NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Zamiatin, Jewgienij - "My"

Watts, Peter - "Ognisty deszcz"

Ukazały się

antologia - "Kryształowe smoki 2019"


 Pilipiuk, Andrzej - "Księżniczka" (2020)

 Biedrzycki, Bartosz - "Zimne światło gwiazd"

 Campbell, Jack - "Zaginiona flota. Odważny" (2020)

 Kloos, Marko - "Wstrząsy wtórne"

 Nieściur, Sławomir - "Blokada"

 antologia - "Opowieści niesamowite z języka angielskiego"

 Chokshi, Roshani - "Srebrzyste węże"

Linki

Willis, Connie - "Niebieski księżyc"
Wydawnictwo: Solaris
Cykl: Willis, Connie - "The Best of..."
Tytuł oryginału: Winds of Marble Arch and Other Stories
Data wydania: Luty 2010
Wydanie: I
ISBN: 978-83-7590-041-5
Oprawa: miękka
Format: 125 x 195 mm
Liczba stron: 450
Cena: 41,90 zł
Seria: The Best of...
Tom cyklu: 2Willis, Connie - "Niebieski księżyc"

Po kapitalnym pierwszym tomie Agencja Solaris oddaje w ręce czytelników drugi tom wyboru najlepszych opowiadań autorstwa Connie Willis. „Niebieski księżyc” zawiera kolejne osiem utworów, wielokrotnie nagradzanych najbardziej znamienitymi nagrodami światowej fantastyki.
Znów otrzymujemy opowiadania napisane na przestrzeni lat – od „Daisy w słońcu” z 1979 roku po napisanego przed pięcioma laty „Ducha prawdy”. Część z nich była już publikowana w języku polskim (na łamach „Fantastyki” oraz w zbiorze „Zaćmienie” Wydawnictwa Prószyński i s-ka), część ukazuje się w Polsce po raz pierwszy.
Znów jedyną klamrą, łączącą wszystkie opowieści wydaje się niepowtarzalny styl autorki, która kreuje skomplikowanych, czasem wręcz zagmatwanych bohaterów i wikła ich w szalone, nierzadko zabarwione ciepłym humorem perypetie. Tytułowy utwór, oparty na specyficznym, angielskim znaczeniu frazy blue moon, to istna komedia omyłek, w której można by się dopatrywać podanych w lekkiej formie wątków ekologicznych. „W Rialto” spotykamy naukowców, którzy konferują o chaosie i mechanice kwantowej w czasie konferencji, którą zbiegi okoliczności i roztargnienie czynią żywą ilustracją mocy bezładu i entropii. Zabawne są również perypetie bohaterów „Ducha prawdy” – arcydzieła satyry, wykpiwającego seanse spirytystyczne, różnorakich hochsztaplerów i cały przemysł New Age.
„Niebieski księżyc” ma też jednak swoje drugie, mroczne oblicze. Poważniejsze tony pobrzmiewały już w „Śmierci na Nilu”, ale dopiero w drugim zbiorze wydają się przeważać. Fabuła części opowiadań rozgrywa się w czasie II wojny światowej, w bombardowanym Londynie („Jack”, „Obserwator przeciwpożarowy”), inne z nieco dalszej perspektywy odwołują się do wspomnień z wojny („Wichry w Marble Arch”). Daleka od komediowej konwencji jest też „Daisy w słońcu” – opowieść o dojrzewającej dziewczynce, żyjącej w dalekiej przyszłości, pod dopalającym się Słońcem. „Sydon w lustrze” to z kolei melancholijna opowieść o ludzkiej naturze i skłonności do czynienia zła osadzona w realiach odległego, przedziwnego zakątka kosmosu.
O ile podczas lektury „Śmierci na Nilu” na twarzy czytelnika często pojawiał się uśmiech, o tyle „Niebieski księżyc” skłania raczej do zadumy. Mniej tu satyry i zawoalowanych kpin, a więcej refleksji. Drugi tom z cyklu the best of Connie Willis dowodzi pisarskiej wszechstronności i przypomina o literackiej głębi, kryjącej się za zwodniczo czasem lekką formą tych opowiadań. W tym kontekście „Niebieski księżyc” to doskonałe uzupełnienie tomu pierwszego.
Niestety, dwie sprawy mogą nieco zmącić odbiór całości. Po pierwsze, zbiór będący wyborem najlepszych opowiadań w karierze jednej z najważniejszych autorek gatunku z natury rzeczy domaga się solidnej oprawy. Czytelnik, który zapłaci za obydwa tomy 83,80 zł ma prawo oczekiwać twardej oprawy – tymczasem przyjdzie mu podczas lektury stoczyć walkę o nie uszkodzenie klejonego grzbietu książki. Językowym purystom przeszkadzać zaś będą literówki i błędy, do wychwycenia których wystarczyłaby przecież odrobina redakcyjnej staranności.
Fanów Connie Willis nie powinno to jednak zniechęcać – obydwa tomy stanowią nie lada gratkę dla miłośników oryginalnej, niebanalnej fantastyki, łączącej humor i inteligentne przemyślenia. Pozostaje mieć nadzieję, że wraz z „Niebieskim księżycem” pisarstwo Connie Willis wejdzie w nową fazę, uzyskując należne jej, honorowe miejsce na półkach polskich księgarń.Autor: Krzysztof Pochmara


Dodano: 2010-06-11 08:20:48
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Sam Sykes - wywiad z autorem "Siedmiu czarnych mieczy"


 Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?

 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

Recenzje

Vonnegut, Kurt - "Galapagos"


 Adeyemi, Tomi - "Dzieci krwi i kości" i "Dzieci prawdy i zemsty"

 Wilhelm, Kate - "Gdzie dawniej śpiewał ptak"

 Collins, Suzanne - "Ballada ptaków i węży"

 Bradbury, Ray - "Green Town"

 Taylor, Dennis E. - "Gdyż jest nas wielu"

 Butcher, Jim - "Opowieść o duchach"

 Harrow, Alix E. - "Dziesięć tysięcy drzwi"

Fragmenty

 Elison, Meg - "Księga Bezimiennej Akuszerki"

 Możdżeń, Konrad - "Chodź ze mną"

 Zamiatin, Jewgienij - "My"

 Urbanowicz, Artur - "Paradoks"

 Sykes, Sam - "Siedem czarnych mieczy"

 Kisiel, Marta - "Małe Licho i lato z diabłem"

 Masterton, Graham - "Dzieci zapomniane przez Boga"

 Hałas, Agnieszka - "Czerń nie zapomina"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS