NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Nayler, Ray - "Góra pod morzem" (czarna)

Howey, Hugh - "Silos" (wyd. 2024)

Ukazały się

Iglesias, Gabino - "Diabeł zabierze was do domu"


 Richau, Amy & Crouse, Megan - "Star Wars. Wielka Republika. Encyklopedia postaci"

 King, Stephen - "Billy Summers"

 Larson, B.V. - "Świat Lodu"

 Brown, Pierce - "Czerwony świt" (wyd. 2024)

 Kade, Kel - "Los pokonanych"

 Scott, Cavan - "Wielka Republika. Nawałnica"

 Masterton, Graham - "Drapieżcy" (2024)

Linki

Kamińska, Magdalena - "Upiór w kamerze. Zarys kulturowej historii kina grozy"
Wydawnictwo: Galeria Miejska Arsenał
Data wydania: Lipiec 2016
ISBN: 978-83-61886-65-5
Oprawa: twarda
Format: 17.0x22.5 cm
Liczba stron: 238
Cena: 45,00 zł



Kamińska, Magdalena - "Upiór w kamerze. Zarys kulturowej historii kina grozy"

Strachy w nowym ujęciu


Kiedy myślę o polskich publikacjach poświęconych filmowym horrorom, większość z tytułów, które przychodzą mi do głowy, ma charakter leksykonu. W ten sposób zbudowana była książka „Odrażające, brudne, złe. 100 filmów gore” Piotra Sawickiego a nawet „Frankenstein. 100 lat w kinie” Rafała Donicy. I choć autorzy zwykle próbują wypracować jakieś wnioski historyczne bądź formalne, to są one marginalne wobec streszczeń fabularnych, opisu obsady i tak dalej.

Na tym tle książka Magdaleny Kamińskiej, „Upiór w kamerze. Zarys kulturowej historii kina grozy” prezentuje się świetnie. Wypełnia tę lukę, pokazuje, że kino grozy to nie tylko garść tytułów, ale też droga, która prowadzi od jednego do drugiego z nich, czynniki, które pozwalają na ich grupowanie i procesy mające wpływ na ich przeobrażenia.

Znajdziemy tu wiele bardzo interesujących wątków. Od teoretycznych rozważań na temat istoty gatunku filmowego horroru i jego granic, przez próby wyjaśnienia go jako fenomenu w zachodniej (a później także wschodniej) kulturze, po okraszone ciekawostkami z filmowego świata historie o rozwoju kina grozy na starym i nowym kontynencie. Nie brakuje tu również opisów filmów, jednak służą one zwykle jako egzemplifikacje przemian, o których pisze Kamińska, nie są zaś wartością samą w sobie (mimo że wasza lista „filmów do obejrzenia” z pewnością znacznie się wydłuży po lekturze tej książki).

Dodać należy, że choć „Upiór w kamerze” posiada bardzo wyraźny rys naukowy, i przez pracownika naukowego została napisana, to jest to książka, którą bardzo dobrze się czyta. Jej lektura jest wciągająca i sprawia wiele przyjemności. Styl Kamińskiej jest swobodny a język transparentny – nie zwraca na siebie uwagi, nie jest pompatyczny, nie gromadzi niepotrzebnie skomplikowanych terminów, nie jest też na siłę zabawny. Temat podjęty przez autorkę jest na tyle interesujący, że nie wymaga językowej ekwilibrystyki i czytelnicy powinni to z łatwością i ulgą dostrzec.

Warto jeszcze wspomnieć, że książka ta jest pięknie wydana. Gruba oprawa i kredowy papier, liczne rysunki zdobiące tekst i całostronicowe ilustracje nadają jej atrakcyjną i zasłużoną formę. Niestety odczuwalny jest brak ilustracyjnych kadrów z omawianych filmów, ale to jedyny mankament tej publikacji.

Wydaje mi się, że „Upiór w kamerze” jest nie tylko książką, która uzupełnia polski rynek wydawniczy o treści, które do tej pory były trudno uchwytne, rozproszone po specjalistycznych, naukowych publikacjach, ale przede wszystkim wyznacza całkiem obiecujący kierunek, w którym chciałbym, aby poszły rodzime wydawnictwa naukowe: otwarte na czytelnika popularnego, dobrze zredagowane, przystępne i najzwyczajniej ładne. Zdecydowanie polecam.


Autor: Aleksander Krukowski
Dodano: 2016-10-01 14:17:57
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Fonstad, Karen Wynn - "Atlas śródziemia


 Fosse, Jon - "Białość"

 Hoyle, Fred - "Czarna chmura"

 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

Fragmenty

 Grimwood, Ken - "Powtórka"

 Lewandowski, Maciej - "Grzechòt"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga druga"

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #2

 Sherriff, Robert Cedric - "Rękopis Hopkinsa"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Howey, Hugh - "Silos" (wyd. 2024)

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #1

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS