NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Bordage, Pierre - "Paryż. Lewy brzeg"

Robinson, Kim Stanley - "Czerwony Mars" (Wymiary)

Ukazały się

Iglesias, Gabino - "Diabeł zabierze was do domu"


 Richau, Amy & Crouse, Megan - "Star Wars. Wielka Republika. Encyklopedia postaci"

 King, Stephen - "Billy Summers"

 Larson, B.V. - "Świat Lodu"

 Brown, Pierce - "Czerwony świt" (wyd. 2024)

 Kade, Kel - "Los pokonanych"

 Scott, Cavan - "Wielka Republika. Nawałnica"

 Masterton, Graham - "Drapieżcy" (2024)

Linki

Oz, Amos - "Dotknij wiatru, dotknij wody"
Wydawnictwo: Rebis
Tytuł oryginału: Touch the Water, Touch the Wind
Tłumaczenie: Danuta Sękalska
Data wydania: Czerwiec 2011
ISBN: 978-83-7510-688-6
Oprawa: twarda
Format: 128 x 197 mm
Liczba stron: 160
Cena: 33,90 zł
Seria: Mistrzowie Literatury



Oz, Amos - "Dotknij wiatru, dotknij wody"

Małe, oddychające bąble wody


„Dotknij wiatru, dotknij wody” to kolejna pozycja z serii „Mistrzowie Literatury” wydawnictwa Rebis, prezentująca dzieła współczesnych światowych sław pióra. Czasami któraś z tych eleganckich w formie książeczek pojawi się w Katedrze ze względu na jej, mniejsze lub większe, fantastyczne konotacje. Nie inaczej jest w tym przypadku, gdzie izraelski pisarz Amos Oz, posiłkując się miejscami realizmem magicznym, przedstawia szczególną epokę w dziejach żydów europejskich. Nie dziwi popularność autora w jego ojczyźnie, skoro przewodnim motywem jego prozy jest właśnie Izrael – egzystencja współczesnego państwa narodowego jest sama w sobie powodem do zaistnienia dotyczącej go narracji literackiej - jednego z znamion istnienia narodu. Zaklęte koło.

Głównych postaci powieści – Eliszy Pomaranza i jego małżonki Stefy, nie należy rozumieć dosłownie i jednostkowo – to kreacje utkane z wielości losów środkowo i wschodnioeuropejskich Żydów. Bywają momenty, że postaci te niedosłownie umierają, a później pojawiają się w nowym wcieleniu. Mimo że już na początku widzimy ich, mieszkańców polskiego „miasta M.”, rozdzielonych, to w czasie swojego życia wydają się ciążyć ku jednemu miejscu – Palestynie – choć całkiem innym drogami. Pomeranz realizując archetypiczną rolę maga, pustelnika, niespokojnego ducha, dostaje się tam niemal magiczne. Tymczasem Stefa przechodzi przez ustrojową maszynę systemu komunistycznego, z wglądem w różne jej mroczne zakamarki. Oz wskazując faktory współczesnej tożsamości Żydowskiej/Izraelskiej na powyższych postaciach, odnosi się również do innych narodów. Polska jawi się jako kraina niemal ze snu. Polacy przedstawieni są po ludzku – ze wszystkimi szczęśliwymi i nieszczęśliwymi tego konsekwencjami. Odnosząc się do postaci Niemców, autor nie koncentruje się na czynach niemieckich żołnierzy, pisząc o nich nieco z litością, jako „głupich bawarskich chłopach” wyraźnie natomiast krytykuje przedwojennych intelektualistów niemieckich, czyniąc bardzo bezpośrednią wycieczkę do Martina Heideggera. Ciekawym jest to, że w narracji Oza praktycznie nie występują Arabowie.

Ta krótka, 150-stronnicowa powiastka zawarta jest w klamrze – zaczyna się wybuchem wojny, która przejdzie do historii jako II wojna światowa i kończy się wybuchem wojny, w zupełnie innym miejscu, w państwie Izrael. Amos Oz uchwycił tym samym perspektywę współczesnych Izraelczyków, rozciągającą się od krwawego konfliktu do krwawego konfliktu. Wojna wpływa nie tylko na powstanie państwa, ale na jego ciągłe powstawanie w sensie procesu utrzymywania siły, zwarcia i gotowości. Na tym gruncie, ciągłego zapętlenia w konflikcie, wyrasta tęsknota za wolnością, wyrażona w postawie protagonisty – zarówno w jego bardziej magicznych wcieleniach, jak i w tworzonej przez niego pracy naukowej dotyczącej natury nieskończoności. Być może w samym tytule tej książki, którą polecam wzmiankowanymi w tej recenzji wątkami, tkwi podsumowanie tematu – doświadczenie dwóch żywiołów, powietrza i wody, wydających się nieskończonymi wobec małego, oddychającego bąbla wody, jakim jest człowiek.


Autor: Adam Ł Rotter


Dodano: 2011-09-05 16:08:22
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Fonstad, Karen Wynn - "Atlas śródziemia


 Fosse, Jon - "Białość"

 Hoyle, Fred - "Czarna chmura"

 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

Fragmenty

 Grimwood, Ken - "Powtórka"

 Lewandowski, Maciej - "Grzechòt"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga druga"

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #2

 Sherriff, Robert Cedric - "Rękopis Hopkinsa"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Howey, Hugh - "Silos" (wyd. 2024)

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #1

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS