NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Weeks, Brent - "Nocny anioł. Nemezis"

Heinlein, Robert A. - "Luna to surowa pani" (Artefakty)

Ukazały się

Wells, Martha - "Wiedźmi król. Witch King"


 Fawcett, Heather - "Emily Wilde Encyklopedia elfów i wróżek"

 Grothaus, Michael - "Piękni lśniący ludzie"

 Kristoff, Jay - "Cesarstwo potępionych" (czerwona)

 Moder, Jaga - "Sądny dzień"

 Corland, Mai - "Pięć pękniętych ostrzy"

 Howey, Hugh - "Zmiana" (wyd. 2024)

 Wyndham, John - "Dzień tryfidów" (wyd. 2024)

Linki


SFFiH #48 - omówienie numeru

Na początek mam dwie wiadomości. Zacznę od złej – wrześniowy numer „SFFiH” jest ostatnim, w którym znajdziemy felieton autorstwa Feliksa W. Kresa. Wielka szkoda, bo „Kreskówki dla dorosłych” stanowiły, przynajmniej dla mnie, jeden z najjaśniejszych punktów czasopisma. Ironiczne, czasami wręcz cyniczne, kontrowersyjne, ale przede wszystkich zmuszające do przemyśleń. I chociaż, jak kilkakrotnie podkreślałem, trudno było niekiedy zgodzić z tezami autora, jego artykuły zawsze były warte lektury. Na osłodę pozostaje zapewnienie samego Kresa, że jeszcze nie odłożył na dobre pióra i niedługo powróci. Trzymam za słowo.
Wyjaśniła się sprawa Nautilusa. Ani wydawca, ani samo czasopismo nie zrezygnowali z przyznania nagrody. Kwestie proceduralne związane z przejęciem SFFiH spowodowały jednak przesunięcie daty – kolejnej edycji plebiscytu możemy spodziewać się dopiero/już wiosną 2010 roku.
Literacką część magazynu otwiera Mike Resnick z utworem „Chiński piaskowy dziadek. Opowieść o Johnie Justinie Mallorym”, czyli kolejnym śledztwem w krainie fantasy. Ci, którzy czytali „Na tropie jednorożca”, doskonale wiedzą, o co chodzi, innych zachęcam do sprawdzenia. Nie jest to wprawdzie żadne mistrzostwo świata niemniej prozę Resnicka czyta się z przyjemnością.
Nieźle prezentuje się także Dawid Juraszek, w kolejnej odsłonie cyklu o skrybie Xiao Longu. Opowiadanie „W ludzkiej skórze” utrzymane jest w konwencji horroru, a główny bohater tym razem musi stawić czoło upiorowi. I chociaż fabuła nie rzuca na kolana, to charakterystyczny dla serii orientalny klimat powoduje, że czasu poświęconego na ten utwór nie sposób uznać za stracony.
Tego samego, niestety, nie można powiedzieć o tekście Katarzyny Kruszewskiej „W pajęczynie czasu”. Być może na mojej ocenie zaważyła nieznajomość poprzedniego tekstu autorki („W blasku świecy”), niemniej sam utwór jest co najwyżej przeciętny. Ile razy można czytać o nazistowskich eksperymentach i tajnych broniach III Rzeszy? Owszem, autorka stara się urozmaicić fabułę (tajemnicza choroba nadludzi), ale efekt końcowy rozczarowuje.
Zupełnie inaczej ma się rzecz z „Jadem” Krzysztofa Piskorskiego. Nie wiem, z jakich źródeł korzystał pisząc to opowiadanie, ale miejscami da się odczuć ducha nieodżałowanego Ryszarda Kapuścińskiego. Poraniona ciągłymi walkami Afryka, bandy rebeliantów, chciwe koncerny i szukający tematu na pierwsza stronę dziennikarze. A na „osłodę” odrobina afrykańskiej magii. Nieco ekologiczne w wymowie, mocne w odbiorze. Numer jeden numeru.
No i jest jeszcze „Poranek” Janusza Boguckiego – króciutka humoreska z morałem. Szczególnie dla słomianych wdowców.
Warto również sięgnąć do działu publicystyki. Rozpiętość tematyczna spora – od blokady twórczej pisarzy (Jarosław Grzędowicz), poprzez wciąż przekładany koniec świata (Romuald Pawlak), aż po żarówki rapsod żałobny (Andrzej Pilipiuk). No i oczywiście Kres – tylko czytać i żałować, że to już ostatni raz.
Numer uzupełniają recenzje książek, filmu, a także fotorelacja. I tu mała uwaga – sam pomysł zacny, ale czarnobiałe zdjęcia nie prezentują się najlepiej. Szkoda, że nie wykorzystano do ich zamieszczenia okładki. Ktoś powie, że jedna reklama mniej – zgoda, ale liczy się także efekt.



Autor: Adam "Tigana" Szymonowicz


Dodano: 2009-10-11 08:47:41
Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

Tsiar - 22:56 12-10-2009
Od kiedy SFFiH puszcza prozę zagraniczną?

Tigana - 00:00 13-10-2009
Odkąd zaczęła wydawać ją Fabryka Słów :wink: A tak na serio to już chyba jakieś rosyjskie rodzynki zdarzały się w kilku numerach.

Shadowmage - 08:31 13-10-2009
Ano, w pierwszych, jeszcze ukazujących się pod szyldem SF. W SFFiH sobie nie przypominam, ale to nic nie znaczy :)

Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Martine, Arkady - "Pustkowie zwane pokojem"


 Sherriff, R.C. - "Rękopis Hopkinsa"

 Kelly, Greta - "Lodowa Korona"

 Harpman, Jacqueline - "Ja, która nie poznałam mężczyzn"

 Baldree, Travis - "Księgarnie i kościopył"

 Herbert, Brian & Anderson, Kevin J. - "Dziedzic Kaladanu"

 Lee, Fonda - "Dziedzictwo jadeitu"

 Fonstad, Karen Wynn - "Atlas śródziemia"

Fragmenty

 Pettersen, Siri - "Srebrne Gardło"

 Wyndham, John - "Dzień tryfidów"

 Wells, Martha - "Wiedźmi król. Witch King"

 Howey, Hugh - "Zmiana"

 Silverberg, Robert - "W dół do ziemi" (Wymiary)

 Niven, Larry & Pournelle, Jerry - "Pyłek w Oku Boga"

 Silverberg, Robert - "Księga czaszek"

 Scalzi, John - "Wojna starego człowieka" (Wymiary)

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS