NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Fawcett, Heather - "Emily Wilde Encyklopedia elfów i wróżek"

Grimwood, Ken - "Powtórka" (wyd. 2024)

Ukazały się

Kade, Kel - "Smoki i demony"


 antologia - "Felix, Net i Nika. Fantologia"

 antologia - "PoznAI przyszłość"

 Maszczyszyn, Jan - "Mare Orientale"

 Watson, Ian - "Pozoranci"

 Galina, Maria - "Wilcza Gwiazda. Ekspedycja"

 Galina, Maria - "Patrzący z ciemności"

 Żelkowski, Marek - "Siewcy niezgody"

Linki

Willis, Connie - "Niebieski księżyc"
Wydawnictwo: Solaris
Cykl: Willis, Connie - "The Best of..."
Tytuł oryginału: Winds of Marble Arch and Other Stories
Data wydania: Luty 2010
Wydanie: I
ISBN: 978-83-7590-041-5
Oprawa: miękka
Format: 125 x 195 mm
Liczba stron: 450
Cena: 41,90 zł
Seria: The Best of...
Tom cyklu: 2



Willis, Connie - "Niebieski księżyc"

Po kapitalnym pierwszym tomie Agencja Solaris oddaje w ręce czytelników drugi tom wyboru najlepszych opowiadań autorstwa Connie Willis. „Niebieski księżyc” zawiera kolejne osiem utworów, wielokrotnie nagradzanych najbardziej znamienitymi nagrodami światowej fantastyki.
Znów otrzymujemy opowiadania napisane na przestrzeni lat – od „Daisy w słońcu” z 1979 roku po napisanego przed pięcioma laty „Ducha prawdy”. Część z nich była już publikowana w języku polskim (na łamach „Fantastyki” oraz w zbiorze „Zaćmienie” Wydawnictwa Prószyński i s-ka), część ukazuje się w Polsce po raz pierwszy.
Znów jedyną klamrą, łączącą wszystkie opowieści wydaje się niepowtarzalny styl autorki, która kreuje skomplikowanych, czasem wręcz zagmatwanych bohaterów i wikła ich w szalone, nierzadko zabarwione ciepłym humorem perypetie. Tytułowy utwór, oparty na specyficznym, angielskim znaczeniu frazy blue moon, to istna komedia omyłek, w której można by się dopatrywać podanych w lekkiej formie wątków ekologicznych. „W Rialto” spotykamy naukowców, którzy konferują o chaosie i mechanice kwantowej w czasie konferencji, którą zbiegi okoliczności i roztargnienie czynią żywą ilustracją mocy bezładu i entropii. Zabawne są również perypetie bohaterów „Ducha prawdy” – arcydzieła satyry, wykpiwającego seanse spirytystyczne, różnorakich hochsztaplerów i cały przemysł New Age.
„Niebieski księżyc” ma też jednak swoje drugie, mroczne oblicze. Poważniejsze tony pobrzmiewały już w „Śmierci na Nilu”, ale dopiero w drugim zbiorze wydają się przeważać. Fabuła części opowiadań rozgrywa się w czasie II wojny światowej, w bombardowanym Londynie („Jack”, „Obserwator przeciwpożarowy”), inne z nieco dalszej perspektywy odwołują się do wspomnień z wojny („Wichry w Marble Arch”). Daleka od komediowej konwencji jest też „Daisy w słońcu” – opowieść o dojrzewającej dziewczynce, żyjącej w dalekiej przyszłości, pod dopalającym się Słońcem. „Sydon w lustrze” to z kolei melancholijna opowieść o ludzkiej naturze i skłonności do czynienia zła osadzona w realiach odległego, przedziwnego zakątka kosmosu.
O ile podczas lektury „Śmierci na Nilu” na twarzy czytelnika często pojawiał się uśmiech, o tyle „Niebieski księżyc” skłania raczej do zadumy. Mniej tu satyry i zawoalowanych kpin, a więcej refleksji. Drugi tom z cyklu the best of Connie Willis dowodzi pisarskiej wszechstronności i przypomina o literackiej głębi, kryjącej się za zwodniczo czasem lekką formą tych opowiadań. W tym kontekście „Niebieski księżyc” to doskonałe uzupełnienie tomu pierwszego.
Niestety, dwie sprawy mogą nieco zmącić odbiór całości. Po pierwsze, zbiór będący wyborem najlepszych opowiadań w karierze jednej z najważniejszych autorek gatunku z natury rzeczy domaga się solidnej oprawy. Czytelnik, który zapłaci za obydwa tomy 83,80 zł ma prawo oczekiwać twardej oprawy – tymczasem przyjdzie mu podczas lektury stoczyć walkę o nie uszkodzenie klejonego grzbietu książki. Językowym purystom przeszkadzać zaś będą literówki i błędy, do wychwycenia których wystarczyłaby przecież odrobina redakcyjnej staranności.
Fanów Connie Willis nie powinno to jednak zniechęcać – obydwa tomy stanowią nie lada gratkę dla miłośników oryginalnej, niebanalnej fantastyki, łączącej humor i inteligentne przemyślenia. Pozostaje mieć nadzieję, że wraz z „Niebieskim księżycem” pisarstwo Connie Willis wejdzie w nową fazę, uzyskując należne jej, honorowe miejsce na półkach polskich księgarń.



Autor: Krzysztof Pochmara


Dodano: 2010-06-11 08:20:48
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Konkurs

Wygraj "Wiedźmiego króla"


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Salik, Magdalena - "Wściek"


 Martine, Arkady - "Pustkowie zwane pokojem"

 Sherriff, R.C. - "Rękopis Hopkinsa"

 Kelly, Greta - "Lodowa Korona"

 Harpman, Jacqueline - "Ja, która nie poznałam mężczyzn"

 Baldree, Travis - "Księgarnie i kościopył"

 Herbert, Brian & Anderson, Kevin J. - "Dziedzic Kaladanu"

 Lee, Fonda - "Dziedzictwo jadeitu"

Fragmenty

 Marryat, Frederick - "Statek widmo"

 Kluczek, Stanisław - "Zamek Gardłorzeziec"

 Pettersen, Siri - "Srebrne Gardło"

 Wyndham, John - "Dzień tryfidów"

 Wells, Martha - "Wiedźmi król. Witch King"

 Howey, Hugh - "Zmiana"

 Silverberg, Robert - "W dół do ziemi" (Wymiary)

 Niven, Larry & Pournelle, Jerry - "Pyłek w Oku Boga"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS