NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Nayler, Ray - "Góra pod morzem" (niebieska)

Wells, Martha - "Protokół buntu. Strategia wyjścia"

Ukazały się

Greathouse, J.T. - " Struktura świata"


 Seliga, Aleksandra & Kujawska, Katarzyna - "Serce kniei"

 King, Stephen - "Chudszy" (2024)

 Le Guin, Ursula K. - "Ziemiomorze. Wydanie rozszerzone" (2024)

 Lovecraft, Howard Phillips - "Listy wybrane 1906-1927"

 Szostak, Wit - "Oberki do końca świata"

 antologia - "Rocznik fantastyczny 2024"

 Gwynne, John - "Cień bogów"

Linki

Lem, Stanisław - "Głos Pana" (WL)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: Wrzesień 2016
ISBN: 978-83-08-06192-3
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format: 123×197mm
Liczba stron: 320
Cena: 32,90 zł



Lem, Stanisław - "Głos Pana"

Lećmy, nikt nie woła


Napisana niedługo po słynnym „Solaris” powieść „Głos Pana” ukazuje nam talent Stanisława Lema w rozkwicie. Talent, dodajmy, intelektualny bardziej niż literacki. Lektura „Głosu Pana” dzieli bowiem czytelników na tych, którzy go uwielbiają, i na tych, którzy są nim rozczarowani. Wszystko oczywiście zależy od nastawienia, od oczekiwań względem tekstu, ale o tym za moment.

„Głos Pana” to historia spisana w formie pamiętnika prowadzonego przez głównego bohatera, profesora matematyki, Piotra Hogartha. Profesor Hogarth zostaje zwerbowany do zespołu naukowców pracujących nad tajnym wojskowym projektem. Pentagon zamknął grupę wybitnych uczonych gdzieś na pustyni w stanie Nevada i ujawnił przed nimi sygnał neutrinowy odebrany z kosmosu. Przedstawiciele Pentagonu przekonani są, że sygnał ten to komunikat pochodzący z układu Małego Psa, nadany przez bliżej nieokreśloną cywilizację pozaziemską. Naukowcy zakasują rękawy, by przetłumaczyć komunikat. Okazuje się jednak, że im dalej w las, tym więcej drzew...

Powieść posiada niezbyt rozbudowaną fabułę. Co więcej, już na samym początku pamiętników dowiadujemy się, jaki mniej więcej będzie wynik całego przedsięwzięcia. Historia opowiedziana w tej książce służy bowiem jedynie za pewną ramę, na której rozpięta zostaje sieć rozważań o charakterze filozoficznym. Rozległość tej sieci jest doprawdy zachwycająca: rozważania o samej naturze języka, epistemologii, teorii prawdopodobieństwa i dziedzinach pokrewnych, które miałyby pomóc w odpowiedzi na pytanie, czy otrzymany przekaz jest faktycznie zakodowanym komunikatem, czy może tylko kosmicznym szumem, w którym nadaremno pragniemy doszukać się uporządkowanego sensu. Optymistyczna odpowiedź na to pytanie otwiera nas jednak na cały szereg kolejnych zagadnień – jeśli bowiem jakaś cywilizacja przesłała nam komunikat, to jaka może ona być? W jaki sposób się rozwinęła, jak ewoluowała biologicznie i jaki pułap technologiczny osiągnęła. A jeśli kontaktuje się z nami jako pierwsza – w jaki sposób wyprzedziła ludzkość, co nas hamuje w naszym rozwoju?

Konkluzje „Głosu Pana” mają wymiar już nie tyle filozoficzny, co etyczny. Jeśli nawiązalibyśmy kontakt z obcą cywilizacją, o wyższym stopniu rozwoju technologicznego, to czy nie będziemy próbować przejąć obcej technologii i wykorzystać jej w naszym ziemskim wyścigu zbrojeń? A zatem – czy to, co stanowi teoretyczną szansę na skok cywilizacyjny, nie okaże się przyczynkiem do zagłady całej planety? Lem pod tym względem jest sceptycznym pesymistą.

Reasumując, jeśli szukasz powieści SF, w której wiele się dzieje, fabuła pędzi do przodu a akcja trzyma wysokie tempo, „Głos Pana” cię rozczaruje. Ale jeśli zależy ci na lekturze, która dostarcza rozważań nad kondycją człowieka w wymiarze kosmicznym, cywilizacyjnym i naukowym, ta powieść jest strzałem w dziesiątkę.


Autor: Aleksander Krukowski
Dodano: 2016-11-08 18:26:46
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

McDonald, Ian - "Hopelandia"


 antologia - "PoznAI przyszłość"

 Chambers, Becky - dylogia "Mnich i robot"

 Pohl, Frederik - "Gateway. Za błękitnym horyzontem zdarzeń"

 Esslemont, Ian Cameron - "Powrót Karmazynowej Gwardii"

 Sanderson, Brandon - "Słoneczny mąż"

 Swan, Richard - "Sprawiedliwość królów"

 Iglesias, Gabino - "Diabeł zabierze was do domu"

Fragmenty

 McCammon, Robert - "Łabędzi śpiew"

 Vaughn, S.K. - "Astronautka"

 Howey, Hugh - "Pył"

 Simmons, Dan - "Lato nocy"

 McCammon, Robert - "Pan Slaughter"

 Spinrad, Norman - "Żelazny sen"

 Wyndham, John - "Poczwarki"

 Holdstock, Robert - "Lavondyss"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS