się o elementarne prawa rządzące światem. W rzeczywistości szef tajnej organizacji nigdy nie opowiada o jej historii i planach poznanemu przed chwilą facetowi. Pionki w konspiracji znają zawsze tylko swoje zadanie, a nigdy całość planów. Zabicie kogoś i ściągnięcie na siebie gigantycznego pościgu, to nie tyle droga prowadząca w szeregi spiskowców, co raczej najlepszy sposób, żeby być dla nich całkowicie spalonym. A islamiści bardzo rzadko w chwili frustracji wołają „Jezu!”. O tym wszystkim Masterton zapomina, tworząc opowieść, która nie ma w sobie krzty wiarygodności. Gdyby jeszcze wartka akcja czarowała nas z dużego ekranu – można by na niedociągnięcia przymknąć oko. Ale nad książką nie sposób wyłączyć procesy myślowe i – tym samym – niedociągnięcia dokuczają niemiłosiernie.

Jakby tego było mało, kuleje też psychologia postaci. Albo są za mało ludzkie, gdy w sytuacjach granicznych zdobywają się na zupełnie nieautentyczną racjonalność, albo z kolei reagują zupełnie irracjonalnie, a Masterton nawet nie próbuje szukać dla takich zachowań rozsądnego psychologicznego wyjaśnienia. W efekcie odbiera się „Anioły chaosu” jak kiepski film klasy B z właściwą klasie dzieła mizerną obsadą. Puenty nie brzmią dość błyskotliwie, historia rozłazi się w szwach, postacie nie przekonują. Zresztą – przekonajcie się państwo sami. Choć, prawdę mówiąc, odradzam.



Ocena: 4/10
Autor: Krzysztof Pochmara


Dodano: 2007-07-04 13:42:29
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

McDonald, Ian - "Hopelandia"


 antologia - "PoznAI przyszłość"

 Chambers, Becky - dylogia "Mnich i robot"

 Pohl, Frederik - "Gateway. Za błękitnym horyzontem zdarzeń"

 Esslemont, Ian Cameron - "Powrót Karmazynowej Gwardii"

 Sanderson, Brandon - "Słoneczny mąż"

 Swan, Richard - "Sprawiedliwość królów"

 Iglesias, Gabino - "Diabeł zabierze was do domu"

Fragmenty

 McCammon, Robert - "Łabędzi śpiew"

 Vaughn, S.K. - "Astronautka"

 Howey, Hugh - "Pył"

 Simmons, Dan - "Lato nocy"

 McCammon, Robert - "Pan Slaughter"

 Spinrad, Norman - "Żelazny sen"

 Wyndham, John - "Poczwarki"

 Holdstock, Robert - "Lavondyss"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS