NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Heinlein, Robert A. - "Luna to surowa pani" (Artefakty)

Moorcock, Michael - "Elryk z Melniboné"

Ukazały się

Tur, Henryk - "Droga Honoru"


 Kade, Kel - "Mag bez reputacji"

 Domagalski, Dariusz - "I niechaj cisza wznieci wojnę"

 Dębski, Rafał - "Gwiazdozbiór kata"

 Larson, B.V. - "Świat Miasta"

 Mortka, Marcin - "Karaibska krucjata. La Tumba de las Piratas" 2024

 Antologia - "Imagination. Tom 1"

 Chakraborty, Shannon - "Przygody Aminy Al-Sirafi"

Linki

Canavan, Trudi - "Szepty Dzieci Mgły i inne opowiadania"
Wydawnictwo: Galeria Książki
Tłumaczenie: Agnieszka Fulińska
Data wydania: Listopad 2010
ISBN: 978-83-62170-06-7
Oprawa: twarda
Cena: 29,90 zł



Canavan, Trudi - "Szepty Dzieci Mgły i inne opowiadania"

Znane motywy dla fanów


„Szepty dzieci mgły i inne opowiadania” to antologia krótkich form Trudi Canavan, dosyć popularnej już i poczytnej australijskiej autorki fantasy. Tytuł ten wydano na solidnym papierze i w twardej oprawie, a wszystkie opowiadania opatrzone zostały posłowiem autorki, przez co książkę czyta się z naprawdę dużą przyjemnością. Dla próbujących swych sił, jako autorzy taki komentarz „od kuchni” pokazuje źródła literackich inspiracji, zaś dla pozostałych, stanowi podkreślenie istoty danego opowiadania. Co czytelnik znajdzie w środku? Zbiorek zawiera pięć tekstów i ma niewielkie rozmiary, gdyż liczy zaledwie dwieście stron. Opowiadania pochodzą z różnych okresów, począwszy od tytułowych „Szeptów dzieci mgły”, napisanych w 1999 r. (i nagrodzonych tytułem fantasy roku przez „Aurealis”, australijskie pismo fantastyczne), na „Markietance”, publikowanej po raz pierwszy skończywszy. Większość tekstów reprezentuje klasyczne fantasy, w tym jeden („Szalony uczeń”) należy do uniwersum „Czarnego Maga”. Jednakże w zbiorku znajdziemy też dwa opowiadania osadzone w realnym świecie, jedynie wybiórczo zniekształconym przez elementy fantastyczne.

Oceniając teksty zebrane w antologii jako całość, można stwierdzić, że Canavan wypracowała przyzwoity warsztat literacki, oraz posiada dość dużą łatwość w wywoływaniu u czytelnika różnych emocji, a jej teksty czyta się po prostu dobrze. Bohaterowie szybko wzbudzają sympatię i są umiejętnie scharakteryzowani. Z drugiej strony są to na ogół bardzo proste historyjki, opowiadające kolejne wersje znanych motywów i niepretendujące do tego, by stać się czymś więcej. Zbiór ten przeczytałem z pewną przyjemnością, lecz autorce nie udało się mnie zachwycić, czy skłonić do sięgnięcia po jedną z jej trylogii.

Zarazem jednak w każdym z opowiadań można dostrzec coś wartego uwagi. W „Szeptach dzieci mgły”, zbudowanych na tkwiącej w centrum opowieści tajemnicy, jest to poczucie bogactwa wykreowanego świata, tym bardziej niespodziewane, że tekst jest dosyć krótki. Widać w tym opowiadaniu także pewną lekkość tworzenia postaci, przejawiającą się niewielką ilością opisów, przy jednoczesnym wrażeniu znajomości bohatera i zrozumienia jego motywów. Stoi za tym wypracowany warsztat pisarki. „Szalony uczeń” mimo swoich mankamentów w postaci dość niewiarygodnego zachowania i przemiany protagonistki, porusza interesujący motyw wyzysku, skrytego pod pozorem troski i odpowiedzialności, głoszonych przez gildię magów. Ponadto finał i ogólny wydźwięk tej opowieści jest dość gorzki, co przydaje jej większej głębi. „Markietanka” to stosunkowo oryginalne, trzymające w napięciu, a momentami wręcz niepokojące opowiadanie, które rywalizuje u mnie z „Biurem rzeczy znalezionych” o podium najlepszej historii w książce. Bohaterka o nieznanych zamiarach sprawia, że opowiadanie jest nieprzewidywalne. Król-czarodziej, pola bitew i tajemnica pradawnego klasztoru odpowiadają zaś za ogólne zainteresowanie rozwiązaniem akcji.

Pozostałe dwa teksty to wspomniane już opowiadania z „naszego świata”. W „Przestrzeni dla siebie” autorka poddaje reinterpretacji znany motyw z podróżami w czasie, ujmując go jednak z innej perspektywy. Moje odczucia w czasie lektury zmieniały się od niepokoju, przez ciekawość, na przestrachu i zdumieniu kończąc. Interesująca forma pamiętnika oraz wspomniana perspektywa, to główne atuty tego krótkiego tekstu. Zakończenie skłania do refleksji, jak różnym rzeczom w życiu ludzie potrafią przypisać bardzo wysoką wartość. Ostatnie w książce opowiadanie, „Biuro rzeczy znalezionych” to szczególnie sympatyczna historyjka o zgubionym parasolu. Opowiadanie nastrojowe i z subtelnie przekazanym morałem. Wiele powiedzieć o nim nie można, by nie zdradzić istoty, ale dla mnie jest to ex aequo najlepsze opowiadanie w zbiorze.

Podsumowując, „Szepty dzieci mgły i inne opowiadania” to książka, która powinna przypaść do gustu zwłaszcza fanom twórczości Trudi Canavan. Odnajdą oni w antologii opowiadanie ze świata trylogii „Czarnego Maga”, a posłowia odsłonią przed nimi różne ciekawostki na temat życia i pisarstwa autorki. Dla pozostałych czas spędzony na lekturze tego niewielkiego zbiorku upłynie przyjemnie, momentami nawet bardzo, ale jednak bez rewelacji.


Autor: Krzysztof Kozłowski


Dodano: 2012-01-30 19:30:00
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Martine, Arkady - "Pustkowie zwane pokojem"


 Sherriff, R.C. - "Rękopis Hopkinsa"

 Kelly, Greta - "Lodowa Korona"

 Harpman, Jacqueline - "Ja, która nie poznałam mężczyzn"

 Baldree, Travis - "Księgarnie i kościopył"

 Herbert, Brian & Anderson, Kevin J. - "Dziedzic Kaladanu"

 Lee, Fonda - "Dziedzictwo jadeitu"

 Fonstad, Karen Wynn - "Atlas śródziemia"

Fragmenty

 Wells, Martha - "Wiedźmi król. Witch King"

 Howey, Hugh - "Zmiana"

 Silverberg, Robert - "W dół do ziemi" (Wymiary)

 Niven, Larry & Pournelle, Jerry - "Pyłek w Oku Boga"

 Silverberg, Robert - "Księga czaszek"

 Scalzi, John - "Wojna starego człowieka" (Wymiary)

 Grimwood, Ken - "Powtórka"

 Lewandowski, Maciej - "Grzechòt"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS