NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Robinson, Kim Stanley - "Zielony Mars" (Wymiary)

Niven, Larry & Pournelle, Jerry - "Pyłek w Oku Boga"

Ukazały się

Kade, Kel - "Smoki i demony"


 antologia - "Felix, Net i Nika. Fantologia"

 antologia - "PoznAI przyszłość"

 Maszczyszyn, Jan - "Mare Orientale"

 Watson, Ian - "Pozoranci"

 Galina, Maria - "Wilcza Gwiazda. Ekspedycja"

 Galina, Maria - "Patrzący z ciemności"

 Żelkowski, Marek - "Siewcy niezgody"

Linki

Neville, Katherine - "Magiczny krąg"
Wydawnictwo: Rebis
Tytuł oryginału: The Magic Circle
Tłumaczenie: Bogumiła Malarecka
Data wydania: Sierpień 2006
Oprawa: miękka
Format: 135 x 215 mm
Liczba stron: 616
seria: thriller



Neville, Katherine - "Magiczny krąg"

Z pewną ciekawością podszedłem do lektury tej nieco różnej od na ogół czytanych przeze mnie książek. Przyznam, że ucieszyłem się z tej odmiany, gdyż rzadko mam okazję sięgać po podobne pozycje.

„Magiczny krąg” opowiada historię toczącą się wokół manuskryptów Pandory, babki głównej bohaterki Ariel Behn, którą niezwykle skomplikowane powiązania rodzinne postawiły w bardzo złożonej sytuacji. Sytuacji, która dynamicznie rozwijała się mniej więcej od pogrzebu jej ukochanego kuzyna Sama, pół krwi indianina Nez Perce. Skutkiem tego oraz tajemniczego spadku i pracy w agencji zajmującej się problemem nuklearnych odpadów Ariel zostaje wplątana w intrygę sięgająca swoimi korzeniami daleko wstecz. Dojdzie jeszcze zawodowa misja w Związku Radzieckim, podczas której nasza bohaterka nawiąże bliską więź z tajemniczym Wolfgangiem K. Hauserem, właścicielem zniewalających turkusowych oczu. Cała sprawa może zaś w każdej chwili ściągnąć ogromne niebezpieczeństwo na główną bohaterkę.
Cała historia dzieje się w amerykańskim Idaho, Austrii, Związku Radzieckim, Paryżu oraz kilku innych miejscach, a akcja niekiedy cofa się w czasie nawet do okresu początku chrześcijaństwa (Rzym, Palestyna, Brytania). Poznajemy zatem pewne sprawy z punktu widzenia np. rzymskich cesarzy, namiestników czy choćby uczniów Chrystusa (tutaj, niestety, szwankuje troszkę stylizacja językowa, której w zasadzie brakuje, a postaci wysławiają się oraz piszą listy w zbyt współczesnym jak na mój gust języku).

Zabieg ten ma na celu ukazanie czytelnikowi związku pomiędzy tajemniczymi manuskryptami a dążeniami ludzkości do uzyskania władzy nad energią pozwalającą rządzić światem. Energią, w której opanowaniu miało pomóc odnalezienie specjalnych punktów na mapie świata i wyznaczenie jego Osi. Wszystko to jest podparte ogromną liczbą powiązań religijnych, mistycznych, okultystycznych, mitologicznych, słowotwórczych i wielu innych.
W pewnym momencie czytelnik zostaje przytłoczony ogromem analogii, wynikających z kolejnych powiązań. Powoduje to, że książka, którą początkowo bardzo dobrze się czytało, staje się przegadana. Kolejne rozmowy bohaterów powodowały, przynajmniej w moim przypadku, pewne znużenie natłokiem tajemniczych zbiegów okoliczności, rozmaitych powiązań i symboliki. Myślę, że spokojnie można by z części tego rodzaju motywów zrezygnować na korzyść akcji, jej płynności i większej atrakcyjności fabuły. Autorka zapewne chciała pochwalić się erudycją, ale chyba zapomniała, że we wszystkim najważniejszy jest umiar.
Nie oznacza to, że „Magiczny krąg”, traktujący o nadejściu nowej ery czy nowego eonu i wszelkich z nią zawiązanych znaków jest zły. Wprost przeciwnie. Większą część książki czyta się przyjemnie i szybko, choć nie jest to na pewno literatura wybitna. Szkoda, że intryga bardziej skupiona się na rodzinnych koligacjach i tajemniczej symbolice niż na akcji. Z pewnością nie zaszkodziłoby to tej pozycji. Niemniej jednak, jak na powieść mającą cechy zarówno historycznej jak i thrillera, wypada całkiem nieźle, choć z pewnością nie rewelacyjnie.

Niewątpliwym atutem „Magicznego kręgu” są postacie, które niekiedy mogą zaskoczyć (choćby Szczęściarz) lub wzbudzić sympatię (Jazon lub Olivier Maxfield). Interesujące są także motywy wiążące rodzinę bohaterki z burzliwymi wydarzeniami pierwszej połowy XX wieku. Książkę wzbogacają także wypowiedzi rozmaitych ludzi (często bardzo znanych), a czasem fragmenty ich dzieł. Z reguły są dobrane dość adekwatnie do treści książki, czasem skłaniając do prawdziwie głębszej refleksji. Kilka mądrych zdań pada także w samym tekście powieści, co z pewnością jej nie zaszkodziło.

Wszystkim tym, którzy chcieliby się dowiedzieć więcej o „Magicznym kręgu” zdarzeń i kolei losu, interesują się tajemniczymi symbolami i powiązaniami i mają ochotę na niezbyt wymagającą lekturę, mogę tę przyzwoicie wydaną (troszkę literówek) i dającą sporo przyjemności z czytania książkę polecić.



Ocena: 7/10
Autor: Galvar


Dodano: 2006-10-17 19:59:07
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Konkurs

Wygraj "Wiedźmiego króla"


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Salik, Magdalena - "Wściek"


 Martine, Arkady - "Pustkowie zwane pokojem"

 Sherriff, R.C. - "Rękopis Hopkinsa"

 Kelly, Greta - "Lodowa Korona"

 Harpman, Jacqueline - "Ja, która nie poznałam mężczyzn"

 Baldree, Travis - "Księgarnie i kościopył"

 Herbert, Brian & Anderson, Kevin J. - "Dziedzic Kaladanu"

 Lee, Fonda - "Dziedzictwo jadeitu"

Fragmenty

 Marryat, Frederick - "Statek widmo"

 Kluczek, Stanisław - "Zamek Gardłorzeziec"

 Pettersen, Siri - "Srebrne Gardło"

 Wyndham, John - "Dzień tryfidów"

 Wells, Martha - "Wiedźmi król. Witch King"

 Howey, Hugh - "Zmiana"

 Silverberg, Robert - "W dół do ziemi" (Wymiary)

 Niven, Larry & Pournelle, Jerry - "Pyłek w Oku Boga"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS