NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Silverberg, Robert - "Księga czaszek" (Wymiary)

Mrozińska, Marta - "Jeleni sztylet"

Ukazały się

Kade, Kel - "Mag bez reputacji"


 Domagalski, Dariusz - "I niechaj cisza wznieci wojnę"

 Dębski, Rafał - "Gwiazdozbiór kata"

 Larson, B.V. - "Świat Miasta"

 Mortka, Marcin - "Karaibska krucjata. La Tumba de las Piratas" 2024

 Antologia - "Imagination. Tom 1"

 Chakraborty, Shannon - "Przygody Aminy Al-Sirafi"

 Pilipiuk, Andrzej - "Okiść"

Linki

Twardoch, Szczepan - "Zimne wybrzeża"
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Data wydania: Kwiecień 2009
ISBN: 978-83-245-8512-0
Oprawa: miękka
Format: 125 x 195mm
Liczba stron: 240
Cena: 24,90 zł
Tom cyklu: 1



Twardoch, Szczepan - "Zimne wybrzeża"

Od kiedy Szczepan Twardoch zaczął dzielić się wspomnieniami i fotografiami z podróży na Spitzbergen, stało się jasne, że prędzej czy później odbędzie w tamte strony jeszcze jedną podróż, tym razem – literacką.
Owa podróż to kolejny etap pisarskich poszukiwań Twardocha, który zaskakuje zmianami tematów, epok i scenerii. Na dłużej zabawił dotychczas w historycznych okolicach monarchii austro-węgierskiej (debiutanckie opowiadania ze zbioru „Obłęd rotmistrza von Egern” czy błyskotliwa, erudycyjna powieść „Sternberg”) lub mroków Polski Ludowej (powieściowe „Przemienienie” i „Epifania wikarego Trzaski” tudzież „Żywot i śmierć św. Felicjana” i „Dwie przemiany Włodzimierza Kurczyka”). W tych dwóch krajobrazach osadzał prozę pod każdym względem wyjątkową: o czasach Habsburgów pisał z sentymentem i niezrównaną pasją, o PRL-u zaś – z niezwykłą wprawą twórcy, który szarość i smutek komuny portretował w pełnej gamie moralnych dylematów i eschatologicznym trzecim wymiarze.
Tym razem Twardoch snuje opowieść o dalekiej północy i przenosi czytelnika do roku 1957 – zdawać by się mogło, że w arktycznym klimacie norweskiego Svalbardu, w kryminalnej konwencji zabraknie miejsca na polityczne emocje i historyczne spory. Nic bardziej mylnego – „Zimne wybrzeża” kipią od politycznych sporów i historycznych inklinacji, a z perspektywy roku 1957 rozciąga się doskonały widok na zawiłe wojenne i powojenne losy bohaterów.
Powieść otwiera mocny akcent – na arktycznym pustkowiu nieszczęśnik pada ofiarą niedźwiedzia polarnego. Tajemnica jego śmierci powraca nieco później, by związać się z głównym wątkiem, którym jest misja przybywającego na Spitzbergen Johna Smitha. Prawdziwy cel jego misji, podobnie jak jego tożsamość, pozostają zagadką przez większą część powieści, a część tajemnic w ogóle nie znajduje rozwiązania. Przyczyną jest najpewniej fakt, że „Zimne wybrzeża” są tylko pierwszą z sześciu niezależnych powieści związanych osobą głównego bohatera. Choć Twardoch nie odsłania wszystkich kart, jego dzieło uznać należy za w najwyższym stopniu kompletne – otrzymujemy wciągającą, sensacyjno-szpiegowską opowieść, przyprawioną delikatnie fantastycznym wątkiem, pełną barwnych, nieszablonowych postaci z krwi i kości.
To właśnie ciekawe, starannie nakreślone postacie stanowią o sile tej powieści. Historie bohaterów, zagmatwane przez wojenną zawieruchę, tryumf komunizmu i późniejszą odwilż, układają się w złożoną mozaikę, a dramatyczne wybory oraz dygresje i retrospekcje, dopisują do sylwetek bohaterów nowe historie, motywy i sekrety. Nikt nie jest tu tym, kim się z pozoru wydaje, a rozwikływanie zagadek kolejnych postaci – włącznie z głównym bohaterem – jest tu nie mniej fascynujące od kryminalnego wątku. Zamknięte środowisko górniczych społeczności i polarnych stacji badawczych tworzy niezwykły, laboratoryjny wręcz efekt, potęgujący znaczenie każdego słowa, gestu i wydarzenia.
Duże wrażenie wywierają też opisy przyrody dalekiej północy – Twardoch precyzyjnym, a zarazem zgrabnym stylem opisuje niezwykłą florę, kaprysy bezlitosnego, podbiegunowego klimatu i egzotyczną faunę.
A jednak, mimo wszystkich swoich zalet, „Zimne wybrzeża” wydają się – jak i pozostałe utwory autora – dość hermetyczne. Mimo sensacyjnej fabuły, ciekawej scenerii i osadzeniu w nieodległych czasach, historyczne niuanse i polityczna wymowa ograniczają liczbę czytelników. Sprawiają natomiast, że każdy, kto wcześniej czytał i zachwycał się prozą Twardocha, będzie w pełni ukontentowany.


Autor: Krzysztof Pochmara


Dodano: 2009-11-14 22:33:24
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Martine, Arkady - "Pustkowie zwane pokojem"


 Sherriff, R.C. - "Rękopis Hopkinsa"

 Kelly, Greta - "Lodowa Korona"

 Harpman, Jacqueline - "Ja, która nie poznałam mężczyzn"

 Baldree, Travis - "Księgarnie i kościopył"

 Herbert, Brian & Anderson, Kevin J. - "Dziedzic Kaladanu"

 Lee, Fonda - "Dziedzictwo jadeitu"

 Fonstad, Karen Wynn - "Atlas śródziemia"

Fragmenty

 Wells, Martha - "Wiedźmi król. Witch King"

 Howey, Hugh - "Zmiana"

 Silverberg, Robert - "W dół do ziemi" (Wymiary)

 Niven, Larry & Pournelle, Jerry - "Pyłek w Oku Boga"

 Silverberg, Robert - "Księga czaszek"

 Scalzi, John - "Wojna starego człowieka" (Wymiary)

 Grimwood, Ken - "Powtórka"

 Lewandowski, Maciej - "Grzechòt"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS