NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Nayler, Ray - "Góra pod morzem" (niebieska)

Wells, Martha - "Protokół buntu. Strategia wyjścia"

Ukazały się

Greathouse, J.T. - " Struktura świata"


 Seliga, Aleksandra & Kujawska, Katarzyna - "Serce kniei"

 King, Stephen - "Chudszy" (2024)

 Le Guin, Ursula K. - "Ziemiomorze. Wydanie rozszerzone" (2024)

 Lovecraft, Howard Phillips - "Listy wybrane 1906-1927"

 Szostak, Wit - "Oberki do końca świata"

 antologia - "Rocznik fantastyczny 2024"

 Gwynne, John - "Cień bogów"

Linki

Hobb, Robin - "Szalony statek", część 1
Wydawnictwo: Mag
Cykl: Kupcy i ich żywostatki
Tłumaczenie: Ewa Wojtczak
Data wydania: Marzec 2007
ISBN: 978-83-7480-049-5
Format: 115x185
Liczba stron: 400
Cena: 27,00 zł
Tom cyklu: 2, część 1



Hobb, Robin - "Szalony statek"
nutka Posłuchaj recenzji w formacie mp3

Drugi tom trylogii „Kupcy i ich żywostatki”, podzielony przez wydawcę na dwie części, opisując losy oryginalnych i interesujących postaci, głębiej wprowadza nas w historię i świat Kupców, żywych statków, węży i piratów.

Jak się okazuje, kupieckie relacje są skomplikowane i stają się jeszcze bardziej zawiłe. Na skutek działań jamailliańskiego satrapy Cosgo Pierwsi Kupcy mają coraz większe powody do niepokoju i nieufności wobec Nowych Kupców i wszelkich ruchów władcy, któremu Miasto Wolnego Handlu podlega. Sytuacja robi się coraz trudniejsza, nieubłaganie kierując się ku ostatecznemu, niekoniecznie pokojowemu, finałowi. Nie poprawia jej współdziałanie satrapy i Miedzian, oficjalnie patrolujących wody w ochronie Kupców przed piratami, nieoficjalnie zaś mających chrapkę na Miasto Wolnego Handlu i profity z jego kupieckiej działalności.

W takich to niespokojnych czasach żyje Słodka Vestrit, której życie nie szczędzi problemów. Do zubożenia rodziny dochodzą uczuciowe rozterki, coraz większa świadomość zależności łączącej jej rodzinę z Kupcami z Deszczowych Ostępów oraz powolna, ale wyraźna przemiana z rozpieszczonej i kapryśnej młodej panienki w świadomą swoich obowiązków, dojrzałą kobietę. „Szalony statek” to też opowieść o dorastaniu – zarówno Słodka Vestrit, jak i jej brat, Selden, wyraźnie zmieniają swoje postępowaniem i postrzeganie otaczającego ich świata.

Nie tylko te postaci poznajemy z innej, często lepszej strony. Również kapitan Bystry, żyjący marzeniem o zostaniu pirackim królem, ukazuje się nam jako nieszablonowa, trudna do jednoznacznej oceny osoba. Czy faktycznie kieruje się on w swym postępowaniu li tylko egoistycznymi, ambicjonalnymi pobudkami? Czy jest on tylko pozornie czy jednak w dużej mierze faktycznie dobrym człowiekiem? Ta postać skłania do refleksji nad tym, jacy jesteśmy, a jak jesteśmy postrzegani ze względu na kreowany, świadomie lub nie, wizerunek.

Jak ważną rzeczą jest świadomość, znajomość swej przeszłości i celu widzimy na przykładzie węży, które w kłębowisku Kieresza starają się odnaleźć własne korzenie, pamięć i tożsamość. Zachowanie tych przymiotów jest ich celem wraz z odnalezieniem Tej, Która Pamięta. Tylko to może ocalić inteligentne węże przed stoczeniem się do poziomu bezrozumnych, krwiożerczych zwierząt. Sprawa ta ma dziwny związek z żywostatkami, wzbudzając ich ciekawość i niepokój.

Do tego wszystkiego dochodzą skomplikowane relacje Althei Vestrit oraz Aroganta Trella. Łączące ich uczucie musi poczekać na swój czas z powodu kłopotów rodzinnych Althei i osobistych Aroganta. Nie jest zresztą powiedziane, że coś z tego wszystkiego naprawdę wyjdzie. Zwłaszcza, że nie tylko Trell zdaje się czuć coś do niesfornej córki kupieckiej rodziny...

„Szalony statek” jest w dużej mierze opowieścią o problemach, które niepokoją każdego z bardziej istotnych bohaterów. Także głównego, którym bez wątpienia jest „Nieustraszony” – żywostatek, który poprzez swą niechlubną przeszłość nieomal popadł w zapomnienie i rozpacz. Nieomal, bo, jak się okazuje, również jemu los napisał niezwykły scenariusz. Mamy też do czynienia z koniecznością wyboru, co ważniejsze, a co pilniejsze. Co słuszne, a za czym podąża serce...

W opisywanej książce wielką zaletą jest różnorodność wątków. Dowiadujemy się wreszcie trochę więcej o Deszczowych Ostępach, niezwykłym mieście Trehaug i życiu ich mieszkańców, tak odmiennym od tego, które wiodą choćby ich krewniacy z Miasta Wolnego Handlu. Jednak ich losy są, trochę paradoksalnie, zależne od tego, jakim wynikiem zakończy się konflikt Pierwszych Kupców z ich adwersarzami.

W „Szalonym statku” Robin Hobb bez wątpienia pokazała swoją klasę. Taką różnorodność bohaterów, wątków, lokacji oraz staranne wyważenie tego wszystkiego chciałoby się otrzymywać w każdej książce. Polecam serdecznie!



Ocena: 8/10
Autor: Galvar


Dodano: 2007-06-25 14:29:12
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

McDonald, Ian - "Hopelandia"


 antologia - "PoznAI przyszłość"

 Chambers, Becky - dylogia "Mnich i robot"

 Pohl, Frederik - "Gateway. Za błękitnym horyzontem zdarzeń"

 Esslemont, Ian Cameron - "Powrót Karmazynowej Gwardii"

 Sanderson, Brandon - "Słoneczny mąż"

 Swan, Richard - "Sprawiedliwość królów"

 Iglesias, Gabino - "Diabeł zabierze was do domu"

Fragmenty

 McCammon, Robert - "Łabędzi śpiew"

 Vaughn, S.K. - "Astronautka"

 Howey, Hugh - "Pył"

 Simmons, Dan - "Lato nocy"

 McCammon, Robert - "Pan Slaughter"

 Spinrad, Norman - "Żelazny sen"

 Wyndham, John - "Poczwarki"

 Holdstock, Robert - "Lavondyss"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS