Helikonia w Vesperze :: Sprawdź komentowany news.

Tutaj możesz komentować pojawiające się w naszym serwisie literackim wiadomości

Moderatorzy: Vampdey, Tigana, Shadowmage, Achmed

Re: Helikonia w Vesperze

Postautor: Olej » czw 16.05.2024 13:57

Ja osobiście odbieram vesperową "komunikację" w temacie ebooków jako śmianie się w twarz osobom zainteresowanym. A stwierdzenie że nie ma damage które by trzeba control dla mnie to tylko potwierdza - pokazuje że wydawnictwo uważa że problem ma jakiś nieistotny margines niegodny uwagi."o, kolejny wioskowy głupek chce ebooka, powiedzmy mu że szybciej niż myśli albo że te książki z zapowiedzi to już będą to miały jak wyjdą (spoiler alert: nie mają) i popatrzmy jak się fajnie cieszy" - tak odbieram niektóre komunikaty, zwłaszcza z ostatnich kilku miesięcy. Osobiście już po prostu nie wierzę, że wydawnictwo cokolwiek robi w tym temacie. Wiadomo że w skali rynku ebooki to nadal już nie super mała ale jednak nisza więc to oczywiste że to niekoniecznie priorytet, ale jednak ta nisza istnieje i przykre że ktoś sobie postanowił robić z niej jaja.
Olej
Wędrowiec
Wędrowiec
 
Posty: 42
Rejestracja: śr 14.07.2021 18:43

Helikonia w Vesperze

Postautor: raistand » czw 16.05.2024 14:16

Miałem się już nie odzywać ale przeczytałem jeszcze raz dyskusję bo po prostu zależy mi na vesperowskich ebookach i miałem nadzieję, że znajdę jakiś przeoczony konkret. Niestety dowiedziałem się, że jeśli ktoś chce wydanie elektroniczne to pewnie ma za dużo jogurtów a wydawnictwo i tak wie lepiej. Trochę słaba ta komunikacja z potencjalnym klientem. :(
raistand
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 228
Rejestracja: czw 08.02.2018 8:46

Helikonia w Vesperze

Postautor: purge » czw 16.05.2024 14:31

Panie Jakubie dodatkowo zauważyłem, że tutaj wypowiedź Pana w sprawie ebooków jest że tak powiem przysłowiowym laniem wody i mydleniem oczu bo nic z tej wypowiedzi nie wynikło. Totalnie brak jakichkolwiek konkretów dlaczego to tyle trwa tylko ogólne informacje tzn pracujemy nad tym kiedyś je wydamy...jak kolega wyżej odnoszę wrażenie, że w tej kwestii istnieje jakiś niepożądany problem o którym boicie się powiedzieć bo go nie przewidzieliście w momencie ogłaszania że już nie długo te ebooki będą.
purge
Wędrowiec
Wędrowiec
 
Posty: 42
Rejestracja: śr 01.11.2023 23:01

Re: Helikonia w Vesperze

Postautor: asymon » czw 16.05.2024 14:56

Jest takie powiedzenie, że jak facet powiedział że zrobi, to zrobi. I nie trzeba mu co pół roku przypominać.

A tak bardziej serio, podobno Vesper, czy może In Rock, miał kiedyś jakieś e-booki w ofercie. Rzecz nie zweryfikowana przeze mnie osobiście, ale ludzie w internecie piszą, że coś było. Pytanie, co się takiego stało, że dziś podejście wydawnictwa jest jakie jest. Piractwo? Wtopa finansowa? Żona prezesa uciekła z typem, co im robił te e-booki?

Odnośnie tego, co radzi Janusz, żeby w komunikacji czytać lżejsze (literalnie) książki. Właśnie tak robię (choć głównie czytnik) i skutkiem tego kupione jednak papierowe Brazos (złamałem się) kurzy się gdzieś wysoko na półce. Nie ma bata, żebym to przeczytał, nawet w domu.
Ostatnio zmieniony czw 16.05.2024 15:02 przez asymon, łącznie zmieniany 1 raz
The square root of three equals two for large values of three.
- found in a bathroom in the Cornell Physics department -
Awatar użytkownika
asymon
Lord
Lord
 
Posty: 1981
Rejestracja: ndz 10.05.2015 8:38

Helikonia w Vesperze

Postautor: Sędzia » czw 16.05.2024 15:02

Inne czasy, inna sprzedaż i ebooki na chomiku przez które niektórzy myśleli, że ta sprzedaż byłaby większa, gdyby ich nie było.

Teraz jest to, patrząc na dane od MAGa, ok. 8% sprzedaży papieru. W zależności od tego jak papier się sprzedaje, to mogą być całkiem przyzwoite pieniądze (choć rzecz jasna nie takie jak papier), ale jeśli papier sprzedaje się kiepsko, to ebook też dobrze się nie sprzeda.

Ale to nawet nie o to chodzi, bo przecież to nie jest kwestia czy wydawać, tę decyzję Vesper podjął. Problem w tym, że zabierają się do tego w kuriozalny sposób.
Ostatnio zmieniony czw 16.05.2024 15:03 przez Sędzia, łącznie zmieniany 1 raz
Sędzia
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 299
Rejestracja: pn 01.03.2021 14:39

Re: Helikonia w Vesperze

Postautor: asymon » czw 16.05.2024 15:05

Sędzia pisze:Teraz jest to, patrząc na dane od MAGa, ok. 8% sprzedaży papieru. W zależności od tego jak papier się sprzedaje, to mogą być całkiem przyzwoite pieniądze (choć rzecz jasna nie takie jak papier), ale jeśli papier sprzedaje się kiepsko, to ebook też dobrze się nie sprzeda.

Moim zdaniem wydawnictwa dużo pracy wkładają, żeby ta sprzezaż nie była za duża. Nie mówię o Vesper, nie mówię o wszystkich, ale są takie, które e-booka wypuszczają 2-4 tygodnie po papierze. Rozumiem że jest to kwestia jakiejś kalkulacji, ale piszę z punktu widzenia klienta.
The square root of three equals two for large values of three.
- found in a bathroom in the Cornell Physics department -
Awatar użytkownika
asymon
Lord
Lord
 
Posty: 1981
Rejestracja: ndz 10.05.2015 8:38

Helikonia w Vesperze

Postautor: Ash » czw 16.05.2024 17:08

W dzień premiery ebook jest droższy niż papierowa książka. Jak ma tego samego premierowego dnia wylądować na chomiku czy gdzieś indziej... to chyba bez sensu dla wydawcy?
Ash
Najemnik
Najemnik
 
Posty: 117
Rejestracja: śr 14.06.2023 11:35

Re: Helikonia w Vesperze

Postautor: Olej » czw 16.05.2024 18:23

Sędzia pisze:Ale to nawet nie o to chodzi, bo przecież to nie jest kwestia czy wydawać, tę decyzję Vesper podjął. Problem w tym, że zabierają się do tego w kuriozalny sposób.

Wg mnie gdyby podjął decyzję żeby wydawać to by wydawał. Żadne dotychczasowe tłumaczenie nie przekonuje mnie że kiedykolwiek zamierzają zacząć, samo mydlenie oczu i heheszki.
Olej
Wędrowiec
Wędrowiec
 
Posty: 42
Rejestracja: śr 14.07.2021 18:43

Re: Helikonia w Vesperze

Postautor: asymon » czw 16.05.2024 18:58

Ash pisze:W dzień premiery ebook jest droższy niż papierowa książka. Jak ma tego samego premierowego dnia wylądować na chomiku czy gdzieś indziej... to chyba bez sensu dla wydawcy?


Moje ulubione tłumaczenie, to że e-booki są drogie, bo Polacy kochają promocje. I takiego e-booka za 15 zł nikt by nie kupił, bo drogo, ale jak trzy razy do roku przeceni się z 60 na 15, to jest szał zakupowy, jak karpie w Lidlu.

A ja niniejszym obiecuję, że jak już pojawią się e-booki wydawnictwa Vesper, będę pierwszy pisał, że za drogo. Możecie na mnie liczyć 8)
The square root of three equals two for large values of three.
- found in a bathroom in the Cornell Physics department -
Awatar użytkownika
asymon
Lord
Lord
 
Posty: 1981
Rejestracja: ndz 10.05.2015 8:38

Re: Helikonia w Vesperze

Postautor: nosiwoda » pt 17.05.2024 12:59

Przyznam, że ebooki kupuję właściwie tylko w promocjach. Polskie, zagraniczne i amerykańskie (wink wink). To chyba spowodowane jest nieprzezwyciężonym wciąż u mnie podejściem, że gdy mam zapłacić więcej za plik niż za materialny przedmiot w postaci książki (bo tak niestety te ceny obecnie zwykle wyglądają), to podskórnie nie mogę się z tym pogodzić. Wtedy albo kupuję papier, albo czekam na promkę i kupuję dopiero ebook(a). Albo czekam dalej i kupuję za 10 zł papier w thebooks.pl :P (właśnie kupiłem The girl with all the gifts za dyszkę, ale tu zupełnie impulsowo, wcale tego nie szukałem i nie czekałem).
This space-time continuum is ruled by Pa Gorg, Ma Gorg and Junior Gorg.
Awatar użytkownika
nosiwoda
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5069
Rejestracja: śr 18.10.2006 12:57
Lokalizacja: zewsząd

Re: Helikonia w Vesperze

Postautor: asymon » pt 17.05.2024 14:38

Dowcip polega na tym, że papierowe wydania są w internecie przecenione non stop, właściwie od premiery. Np w Świecie Książki nowa nowość Cesarstwo potępionych Kristoffa kosztuje 44,85 za papier i 56,00 za e-booka, gdzie okładkowa cena to 69,00. E-book będzie taniej... kiedyś. A jak ktoś jest cierpliwy, to i za 10 zł się trafi za rok-dwa. Dlaczego nie może normalnie kosztować 30-40 zł, tylko bawimy się w promocje? Otóż nie wiem, ale pewnie działa, bo sam sporo e-rzeczy biorę "na zapas".

Moja ulubiona strategia marketingowa, to elektroniczna wersja wydanych "na bogato" książek z serii Outlander Diany Gabaldon. Ekskluzywne wydanie, więc ktoś zdecydował, że e-booki będą po 60-70 zł XD

A książka Carreya zaskakująco dobra i przebijam, miałem z biblioteki. Choć może nie zaskakująco, bo dopiero po przeczytaniu doczytałem w sieci, że M.R. Carrey to TEN Mike Carrey. A drugi tom masz teraz za $3.26, nie wiem czy ktoś to w Polsce wyda.
The square root of three equals two for large values of three.
- found in a bathroom in the Cornell Physics department -
Awatar użytkownika
asymon
Lord
Lord
 
Posty: 1981
Rejestracja: ndz 10.05.2015 8:38

Re: Helikonia w Vesperze

Postautor: nosiwoda » pt 17.05.2024 15:01

asymon pisze:Dowcip polega na tym, że papierowe wydania są w internecie przecenione non stop, właściwie od premiery. Np w Świecie Książki nowa nowość Cesarstwo potępionych Kristoffa kosztuje 44,85 za papier i 56,00 za e-booka, gdzie okładkowa cena to 69,00. E-book będzie taniej... kiedyś. A jak ktoś jest cierpliwy, to i za 10 zł się trafi za rok-dwa.

No dokładnie o to mi chodziło.

asymon pisze:A książka Carreya zaskakująco dobra i przebijam, miałem z biblioteki. Choć może nie zaskakująco, bo dopiero po przeczytaniu doczytałem w sieci, że M.R. Carrey to TEN Mike Carrey. A drugi tom masz teraz za $3.26, nie wiem czy ktoś to w Polsce wyda.

Sękju. Tak mi się wydawało, że to on. Tylko nie rozumiem, czemu amazon rozdziela książki M.R.Careya od książek Mike'a Careya. A tytuł mi wpadł w oko, bo na amazonie prime można wypożyczyć ekranizację.
This space-time continuum is ruled by Pa Gorg, Ma Gorg and Junior Gorg.
Awatar użytkownika
nosiwoda
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5069
Rejestracja: śr 18.10.2006 12:57
Lokalizacja: zewsząd

Helikonia w Vesperze

Postautor: Sędzia » pt 17.05.2024 15:08

Jak ktoś kupuje książki w papierze i zależy mu na jak najniższej cenie, to szuka gdzie jest najtaniej, a nie kupuje w Empiku.

Jak ktoś kupuje e-booki i zależy mu na jak najniższej cenie, to również powinien to robić. Ja mam cenę e-booka Cesarstwa 37,20 zł, a jak będzie promka to zejdzie poniżej 30 zł.
Sędzia
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 299
Rejestracja: pn 01.03.2021 14:39

Re: Helikonia w Vesperze

Postautor: Cerber108 » pt 17.05.2024 15:53

asymon pisze:Dlaczego nie może normalnie kosztować 30-40 zł, tylko bawimy się w promocje?

Odpowiedziałeś sobie na pytanie. Mogę się założyć, że gdyby jednolita cena książki weszła w życie (a cena okładkowa byłaby taka jak teraz zwyczajna w necie), to sprzedaż by spadła. Co wygląda atrakcyjniej: jebitne 39 czy przecena z 59 na 39?
Awatar użytkownika
Cerber108
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 436
Rejestracja: wt 17.01.2023 20:04

Re: Helikonia w Vesperze

Postautor: nosiwoda » pt 17.05.2024 19:03

Ale to nie będzie działało w ten sposób. Jeśli ta ustawa weszłaby w życie, to cena okładkowa będzie taka jak teraz - tylko nie będzie promek przez rok czy ile tam to wpiszą. Jestem o tym przekonany na 100%.
Dla mnie (a przynajmniej tak się łudzę) byłoby ta sama cena mentalnie, bo i tak zawsze szukam najtańszej.
This space-time continuum is ruled by Pa Gorg, Ma Gorg and Junior Gorg.
Awatar użytkownika
nosiwoda
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5069
Rejestracja: śr 18.10.2006 12:57
Lokalizacja: zewsząd

Re: Helikonia w Vesperze

Postautor: historyk » pt 17.05.2024 22:15

Sędzia pisze:Jak ktoś kupuje książki w papierze i zależy mu na jak najniższej cenie, to szuka gdzie jest najtaniej, a nie kupuje w Empiku.

Ostatnio w Empiku ceny spadły, w innych księgarniach poszły w górę, więc Empik znowu jest konkurencyjny. Zresztą nawet jeśli książka u nich jest droższa o 1-3 zł w stosunku do Tantis czy Bonito (Taniaksiazka to już jest Drogaksiazka), to darmowa dostawa do punktu to wynagradza z górką. Od kiedy Taniaksiazka przestała być tania, a Bonito zlikwidowało punkt w Poznaniu, znowu sporo kasy zostawiam w Empiku i Świecie Książki.

Cerber108 pisze:Mogę się założyć, że gdyby jednolita cena książki weszła w życie (a cena okładkowa byłaby taka jak teraz zwyczajna w necie), to sprzedaż by spadła. Co wygląda atrakcyjniej: jebitne 39 czy przecena z 59 na 39?

To nie tak działa, jak pokazał przykład z Izraela. Raczej miałbyś
jebitne 49
vs
przecena z 59 na 39.
_______________________
http://seczytam.blogspot.com
historyk
Książę
Książę
 
Posty: 2686
Rejestracja: pn 29.10.2007 23:35

Re: Helikonia w Vesperze

Postautor: Cerber108 » sob 18.05.2024 7:25

historyk pisze:To nie tak działa, jak pokazał przykład z Izraela. Raczej miałbyś
jebitne 49
vs
przecena z 59 na 39.
_______________________
http://seczytam.blogspot.com

No to jeszcze lepiej. Miałem to swoje naiwne wyobrażenie, że cena zostałaby ta sama, tylko w innej otoczce, ale nie pomyślałem spojrzeć u źródła, jakby to miało faktycznie wyglądać. W sumie to faktycznie nic by im nie dało, co najwyżej ochronę przed nadprogramowymi, minimalnie wyższymi przecenami nad te ~30%.
Awatar użytkownika
Cerber108
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 436
Rejestracja: wt 17.01.2023 20:04

Re: Helikonia w Vesperze

Postautor: Whoresbane » sob 18.05.2024 8:07

To temat o Helikonii, przenieście swoje dyskusje o ebookach i jednolitej cenie książki do tematów temu przeznaczonych. Koniec spamu
Obrazek
Awatar użytkownika
Whoresbane
Lord
Lord
 
Posty: 1527
Rejestracja: wt 13.08.2019 17:08

Re: Helikonia w Vesperze

Postautor: Olej » ndz 19.05.2024 8:26

Czyli w temacie moge zapytac czy Helikonia wyjdzie juz jako ebook? :D ewentualnie ilu lat Vesper szacuje ze potrzeba jeszcze zeby sie tego dowiedziec? :D
Olej
Wędrowiec
Wędrowiec
 
Posty: 42
Rejestracja: śr 14.07.2021 18:43

Helikonia w Vesperze

Postautor: Kruk Siwy » ndz 19.05.2024 9:19

A tak się pięknie spamowało...
Cieszy mnie nowe wydanie Helikonii. To ważna książka. Dla czytelników, ale jak pamiętam z rozmowy z Aldissem i dla niego. Napisał ją dla syna i włożył w nią mnóstwo pracy.
Kruk Siwy
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 146
Rejestracja: śr 16.03.2011 22:31
Lokalizacja: Szmulki

Re: Helikonia w Vesperze

Postautor: nosiwoda » pn 20.05.2024 7:35

Kruku - dla syna? Z tymi chodzącymi penisami i co tam jeszcze wykombinowali na Avernusie? Kurczę, tego bym się nie spodziewał :)
This space-time continuum is ruled by Pa Gorg, Ma Gorg and Junior Gorg.
Awatar użytkownika
nosiwoda
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5069
Rejestracja: śr 18.10.2006 12:57
Lokalizacja: zewsząd

Helikonia w Vesperze

Postautor: Kruk Siwy » pn 20.05.2024 13:45

Pamiętam, że jedliśmy obiad, który płynnie przeszedł w kolację i Aldiss opowiadał między innymi o Helikonii. Wydaje mi się, że na początku lat osiemdziesiątych syn pisarza był wystarczająco dorosły, żeby czytać o penisach a nawet - o zgrozo! - o waginach.
To był naprawdę ciekawy facet...
Kruk Siwy
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 146
Rejestracja: śr 16.03.2011 22:31
Lokalizacja: Szmulki

Helikonia w Vesperze

Postautor: Coacoochee » pn 20.05.2024 16:06

Chciałem nawet coś odpisać Sędziemu, ale SechulLath!!! :]
Coacoochee
Lord
Lord
 
Posty: 1851
Rejestracja: czw 12.11.2015 13:15

Poprzednia

Wróć do Komentarze i opinie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 27 gości

cron