NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Miela, Agnieszka - "Krew Wilka"

Moorcock, Michael - "Elryk z Melniboné"

Ukazały się

Kade, Kel - "Mag bez reputacji"


 Domagalski, Dariusz - "I niechaj cisza wznieci wojnę"

 Dębski, Rafał - "Gwiazdozbiór kata"

 Larson, B.V. - "Świat Miasta"

 Mortka, Marcin - "Karaibska krucjata. La Tumba de las Piratas" 2024

 Antologia - "Imagination. Tom 1"

 Chakraborty, Shannon - "Przygody Aminy Al-Sirafi"

 Pilipiuk, Andrzej - "Okiść"

Linki

Jonquet, Thierry - "Tarantula"
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Tytuł oryginału: Mygale
Tłumaczenie: Tadeusz Markowski
Data wydania: 2008
ISBN: 978-83-7469-649-4
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format: 125 x 195 mm
Liczba stron: 128
Rok wydania oryginału: 1984



Jonquet, Thierry - "Tarantula"

Thierry Jonquet prezentuje w swojej krótkiej i wielowątkowej historii różne rodzaje tego, co nasza kultura piętnuje, wypychając poza swój obszar. Zło prymitywne, zło dewiacyjne, zło wynikające z rachunku korzyści i strat, zło irracjonalne bez przyczyny, zło jako kaprys i zło jako zemsta. Odstępstwa od norm moralnych, obyczajowych, przełamanie tabu fizyczności i płciowości. Wszystko to tworzy bohaterów powieści. Reklamowy slogan z okładki głosi, że jest to historia kata i ofiary - jest to prawda w takim stopniu że role te odrywają się od poszczególnych jednostek i wydają się istnieć modelowo, samoistnie. Czasem spotykają się w jednej osobie. Tworzy to sytuacje, kiedy dewiacja nie istnieje już jako indywidualne przeżycie u mnie czy Ciebie, gdzieś pod czaszką, ale wisi w powietrzu, jest przerażająco oczywistą częścią atmosfery – jak tlen. I czytelnik też to czuje.

Książka podzielona jest na pozornie odseparowane wątki. Z czasem autor daje wskazówki, poszlaki pozwalające je łączyć, odnajdywać wspólny kręgosłup historii. Spostrzegawczy czytelnik ma szansę rozwiązać zagadkę, zanim jeszcze autor uniesie ostatnią kurtynę i poda całą makabrę na tacy. Mnie się to prawie udało - książkę czytałem zbyt szybko, w napięciu, bez przerwy. Inaczej się nie dało. Przypominało to oglądanie dobrego filmu nocą, i całość zamknęła się w czasie typowym dla filmów – niecałe dwie godziny (ok. 120 stron). Historia Richarda i Ewy, związku dwojga ludzi nienawidzących się, od samego początku stanowi jeden wielki znak zapytania. I ten znak staje się haczykiem, na który złapałem się bez większego problemu. Jeszcze większe wrażenie robi historia Tarantuli – nie tylko ze względu na najcięższe opisowo sceny, ale również z powodu drugoosobowej narracji („cierpiałeś”, „krzyczałeś”), która wymusza utożsamianie się. Natomiast wątek rzezimieszka trochę odstaje od pozostałych dwóch, nie ma tu takiego ciężaru opisowego i emocjonalnego, co tym bardziej czyniło połączenie wątków zastanawiającym. Te jest jednak mistrzowskie - kulminacją powieści jest groteskowy „happy end”, najsilniejszy akord całej historii.

Umiejętnie stworzony klimat i utkana fabuła wraz z selektywnością treści sprawiają, że sam Thierry Jonquet jawi się jako tarantula, nie dając wyrwać się czytelnikowi ze świata noir, jaki wykreował. A kreował go wcale nie sięgając po niesamowitości światów wymyślonych, ale artykuły z codziennych gazet, jak informuje książkowa wkładka. Polecam "Tarantulę" każdemu – jest to pozycja w sam raz na jeden wieczór. Inna sprawa, że ten wieczór możecie później długo wspominać.


Autor: Adam Ł Rotter


Dodano: 2008-09-24 21:51:48
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Sherriff, R.C. - "Rękopis Hopkinsa"


 Kelly, Greta - "Lodowa Korona"

 Harpman, Jacqueline - "Ja, która nie poznałam mężczyzn"

 Baldree, Travis - "Księgarnie i kościopył"

 Herbert, Brian & Anderson, Kevin J. - "Dziedzic Kaladanu"

 Lee, Fonda - "Dziedzictwo jadeitu"

 Fonstad, Karen Wynn - "Atlas śródziemia"

 Fosse, Jon - "Białość"

Fragmenty

 Wells, Martha - "Wiedźmi król. Witch King"

 Howey, Hugh - "Zmiana"

 Silverberg, Robert - "W dół do ziemi" (Wymiary)

 Niven, Larry & Pournelle, Jerry - "Pyłek w Oku Boga"

 Silverberg, Robert - "Księga czaszek"

 Scalzi, John - "Wojna starego człowieka" (Wymiary)

 Grimwood, Ken - "Powtórka"

 Lewandowski, Maciej - "Grzechòt"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS