NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Butcher, Jim - "Gra pozorów"

Adams, Douglas - "Autostopem przez galaktykę" (wyd. ilustowane)

Ukazały się

Andrews, Ilona - "Magia triumfuje"


 Kres, Feliks W. - "Król Bezmiarów" (2021)

 Małecki, Jakub - "Dygot" (2021)

 Siudmak, Wojciech - "Siudmak. Fantastyczne światy"

 Mortka, Marcin - "Morza Wszeteczne" (SQN)

 Krasowska, Maria - "Banda Szalonych Obozowiczów"

 King, Stephen - "Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika" (wydanie rozszerzone)

 Golden, Christie - "Podróż przez Azeroth. Wschodnie królestwa"

Linki

Biedrzycki, Bartosz - "Zimne światło gwiazd"

Wydawnictwo: Wydawnictwo IX
Data wydania: Wrzesień 2020
Oprawa: miękka / twarda
Format: 125×195 mm
Liczba stron: 330
Cena: 38,00 / 29,00 zł

Bliżej...
Krótka choć gwałtowna wojna wstrząsnęła kontynentem drugi raz po zaledwie dwudziestu latach wolności i pokoju. Dała nam impuls, aby tu, w Środkowej i Wschodniej Europie, skupić się na pracy na rzecz pokoju. Socjalistyczna nauka i technika wyniosła nas na orbitę, zgodnie ze słowami naszego wielkiego rodaka Konstantego Ciołkowskiego, że wprawdzie planeta nasza jest kolebką rozumu, lecz nie można całego życia spędzić w kolebce.
Żyjemy w wieku gwiezdnym, w erze kosmosu, w czasach rewolucji ponadplanetarnej. To, o czym zaledwie śnili nasi dziadowie, a co w dekadzie naszych ojców było wciąż tylko ledwo uchwytnym marzeniem, stało się dla nas, dzieci demokratycznego dobrobytu i nauki – codziennością.
Gdy w 1977 roku otwarto Szkołę Pilotów przy Centrum Kosmicznym Konstantego Ciołkowskiego, w mury nowej uczelni wstąpili dziewczęta i chłopcy będący kwiatem narodu polskiego. Ci dzielni młodzi ludzie, stawiając obywatelski obowiązek i rozwój nauki ponad własne partykularne interesy i ponad własne życie, zasiedlają zimną pustkę kosmicznej próżni.
Poznajcie losy bohaterów socjalistycznej epopei - Gwiezdnej Glorii, pierwszej Polki w kosmosie - Wiktora Dobrowolskiego i Jerzego Nowickiego, pary nieustraszonych pilotów, których nie przeraża mrok orbity ani technologiczne niedostatki, a także przybranego ojca ich wszystkich – dyrektora Centrum Kosmicznego, towarzysza o nienagannej obywatelskiej postawie, który nie waha się, gdy trzeba, postawić ludzkie życie ponad partyjnym interesem.Teksty powiązane:

Recenzja:
Biedrzycki, Bartosz - "Zimne światło gwiazd, autor: Adam Skalski

Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

Shedao Shai - 10:44 10-11-2020
Nie przepadam za nurtem historii alternatywnych, tych wszystkich opowieści spod szyldu: "zobaczcie, jak jedna zmiana w przeszłości poskutkowała totalnie innym biegiem historii". Moja odpowiedź na to brzmi: "no i co z tego?". Nudzi mnie coś takiego. Że istnieje wyjątek od tej reguły, dowiedziałem się oglądając "For All Mankind", czyli serial, w którym to Rosjanie pierwsi postawili człowieka na Księżycu, w wyniku czego Space Race potrwał dużo dłużej (w narracji serialu doszliśmy póki co do lat 80., a on się wręcz się rozkręca). Jak zapewne większość tutaj, rozczarowuje mnie na jakim etapie podboju kosmosu jesteśmy w 2020, i nadzwyczaj dużą przyjemność przyniosło mi oglądanie, jak człowiek nie odpuszcza, tylko ciśnie dalej. Nie zaszkodziło, że właściwie każdy inny element serialu był świetny i cieplutko go polecam, nawet jeśli to nie Wasza bajka.

"Zimne światło gwiazd" to podobne podejście do tematu, tyle, że koncentruje się oczywiście na Polakach a nie USA. Zainteresowało mnie to na tyle, że zainwestowałem w książkę i nie żałuję. Choć właściwie to nie tyle książka, co zbiór opowiadań powiązanych narracyjnie i chronologicznie. Zastanowiłbym się nawet, na ile to książka fabularna, a na ile kronika podboju kosmosu fikcyjnego świata. Nie ma tu rwącej fabuły, przez większość czasu lektury miałem właśnie wrażenie, że czytam taką kronikę, nieco fabularyzowaną dla uatrakcyjnienia przekazu. Mamy tu dużo żargonu technicznego, nazw własnych (najczęściej tłumaczonych w przypisach), na końcu mamy tabelki z rozpisaną chronologią misji kosmicznych itd. Takie kompleksowe opracowanie. Raczej nie dla każdego to. Na plus zdecydowanie to, że autor stawił na (potencjalny) realizm, a nie popłynął w "turbolechityzm" i Polacy nie są tu potężnym imperium międzygwiezdnym xD, tylko o prostu mają swój program kosmiczny, głównie na plecach Związku Radzieckiego. Jesteśmy w tym kosmosie i jakoś się liczymy, ale nie jesteśmy pierwszorzędnym graczem. Kupuję to.

Mi lektura sprawiła przyjemność, ale też bez przesady z entuzjazmem. Solidna, rzemieślnicza rzecz o kosmosie w klimacie retro, z polityką i romansem w tle. Dla fanów oldschoolowego sci-fi w sam raz.
4/6

Spriggana - 12:52 10-11-2020
Mnie niestety irytowało takie swoiste lenistwo, na przykład II wojna światowa wygląda całkiem inaczej, ale skończyła się 8 maja, a 22 lipca podpisano pewien manifest. A jako wisienka na czubku pierwszy polski kosmonauta Herman Mirosławski. Serio…?

Fidel-F2 - 13:55 10-11-2020
No właśnie nie na serio tylko z lekkim przymrużeniem i dystansem. Cała ta kosmiczna twórczość BB z jednej strony dzieje się w rzeczywistości alternatywnej, z drugiej jest tam mnóstwo odniesień czy wręcz kluczowych tematów z naszej. Taka jest koncepcja.

Shedao Shai - 14:10 10-11-2020
O to, to. Odbierałem takie rzeczy jako lekkie mrugnięcia do czytelnika. Czy potrzebne - każdy osądza sam. Mnie to nie ekscytowało, ale też nie odpychało.

Fidel-F2 - 14:28 10-11-2020
Z tym "lekkim" to różnie bywa. Np. opowiadanie Lot pułkownika oparte jest w całości na prawdziwych wydarzeniach kiedy ze względu na decyzję polityczne zginął pułkownik Władimir Michajłowicz Komarow.

Janusz S. - 22:04 30-04-2021
Jedyne co mi się w tej książce spodobało to okładka. Treści i fabuły prawie brak, bohaterowie z drewna, technikalia imponujące lecz nudne a dzielni komuniści (skutecznie odtworzenie przez autora) tylko mnie drażnili.

Tigana - 12:42 01-05-2021
Spriggana pisze:Mnie niestety irytowało takie swoiste lenistwo, na przykład II wojna światowa wygląda całkiem inaczej, ale skończyła się 8 maja, a 22 lipca podpisano pewien manifest. A jako wisienka na czubku pierwszy polski kosmonauta Herman Mirosławski. Serio…?

To chyba przypadłość całego gatunku alternatywnej historii w Polsce. Nasi autorzy nie potrafią do końca zerwać z prawdziwym nurtem historii i wykorzystują znane postaci, wydarzenia i daty. Najbardziej widać to u Wolskiego, ale i Ciszewski w "Invictusie" nie jest lepszy. U BB najlepiej wypadają opowiadania, gdzie na pierwszym planie są ludzkie zmagania, a technologia schodzi na dalszy plan.

Fidel-F2 - 12:58 01-05-2021
Tigana pisze:Nasi autorzy nie potrafią do końca zerwać z prawdziwym nurtem hisytorii i wykorzystują znane postaci, wydarzenia i daty.
To jest sedno i fundament. Całkowite zerwanie położyłoby koncepcję. Poza tym czytelnik zazwyczaj jest zachwycony rozpoznając takie itemy.

Tigana - 18:05 01-05-2021
Fidel-F2 pisze:To jest sedno i fundament. Całkowite zerwanie położyłoby koncepcję. Poza tym czytelnik zazwyczaj jest zachwycony rozpoznając takie itemy.

I dlatego pomimo faktu, że świat idzie nowy torem Skalski zawsze musi być pilotem, a Kukliński pułkownikiem. Wolę "Vaterland" Harrisa.

Janusz S. - 23:31 01-05-2021
@Tigana
Nie czytuję postów Fidela, ale ja nic takiego nie napisałem a autorowi odpowiedzi na mój rzekomy wpis coś się najwyraźniej p(...)o.

Fidel-F2 - 10:12 02-05-2021
Czytasz, nie czytasz, ale rozumu już byś mógł nabrać, nie od wczoraj tu jesteś. Skrypt wywala czasem takie błędy, od zawsze, więc mógłbyś przestać p(...)ić. A poprawiać mi się nie chce

Komentuj


Konkurs

Wygraj ilustrowane "Autostopem przez galaktykę"


Artykuły

"Kraina Lovecrafta" - książka a serial


 Sam Sykes - wywiad z autorem "Siedmiu czarnych mieczy"

 Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?

 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

Recenzje

Herbert, Frank - "Rój Hellstroma"


 Simmons, Dan - "Pieśń Bogini Kali"

 Weir, Andy - "Projekt Hail Mary"

 Biedrzycki, Bartosz - "Zimne światło gwiazd

 Palmer, Ada - "Zdecydowani na walkę"

 Alt, Matt - "Czysty wymysł. Jak japońska popkultura podbiła świat"

 Gunia, Wojciech - "Dom wszystkich snów"

 Mortka, Marcin - "Nie ma tego Złego"

Fragmenty

 Szczubełek, Kamila - "Droga do wyraju"

 Pettersen, Siri - "Żelazny wilk"

 Haldeman, Joe - "Wieczna wolność"

 Herbert, Frank - "Rój Hellstroma"

 Herbert, Frank - "Rój Hellstroma" (przedmowa)

 Kornew, Paweł - "Żniwiarz"

 Kornew, Paweł - "Przeklęty metal"

 Novik, Naomi - "Mroczna wiedza"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2021 nast.pl     RSS      RSS