NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Nayler, Ray - "Góra pod morzem" (niebieska)

Wells, Martha - "Protokół buntu. Strategia wyjścia"

Ukazały się

Greathouse, J.T. - " Struktura świata"


 Seliga, Aleksandra & Kujawska, Katarzyna - "Serce kniei"

 King, Stephen - "Chudszy" (2024)

 Le Guin, Ursula K. - "Ziemiomorze. Wydanie rozszerzone" (2024)

 Lovecraft, Howard Phillips - "Listy wybrane 1906-1927"

 Szostak, Wit - "Oberki do końca świata"

 antologia - "Rocznik fantastyczny 2024"

 Gwynne, John - "Cień bogów"

Linki

Clarke, Susanna - "Damy z Grace Adieu"
Wydawnictwo: Mag
Tytuł oryginału: The Ladies of Grace Adieu and Other Stories
Tłumaczenie: Małgorzata Strzelec
Data wydania: Kwiecień 2015
Wydanie: II
ISBN: 978-83-7480-535-3
Oprawa: twarda
Liczba stron: 320
Cena: 35,00



Clarke, Susanna - "Damy z Grace Adieu"

Magiczny brytyjski zaścianek


Po 8 latach wraca na nasz rynek - w nowym tłumaczeniu Małgorzaty Strzelec i za sprawą nowego wydawcy - tom opowiadań Susanny Clarke, brytyjskiej autorki, która na świecie (a i u nas) jest znana przede wszystkim z powieści „Jonathan Strange i pan Norrell”. Teksty z „Dam z Grace Adieu” dotyczą w większości tego samego świata: umagicznionej, a jednocześnie regularnie odwołującej się do historycznych realiów Anglii pierwszej połowy XIX wieku. Czytelnicy zaznajomieni już z powieścią Brytyjki odnajdą tu wiele dobrze znanych sobie motywów – od współistniejącego ze Zjednoczonym Królestwem Faerie, czyli kraju elfów, do pojawienia się w tytułowym opowiadaniu samego Strange’a. Chronologia powstawania tekstów Clarke jest zresztą dość zawikłana – większość zawartości „Dam z Grace Adieu” ukazała się drukiem przed „Strange’em i Norrellem”, ale wynika to między innymi z wieloletniego procesu pisania i wydawania powieści.
Na antologię składa się osiem niezbyt długich opowiadań, będących w zasadzie dłuższymi anegdotami (jak tekst tytułowy, „Pan Simonelli, czyli elfi wdowiec” albo „Tom Brightwind, czyli jak wybudowano elfi most w Thoresby”) czy humoreskami (choćby „Na Wzgórzu Rozpasania”). Magia stanowi część codzienności, a baśniowy, czy wręcz bajkowy charakter opowiastek podkreślają przedstawiane fabuły. Nieporadnym młodym i niemłodym dżentelmenom towarzyszą całkiem obrotne damy, wredne elfie knowania zwykle kończą się porażką rozpustnych knujących, a nawet zwykły węglarz z pomocą świętych patronów może poradzić sobie w zabawny sposób z potężnym magiem. Dylematy bohaterów są też rodem z XIX-wiecznych legend i opowieści – chodzi o znalezienie utraconej miłości, zadowolenie wymagającego męża, wyjaśnienie tajemnicy podejrzanej posiadłości w lesie, o której nikt z miejscowych nie chce opowiadać czy uratowanie porwanego wieprzka.
Niewiele w „Damach z Grace Adieu” dynamiki, za to sporo drobnych smaczków, szczególnie dla osób znających brytyjską historię, mitologię, a zwłaszcza geografię. Wiele z wydarzeń ma miejsce w niedużych, ale jak najbardziej prawdziwych miejscowościach Midlands czy Krainy Jezior. Jedyna fikcyjna wioska przywędrowała na strony antologii z „Gwiezdnego pyłu” Gaimana – jedno z bardziej udanych opowiadań zbioru opisuje historię wizyty księcia Wellingtona w Murze, a także po jego drugiej stronie. Język i sposób narracji przypominają powieść Clarke, ale o ile w „Strange’u i Norrellu” dość statyczną fabułę rekompensował w zupełności rozmach historii, tak tu chwilami trudno pozbyć się wrażenia, że... wszystko brzmi poprawnie, lektura jest nawet przyjemna, ale wylatuje z głowy natychmiast po jej zakończeniu. Ci, którym podobała się powieść Clarke, nie rozczarują się zapewne jej opowiadaniami; ci jednak, którym Strange i Norrell znani są tylko z nazwiska (albo wcale) powinni raczej sięgnąć najpierw po duże tomisko, a krótkie formy autorki zostawić sobie na ewentualny deser.


Autor: Adam Skalski
Dodano: 2015-05-18 18:25:14
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

McDonald, Ian - "Hopelandia"


 antologia - "PoznAI przyszłość"

 Chambers, Becky - dylogia "Mnich i robot"

 Pohl, Frederik - "Gateway. Za błękitnym horyzontem zdarzeń"

 Esslemont, Ian Cameron - "Powrót Karmazynowej Gwardii"

 Sanderson, Brandon - "Słoneczny mąż"

 Swan, Richard - "Sprawiedliwość królów"

 Iglesias, Gabino - "Diabeł zabierze was do domu"

Fragmenty

 McCammon, Robert - "Łabędzi śpiew"

 Vaughn, S.K. - "Astronautka"

 Howey, Hugh - "Pył"

 Simmons, Dan - "Lato nocy"

 McCammon, Robert - "Pan Slaughter"

 Spinrad, Norman - "Żelazny sen"

 Wyndham, John - "Poczwarki"

 Holdstock, Robert - "Lavondyss"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS