NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Bordage, Pierre - "Paryż. Lewy brzeg"

Swan, Richard - "Procesy imperium"

Ukazały się

Wells, Martha - "Wiedźmi król. Witch King"


 Fawcett, Heather - "Emily Wilde Encyklopedia elfów i wróżek"

 Grothaus, Michael - "Piękni lśniący ludzie"

 Kristoff, Jay - "Cesarstwo potępionych" (czerwona)

 Moder, Jaga - "Sądny dzień"

 Corland, Mai - "Pięć pękniętych ostrzy"

 Howey, Hugh - "Zmiana" (wyd. 2024)

 Wyndham, John - "Dzień tryfidów" (wyd. 2024)

Linki

2024-05-06 12:35:07 Kres w Vesperze

W przyszłym roku Vesper planuje wydać trzytomowy cykl Feliksa W. Kresa pt. "Zjednoczone Królestwa" - czyli książki "Strażnicza istnień", "Piekło i szpada" oraz "Klejnot i wachlarz".

Do każdego tomu posłowie napisze Arkady Saulski, który obecnie pracuje także nad dokończeniem innej serii Kresa - "Księgi Całości".

Dodał: Shadowmage

Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

Whoresbane - 12:37 06-05-2024
Kres z vesperowską jakością. A Księga Całości ma fabryczną, szkoda

Janusz S. - 13:14 06-05-2024
Nawet nie wiem czy lubiłem te książki. Czytać na pewno czytałem, ale kiedy to było... To chyba nie w "Eonach" wyjdzie.

purge - 15:51 06-05-2024
Ale to byłby zwrot jakby Vesper wydał Księge Całości...w swoim jakościowym wydaniu a nie gównianym fabryczki...

Whoresbane - 16:12 06-05-2024
Byłoby miło

Staro - 17:12 06-05-2024
Założyłem konto specjalnie by zadać to i parę innych pytań.
O co chodzi z tym hejtem/krytyką Fabryki słów.

Ash - 17:41 06-05-2024
Drogo, ujowo, czcionka wielka tylko po to żeby wydać książkę w kilku tomach.

SechulLath - 19:04 06-05-2024
Bierę. Księgę Całości od nich też chętnie bym wziął, bo fabryczną odpuściłem dla zasady :D

Coacoochee - 19:31 06-05-2024
Jeśli dożyjesz starości Ashu, docenisz wielką czcionkę. :-]

purge - 22:33 06-05-2024
z tą czcionką to się zgodzę. To wydawnictwo jest do bólu perfidne i pluje w twarz klientom. Czcionka może być wyraźna ale nie tak duża jak w fabryce do tego chamsko robią ogromne marginesy z każdej ze stron żeby jak najmniej treści zamieścić w jednym tomie. Paradoksalnie dla tego wydawnictwa ogromny margines od strony grzbietu/zagięcia książki jest potrzebny bo ich wydania książek wymagają aby jak najmocniej otworzyć księgę aby doczytać coś na końcu przy brzegu.

purge - 22:35 06-05-2024
i żeby nie było ja pamiętam dawne czasy FS kiedy to np przecudowne wydanie było Herezji Horusa...ale to było kiedyś dawno temu i od tamtego czasu musiała zmienić się ekipa odpowiedzialna za to wydawnictwo. Teraz to drogo, jakościowo dno i do tego kontent też spadł na psy. Odnoszę wrażenie, że 90% tego co wydają jest skierowane pod płeć żeńską i tak samo wydania tych książek w kierunku kobiet...

purge - 22:40 06-05-2024
i wiele więcej pamiętam coś akcję że pytali się czytelników jaką okładkę coś w tym stylu a oni na końcu i tak napluli na głosujących bo stwierdzili, że to ich wydawnictwo i wydadzą jak chcą...ostatnio też ktoś na yt polskim ocenił Babel niezbyt pozytywnie ale merytorycznie to ktoś z FS pod filmem napisał mu komentarz nie pamiętam treści ale na zasadzie że się nie zna czyli albo lubisz FS albo nie odzywaj się i nie komentuj

Cerber108 - 22:58 06-05-2024
To o Szerer chodziło z tą okładką: twarda czy miękka. Wybrali ostatecznie zintegrowaną, bo "wydają w takiej formie, w jakiej sami lubią czytać", czyli wujowej. Cykl demoniczny w twardej to też śmieszna sprawa - gdyby chcieli, to by z palcem w Oku Saurona dali radę skondensować każdą część do jednej książki, no ale kto normalny przegapia okazję do sprzedania czegoś za 2x90 zamiast np. 110. Cieszę się też, że Piekara od nich odszedł, to przynajmniej jedno źródełko wyschło (jakby co to autor ten zupełnie mnie nie interesuje).

asymon - 07:41 07-05-2024
Chciałem sobie kupić cały Szerer z Fabryki, bo w internecie oglądane książki bardzo mi się spodobały. Dałem radę przeczytać pierwszy tom w tej oprawie i jednak nie i nigdy więcej.

Akurat tu wyjątkowo brałbym papier, jeśli Vesper wyda.

EDIT: Ja akurat nie jestem tak zbulwersowany dzieleniem grubszych tomów, mógł ktoś napisać na fejsie, że nir bedzie dzielone, a w praniu wyszło inaczej, zdarza się. Osobiście nie lubię czytać książek 1000 stron (jeszcze w takiej oprawie). Ale z cenami co zrobili, to dajcie spokój, kto to widział...

Whoresbane - 08:07 07-05-2024
Problemów z tym wydawnictwem jest wiele:

- nie robią dodruków tylko od razu nowe wydanie. Brakuje Ci jakiegoś tomu serii? Kup używkę za miliony monet albo sprzedaj poprzednie tomy i kup całość w nowych okładkach bo można dodatkowo zarobić na nowym wydaniu. "Sługa boży" Piekary miał aż 8 wydań w różnych okładkach

- jakość wydania, ich zintegrowana "oprawa" woła o pomstę do nieba, zero trwałości, wygina się od samego patrzenia na nią

- sztuczne nabijanie objętości książek wielkimi marginesami i wielką czcionką (@Coacoochee targetem fabryki nie są starzy ludzie potrzebujący wielkich liter by czytać)

- absurdalne ceny, na przykładzie:
2 lutego 2021 Zysk wydał "Wschodzący cień" Roberta Jordana, twarda oprawa z obwolutą, 1281 stron za 69,90 zł okładkowej ceny
12 marca 2021 fabryka wydała "Łzy diabła" Magdaleny Kozak, też za 69,90 z tym, że w miękkiej oprawie i stron 840

- sztuczne dzielenie książek na tomy by zarobić dwa razy, mogłoby za tym przemawiać to co pisze @asymon bo nie każdy lubi 1000 stronicową cegłę, jednak fabryka wydała "Przebudzenie lewiatana" Coreya w dwóch częściach, 358 + 238 stron. MAG dał radę wydać w jednym tomie w twardej 544 strony

- cała sprawa z Kresem. Kłamali, że zrobią ankietę w jakiej oprawie wydadzą książki. Ankiety oczywiście nie było i wydali tą gównianą zintegrowaną bo taką kochają najbardziej. Kłamali również, że nie będą dzielić sztucznie na tomy a potem niespodzianka, podzielili na tomy

- próbowali automatycznie przedłużyć licencje na książki Piekary bez płacenia mu za to. Rozpętało to dramat i autor porzucił wydawnictwo

Dla nich liczy się tylko kasa


Obrazek

Lipaeug - 08:40 07-05-2024
@purge
Nie jestem fanem FS, nie czytam ichksiążek prawie w ogóle, ale uwielbiam jak ktoś narzeka, że jakość ich ksiażek i ich zawartości spadła. FS zawsze wydawało głównie typowo rozrywkową fantastykę, która ani literacko, ani fabularnie nie stała na wysokim poziomie: Pilipiuk, Piekara, Ziemiański czy Komuda niech będą przykładem. Teraz wydają podobnie gówniane książki, tylko, że skierowane też do innej grupy czytelników i od razu zaczyna się płacz.

nosiwoda - 09:46 07-05-2024
Jak poprzednicy, najpierw zastrzegę, że nie jestem fanem FS, a ostatnia książka, jaką od nich kupiłem, to musiała być co najmniej w zeszłej dekadzie. A może i dwie dekady temu (potem nawet sprawdzę na fantasta.pl, o ile nie zapomnę). Nie bronię też dzielenia na tomy i mętnego tłumaczenia, czemu.

ALE.

Byliśmy przez dekady przyzwyczajani i przyzwyczajeni do nabijania słów na stronę, bo po prostu w PRLu brakowało papieru i drukowano prawie od krawędzi do krawędzi, i to fontem nadającym się na przypisy. Większe marginesy i nie najmniejszy font to nie jest akurat wydziwianko ani "sztuczne nabijanie" (przynajmniej w zasadzie), tylko to powinien być standard, do którego należy wrócić.
Okładki zintegrowane akurat ja lubię, ale bronić nie będę pryncypialnie, bo po prostu każdemu jego porno, nie ma tu co bronić, tylko lubisz albo nie.
Dobór autorów - tu jest misz-masz, było trochę dobrych albo przynajmniej znośnych, było sporo rąbanki spod jednej sztancy. FS ma z całą pewnością zasługi w wypromowaniu mody na polską fantastykę (czy samo taka moda to coś dobrego, to akurat można dyskutować, bo u nich trochę to szło w kierunku "dobre, bo polskie", a nie "polskie też dobre"). Bardzo wiele z ich książek to jest właśnie czysta rozrywka, literatura wagonowa - do przeczytania i tyle. W tym też zasadniczo nie ma nic złego, ot, taka polityka.
I nie sądzę, żeby akurat ta polityka czy grupa trzymająca władzę w FS się w jakimkolwiek stopniu zmieniła. Po prostu polskie źródełko trochę wyschło, więc czerpią więcej z zachodniego produkcyjniactwa.

edit: sprawdziłem - generalnie skończyłem nabywać książki FS w 2013, z jedynym wyjątkiem, a i to z antykwariatu za 10 zł, w postaci zbiorczego wydania Upiora Południa Kossakowskiej z 2019, a to tylko dlatego, że Bartek Biedrzycki bardzo chwalił i nawet dali Kossakowskiej za Upiora właśnie taką fenixową nagrodę za najbardziej pominiętą książkę.

Ziuta - 14:47 07-05-2024
Ja z fabrycznych książek dostałem pod choinkę Babel Kuang i cóż, w teorii jest inaczej, ale to wciąż stara, dobra FS. Przy czym na Zachodzie z jakichś powodów nie uważają go za produkcyjniak, lecz nagrodzili Nebulą :mrgreen:
Co do okładek, to nie jestem jakimś fanem zintegrowanych, ale też nie rozumiem emocji. Przypomina mi się sytuacja z SFFiH, którego czytelnicy też toczyli wojny (szyć grzbiet czy kleić) argumentując, że niemiła im opcja oznacza, że pismo rozpadnie się od samego patrzenia. Mam i szyte egzemplarze, i te klejone, i jak dotąd wszystkie się trzymają. Może po prostu jestem flegmatykiem, podczas gdy pozostali czytają ekspresyjnie?

nosiwoda - 14:55 07-05-2024
Ziuta pisze:to wciąż stara, dobra FS.

Mózg mi to przeczytał jako "starą dobrą SF" i miałem zwieszkę - bo to przecież chyba dobrze? :D

Ziuta - 15:03 07-05-2024
Zależy. Tobie czy mnie stare dobre SF pewnie by się podobało. Kuang chyba mniej :P A co do fabryczności tejże: weź stereotypowe średnie stany SF, wymień marksizm kulturowy na kolonializm i masz Rebekkę Kuang. Dla części czytelników to będzie intelektualne Eldorado, ja się męczę drugi miesiąc.

nosiwoda - 15:06 07-05-2024
Jeżu kolczasty, marksizm kulturowy we wsi! Józek, bier wiadro!

Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Salik, Magdalena - "Wściek"


 Martine, Arkady - "Pustkowie zwane pokojem"

 Sherriff, R.C. - "Rękopis Hopkinsa"

 Kelly, Greta - "Lodowa Korona"

 Harpman, Jacqueline - "Ja, która nie poznałam mężczyzn"

 Baldree, Travis - "Księgarnie i kościopył"

 Herbert, Brian & Anderson, Kevin J. - "Dziedzic Kaladanu"

 Lee, Fonda - "Dziedzictwo jadeitu"

Fragmenty

 Kluczek, Stanisław - "Zamek Gardłorzeziec"

 Pettersen, Siri - "Srebrne Gardło"

 Wyndham, John - "Dzień tryfidów"

 Wells, Martha - "Wiedźmi król. Witch King"

 Howey, Hugh - "Zmiana"

 Silverberg, Robert - "W dół do ziemi" (Wymiary)

 Niven, Larry & Pournelle, Jerry - "Pyłek w Oku Boga"

 Silverberg, Robert - "Księga czaszek"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS