NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Ogród Ramy"

Kristoff, Jay - "Cesarstwo potępionych" (czarna)

Ukazały się

Tur, Henryk - "Droga Honoru"


 Kade, Kel - "Mag bez reputacji"

 Domagalski, Dariusz - "I niechaj cisza wznieci wojnę"

 Dębski, Rafał - "Gwiazdozbiór kata"

 Larson, B.V. - "Świat Miasta"

 Mortka, Marcin - "Karaibska krucjata. La Tumba de las Piratas" 2024

 Antologia - "Imagination. Tom 1"

 Chakraborty, Shannon - "Przygody Aminy Al-Sirafi"

Linki

Card, Orson Scott - "Pamięć Ziemi"
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Cykl: Card, Orson Scott - "Powrót do domu"
Tytuł oryginału: The Memory of Earth
Tłumaczenie: Edward Szmigiel
Data wydania: Styczeń 2011
Wydanie: II
ISBN: 978-83-7648-538-6
Oprawa: miękka
Format: 142 x 202 mm
Liczba stron: 296
Cena: 32,00 zł
Rok wydania oryginału: 1992
Wydawca oryginału: Tor
Tom cyklu: 1



Card, Orson Scott - "Pamięć Ziemi"

„Pamięć Ziemi” to część zapomnianego nieco cyklu Orsona Scotta Carda. Dzięki właśnie ukończonej reedycji polscy czytelnicy mogą nie tylko przypomnieć sobie jedno z istotniejszych dzieł amerykańskiego pisarza, ale też poznać jego – niewydane dotychczas nad Wisłą – zakończenie.

„Pamięć Ziemi” otwiera pięciotomowy cykl „Powrót do domu”, jeden z bardziej znaczących w dorobku autora, ale zarazem pozostający w cieniu innych, bardziej znanych, jak cykle o Enderze i Alvinie Stwórcy. „Powrót...” powstał między rokiem 1992 a 1995. Mimo dość sprawnie poprowadzonej fabuły opartej na oryginalnym pomyśle, nie przyniósł autorowi żadnych znaczących wyróżnień i popadł nieco w zapomnienie.

Wymowny jest fakt, że niedługo po premierze oryginału po serię sięgnęło wydawnictwo Zysk i S-ka, ale projekt został porzucony po dwóch tomach. Polscy czytelnicy na kompletne wydanie pięcioksięgu czekali kolejne dwie dekady. Dopiero w latach 2011-2012 wydawnictwo Prószyński i S-ka wydało cały „Powrót do domu” w estetycznej i wizualnie spójnej edycji. Pierwsze dwa tomy ukazują się w przekładzie Edwarda Szmigiela, a kolejne trzy – Kamila Lesiewa.

Akcja „Pamięci...” rozgrywa się miliony lat po opuszczeniu przez ludzkość Ziemi, na planecie Harmonia. Nad rozwojem ludzkiej społeczności czuwa Naddusza – sztuczna inteligencja zaprojektowana, aby wpływać na działania ludzi i neutralizować autodestrukcyjne tendencje, które doprowadziły do samozniszczenia ziemskiej populacji. Naddusza, subtelnie wpływając na ludzkie umysły, blokuje postęp technologiczny i stara się zapobiec ponownemu wkroczeniu człowieka w ślepą uliczkę rozwoju. Niestety, system zaczyna szwankować, a równowaga społeczna na Harmonii ulega zachwianiu.

Powieść skupia się na losach grupy ludzi, powiązanych więzami rodzinnymi, którzy odbierają przekaz Nadduszy i niejako zostają powołani do wypełnienia misji ratowania świata (choć w pierwszym tomie cel i treść tej misji są jeszcze nieco mgliste – i dla bohaterów, i dla czytelnika). Trudno jednoznacznie wskazać tu postaci pierwszoplanowe, ale dramaturgię utworu zbudowano wokół relacji między czwórką rywalizujących ze sobą braci. Ich aspiracje, decyzje, konflikty, przewinienia i słabości, tworzą ciekawą opowieść o poczuciu misji, obowiązku i posłuszeństwie.

Na tym etapie cyklu społeczne i polityczne konflikty pozostają daleko w tle, a pierwszorzędne znaczenie mają relacje między bohaterami oraz ich stosunek do wezwania Nadduszy. W przypadku tych pierwszych, smaku fabule dodaje nietypowa struktura rodzinna i społeczna (Basilika – miasto kobiet, zawierających z mężczyznami roczne „kontrakty małżeńskie”), tworząca złożoną mozaikę powiązań i konfliktów. Z kolei siła wątku Nadduszy leży w jego szczególnej relacji z ludźmi – komputer, gromadzący dane z wszystkowidzącej sieci satelitów, postrzegany jest jako niemal wszechmocne bóstwo, zsyłające sny i wpływające na myśli.

Choć w tak skrótowym opisie nie brzmi to może szczególnie porywająco, stanowi jednak oryginalny i niebanalny fundament dla cyklu o dużym rozmachu. W połączeniu z charakterystycznym dla Carda talentem do storytellingu i kreacji interesujących postaci, otrzymujemy zaproszenie do wciągającej i obiecującej opowieści.



Autor: Krzysztof Pochmara


Dodano: 2012-08-03 11:02:40
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Martine, Arkady - "Pustkowie zwane pokojem"


 Sherriff, R.C. - "Rękopis Hopkinsa"

 Kelly, Greta - "Lodowa Korona"

 Harpman, Jacqueline - "Ja, która nie poznałam mężczyzn"

 Baldree, Travis - "Księgarnie i kościopył"

 Herbert, Brian & Anderson, Kevin J. - "Dziedzic Kaladanu"

 Lee, Fonda - "Dziedzictwo jadeitu"

 Fonstad, Karen Wynn - "Atlas śródziemia"

Fragmenty

 Wells, Martha - "Wiedźmi król. Witch King"

 Howey, Hugh - "Zmiana"

 Silverberg, Robert - "W dół do ziemi" (Wymiary)

 Niven, Larry & Pournelle, Jerry - "Pyłek w Oku Boga"

 Silverberg, Robert - "Księga czaszek"

 Scalzi, John - "Wojna starego człowieka" (Wymiary)

 Grimwood, Ken - "Powtórka"

 Lewandowski, Maciej - "Grzechòt"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS