NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Basztowa, Ksenia & Iwanowa, Wikoria - "Siła złego na jednego"

Žamboch, Miroslav - "Bakly. W objęciach śmierci", tom 2

Ukazały się

Mammay, Michael - "Przestrzeń"


 Zbierzchowski, Cezary - "Chłopi 2050, czyli Agronauci w czasach katastrofy klimatycznej"

 Duncan, Emily A. - "Niegodziwi święci"

 Wlazło, Alicja - "Iskra"

 Lisińska, Małgorzata - "Bajki krasnoludzkie"

 Jabłoński, Witold - "Popiel"

 Bonowicz, Karina - "Nie wywołuj wilka z lasu"

 Mróz, Remigiusz - "Echo z otchłani"

Linki

Willis, Connie - "Niebieski księżyc"
Wydawnictwo: Solaris
Cykl: Willis, Connie - "The Best of..."
Tytuł oryginału: Winds of Marble Arch and Other Stories
Data wydania: Luty 2010
Wydanie: I
ISBN: 978-83-7590-041-5
Oprawa: miękka
Format: 125 x 195 mm
Liczba stron: 450
Cena: 41,90 zł
Seria: The Best of...
Tom cyklu: 2Willis, Connie - "Niebieski księżyc"

Po kapitalnym pierwszym tomie Agencja Solaris oddaje w ręce czytelników drugi tom wyboru najlepszych opowiadań autorstwa Connie Willis. „Niebieski księżyc” zawiera kolejne osiem utworów, wielokrotnie nagradzanych najbardziej znamienitymi nagrodami światowej fantastyki.
Znów otrzymujemy opowiadania napisane na przestrzeni lat – od „Daisy w słońcu” z 1979 roku po napisanego przed pięcioma laty „Ducha prawdy”. Część z nich była już publikowana w języku polskim (na łamach „Fantastyki” oraz w zbiorze „Zaćmienie” Wydawnictwa Prószyński i s-ka), część ukazuje się w Polsce po raz pierwszy.
Znów jedyną klamrą, łączącą wszystkie opowieści wydaje się niepowtarzalny styl autorki, która kreuje skomplikowanych, czasem wręcz zagmatwanych bohaterów i wikła ich w szalone, nierzadko zabarwione ciepłym humorem perypetie. Tytułowy utwór, oparty na specyficznym, angielskim znaczeniu frazy blue moon, to istna komedia omyłek, w której można by się dopatrywać podanych w lekkiej formie wątków ekologicznych. „W Rialto” spotykamy naukowców, którzy konferują o chaosie i mechanice kwantowej w czasie konferencji, którą zbiegi okoliczności i roztargnienie czynią żywą ilustracją mocy bezładu i entropii. Zabawne są również perypetie bohaterów „Ducha prawdy” – arcydzieła satyry, wykpiwającego seanse spirytystyczne, różnorakich hochsztaplerów i cały przemysł New Age.
„Niebieski księżyc” ma też jednak swoje drugie, mroczne oblicze. Poważniejsze tony pobrzmiewały już w „Śmierci na Nilu”, ale dopiero w drugim zbiorze wydają się przeważać. Fabuła części opowiadań rozgrywa się w czasie II wojny światowej, w bombardowanym Londynie („Jack”, „Obserwator przeciwpożarowy”), inne z nieco dalszej perspektywy odwołują się do wspomnień z wojny („Wichry w Marble Arch”). Daleka od komediowej konwencji jest też „Daisy w słońcu” – opowieść o dojrzewającej dziewczynce, żyjącej w dalekiej przyszłości, pod dopalającym się Słońcem. „Sydon w lustrze” to z kolei melancholijna opowieść o ludzkiej naturze i skłonności do czynienia zła osadzona w realiach odległego, przedziwnego zakątka kosmosu.
O ile podczas lektury „Śmierci na Nilu” na twarzy czytelnika często pojawiał się uśmiech, o tyle „Niebieski księżyc” skłania raczej do zadumy. Mniej tu satyry i zawoalowanych kpin, a więcej refleksji. Drugi tom z cyklu the best of Connie Willis dowodzi pisarskiej wszechstronności i przypomina o literackiej głębi, kryjącej się za zwodniczo czasem lekką formą tych opowiadań. W tym kontekście „Niebieski księżyc” to doskonałe uzupełnienie tomu pierwszego.
Niestety, dwie sprawy mogą nieco zmącić odbiór całości. Po pierwsze, zbiór będący wyborem najlepszych opowiadań w karierze jednej z najważniejszych autorek gatunku z natury rzeczy domaga się solidnej oprawy. Czytelnik, który zapłaci za obydwa tomy 83,80 zł ma prawo oczekiwać twardej oprawy – tymczasem przyjdzie mu podczas lektury stoczyć walkę o nie uszkodzenie klejonego grzbietu książki. Językowym purystom przeszkadzać zaś będą literówki i błędy, do wychwycenia których wystarczyłaby przecież odrobina redakcyjnej staranności.
Fanów Connie Willis nie powinno to jednak zniechęcać – obydwa tomy stanowią nie lada gratkę dla miłośników oryginalnej, niebanalnej fantastyki, łączącej humor i inteligentne przemyślenia. Pozostaje mieć nadzieję, że wraz z „Niebieskim księżycem” pisarstwo Connie Willis wejdzie w nową fazę, uzyskując należne jej, honorowe miejsce na półkach polskich księgarń.Autor: Krzysztof Pochmara


Dodano: 2010-06-11 08:20:48
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Konkurs

Wygraj "Wojnę makową"


Artykuły

Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?


 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

Recenzje

Petrucha, Stefan - "Marvel: Spider-Man. Wiecznie młody"


 Moore, Stuart - "Marvel X-Men: Saga Mrocznej Phoenix"

 Abercrombie, Joe - "Zemsta najlepiej smakuje na zimno"

 Schwartz, Alvin - "Upiorne opowieści po zmroku"

 Neiderman, Andrew - "Adwokat diabła"

 Corey, James S.A. - "Wzlot Persepolis"

 Corey, James S.A. - "Prochy Babilonu"

 King, Stephen - "Instytut"

Fragmenty

 Jabłoński, Witold - "Popiel"

 Headley, Maria Dahvana - "Dziedziczka jeziora"

 Mortka, Marcin - "Żółte ślepia"

 Schwab, V.E. - "Vengeful. Mściwi"

 Collins, Suzanne - "The Ballad of Songbirds and Snakes"

 Dick, K. Philip - "Możemy cię zbudować"

 Heinlein, Robert A. - "Drzwi do lata"

 Archer, K.C. - "Instytut" #1

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS