NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Lawrence, Mark - "Szara siostra"

Sanderson, Brandon - "Rytmatysta"

Ukazały się

Suchocka, Agata - "Twarzą w twarz"


 Reeve, Philip - Złoto drapieżcy"

 Piekara, Jacek - "Płomień i krzyż", tom 3

 Kisiel, Marta - "Nomen Omen" (wyd. 2)

 Sendłak, Joanna - "Symfonia gwiazd"

 Golden, Christie; Rosenberg, Aaron - "Przez mroczny portal"

 Ćwiek, Jakub - "Kłamca 2.8. Papież sztuk" (wznowienie)

 Adeyemi, Tomi - "Dzieci krwi i kości"

LinkiNowa Fantastyka 5/2008 - omówienie numeru

Tutaj znajdziecie dokładny spis zawartości numeru.

Majowa „Fantastyka” pełna jest niespodzianek. Miał nas zachwycić Jeffrey Ford i dwie nominacje do Nebuli, a najciekawsze okazują się polskie opowiadania i publicystyka.

Jako opowiadanie numeru redakcja przedstawia „Asystentkę pisarza fantasy” Jeffreya Forda, w której autor nie tyle dowodzi swojego niewątpliwego talentu, co raczej daje popis rzemieślniczej sprawności – opowiadanie niczym nie zaskakuje, ale, napisane wprawnym piórem, zajmująco i plastycznie opowiada historię, której niewątpliwie warto skosztować.

Dwa kolejne opowiadania nominowano do Nebuli 2006. Esther M. Friesner w opowiadaniu „Halen pamięta Stork Club” przeplata współczesność z magią i motywem mitycznej Heleny Trojańskiej, a Eugene Mirabelli, opisując „Kobietę w równaniach falowych Schrödingera”, balansuje między opowieścią o miłości a mechaniką kwantową. Nie będąc fanem greckiej mitologii albo współczesnej fizyki, trudno czytać te opowiadania z entuzjazmem, choć jednocześnie nie sposób odmówić im pewnej dozy przewrotności i oryginalności.

Z rodzimego podwórka – które zwykle rozczarowuje – otrzymujemy dwa zaskakująco dobre teksty. Pomysł, na którym Konrad T. Lewandowski oparł swoje „Breslau, Mittelwalde 2”, nie jest, co prawda, pierwszej świeżości, ale dzięki wyobraźni doświadczonego autora, nawet hitlerowskie zombie okazują się materiałem na ciekawą, wciągającą opowieść.

Drugi polski tekst to „John” autorstwa Mariusza Kaszyńskiego, którego „Kopię bezpieczeństwa”, wyróżnioną w plebiscycie przed rokiem, ciągle mam w pamięci. A tym razem jest nawet ciekawiej – Kaszyński buduje intrygujący świat, wiarygodne postacie i nieoczywistą fabułę, po której ma się ochotę na więcej.

W publicystyce dominują refleksje nad kondycją krytyki literackiej. Paweł Matuszek rozprawia się z ignorancją „Lampy”, a Maciej Guzek, na przykładzie „Lodu” Dukaja, dowodzi, jakoby środowisko fantastów nie było gotowe na właściwe przyjęcie arcydzieła, a literacka dojrzałość autora mogła podkopywać jego pozycję w nie zawsze czytelniczo dojrzałych kręgach fantastów. Miast łamać Guzka kołem, tudzież nawlekać go na polemiczne pale, co niebawem, jak mniemam, nastąpi, warto zastanowić się, czy nie ma on aby odrobiny racji.

A jeśli by komuś autorefleksja nie w smak była, polecam jeszcze Wojciecha Szydy „Top sacred”, doskonałe, publicystyczne tym razem, rozwinięcie problemów dotkniętych swego czasu w opowiadaniu „Hexenhammer” – o Ewangelii i Kościele w kontekście pozaziemskich cywilizacji. Jest ciekawie, rzeczowo i bardzo inspirująco.

Podsumowując – gdyby się miała „Fantastyka” nie zmieścić w majówkowy koszyk, warto dla niej zrezygnować z jednej czy dwóch kanapek (non in solo pane vivit homo).


Autor: Krzysztof Pochmara


Dodano: 2008-05-09 17:51:12
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Konkurs

Wygraj pakiet książek Hutchinsona


Wygraj "Diabła Urubu"


Artykuły

Nightflyers - książka i serial


 Naomi Novik o "Mocy srebra"

 Wywiad z Brandonem Sandersonem

 Wywiad z Dmitrem Glukhovskym

 Wywiad z Joe Abercrombiem

Recenzje

Kubasiewicz, Magdalena - "Gdzie śpiewają diabły"


 Eames, Nicholas - "Królowie Wyldu"

 Novik, Naomi - "Moc srebra"

 Gowar, Imogen Hermer - "Syrena i Pani Hancock"

 Finney, Jack - "Inwazja porywaczy ciał"

 Straub, Peter - "Upiorna opowieść"

 Liu, Cixin - "Piorun kulisty"

 Kristoff, Jay - "Bożogrobie"

Fragmenty

 Malinowska, Marta - "Iluzja"

 Urbanowicz, Artur - "Inkub"

 Liu, Cixin - "Piorun kulisty"

 Haghenbeck, F.G. - "Diablero"

 Wegner, Robert M. - "Każde martwe marzenie"

 Cadigan, Pat - "Alita: Battle Angel. Miasto złomu"

 Eames, Nicholas - "Królowie Wyldu"

 Bourne, J.L. - "Rozbita klepsydra"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2019 nast.pl     RSS      RSS