Patronat
Weeks, Brent - "Poza cieniem" (wyd. 2024)
Mitchell, David - "Utopia Avenue"
Ukazały się
Thorpe, Gav - "Corax"
Abnett, Dan & Lee, Mike - "Władca Zniszczenia"
Piekara, Jacek - "Ja, inkwizytor. Miasto Słowa Bożego"
Wyndham, John - "Kukułcze jaja z Midwich"
Kańtoch, Anna - "Czarne" (wyd. 2024)
Esslemont, Ian Cameron - "Jabłko Berło Tron"
Tur, Henryk - "Skald"
antologia - "Opowieści niesamowite z języka czeskiego"
Linki
|
|
|
Wydawnictwo: Rebis Kolekcja: Wehikuł czasu Tytuł oryginału: Childhood’s End Tłumaczenie: Zbigniew A. Królicki, Andrzej Sawicki Data wydania: Kwiecień 2019 ISBN: 978-83-8062-372-9 Oprawa: twarda Cena: 39,90 zł Rok wydania oryginału: 1953
|
Bliżej...
O losach Ziemi decydują wielkie mocarstwa, a ludzkość z napięciem śledzi wyścig programów kosmicznych USA i Rosji. Gdy jednak człowiek ma już ruszyć na podbój kosmosu, kosmos przybywa do niego – nad największymi miastami planety pojawiają się ogromne statki obcych.
Po okresie niepewności i daremnych próbach oporu sytuacja wygląda obiecująco: przybysze jednoczą państwa, eliminują ubóstwo i przestępczość, zaprowadzają powszechny pokój. Większość populacji jest zadowolona. Tylko nieliczni już mają świadomość, że nadzorcy rodzaju ludzkiego muszą mieć jakiś cel. Pytanie tylko - jaki? I co to będzie oznaczać dla świata?
Teksty powiązane:
Recenzja:
Clarke, Arthur C. - "Koniec dzieciństwa", autor: Adam Skalski
Fragment:
Clarke, Arthur C. - "Koniec dzieciństwa"
Sortuj: od najstarszego | od najnowszego
Shedao Shai - 11:33 16-05-2021
Moim pierwszym kontaktem z tą fabułą była całkiem udana ekranizacja SyFy z 2015 roku w postaci miniserialu. Porównując z książką stwierdzam, że była to ekranizacja dość wierna, zawierająca kluczowe punkty fabularne i ogólne przesłanie powieści. A powieść ta jest dość typowa dla Clarke’a, czyli: zwięzła, skupiona na świecie i idei, bez zbytniego przywiązania do bohaterów. Co najwyżej jest mniej optymistyczna niż większość tego, co od Clarke’a czytałem, ale z drugiej strony nie jest to powieść specjalnie dołująca czy pełna napięcia. Clarke to taki przyjemny do czytania autor: nieco naiwny, nieco idealistyczny, jego książki nie przywalą ci w splot słoneczny i nie powalą na kolana, ale nie są głupie i czyta się fajnie, miło i sympatycznie. W „Końcu dzieciństwa” mamy kilka ciekawych konceptów, z których wyróżnia się przede wszystkim ten na rasę obcych, którzy przybyli zarządzać ludzkością. Gdzieś tam w połowie fabuła zbytnio zwalnia, ale potem przyspieszamy ku satysfakcjonującemu końcowi. 4,5/6
Dobrze, że Rebis sięgnął akurat po tę powieść, bo sporo książek Clarke’a przybliżyło nam nie tak dawno temu Vis-a-vis/Etiuda, a tu uniknęliśmy powtórek. Życzyłbym sobie jeszcze jakiegoś omnibusowego wydania cyklu o Ramie, bo tam wydali tylko pierwszy tom.
jezzo - 10:40 17-05-2021
Też przeczytałem niedawno i zrobiła na mnie duże wrażenie, w twojej skali dla mnie z 5 albo 5+. Masz rację, co do tego, że jest mocno idealistyczny, ale nie zgodziłbym się z tym, że nie przywala w splot słoneczny, zamykająca część to konkretny nokaut.
|
|
Artykuły
Plaża skamielin
Zimny odczyt
Wywiad z Anthonym Ryanem
Pasje mojej miłości
Ekshumacja aniołka
Recenzje
McDonald, Ian - "Hopelandia"
antologia - "PoznAI przyszłość"
Chambers, Becky - dylogia "Mnich i robot"
Pohl, Frederik - "Gateway. Za błękitnym horyzontem zdarzeń"
Esslemont, Ian Cameron - "Powrót Karmazynowej Gwardii"
Sanderson, Brandon - "Słoneczny mąż"
Swan, Richard - "Sprawiedliwość królów"
Iglesias, Gabino - "Diabeł zabierze was do domu"
Fragmenty
Wyndham, John - "Kukułcze jaja z Midwich"
Musiałowicz, Anna - "Wyrzuciła ją rzeka"
James, Marlon - "Wiedźma Księżyca, Król Pająk"
McCammon, Robert - "Łabędzi śpiew"
Vaughn, S.K. - "Astronautka"
Howey, Hugh - "Pył"
Simmons, Dan - "Lato nocy"
McCammon, Robert - "Pan Slaughter"
|