NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Jordan, Robert; Sanderson , Brandon - "Pomruki burzy"

Mrozińska, Marta - "Jeleni sztylet"

Ukazały się

Heinlein, Robert A. - "Luna to surowa pani" (Artefakty)


 Sutherland, Tui T. - "Szpony mocy"

 Sanders, Rob - "Archaon: Wszechwybraniec"

 Reynolds, Josh - "Powrót Nagasha"

 Strzelczyk, Jerzy - "Helmolda Kronika Słowian"

 Szyjewski, Andrzej - "Szamanizm"

 Zahn, Timothy - "Thrawn" (wyd. 2024)

 Zahn, Timothy - "Thrawn. Sojusze" (wyd. 2024)

Linki

antologia - "Opowieści niesamowite. Literatura francuska"
Wydawnictwo: PIW
Cykl: Opowieści niesamowite
Tłumaczenie: Eligia Bąkowska, Tadeusz Boy-Żeleński, Irena Dewitz, Joanna Guze, Julian Rogoziński, Julian Tuwim, Adam Ważyk
Data wydania: Październik 2018
ISBN: 978-83-06-03516-2
Oprawa: twarda
Liczba stron: 472
Cena: 49,00 zł



antologia - "Opowieści niesamowite. Literatura francuska

Niesamowita Francja


Niesamowitość jako kategoria estetyczna zasadza się na pewnym specyficznym wrażeniu – obcowania z czymś spoza porządku rzeczywistości. Niesamowite jest coś, co nie jest „samowite”, czyli coś nieznanego, nieoswojonego zarówno przez kulturę, jak i rozum. Coś irracjonalnego, co nie powinno mieć miejsca. Literatura niesamowita nie jest tym samym, co horror, choć może operować podobnymi figurami. W horrorze chodzi jednak o utrzymanie napięcia prowadzącego do strachu, które później ulega rozładowaniu, natomiast w literaturze niesamowitej zwykle chodzi o poczucie dziwności (któremu strach często wszakże towarzyszy, bo boimy się tego, czego nie znamy), które bardzo często wcale nie zostaje rozwiane.

Doświadczenie niesamowitości wydaje się uniwersalne – niezależne od czasu i kultury. Jego literacki zapis pojawia się w różnych wiekach i w różnych państwach. I przez tę uniwersalność powiązaną z zasadniczo niezmienną ludzką psychiką, do której literatura niesamowita się odnosi, pozostaje ona długo aktualna. Dlatego wydaje mi się świetnym pomysłem wznowienie klasycznej serii PIW-u prezentującej wybory literatury niesamowitej różnych regionów. Na początek – Francja.

Francja nie jest pierwszym krajem, który przychodzi mi do głowy, kiedy myślę o literaturze niesamowitej. Ameryka z Poem i Lovecraftem, Wielka Brytania z Machenem i Balckwoodem, nawet Niemcy z Hoffmannem i Ewersem kojarzą się bardziej z tego typu pisarstwem. I niektóre nazwiska pojawiające się w omawianym zbiorze pogłębiają jeszcze zaskoczenie – np. Balzac, którego z fantastyką w literaturze raczej nie przywykliśmy łączyć. Jest za to czołówka modernistycznej Francji, z Apollinairem, d'Aurevillym i Villiersem de l'Isle-Adamem, choć ten ostatni przysłużył się rozwojowi „opowieści okrutnych”, które nie do końca są tym samym, co tytułowe „opowieści niesamowite”. Mimo to czytając tych – i pozostałych autorów – czytelnik nie powinien czuć się zawiedziony.

„Opowieści niesamowite. Literatura francuska” uzmysławia nam ważną rzecz: że i wielcy pisarze sięgali po tematy, które dziś często przypisuje się do literatury gorszej kategorii. Dzisiaj, gdy ktoś pisze o duchach, diabłach i tego rodzaju fantazjach, wrzucany jest zbyt szybko do kategorii autorów niepoważnych. Tymczasem w tym zbiorze znajdziemy – obok wspomnianego Balzaca – pisarzy tak uznanych, jak np. Gautier czy Maupassant. A zatem spojrzenie na literaturę nieco starszą w pewnym sensie inspiruje nas, a przynajmniej inspirować może, do przemyślenia kondycji naszej współczesnej literatury.

Pierwszy tom „Opowieści niesamowitych” polecam przede wszystkim tym, którzy ten rodzaj pisarstwa kojarzą – jak ja – w pierwszej kolejności z literaturą anglosaską. Jej przedstawiciele z pewnością nie wyczerpują gatunku, a Francuzi, podkreślając w nim elementy miłosne i religijne, świetnie radzą sobie z konwencją.



Autor: Aleksander Krukowski
Dodano: 2019-05-23 08:13:07
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Lee, Fonda - "Dziedzictwo jadeitu"


 Fonstad, Karen Wynn - "Atlas śródziemia"

 Fosse, Jon - "Białość"

 Hoyle, Fred - "Czarna chmura"

 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

Fragmenty

 Grimwood, Ken - "Powtórka"

 Lewandowski, Maciej - "Grzechòt"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga druga"

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #2

 Sherriff, Robert Cedric - "Rękopis Hopkinsa"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Howey, Hugh - "Silos" (wyd. 2024)

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #1

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS