NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Hoyle, Fred - "Czarna chmura"

Kristoff, Jay - "Cesarstwo potępionych" (czarna)

Ukazały się

Greathouse, J.T. - " Struktura świata"


 Seliga, Aleksandra & Kujawska, Katarzyna - "Serce kniei"

 King, Stephen - "Chudszy" (2024)

 Le Guin, Ursula K. - "Ziemiomorze. Wydanie rozszerzone" (2024)

 Lovecraft, Howard Phillips - "Listy wybrane 1906-1927"

 Szostak, Wit - "Oberki do końca świata"

 antologia - "Rocznik fantastyczny 2024"

 Gwynne, John - "Cień bogów"

Linki


Fantastyka - Wydanie Specjalne 04/2009 - omówienie

Ostatnie tegoroczne wydanie specjalne „Fantastyki” ukazuje się pod szyldem „Uczty wyobraźni” i pod redakcją Andrzeja Miszkurki.
W ramach uczty serwowane są dwa większe dania plus dwie przystawki – wszystkie przyrządzone przez autorów, których polscy czytelnicy mieli już okazję poznać dzięki wydawnictwu Mag i serii „Uczta wyobraźni”.
Rolę pierwszej przystawki pełni krótki utwór K.J. Bishop – „Sztuka umierania”. Jak sama twierdzi – jest to pierwsze napisane przez nią opowiadanie („nie licząc prac zadanych w szkole”), którego bohaterowie pojawili się później w powieściowej „Akwaforcie”. Drugą przystawką są „Trzy dni w przygranicznym miasteczku” Jeffa VanderMeera – krótkie opowiadanie rozgrywające się w (rzecz charakterystyczna dla tego autora) niezwykłej, onirycznej scenerii miasteczka na pograniczu, ukrytego wśród pustynnych wydm i fatamorgan.
Znacznie rozleglejsze literackie wizje roztaczają w swoich opowiadaniach Charles Stross i Hal Duncan. Pierwszy z nich, w „Nierównowadze sił”, przenosi (dosłownie) zimną wojnę w inną część wszechświata. W alternatywną historię ludzkości, rozszczepioną gdzieś w okolicach kryzysu kubańskiego, wkracza tajemnicza obca cywilizacja, która dokonuje porwania na niewyobrażalną skalę – „w mgnieniu oka coś, czego nie rozumiemy, obrało Ziemię z kontynentów i oceanów niczym owoc ze skórki i rozłożyło je na powierzchni dysku”. Stross ciekawie opisuje wywołane tym wydarzeniem zawirowania konfliktu mocarstw, ideowe problemy komunistycznego imperium, odwieczne pytanie o metody porozumienia z obcą kulturą, a także – sięgając ku przygodowej konwencji – opisuje eksplorację nieznanego świata. Powstaje – krótko mówiąc – niezwykle intrygująca opowieść.
W „Ucieczce z piekła” Hala Duncana zwraca uwagę forma – nad wyraz przystępna w porównaniu z trudną w odbiorze, pozbawioną klasycznej linii fabularnej dylogią obejmującą „Welin” i „Atrament”. Z drugiej strony – trudno nie dostrzec pokrewnych motywów. Duncan polemizuje z chrześcijańską teologią, mierzy się z teodyceą, kwestionuje sens piekła. Co interesujące – rozsypane obrazy szybko zawiązywane są w jednolity wątek – szaleńczą pogoń przez zaświaty, w której morderca, samobójca, homoseksualista i prostytutka, w tytułowej ucieczce z piekła, rzucają wyzwanie Bogu i Szatanowi. I choć opowieści tej brak czasem logicznej spójności – nie brak jej, niewątpliwie, buntowniczego zapału, który każe Duncanowi siłować się z chrześcijańską etyką i eschatologią.
Jeśli z uczty wyobraźni zaserwowanej przez „FWS” czytelnik może wyjść nienasycony, to tylko w tym jednym sensie, że czuć będzie apetyt na kolejną taką ucztę.


Autor: Krzysztof Pochmara


Dodano: 2009-11-07 09:01:57
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

McDonald, Ian - "Hopelandia"


 antologia - "PoznAI przyszłość"

 Chambers, Becky - dylogia "Mnich i robot"

 Pohl, Frederik - "Gateway. Za błękitnym horyzontem zdarzeń"

 Esslemont, Ian Cameron - "Powrót Karmazynowej Gwardii"

 Sanderson, Brandon - "Słoneczny mąż"

 Swan, Richard - "Sprawiedliwość królów"

 Iglesias, Gabino - "Diabeł zabierze was do domu"

Fragmenty

 McCammon, Robert - "Łabędzi śpiew"

 Vaughn, S.K. - "Astronautka"

 Howey, Hugh - "Pył"

 Simmons, Dan - "Lato nocy"

 McCammon, Robert - "Pan Slaughter"

 Spinrad, Norman - "Żelazny sen"

 Wyndham, John - "Poczwarki"

 Holdstock, Robert - "Lavondyss"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS