NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Mammay, Michael - "Przestrzeń"

Scalzi, John - "Imperium w płomieniach"

Ukazały się

Jones, Diana Wynne - "Ruchomy zamek Hauru"


 Flamma, Adam - "Wiedźmin. Historia fenomenu"

 Adeyemi, Tomi - "Dzieci prawdy i zemsty"

 Hendel, Paulina - "Czarny świt"

 Riggs, Ransom - "Konferencja ptaków"

 Maas, Sarah J. - "Dom ziemi i krwi", tom 2

 Ćwiek, Jakub - "Topiel"

 Holmberg, Charlie N. - "Papierowy mag"

Linki

Brooks, Max - "Zombie survival"
Wydawnictwo: RedHorse
Data wydania: Sierpień 2007
ISBN: 978-83-60504-43-7
Oprawa: miękka
Format: 125 x 195 mm
Liczba stron: 400
Cena: 31,95 zł.Brooks, Max - "Zombie survival"

Trzeba było setek inwazji zombie i tysięcy skonsumowanych przez nie ofiar, by ktoś poszedł w końcu po rozum do głowy i przygotował kompleksowy i praktyczny „Podręcznik obrony przed atakiem żywych trupów”.

Max Brooks rozpoczyna od wykładu na temat wirusa Solanum vanderhaveni, który – jak nie zawsze wiadomo – jest przyczyną zombizmu. Opisuje jego działanie od pierwszych objawów choroby po mechanizm funkcjonowania zdominowanego przez wirus organizmu, rozwiewa liczne mity i szkicuje scenariusze epidemii o różnorakich skalach. Następnie prezentuje szeroki wachlarz uzbrojenia i technik zwalczania zombie – od maczug do miotaczy ognia – rozwodząc się nad ich skutecznością w tej szczególnej sferze.

Sercem podręcznika wydają się być jednak środkowe rozdziały, które uczą obrony, ucieczki, ataku i przetrwania. To nad nimi unosi się specyficzny klimat oblężenia i klaustrofobii znany z opowieści o żywych trupach, to one najsilniej przemawiają do wyobraźni. Siła tego poradnika bierze się ze szczególnej perspektywy, jaką przyjmuje – o ile bowiem widz może pozostać obojętny na losy bohaterów uciekających przed zombie na filmowym ekranie, o tyle nie może zachować dystansu czytając książkę, która jego właśnie wpycha w rolę osaczonego, jemu każe wyobrazić sobie fortyfikowanie własnego domu, jego uczy gromadzenia zapasów na okres oblężenia i jemu wskazuje, co robić, gdy mury prywatnej twierdzy skruszeją.

Max Brooks miał genialny pomysł. Jak bowiem skuteczniej wywołać ciarki na plecach, niż czyniąc z fikcji aksjomat z pełną powagą napisanego podręcznika? Jak dobitniej przemówić do wyobraźni, niż ubierając czytelnika w buty bohatera opowieści i popychając go ku spekulacjom „co ja bym zrobił, gdyby...”?

Pomysł jest więc genialny, utyka zaś wykonanie. Wśród survivalowych dywagacji i dygresji zabrakło literackiej siły wyrazu i wizja świata opanowanego przez żywe trupy ledwie chwilami przebija się z pełną mocą. Z drugiej strony – survivalowym dywagacjom i dygresjom zabrakło osadzenia w rzetelnej wiedzy, która zagwarantowałaby wiarygodność i złudzenie prawdziwości. W efekcie Max Brooks nie doścignął ani Johna Wisemana (guru fanów survivalu), ani George’a Romero (guru miłośników żywych trupów).

Są w książce fragmenty wyraźnie słabsze, a często sprawiające wrażenie dopisanych na siłę. Quasi-naukowa analiza zombizmu nie przekonuje, szczegółowe rozwodzenie się nad uzbrojeniem (z osobnym wykładem o wyższości Kałasznikowa nad amerykańskim M16) zwyczajnie nuży, a pseudo-historyczny rozdział, prezentujący przypadki zombizmu na przestrzeni dziejów, pasuje do całości jak piąte koło u wozu.

Ostateczna ocena „Zombie survivalu” musi być ambiwalentna. Unikatowy pomysł Brooks zrealizował w wyjątkowo pospolity sposób. Genialną ideę przewodnią rozmienił na niezbyt odkrywcze tematy. Rozprawiając się z nielogicznymi opowiastkami o zombie, sam nie uniknął naiwności. Summa summarum stworzył jednak książkę, którą każdy fan zombie mieć powinien. Jeśli nie pod poduszką, to przynajmniej na półce. Nigdy nie wiadomo, kiedy okaże się przydatna.Autor: Krzysztof Pochmara


Dodano: 2008-01-17 18:35:48
Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

kurp - 21:14 18-01-2008
Mieszkam w Warszawie - to przydatny podręcznik :mrgreen:

Yans - 12:13 18-01-2008
Vampdey ====> Właśnie, Shadow dobrze prawi, a uwierz mi ale my często walczymy z zombiakami :D

Shadowmage - 09:25 18-01-2008
Jak to jaki? Żeby się umieć bronić przed zombiakami!

Vampdey - 00:16 18-01-2008
Będąc szczerym to lektura recenzji nie odpowiedziała na niedające mi spokoju pytanie: jaki sens jest czytać takie rzeczy? :D

Komentuj


Konkurs

Wygraj "Kulawego szermierza"


Artykuły

Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?


 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

Recenzje

Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Uderzenie wyprzedzające"


 Jordan, Robert - " Wojownik Altaii"

 Scalzi, John - "Imperium w płomieniach"

 Rushdie, Salman - "Quichotte"

 Taylor, Dennis E. - "Nasze imię Legion, nasze imię Bob"

 Przechrzta, Adam - "Demony zemsty. Beria"

 Kisiel, Marta - "Płacz"

 Szczerek, Ziemowit - "Cham z kulą w główie"

Fragmenty

 Baoshu - "Odzyskanie czasu" (przedmowa)

 Hendel, Paulina - "Czarny świt"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Canavan, Trudi - "Klątwa kreatorów"

 Clare, Cassandra & Chu, Wesley - "Czerwone Zwoje Magii"

 Chiang, Ted - "Wydech"

 Dąbrowski, Michał - "Imię Boga"

 Wilson, F. Paul - "Twierdza"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS