NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Flamma, Adam - "Wiedźmin. Historia fenomenu"

Bradbury, Ray - "Green Town"

Ukazały się

antologia - "Kryształowe smoki 2019"


 Chokshi, Roshani - "Srebrzyste węże"

 Kamiński, Tomasz - "Polowanie"

 Komuda, Jacek - "Wizna"

 antologia - "Tarnowskie Góry Fantastycznie 2"

 Hill, Joe - "Gaz do dechy"

 Hill, Joe - "Strażak" (2020)

 Hill, Joe - "NOS4A2" (2020)

Linki

Card, Orson Scott - "Statki Ziemi"
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Cykl: Card, Orson Scott - "Powrót do domu"
Tytuł oryginału: The Ships of Earth
Tłumaczenie: Kamil Lesiew
Data wydania: Październik 2011
Wydanie: I
ISBN: 978-83-7648-944-5
Oprawa: miękka
Format: 142 x 202 mm
Liczba stron: 352
Cena: 35,00 zł
Rok wydania oryginału: 1994
Tom cyklu: 3Card, Orson Scott - "Statki Ziemi"

Podróż na pokładzie „Statków Ziemi” nie oferuje zbyt wielu atrakcji. Powieść stanowi raczej nieszczególnie komfortowy wehikuł, którym czytelnik przetransportowany zostaje ze względnie interesującego tomu drugiego do wnoszącego nieco nowości tomu czwartego.

Po dwóch tomach przygotowań, po usłyszeniu wezwania Nadduszy, wewnętrznej walce z głosem powołania i długich przygotowaniach, kilkunastoosobowa ekspedycja wyrusza w końcu w drogę przez pustynię, w kierunku nieznanego sobie, tajemniczego celu. Losy tego rodzaju wyprawy – niechętnej do startu, nie znającej docelowego punktu, przemierzającej nieprzyjazną pustynię, zmagającej się z przyrodą, wątpliwościami i konfliktami – wydają się stanowić doskonały materiał na ciekawą opowieść.

Niestety, Card tylko połowicznie podołał pisarskiemu wyzwaniu. Trudno oprzeć się wrażeniu, że motywy i charaktery postaci są nie dość wiarygodne, a konflikty między nimi – nieco wtórne, bazujące na ciągle tych samych antagonizmach i pozbawione wewnętrznej dynamiki. Jest to tym dziwniejsze, że galeria postaci jest rozbudowana i nadzwyczaj barwna – od skrajnie różnych braci Elemaka, Nafaia, Issiba i Mebbekewa, przez starszych i doświadczonych Rasę i Volemaka, skonfliktowane siostry Kokor i Sevet oraz obdarzone niezwykłymi darami siostry Luet i Hushidh, po ciekawie odmiennych od reszty Shedemei i Zdoraba.

Przy tak obszernej talii ciekawych postaci, Card ma jednak problem z rozegraniem wciągającej i wiarygodnej fabularnej partii. Rysy na kreacji bohaterów stają się szczególnie widoczne, gdy mowa o stosunku do wędrówki (to koncepcyjna niespójność, że karawana nieprzerwanie idzie naprzód, podczas gdy zdecydowana większość uczestników, z przywódcą włącznie, kwestionuje jej sens i najchętniej by zawróciła) oraz tworzeniu par i prokreacji (proces ten uległ tak daleko idącej racjonalizacji i wypraniu z emocji, że sztucznością przypomina chwilami obrazy z platońskich utopii, a nie rzeczywiste relacje między żywymi ludźmi).

Po macoszemu potraktowano kreację świata. Choć bohaterowie przemierzają połowę Harmonii, Card skąpi opisów i ucieka w monotonię pustynnej scenerii. Co gorsza – również pustynia stanowi tu wyłącznie skleconą naprędce dekorację. Zawiedzie się ten, kto szukałby tu pustynnej metafizyki, atmosfery osamotnienia i agorafobii, poczucia potęgi żywiołu albo nawet odrobiny zwykłego survivalu. Zamiast tego rzecz dzieje się po trosze nigdzie.

Cały cykl stanowi religijny manifest będącego mormonem autora. Niestety, jeśli dotychczas ktoś cierpliwie znosił fałszywie pobrzmiewające, moralizatorskie nuty, w trzecim tomie może już poznać granice swojej cierpliwości. Żarliwa misyjność miewa zwykle destruktywny wpływ na prozę. U Carda teologiczne refleksje stają się zbyt dosłowne, a powieść staje się momentami nieznośnie ckliwa albo pompatyczna.

Sprowadzenie oceny do wyłącznie negatywnych obserwacji byłoby jednak krzywdzące dla „Statków Ziemi”. Powieść stanowi bowiem nienaganne czytadło, zbudowane na oryginalnym pomyśle, wzbogacone odrobiną ciekawych motywów i odwołań. Oprócz oczywistych nawiązań biblijnych i powiązań z Księgą Mormona, można się też dopatrzeć smaczków w rodzaju konfliktu między matriarchatem a patriarchatem albo przewrócenia do góry nogami znanego z science fiction motywu podróży do gwiazd i uczynienia z międzygwiezdnej podróży „powrotu do domu”, na Ziemię. Tropienie przeobrażeń różnorakich schematów i mitów stanowi dla tej lektury osobne źródło przyjemności, choć nie bije ono z siłą zdolną zmienić ogólną ocenę całej powieści.

W długim „Powrocie do domu” „Statki Ziemi” stanowią idealne miejsce na czytelniczą drzemkę. Powieść stanowi zakończenie pewnego etapu historii i zarazem wstęp do kluczowych dla cyklu wydarzeń, ale sama w sobie nie wnosi zbyt wiele. Wydarzenia nabierają w niej tempa dopiero na finiszu i można podejrzewać, że – bez większej szkody dla całego cyklu – tom trzeci mógłby się zapodziać w redakcyjnej obróbce.Autor: Krzysztof Pochmara


Dodano: 2012-09-01 20:22:59
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Sam Sykes - wywiad z autorem "Siedmiu czarnych mieczy"


 Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?

 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

Recenzje

Wilhelm, Kate - "Gdzie dawniej śpiewał ptak"


 Collins, Suzanne - "Ballada ptaków i węży"

 Bradbury, Ray - "Green Town"

 Taylor, Dennis E. - "Gdyż jest nas wielu"

 Butcher, Jim - "Opowieść o duchach"

 Harrow, Alix E. - "Dziesięć tysięcy drzwi"

 Wolfe, Gene - "Miecz i Cytadela"

 McDonald, Ian - "Luna: Wschód"

Fragmenty

 Elison, Meg - "Księga Bezimiennej Akuszerki"

 Możdżeń, Konrad - "Chodź ze mną"

 Zamiatin, Jewgienij - "My"

 Urbanowicz, Artur - "Paradoks"

 Sykes, Sam - "Siedem czarnych mieczy"

 Kisiel, Marta - "Małe Licho i lato z diabłem"

 Masterton, Graham - "Dzieci zapomniane przez Boga"

 Hałas, Agnieszka - "Czerń nie zapomina"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS