NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Žamboch, Miroslav - "Bakly. W objęciach śmierci", tom 2

Pullman, Philip - "Bursztynowa luneta"

Ukazały się

Mammay, Michael - "Przestrzeń"


 Zbierzchowski, Cezary - "Chłopi 2050, czyli Agronauci w czasach katastrofy klimatycznej"

 Duncan, Emily A. - "Niegodziwi święci"

 Wlazło, Alicja - "Iskra"

 Lisińska, Małgorzata - "Bajki krasnoludzkie"

 Jabłoński, Witold - "Popiel"

 Bonowicz, Karina - "Nie wywołuj wilka z lasu"

 Mróz, Remigiusz - "Echo z otchłani"

Linki

Rogoża, Piotr - "Rock`n`roll, bejbi!"
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data wydania: Luty 2008
ISBN: 978-83-7574-004-2
Oprawa: miękka
Format: 125 x 195
Liczba stron: 208
Cena: 23,99Rogoża, Piotr - "Rock'n'roll, bejbi!"

W „Rock’n’roll, bejbi!”, debiutanckim zbiorze opowiadań Piotra Rogoży, najciekawsza jest chyba okładka. Niegdyś z tego rodzaju twórczością trafiało się co najwyżej na dywanik dyrektora szkoły, dziś można trafić nawet na księgarskie półki.
Opowiadania rozgrywają się w Cielęcinie, niedużej zacofanej i zapyziałej miejscowości pełnej jednostek nudnych lub patologicznych. Miasteczko przeżywa kolejno: najazd hordy zombie pospołu z inwazją wojsk amerykańskich („Zwykły był to poniedziałek”), plagę skinheadów i zaraźliwej nazistowskiej ideologii („Wielki powrót von Keisera”), wizytę kosmitów zaopatrzonych w liczne macki („Grzyb”) oraz koniec i drugi początek świata („Drzewo”).
Obraz Cielęcina jest przerysowany, choć nie należy się spodziewać barwnej i błyskotliwej satyry na prowincję. Samo miasteczko ma tu bowiem znaczenie drugorzędne – stanowi ledwie naszkicowane tło dla przygód szkolnej paczki. Modrzew, Budzigniew, Nietopyr, Mała i Krzywy spędzają czas głównie na odurzaniu się rozmaitymi specyfikami i graniem w „erpegi”, a w przerwach przeżywają, wspomniane wyżej, psychodeliczne przygody.
Pierwsza część zbioru uparcie powtarza schemat jakiejś inwazji, która przewraca do góry nogami prowincjonalny świat, a z której grupka bohaterów zawsze wychodzi obronną ręką. Wygląda na to, że przed każdym kolejnym opowiadaniem Cielęcin zostaje zresetowany, a właściwie przywrócony z backupu, gdyż w kolejnych odsłonach przygód wesołej kompanii wygląda tak, jakby nie miały miejsce wydarzenia z pozostałych tomów. Ubywa chyba tylko – ginących w spektakularny sposób – pracowników miejscowego liceum.
„Rock’n’roll, bejbi!” przypomina figiel spłatany kolegom i nauczycielom z Sulęcina (rodzinnego miasta Piotra Rogoży) – nie zdziwiłbym się, gdyby się okazało, że 90% postaci występujących na kartach książki ma swoje odpowiedniki w rzeczywistości, a podział na jednostki szlachetne z jednej strony, a imbecylów i jednostki, którym przytrafia się coś złego z drugiej, pokrywa się 1:1 z podziałem na osoby lubiane i nielubiane przez autora.
Całość daje efekt wetknięcia miksera w zwykły dzień przeciętnego polskiego ucznia liceum. Szkoła, popijawy i obrazki obejrzane w telewizji mieszają się w psychodeliczną papkę, która miała zapewne bawić – ktoś ucieszy się widokiem znienawidzonego nauczyciela zamienionego w zombie, a kogoś innego uraduje eksplodujący dyrektor placówki oświatowej. Dawniej tego rodzaju prozę tworzyło się na potrzeby grona znajomych i dystrybuowało po kryjomu na przerwach, dziś – takie pisarskie żarty-wprawki trafiają na księgarskie półki. Czasy i gusta przeszły, jak widać, nielichą przemianę.
Ktoś, kto próbowałby dorabiać do zbioru ambitniejsze interpretacje – że niby kpina z małomiasteczkowej mentalności, że satyra na polskie przywary, że ideologiczne zaangażowanie, że obłaskawianie śmiechem trudnej historii – dokonuje projekcji na ten zbiór swoich własnych płonnych złudzeń.
Choć lektura książki nie należy do zbyt wyszukanych przyjemności, trudno odmówić jej kilku zalet. Po pierwsze, lektura nie trwa długo, a treść i forma są na tyle nieskomplikowane, że nie rzucają czytelnikowi kłód pod nogi. Po drugie, w książce jest kilka fragmentów i fraz, które pozwalają domniemywać, że autor dysponuje wrodzonym talentem gawędziarza, a jedynie chwilowo nie miał po prostu nic mądrego ani ciekawego do opowiedzenia. Po trzecie, zdumiewa oprawa graficzna, która upodabnia tę książkę do starej kasety magnetofonowej, co – w połączeniu ze szkolną tematyką samej prozy – może rozczulić co bardziej sentymentalnych czytelników. Po czwarte – wspomnienia ze szczenięcych lat może wywołać też sama opowieść i choć, jako się rzekło, nie robi tego w sposób szczególnie wyszukany, to jednak równie skutecznie jak, powiedzmy, stary brudnopis znaleziony podczas świątecznych porządków.
Piotr Rogoża ujawnia pewien pisarski potencjał, który jutro może zaowocować ciekawą i zabawną literaturą rozrywkową. Na dziś pozostaje nam nadzieja, że zbiorem „Rock’n’roll, bejbi!” autor wyczyścił swoją szufladę młodzieńczych, literackich wprawek.


Autor: Krzysztof Pochmara


Dodano: 2009-12-09 20:09:15
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Konkurs

Wygraj "Wojnę makową"


Artykuły

Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?


 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

Recenzje

Petrucha, Stefan - "Marvel: Spider-Man. Wiecznie młody"


 Moore, Stuart - "Marvel X-Men: Saga Mrocznej Phoenix"

 Abercrombie, Joe - "Zemsta najlepiej smakuje na zimno"

 Schwartz, Alvin - "Upiorne opowieści po zmroku"

 Neiderman, Andrew - "Adwokat diabła"

 Corey, James S.A. - "Wzlot Persepolis"

 Corey, James S.A. - "Prochy Babilonu"

 King, Stephen - "Instytut"

Fragmenty

 Jabłoński, Witold - "Popiel"

 Headley, Maria Dahvana - "Dziedziczka jeziora"

 Mortka, Marcin - "Żółte ślepia"

 Schwab, V.E. - "Vengeful. Mściwi"

 Collins, Suzanne - "The Ballad of Songbirds and Snakes"

 Dick, K. Philip - "Możemy cię zbudować"

 Heinlein, Robert A. - "Drzwi do lata"

 Archer, K.C. - "Instytut" #1

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS