NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Corey, James S. A. - "Przebudzenie Lewiatana" (Mag)

antologia - "Skafander i melonik"

Ukazały się

Jamiołkowski, Marcin - "Szczęściarz"


 Grabowska, Katarzyna - "Las Potępionych"

 Andrews, Ilona - "Magia zabija" (wyd. 2)

 Piekara, Jacek - "Rycerz Kielichów" (Fabryka Słów)

 Masterton, Graham - "Infekcja" (Albatros)

 Simmons, Dan - "Triumf Endymiona" (Artefakty)

 Sullivan, Michael J. - "Wieża Koronna"

 Pol, Erick - "Immersja"

LinkiNowa Fantastyka 5/2008 - omówienie numeru

Tutaj znajdziecie dokładny spis zawartości numeru.

Majowa „Fantastyka” pełna jest niespodzianek. Miał nas zachwycić Jeffrey Ford i dwie nominacje do Nebuli, a najciekawsze okazują się polskie opowiadania i publicystyka.

Jako opowiadanie numeru redakcja przedstawia „Asystentkę pisarza fantasy” Jeffreya Forda, w której autor nie tyle dowodzi swojego niewątpliwego talentu, co raczej daje popis rzemieślniczej sprawności – opowiadanie niczym nie zaskakuje, ale, napisane wprawnym piórem, zajmująco i plastycznie opowiada historię, której niewątpliwie warto skosztować.

Dwa kolejne opowiadania nominowano do Nebuli 2006. Esther M. Friesner w opowiadaniu „Halen pamięta Stork Club” przeplata współczesność z magią i motywem mitycznej Heleny Trojańskiej, a Eugene Mirabelli, opisując „Kobietę w równaniach falowych Schrödingera”, balansuje między opowieścią o miłości a mechaniką kwantową. Nie będąc fanem greckiej mitologii albo współczesnej fizyki, trudno czytać te opowiadania z entuzjazmem, choć jednocześnie nie sposób odmówić im pewnej dozy przewrotności i oryginalności.

Z rodzimego podwórka – które zwykle rozczarowuje – otrzymujemy dwa zaskakująco dobre teksty. Pomysł, na którym Konrad T. Lewandowski oparł swoje „Breslau, Mittelwalde 2”, nie jest, co prawda, pierwszej świeżości, ale dzięki wyobraźni doświadczonego autora, nawet hitlerowskie zombie okazują się materiałem na ciekawą, wciągającą opowieść.

Drugi polski tekst to „John” autorstwa Mariusza Kaszyńskiego, którego „Kopię bezpieczeństwa”, wyróżnioną w plebiscycie przed rokiem, ciągle mam w pamięci. A tym razem jest nawet ciekawiej – Kaszyński buduje intrygujący świat, wiarygodne postacie i nieoczywistą fabułę, po której ma się ochotę na więcej.

W publicystyce dominują refleksje nad kondycją krytyki literackiej. Paweł Matuszek rozprawia się z ignorancją „Lampy”, a Maciej Guzek, na przykładzie „Lodu” Dukaja, dowodzi, jakoby środowisko fantastów nie było gotowe na właściwe przyjęcie arcydzieła, a literacka dojrzałość autora mogła podkopywać jego pozycję w nie zawsze czytelniczo dojrzałych kręgach fantastów. Miast łamać Guzka kołem, tudzież nawlekać go na polemiczne pale, co niebawem, jak mniemam, nastąpi, warto zastanowić się, czy nie ma on aby odrobiny racji.

A jeśli by komuś autorefleksja nie w smak była, polecam jeszcze Wojciecha Szydy „Top sacred”, doskonałe, publicystyczne tym razem, rozwinięcie problemów dotkniętych swego czasu w opowiadaniu „Hexenhammer” – o Ewangelii i Kościele w kontekście pozaziemskich cywilizacji. Jest ciekawie, rzeczowo i bardzo inspirująco.

Podsumowując – gdyby się miała „Fantastyka” nie zmieścić w majówkowy koszyk, warto dla niej zrezygnować z jednej czy dwóch kanapek (non in solo pane vivit homo).


Autor: Krzysztof Pochmara


Dodano: 2008-05-09 17:51:12
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Konkurs

Domenic Jordan do wygrania


Artykuły

Modyfikowany Węgiel - powieść a serial


 Co będzie warto czytać z polskiej fantastyki w 2018 roku?

 Kreator światów w spódnicy – krótka opowieść o Ursuli K. Le Guin

 Drugi wywiad z Rafałem Kosikiem

 Gra o tron subiektywnym okiem (s07e07)

Recenzje

Wells, Herbert George - "Wojna światów" (wydanie ilustrowane)


 antologia - "Inne światy"

 O'Malley, Daniel - "Wieża"

 Corey, James S.A. - "Wojna Kalibana"

 Wójtowicz, Milena - "Post Scriptum"

 Kristoff, Jay - "Głosząca kres"

 Lindsay, Joan - "Piknik pod Wiszącą Skałą"

 Liu, Cixin - "Koniec śmierci"

Fragmenty

 Hearne, Kevin - "Plaga olbrzymów"

 Arnopp, Jason - "Ostatnie dni Jacka Sparksa"

 Gromyko, Olga - "Wierni wrogowie"

 Chodorowska, Krystyna - "Triskel. Gwardia"

 Finney, Jack - "Inwazja porywaczy ciał"

 Wroczek, Szymun - "Piter. Wojna"

 Ruda, Aleksandra - "Sztylet ślubny"

 Kańtoch, Anna - "Tajemnica godziny trzynastej"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2018 nast.pl     RSS      RSS